Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hamburgu njeh fenė islame zyrtarisht!
Ermedin
Postuar nė: 07.01.2012, 09:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Hamburgu njeh fenė islame zyrtarisht

Fotografi e jashtme

Hamburgu ėshtė nė prag tė njohjes zyrtare tė fesė islame, bazuar nė njė konventė ndėrkombėtare, sipas tė cilės pakicat fetare vendosen nė pozita tė barabarta juridike me grupet e tjera fetare. Hamburgu do tė njohė njė nga tre organizatat mė tė mėdha islame, si pėrfaqėsuese e myslimanėve tek autoritetet gjermane.

Pėr herė tė parė qė nga themelimi i shtetit modern gjerman, myslimanėt do tė njihen si komunitet fetar, tė cilit i janė garantuar dhe kodifikuar tė drejtat. Ky jap vjen si kurorėzim i negociatave tė zhvilluara mes tre organizatave islame mė tė mėdha (Unioni islam turk, Kėshilli i shoqatave islame dhe Unioni i qendrave kulturore islame) me tre qeveri tė njėpasnjėshme qė nga viti 2007.

Iniciativa pėr nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje me myslimanėt, ishte e vetė presidentit tė shtetit tė Hamburgut, i cili i pėrket partisė Demokristiane. Qeveria e tij pati nėnshkruar njė marrėveshje tė ngjashme me kishat katolike dhe protestante dhe mė pas me komunitetin hebre.

Partia Demokristiane fitoi shumicėn absolute nė zgjedhjet lokale, gjė e cila i mundėsoi tė formojė qeverinė e Hamburgut nė shkurt tė vitit 2011. Pas rėnies sė koalicionit tė mėparshėm, qeveria e re i nxori bisedimet me myslimanėt nga ngrirja pėr ti kurorėzuar me kėtė marrėveshje tė rėndėsishme.

Zėdhėnėsi i qeverisė sė Hamburgut, Christof Holstein, ka thėnė se marrėveshja e re vendos rregulla pėr organizimin e praktikave myslimane, ndėrtimin e xhamive dhe tė drejtėn pėr ditė pushimi gjatė festave islame, kujdesin fetar pėr tė burgosurit myslimanė nė burgje, mėsimin e islamit pėr nxėnėsit myslimanė, ngritjen e njė varreze myslimane, dhėnien e vizave pėr tė sjellė imamė etj...”.


Burimi: www.ArdhmeriaOnline.com
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio