Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A ka gabu Ebu Hanifja tek imani?!
want3d
Postuar nė: 07.01.2012, 09:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Pyetje: Selam alejkum, desha tė pyes se nė njė fjalė qė transmetohet nga imam Ebu Hanife thotė: Imani as nuk shtohet e as nuk pakėsohet... gjithashtu thotė se Imani nuk ka tė bėjė me veprat e njeriut, siē mendojn disa nga dijetarėt tjerė se kur njeriu bėn vepra tė mira i shtohet imani dhe kur punon vepra tė liga i pakėsohet imani. Nė njė hadith sahih, Rasulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lam ka thėnė se turpi ėshtė gjysma e Imanit. Nė bazė tė kėsaj a nuk ėshtė nė kundershtim mendimi i Ebu Hanifės radijall-llahu anhu me Hadithin e Pejgamberit sal-lallahu alejhi ue sel-lam? Ku qėndron e vėrteta, ju lutem qė tė na shpjegoni kėtė ēėshtje?!


Pėrgjigje:

Ue alejkum selam ue rahmetullahi ue berakatuhu

Lavd-falėnderimi i takon Allahut tė madhėrishėm...

Tė shkruash pėr besimin e njė imami tė muslimanėve, siē ėshtė Imam Ebu Hanife, i cili pushtoi shumė zemra dhe mahniti shumė dijetarė ėshtė pėrgjegjėsi e madhe. Guxim pėr tė gjetur, hulumtuar dhe pėrfolur “gabimet” e tij mund tė merr vetėm njė njeri qė dėshiron tė rritet duke i rrėzuar tė mėdhenjte, i cili supozon se mund t’i rrėzojė duke folur pėr gabimet e tyre. Njė dijetar thotė: Vėrtetė gabimet e dijetarėve janė si kodrat, por tė mirat e tyre janė sikurse nata, e cila mbulon ato gabime.

Pėr tė dhėnė njė pėrgjigje sa mė tė plotė zgjodha tė tė pėrkthej kėtė:

Imami Ebu Hanife quhet Numan i biri i Thabitit nga Kufe – Irak. Pa asnjė dyshim ėshtė njė nga imamėt e muslimanėve dhe tė gjithė dijetarėt pajtohen pėr imamllėkun dhe vlerėn madhėshtore qė ka ai.

Ali ibėn Asim ka thėnė: Po tė peshohej dija e Ebu Hanifes me dijen e njerėzve nė kohėn e tij, do tė peshonte dija e Ebu Hanifes.

Ibėn Mubareku ka thėnė: Ebu Hanife ėshtė ai qė mė sė shumti e ka kuptuar fenė.

Imam Shafiu ka thėnė: Njerėzit (dijetarėt e mėvonshėm) nė lėmin e Fikhut kanė nevojė pėr Ebu Hanifen.

El-Haribi ka thėnė: Pėr Ebu Hanifen flet keq vetėm ziliqari ose injoranti.

Dhehebiu ka thėnė: Epėrsia nė fikh dhe imtėsitė e fikhut kthehen te ky imam, s’ka dyshim nė kėtė.

Arabėt thonė njė fjalė: Nuk ėshtė nė rregull truri qė ka nevojė pėr agimin e ditės t’i sillet argument.

Besimi i Imam Ebu Hanifes, Allahu e mėshiroftė, nė ēėshtjet e Teuhidit, nė pohimin e cilėsive tė Allahut, nė kundėrshtimin e Xhehmijve (sekt i devijuar ekstremisht), nė ēeshtjet e Kaderit, rreth sahabėve dhe tė gjitha ēėshtjet e mėdha tė Imanit (besimit) ėshtė nė pajtim me metodologjinė e gjeneratave tė arta (selef-it) dhe nė pajtim me vėllezėrit e tij, imamėt e medhhebeve tjerė., pėrveē disa pikave tė lehta, siē ėshtė fjala e tij se imani nuk shtohet e as nuk pakėsohet, pėrkufizimi i imanit se ėshtė besim me zemėr dhe shqiptim me gojė dhe mendimi se vepra nuk bėn pjesė nė thelbin (realitetin) e imanit. Mirėpo Ibėn Abdulberi (libri: Et-Temhid 9/247) dhe Ibėn Ebilizzi (libri: sherh Akide Tahavije fq. 395) kanė pėrmendur gjėra qė japin tė kuptojmė se Imami ka ndryshuar mendimin lidhur me kėto.

Shejhul Islam Ibėn Tejmije ka thėnė: “Imamėt e njohur, qė tė gjithė pohojnė cilėsitė e Allahut, thonė se Kurani ėshtė fjalė e Allahut dhe jo i krijuar dhe thonė se Allahu do tė shihet nė ahiret. Ky ėshtė qėndrimi i sahabėve dhe i ndjekėsve tė tyre. Ky ėshtė mendimi i imamėve qė ndiqen sikurse Malik ibėn Enes, Lejth ibėn Sad, el-Euzai, Ebu Hanife, Ahmed ibėn Hanbel, Is’hak ibėn Rahuje...” (libri: Minhaxhu Sunneti Nebevije 2/54).

Libri Akide Tahavije qė u shkrua nga hanefiju Ebu Xhafer Et-Tahavi, Allahu e mėshiroftė, llogaritet tė jetė sipas metodologjisė sė Ehli Sunne uel Xhemaa, pėrveē pak pikave, prandaj dhe ėshtė i pėrhapur shumė nė mesin e dijetarėve dhe tė studentėve, madje ėshtė nė planprogramin e shumė universiteteve, xhamive dhe mektebeve.

Tahaviu nė faqen e parė tė librit thotė: “Kėtu do pėrmendim shpjegimin e besimit tė Ehli Sunne uel Xhemaa sipas juristėve (fukahave) tė Umetit: Ebu Hanifes – Numan ibėn Thabit, Ebu Jusufit – Jakub ibėn Ibrahim El-Ensari dhe Ebu Abdullahut – Muhamed ibėn Hasen Esh-Shejbanit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė ata, siē do tė shpjegojmė besimin e tyre pėr bazat e Fesė dhe si besojnė – adhurojnė Zotin e botėve”.

Pasi shumė prej ndjekėsve tė Ebu Hanifes mbajnė medhhebin Esharij dhe Maturidij, atėherė nė medhhebin Hanefij kanė hyrė gjėra qė kundėrshtojnė besimin e gjeneratave tė arta, madje kundėrshtojnė besimin e vet imamit, prandaj, shumėēka prej atyre gjėrave qė i atribuohet Ebu Hanifes nuk ėshtė e vėrtetuar, por ato janė nga fjalėt e ndjekėsve tė tij, qė shprehin pėrkatėsinė te medhhebi i tij.

Ibėn Ebilizzi ka thėnė: “Vėrehet se kėto kundėrshti nuk janė vėrtetuar nga Ebu Hanifja, Allahu e mėshiroftė, por ato kanė ndodhur nga ndjekėsit e tij, sepse shumica e atyre kundėrshtive janė tė pabaza, qė nuk do t’i thoshte Ebu Hanifja” (libri: Sherh Akide Tahavije fq. 226).

Shejh Ibėn Xhibrini, Allahu e mėshiroftė ka thėnė: “Libėrthi qė ėshtė shkruar nga Ebu Hanife, ndoshta njė pjesė tė saj, ai ua ka diktuar dhe disa nxėnės tė tij e kanė marrė nga ai, qė quhet “Fikhul Ekber”... nga ai libėr Ibėn Tejmije ka pėrcjellė disa tekste nė librin “El-Hamevije” e po ashtu edhe Ibėn Ebilizzi nė librin “Sherh Tahavije”. Mirėpo, duket se ai libėr ka pėsuar ndryshime nga disa tė mėvonshėm tė cilėt kishin shtrembėruar nė ca ēėshtje tė besimit, ndaj, nė atė libėr futėn shumė interpretime dhe e komentuan atė shumė prej atyre qė kishin medhhebin Esharij apo medhhebin e Mohuesve tė cilėsive, pra kundėrshtuan besimin e Selefit, Allahu i mėshiroftė. Nuk ka dyshim se shkaku pėr kėtė janė mėsimet e shumta qė ata kishin marrė prej njerėzve qė kishin medhhebin e interpretimit dhe tė shtrembėrimit tė cilėsive tė Allahut dhe ēėshtjeve tė ngjashme” (libri: Fetava Shejh Ibėn Xhibrin 14/63).

Shejh Albani, Allahu e mėshiroftė ka thėnė: “Ebu Hanifja, madje tė gjithė katėr imamėt janė nė vijėn e Selefit, por normalisht se ēdonjėri mund tė bėjė lėshime, mirėpo ndjekėsit e tyre janė nė njė fushė ndėrsa imamėt e tyre nė fushė tjetėr”.

E kemi detyrė tė mbyllim gojat pėr tė folur keq ndaj imamėve tė muslimanėve, pėr drejtėsinė, madhėshtinė dhe imamllėkun e tė cilėve janė pajtuar qė tė gjithė, sepse mishi i ulemave ėshtė i helmuar.

Nga ēdo njeri pranojmė dhe refuzojmė, pėrveē Pejgamberit, alejhi salatu ue selam, atij nuk ia refuzojmė. I mjafton muslimanit qė ta mėsojė akiden e vėrtetė dhe ta ndjekė atė, ndėrsa nė anėn tjetėr tė hedhė atė qė ėshtė nė kundėrshtim pa pasur nevojė tė ngjitet mė lart, qė mund tė rrezikojė tė shkelė apo tė akuzojė dikė nga tė mėdhenjtė, tė mirėt dhe dijetarėt e Umetit.

Kur Dhehebiu, Ibėn Kethiri dhe shumė historianė tė Ehli Sunetit shkruan pėr biografinė e Imam Ebu Hanifes, Allahu i mėshiroftė tė gjithė, nuk iu qasėn aspak diēkaje qė mund ta njolloste atė, kjo ėshtė dije dhe devotshmėri e vėrtetė. Kjo ėshtė detyra jonė kundrejt dijetarėve tanė, Allahu i mėshiroftė, kjo ėshtė mė sė paku qė mund tė bėjmė pėr tė ruajtur hakun dhe nderin e tyre.

Kurse ajo qė pėrcillet nėpėr disa libra tė historisė nė kundėrshtim me kėtė, transmetime kundėrthėnėse qė lidhen me problematikėn e krijimit tė Kuranit; Imam Ahmedi dhe tė tjerė mendojnė se gjėra tė atilla nuk janė tė vėrtetuara qė i ka thėnė apo i ka besuar Ebu Hanifja. Pastaj u mbyll kjo faqe dhe u stabilizua ēėshtja e dhėnies pėrparėsi dhe popullaritet imamllėkut tė Ebu Hanifes nė Fe.

(pėrshtatje nga dijetari Muhamed El-Munexhid)

Pas kėsaj mund tė themi lirisht se nuk i lejohet askujt qė ka frikė Allahun tė flasė akuza pėr njė dijetar ose pėr ndonjė ēėshtje qė ky ndoshta e ka keqkuptuar dhe ta pėrhapė atė “gabim” duke aktruar rolin e mbrojtėsit tė kėsaj feje dhe xhelozit pėr parimet e besimit tė Ehli Sunetit.

Allahu na takoftė nė xhenet me pejgamberėt, dijetarėt, shehidat dhe njerėzit e mirė. Amin!

Hoxhe:Omer Berisha


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 07.01.2012, 21:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010Sa e kuptova une pyetesi dicka tjeter ka dasht me pyet, kurse pergjegjesi i ka dhane pergjigje tjeter.

Pyetesi shum qarte e ka sqaru ne pyetjen e tij se qka ka mesu nga fjala e Ebu Hanifes r.a., dhe qka ka mesu nga dijetaret tjere ne lidhje me shtimin dhe pakesimin e imanit, pra ma konkretisht ka kerkuar sqarim ne lidhje me pakesimin dhe shtimin e imanit, dhe jo nese ka gabu apo jo Ebu Hanifja ne iman!!!

Mendoj qe Hoxha Omer duhet me ja dhan edhe nji pergjigje tjeter pyetesit, ku do ja sqaronte ma hollesisht dhe ma qarte ceshtjen e imanit, pra dallimin mes pergjigjes se Ebu Hanifes dhe Dijetarve tjere! Allahu e din me se miri.

Une per veti nuk e kundershtoj asnjeren pale, por mendoj qe ka njerez qe kur marin lexojn diqka, p.s. nji liber, ka lexuar 10 faqe te plota dhe mbrenda ketyre dhjet faqeve i gjen dy reshta ku i terheqin vemendje ma shum, dhe qka ndodhen? e haron te teren qe ka lexuar mbrenda atyre dhjet faqeve dhe kapet vetem per keta dy reshta!!! dhe pastaj ndodhe kjo qe ndodhe, pra ndodhe te behen pyetje te paqarta saqe nuk i jepet edhe pergjigja e duhur, e ka shty hoxhen Omer me i dhan argumente e argumente ku kan deshmu per diturin e Imam Ebu Hanifes.

Allahu e boft hajr inshaallah

Ky postim ėshtė ndryshuar nga POLAT@LEMDAR nė 07.01.2012, 21:02


----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 08.01.2012, 03:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (POLAT@LEMDAR @ 07.01.2012, 22:01)
Sa e kuptova une pyetesi dicka tjeter ka dasht me pyet, kurse pergjegjesi i ka dhane pergjigje tjeter.

Pyetesi shum qarte e ka sqaru ne pyetjen e tij se qka ka mesu nga fjala e Ebu Hanifes r.a., dhe qka ka mesu nga dijetaret tjere ne lidhje me shtimin dhe pakesimin e imanit, pra ma konkretisht ka kerkuar sqarim ne lidhje me pakesimin dhe shtimin e imanit, dhe jo nese ka gabu apo jo Ebu Hanifja ne iman!!!

Mendoj qe Hoxha Omer duhet me ja dhan edhe nji pergjigje tjeter pyetesit, ku do ja sqaronte ma hollesisht dhe ma qarte ceshtjen e imanit, pra dallimin mes pergjigjes se Ebu Hanifes dhe Dijetarve tjere! Allahu e din me se miri.

Une per veti nuk e kundershtoj asnjeren pale, por mendoj qe ka njerez qe kur marin lexojn diqka, p.s. nji liber, ka lexuar 10 faqe te plota dhe mbrenda ketyre dhjet faqeve i gjen dy reshta ku i terheqin vemendje ma shum, dhe qka ndodhen? e haron te teren qe ka lexuar mbrenda atyre dhjet faqeve dhe kapet vetem per keta dy reshta!!! dhe pastaj ndodhe kjo qe ndodhe, pra ndodhe te behen pyetje te paqarta saqe nuk i jepet edhe pergjigja e duhur, e ka shty hoxhen Omer me i dhan argumente e argumente ku kan deshmu per diturin e Imam Ebu Hanifes.

Allahu e boft hajr inshaallah

Kur nuk dinė dhe kur mundohen tė pėrgojojnė, injorantėt shpifės mundohen
e mundohen ta rrotullojnė fjalimin retorik me fjalė e thėnie saqė ēuditesh, ama
prapa atyre fjalėve e fjalimeve ka njė sherr tė madh.

Ky farė hoxhe dhe shejhat e tij edhe shtatėqind vjet tė mėsojnė pa pushim,
s'mund ta korrigjojnė Ebu Hanifen, sepse ende urinėn nė pantallona e bėjnė.

smil3dbd4e4c2e742.gif

Njė sugjerim prej meje si vėlla qė tė njoh: kur tė shohėsh artikuj tė tipit "a e ka
pasur gabim ky filan dijetari"
, "a ėshtė i devijuar ky fisteku", etj. mbaje mend qė aty
arsyeja kryesore ėshtė qė tė pėrgojohet e tė shpifet ndaj tij.

Kėta janė injorantė tė infektuar ose wahabi tė menēur qė i kanė mision kėto punė nė jetė,
edhe pse gjuhėn e kanė tė ėmbėl dhe nė pamje vrasin si melekė, ama djaj janė nė realitet.
PM
Top
want3d
Postuar nė: 08.01.2012, 23:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Polat Alemdar, une pergjigjen e kam kuptu vetem prej ketyre qe po citoj tash:

Pasi shumė prej ndjekėsve tė Ebu Hanifes mbajnė medhhebin Esharij dhe Maturidij, atėherė nė medhhebin Hanefij kanė hyrė gjėra qė kundėrshtojnė besimin e gjeneratave tė arta, madje kundėrshtojnė besimin e vet imamit, prandaj, shumėēka prej atyre gjėrave qė i atribuohet Ebu Hanifes nuk ėshtė e vėrtetuar, por ato janė nga fjalėt e ndjekėsve tė tij, qė shprehin pėrkatėsinė te medhhebi i tij.

Ibėn Ebilizzi ka thėnė: “Vėrehet se kėto kundėrshti nuk janė vėrtetuar nga Ebu Hanifja, Allahu e mėshiroftė, por ato kanė ndodhur nga ndjekėsit e tij, sepse shumica e atyre kundėrshtive janė tė pabaza, qė nuk do t’i thoshte Ebu Hanifja” (libri: Sherh Akide Tahavije fq. 226).

Pastaj prej shkrimit e kam kuptu se kjo mesele,kjo ceshtje nuk eshte per avama-xhematli(sikur une,apo ndoshta edhe ju e te tjeret) te thjeshte qe nuk kane njohuri per imamat e medhenj.

Fundja kjo eshte qenrimi i ulemave qe mos me fol keq per ata qe jane imama, sic eshte qendrimi i shejh Muhamed el munexhid.
Hoxha Omer Berisha e ka cek shume mire referencen se ku eshte bazu per kete pyetje qe i eshte parashtru.
Allahu e din me se miri!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 08.01.2012, 23:32


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 09.01.2012, 00:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010 Citim (want3d @ 09.01.2012, 00:30)
Polat Alemdar, une pergjigjen e kam kuptu vetem prej ketyre qe po citoj tash:

Pasi shumė prej ndjekėsve tė Ebu Hanifes mbajnė medhhebin Esharij dhe Maturidij, atėherė nė medhhebin Hanefij kanė hyrė gjėra qė kundėrshtojnė besimin e gjeneratave tė arta, madje kundėrshtojnė besimin e vet imamit, prandaj, shumėēka prej atyre gjėrave qė i atribuohet Ebu Hanifes nuk ėshtė e vėrtetuar, por ato janė nga fjalėt e ndjekėsve tė tij, qė shprehin pėrkatėsinė te medhhebi i tij.

Ibėn Ebilizzi ka thėnė: “Vėrehet se kėto kundėrshti nuk janė vėrtetuar nga Ebu Hanifja, Allahu e mėshiroftė, por ato kanė ndodhur nga ndjekėsit e tij, sepse shumica e atyre kundėrshtive janė tė pabaza, qė nuk do t’i thoshte Ebu Hanifja” (libri: Sherh Akide Tahavije fq. 226).

Pastaj prej shkrimit e kam kuptu se kjo mesele,kjo ceshtje nuk eshte per avama-xhematli(sikur une,apo ndoshta edhe ju e te tjeret) te thjeshte qe nuk kane njohuri per imamat e medhenj.

Fundja kjo eshte qenrimi i ulemave qe mos me fol keq per ata qe jane imama, sic eshte qendrimi i shejh Muhamed el munexhid.
Hoxha Omer Berisha e ka cek shume mire referencen se ku eshte bazu per kete pyetje qe i eshte parashtru.
Allahu e din me se miri!

Une mendoj qe isha shum i qarte ne ate qe kam replikuar me larte, mendoj qe pyetja e pyetesit nuk ka kerkuar pergjigje nese Imam Ebu Hanifeja ka gabu ne imanin, por ka dasht me pyet nese imani vertet shtohet apo pakesohet nga veprat e mira dhe ato te keqija? Mendoj ketu qendron esenca e pyetjes, sa mund ta kuptoj nga te lexuarit e tekstit qe ke sjelle!

A sa i perket sqarimit qe ke dhene ti ketu ku te citoj, as qe dua te futem tash ne ate ceshtje, sepse sic e the edhe vet, ne sjemi askushi amen hiq askushi te meremi me imanin e Ebu Hanifes apo cilidoqofte Dijetar, sepse imanin e cdonjerit e din vetem Allahu, dhe jo une e ty, po as Ebu Hanifja e as Ibėn Ebilizzi dhe askush tjeter, se askush askujt nuk mundemi t“i futemi mbrenda ne shpirt e me ja pa imanin, ato e din vetem All-llahu s.v.t.

Andaj kur jemi ke imani, ti thujm vetes nji STOOOP te madh, e ta mbyllim, keshtu ka me na dal ma mir, per vetveten tone. smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 09.01.2012, 17:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (POLAT@LEMDAR @ 09.01.2012, 01:03)
Une mendoj qe isha shum i qarte ne ate qe kam replikuar me larte, mendoj qe pyetja e pyetesit nuk ka kerkuar pergjigje nese Imam Ebu Hanifeja ka gabu ne imanin, por ka dasht me pyet nese imani vertet shtohet apo pakesohet nga veprat e mira dhe ato te keqija? Mendoj ketu qendron esenca e pyetjes, sa mund ta kuptoj nga te lexuarit e tekstit qe ke sjelle!

A sa i perket sqarimit qe ke dhene ti ketu ku te citoj, as qe dua te futem tash ne ate ceshtje, sepse sic e the edhe vet, ne sjemi askushi amen hiq askushi te meremi me imanin e Ebu Hanifes apo cilidoqofte Dijetar, sepse imanin e cdonjerit e din vetem Allahu, dhe jo une e ty, po as Ebu Hanifja e as Ibėn Ebilizzi dhe askush tjeter, se askush askujt nuk mundemi t“i futemi mbrenda ne shpirt e me ja pa imanin, ato e din vetem All-llahu s.v.t.

Andaj kur jemi ke imani, ti thujm vetes nji STOOOP te madh, e ta mbyllim, keshtu ka me na dal ma mir, per vetveten tone. smil3dbd4e398ff7b.gif

Ajo eshte krejtesisht tjeter ceshtje se si eshte besimi i ehlu sunetit per punen e imanit, a rritet dhe a zvogelohet apo gjithnje qendron konstant.
Sidoqofte ju ndryshe e keni kuptu une ndryshe e kam kuptu.Secili e ka trurin dhe talentin e tij te vecante,prandaj Allahu na ka lene trashegimtar te Pejgambereve te cilet jane ulemate.
Mua me tha nje hoxhe per kete ceshtje keshtu direkt, haram asht per avamin per xhematin e thjeshte te flet keq per imamat dhe te shtin ne dyshim per imanin-besimin e tyre.Kjo gje sna lejohet ne asnje menyre.Prandaj,une mjaftohem me ate qe kane shenu hoxhallaret dhe perkthyesit,nuk shtoj e as nuk pakesoj prej fjaleve te tyre.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 09.01.2012, 19:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010 Citim (want3d @ 09.01.2012, 18:35)
Ajo eshte krejtesisht tjeter ceshtje se si eshte besimi i ehlu sunetit per punen e imanit, a rritet dhe a zvogelohet apo gjithnje qendron konstant.
Sidoqofte ju ndryshe e keni kuptu une ndryshe e kam kuptu.Secili e ka trurin dhe talentin e tij te vecante,prandaj Allahu na ka lene trashegimtar te Pejgambereve te cilet jane ulemate.
Mua me tha nje hoxhe per kete ceshtje keshtu direkt, haram asht per avamin per xhematin e thjeshte te flet keq per imamat dhe te shtin ne dyshim per imanin-besimin e tyre.Kjo gje sna lejohet ne asnje menyre.Prandaj,une mjaftohem me ate qe kane shenu hoxhallaret dhe perkthyesit,nuk shtoj e as nuk pakesoj prej fjaleve te tyre.

Dhe ti mos ndoshta e bere te kunderten e asaj qka te ka thene ai hoxha, qe mos me fol per imanin e Dijetarve?! smil4a8acf4d179b2.gif

Une askund nuk fola per imanin e tyre, perkundrazi u tregove plotesisht kunder atyre te perfolurave, nese nuk nguron kthehu lexoj edhe njiher replikat e mija, perndryshe mendoj qe pyetesi ne ket rast ka dashur te ndegjoj kete pergjigje, kliko ne linkun me poshte:

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=50000

Mendoj qe Antari forumi007, apo qysh e pati emrin, e ka pa kete Teme ketu ku debatojm, dhe ka sjelle ate pergjigje, por ne nji Teme te re e hapur, kishte ba mir sikur ketu ta kishte postuar, por nejse ja falim

wanted, mere nji strumk se je lodh smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 09.01.2012, 21:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Sta ka rrok,spo je ne te njejtat frekuenca me mua.Prandaj thash se eshte e ndalume apo thene ne zhargonin e popullit ketu ku jetoj "shpansko sello" keto ceshtje per ty ne kete rast. Po shifet intelegjenca yte dhe fikhu se sa i kupton keta qeshtje.
Nese fillojme per keto ceshtje qe jane ixhtihadije mes ulemave ateher sun i dalim ne skej, me linqe me poston dhe te postoj tere naten.
Te ky linku me poshte e ke qendrimin e ehlu sunetit per ceshtjen e imani se si qendron puna.

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=50025

Po kjo ste ndihmon asgje, se je qerru me fjale rrugesh, e jo me argumente qe deshmojne dicka.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 09.01.2012, 22:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010 Citim (want3d @ 09.01.2012, 22:41)
Sta ka rrok,spo je ne te njejtat frekuenca me mua.Prandaj thash se eshte e ndalume apo thene ne zhargonin e popullit ketu ku jetoj "shpansko sello" keto ceshtje per ty ne kete rast. Po shifet intelegjenca yte dhe fikhu se sa i kupton keta qeshtje.
Nese fillojme per keto ceshtje qe jane ixhtihadije mes ulemave ateher sun i dalim ne skej, me linqe me poston dhe te postoj tere naten.
Te ky linku me poshte e ke qendrimin e ehlu sunetit per ceshtjen e imani se si qendron puna.

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=50025

Po kjo ste ndihmon asgje, se je qerru me fjale rrugesh, e jo me argumente qe deshmojne dicka.

Tash nuk e di nese une jam qerru apo ti smil4a8acf219332d.gif

Per qfare imani flet ti ketu apo deshiron te flasesh?, per imanin e kujt? tregoma edhe ket gje nese ke mundesi, ma shum nuk du!----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 09.01.2012, 22:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (POLAT@LEMDAR @ 09.01.2012, 23:06)
Tash nuk e di nese une jam qerru apo ti smil4a8acf219332d.gif

Per qfare imani flet ti ketu apo deshiron te flasesh?, per imanin e kujt? tregoma edhe ket gje nese ke mundesi, ma shum nuk du!

Take it easy! Edhe nese qerrohesh,elhamdulilah Allahu ka lene mjek per sherim ose per syza. Por qellimi eshte duhet te pastrosh niher nijetin me veten qe ke,dhe qellimin se per cka deshiron me dite. Me lujt majtap a me fitu dituri?!

Nese e ke per ilm, ateher te linku me poshte e tregon qendrimin,apo thene me qarte si eshte ceshtja tek ehli suneti-pasuesit e sunetit puna e imanit. Nuk permendet se per imanin tend apo timin apo te dietareve apo te imamave. Thjeshte si kuptohet kjo qeshtje e imanit-besimit tek ehli suneti-pasuesit e sunetit.

P.s Mos u mundo te me njellosish se kinse jam ka flas kundra Ebu hanifes rahimehullah, se nuk ia arrin ketij qellimit. Po e verej nga shkrimet e tua se ke marr nje pershtypje te keqe ndaj meje, dhe me shikon sikurse jam ne ndonje sekt te caktuar.
smile5dbook45.gif


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
POLAT@LEMDAR
Postuar nė: 09.01.2012, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 526
Antari Nr: 24216
Bashkangjitur: 11.01.2010 Citim (want3d @ 09.01.2012, 23:21)
Take it easy! Edhe nese qerrohesh,elhamdulilah Allahu ka lene mjek per sherim ose per syza. Por qellimi eshte duhet te pastrosh niher nijetin me veten qe ke,dhe qellimin se per cka deshiron me dite. Me lujt majtap a me fitu dituri?!

Nese e ke per ilm, ateher te linku me poshte e tregon qendrimin,apo thene me qarte si eshte ceshtja tek ehli suneti-pasuesit e sunetit puna e imanit. Nuk permendet se per imanin tend apo timin apo te dietareve apo te imamave. Thjeshte si kuptohet kjo qeshtje e imanit-besimit tek ehli suneti-pasuesit e sunetit.

P.s Mos u mundo te me njellosish se kinse jam ka flas kundra Ebu hanifes rahimehullah, se nuk ia arrin ketij qellimit. Po e verej nga shkrimet e tua se ke marr nje pershtypje te keqe ndaj meje, dhe me shikon sikurse jam ne ndonje sekt te caktuar.
smile5dbook45.gif

Subhanallah larg qoft, thom une qe ti shum po ngutesh, apet meresh me paragjykime, o vllaj une tye te njoh bre, e di kush je, dhe se kam ate bindje per ty jo, a pe shikon qe gabohesh, po lexoje repliken time te paren bre, ja kam perkushtuar krejtesisht Temes, jo wantedit bre, ja kam fillu ne lidhje me pyetesin dhe pergjegjdhenesin, askund nuk permenda wanted diku, ti vet u paraqite dhe shiko me qfare sjellje, une mendoj jam kan shum i qarte ne ate qe kam shkruaj, po ti askund su lidhe me replikat e mija, thjesht je kyq dhe ke shkruar ate qe ke menduar se duhet shkruar, por replikat e tua nuk perputhen me ata te mijat.

E tash ne fund fillove ma ndryshe, andaj te pyeta shkurt, per imanin e kujt, apo per cilin iman je tu dasht me shkrujt, sepse replikat e tua fillohen te bohen kontradikte, ktheju ktheju edhe niher prej fillimit e nisja lexo me vemendje, e pastaj flasim neser inshaallah

Selam Alejkum

hajde yaksamlar


----------------------------------------
Kur mbizotron injoranca, mendja as nuk vjen parasysh!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 09.01.2012, 22:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Passiqe me njeh,ateher me tako ne xhami e flasim per keto ceshtje,ose shkojme dikund ku te duash te cilido hoxhe dhe i vertetojme keta fjale,nese je kaq kembengules per keto gjera.
alejkum selam ey akshamllar ose sabahllar cysh te duash sta prishi.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Kamikaze
Postuar nė: 10.01.2012, 21:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 26275
Bashkangjitur: 15.03.2011
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...&v=Of9O0_wo2LA#
!

smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
NoSpam!
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 11.01.2012, 01:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008A E DINI BRE CKA DMTH TE FLASISH PER IMANIN E DIKUJT!!!??? OOOO BUDALLA NJEREZ, TE FJALSISH PER IMANIN E DIKUJT ESHTE TE DISKUTOJSH A ESHTE QAFIR APO JO!!! KESAJ NE FUND TE DETIT AKOMA I VJEN ERA PROPAGANDE-WEHABISTE!!!

Plotsisht pajtohem me fjalet e Ermedinit.

أستغفر الله‎ أستغفر الله‎ أستغفر الله‎, si guxoni ta beni kete pytje, kush jeni ju te pyetni per Imanin e Ebu Hanifes r.a. ?!!!! A jeni bre njerez ne mend, kush eshte ai njeri qe ka 5 pare mend ne koke, e guxon te flet per Imanin e Imameve te Ehli-Sunetit, ata jane tashigimtar te Muhammedit s.a.w.s. e do palace marin guximin te komentojn per ata!!!

Ju a jeni ne mend bre ja keni nxjer fundin me do tema idioteske dhe propaganda te tejmbushura me ideollogjia, fitne dhe bidate te wehabisteve. Si qenka ajo pune paskan deviju pasuesit te tij pasi ndjekin medhhebin Ashʿari?! Sot mbi 90% te botes jane Ashʿari, nje pjese e vogel jane NEO-Selefi. Neo-Selefi pasi Selefi nuk egzistojne me, keta jane vetem njerez te manipuluar ne nje bote te mbushur plot me rena, fitne dhe larje truri qe jane aq "te drejt" saqe kane arite ta shqirtojn besimin e Ebu Hanifes r.a.

A e dini cfar qellim kane temat te ketij lloji?! Ebu-Hanifja r.a. i mire eshte per fikh por per Iman duhet me e pyet abdulwehabin dhe albanin. Po ecni bre se kane vdek budallat i vrau enveri te gjith. smile5u87yu45y.gif smile5u87yu45y.gif smile5u87yu45y.gif

Ej bjerni njiher ne shehadet dhe mendoni cka jeni duke bere, se keq i keni punet. Te vepruarit ne kete menyre aspak nuk eshte e verpruar Islame, Jehudite ne kete menyre kane futur fitne ne mesin e muslimaneve ne kohen e Muhammedit s.a.w.s. duke futur dyshim mes tyre prandaj leni keta pallavra e kapni beni dicka te hajrit, nese nuk mundeni te beni dicka te hajrit te pakten mos beni dam.

Selam Alejkum


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 11.01.2012, 05:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010 Citim (Kamikaze @ 10.01.2012, 22:37)

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...&v=Of9O0_wo2LA#
!

smil4a8acf686328f.gif

Edhe ky dyfytyrėshi, qė e pyesnin me argument - inēizimin, pėr pėrkrahjen pratiake
qė ka pasur, e konsideronte si montazh - nuk e pranonte gabimin, aty nė njė video koti.

Edhe ky - gacė e mbuluar, indirekt i hudh fjalėt mbi Ebu Hanifen se "ka gabuar" e ua fut
nė kokė atyre budallenjve aty se kinse "ka qenė gabimtar imami", pastaj kthehet e me tė
butė thotė qė "ēka t'bajsh, kanė folė pėr tė, s'ka lidhje, s'ka lidhje se folin njerėzit".


More njerėz tė sėmurė e dyfytyrėsha, si s'keni pak turp e pėrgjegjėsi.

More dyfytyrėsha, si bre thirrni pėr ta larguar pėrgojimin e andej menjėherė pėrgojoni!?

Allahu i mallkoftė dyfytyrėshat qė Islamin e kanė bėrė kėmishė.
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio