Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Universiteti Aab - Universiteti I Bremenit
GTI
Postuar nė: 04.04.2008, 16:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008Me 16,17,18 prill 2008 ne kosove do te qendroj nje delegacion nga universiteti i Bremenit te prire nga Rektori i Universitetit te cilet do te nenshkruajne marreveshje per bashkepunim dhe shkembin te stafit akademik, administrativ si dhe studenteve mes Universitetit te Bremenit dhe Universitetit AAB. perveq kesaj profesoret qe vijne nga atje do te mbajne edhe nga nje ligjerat para studenteve te uAAB poashtu studentet do te mund te pyesin per ate qka ju intereson te dijn per kete universitet dhe per mundesit qe iu ofrohen per te studiuar per nje semester atje apo edhe per te vazhduar studimet atje. ky delegacion do te takohet edhe me Ministrin e Arsimit Prof.Enver Hoxhaj, Kryetarin e parlamentit Jakup Krasniqin etj.
ne agjend perfshiheshin edhe nje party, nje vizit sheshit Nena Tereze, ku studentet do te mund te kontaktoni drejtperdrejt me perfaqsuesit e Universitetit te Bremenit.

p.s. kaq njehere e me von ndoshta do te kem informata me shume.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga GTI nė 04.04.2008, 16:47
PM
Top
GTI
Postuar nė: 12.04.2008, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008Ja edhe informacioni zyrtar

Nė kuadėr tė rritės e zhvillimit tė vazhdueshėm tė Universitetit AAB, nė planin e bashkėpunimit ndėrkombėtar, Universiteti AAB, tė enjten mė 17 prill 2008, do tė nėnshkruajė edhe zyrtarisht marrėveshjen pėr bashkėpunim me njėrin ndėr universitetet mė prestigjioze nė Gjermani, Universitetin e Bremenit.
I themeluar nė vitin 1971, me rreth 25 mijė studentė nė gjirin e vet, Universiteti i Bremenit, radhitet ndėr 10 universitetet mė tė mira nė Gjermani.
Nėnshkrimit zyrtar tė kėsaj marrėveshjeje, e cila do tė zhvillohet nė Universitetin AAB, do t’ i paraprijė njė vizitė treditore e njė delegacioni tė lartė nga Universiteti i Bremenit.
Delegacionin gjerman krahas nėnshkrimit tė marrveshjes pėr bashkėpunim akademik, para studentėve dhe profesoratit tė Universitetit AAB, do tė paraqitet edhe me dy ligjėrata speciale nga Prof. Josef Falke dhe Prof. Nadia Ianeva, nė temėn e “Procesit tė akcesionit nė Ballkanin Perėndimor”.
Nė po kėtė temė, do tė zhvillohet edhe njė debat akademik, me panelistė nga ky delegacion.
Gjithashtu, delegacioni universitar nga Bremeni i Gjermanisė, do tė pritet nė vizita rasti edhe nga zyrtarė tė institucioneve tė Kosovės: Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj e Ministri I Transportit dhe Telekomunikacionit tė Republikjės sė Kosovės, Fatmir Limaj.
Radio Televizioni I Kosovės, ndėrkaq, nė lidhje me rėndėsinė e nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje do tė transmetojė njė emision tė drejtpėrdrejtė nė studio me nėnshkruesit e marrveshjes sė sipėrpermendur.

PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 13.04.2008, 02:47
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008Pershendetje Koleg
Deshta te di dicka, gjithkund ne kete web shoh qe Universiteti AAB permendet dhe vecohet nga te gjith tjert ne Kosove e ne rajon? Mos vallė Admini\at janė te lidhur ngusht me kete Universitetet, apo ndoshta ky Universitetet eshte sponzor i ketij webi!
Vėmendje:

I nderuari anėtarė,

Sipas Nenit 7 pika "a" e rregullores tonė, tregon qartė se qendrimet tona janė plotėsisht tė pavarura (pa mbrojtje tė interesave jashta kufijve neutrale dhe ekuilibruese dhe nė pėrputhshmėri me gjitha pjesėt e Rr. F.)

Ndėrsa sipas Nenit 9 pika "a" (Pėrshtatja, dizajni i kornizave tė forumit “studentet.info” i takon ekskluzivisht S. dhe AS.), prandaj duhet tė keni mirėkuptim se fjalėt, shkrimet, tekstet, debatet janė faktorėt qė tregojnė kahjen e lėvizjes sė web faqes dhe forumit "studentet.info"
Kėtė lėvizje e pėrcaktoni ju, ngase ju jeni bartėsit e gjithė pėrgjegjėsisė pėr shkrimet, tekstet, debatet deri sa ato nuk janė nė kundėrshtim me rregulloren tonė!

Ju dėshirojmė shėrbim tė kėndshėm dhe faleminderit pėr kontributin e juaj me tekstet e juaja.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 15.04.2008, 10:21
PM
Top
GTI
Postuar nė: 13.04.2008, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008sa i perket veqimit ne kete teme apo tjera qe i kom postu un, muj me te dhan pergjegje e sa i perket adminave un admin nuk jom edhe sum takon me fol.

sa i perket temave nga un, un nuk e kom vequ un veq kom tregu ato qka kom dit pasi qe jam student ne kete universitet e shoh drejtperdrejt qka po ndodh, e sidomos sa i perket ksaj teme qe eshte nje sukses i madh bashkpunimi me universitete te tilla si U i Bremenit per ata qe ja din vleren e sidomos per ne studentet e UAAB.

sa per veqimin, eshte nje tem ku aty dikush kerkon ndihme sa i perket zgjedhjes se ne cilin universitet me studiu, ku edhe un e kam dhan mendimin tim edhe un p.sh. e kom vequ aty edhe UBT edhe AUK thjesht e kom dhan mendimin tim.

kaq prej meje...
PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 15.04.2008, 10:01
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008Koleg,
Te gjitha jan te njejta, te gjitha e kan te njejtin plan, vetem objekti mesimor i dallon, mos u mburr kur thua qe JAM NE AAB, te gjitha universitetet sot ne Kosove po bashkpunoj me Universitetet tjera jasht Kosove.
Une e kam nje shok te shkolles se mesme ne AAB, marre po me vjen me than, aj besoni as me lexu nuk ka dite, e tash ne AAB tha po kam shume sukses, krejt provimet e semestrit t'pare i ka dhan bile ata ne afatin e pare!. Spo mundohem ta qes posht AAB-n e ta favorizoj ndonje tjeter, emra te Universitetev tjera nuk permenda, vetem po e flas te verteten, mirepo perseri mos u ndi student i rangut te dyt nese jemi privat, mundohu te jesh produkt i vetvetes, se nese nuk mson, nese nuk punon, edhe ne OXFORD me kan nuk arrin sukses.
Kerkoj falje nese e teprova, mirepo vetem te verteten e thash!!!
Te uroj suksese......
Rrnofshin Universitetet Private!!!
Mirembetshi!!!


Me respekt
ar2yy
PM
Top
bani_22
Postuar nė: 19.04.2008, 20:04
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 15077
Bashkangjitur: 19.04.2008Pershendetje i nderuar
Ne cilin universitet privat je ti qe e paske pas ate kolege edhe po i jepka provimet shum leht sipas teje ne universitetin APom vjen keq qe po shprehna kshtu veq per Universitete private ne Kosove AAB asht maj forti per tona senet.
Me staf akademik me infrastukture e me krejt tjerat rend. Edhe AAB asht i vetmi qe po arrin marrveshje bashkpunimi me shum universitete tjera ne bote. Tash kto dit ka arrit marrveshje me nje Universitet prestigjioz ne Gjermani. Kallxom qka ka bo universiteti yt deri tash qe sipas teje AAB-ja koka i dopt sipas teje?
Me respekt Albani student i vitit te trete i fakultetit te shkencave kriminalistike.
PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 22.04.2008, 18:40
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008Albani...

I nderuar, tregom ne cilin Universitet t'Botes egziston qe drejtimi Ekonomik ne semestrin e pare(viti i pare) i ka vec 3 provime???!!!
Pyti te gjith kta qe studiojn ne Maqedoni, Shqiperi e ne Kosove ne cilin do Universitet e tregom, sa provime i ka ekonomiku ne vitin e pare.
Se di AAB-ja o ka arrit shume, o eshte mbet shume mbrapa! Une nuk anoj per asnje Universitet aq me pake ne Kosove qe jan ber Universitetet si pacurkat pas shiut, nuk e din njeri se tek cili eshte "cilsia".
Mos harro pyti FORUMISTAT e tregom....

Me respekt
ar2yy
PM
Top
bani_22
Postuar nė: 23.04.2008, 13:32
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 15077
Bashkangjitur: 19.04.2008Pershendetje
Ti pom doket koleg veq po ja futshe kot keshe po thom diqka.
Kallxom ti mu kush tka thon qe i ka ekonomiku veq tri provime ne semester te pare? Nuk asht e vertet aspak.
Kqyr informohu pak ma mir e toni ban replika ok se sbon me fol veq hajt qka te thot dikush. Nuk po ta mbroj aspak AAB ma veq asht shum e vertet per private asht maj miri.
Se edhe Universiteti shtetror asht ba katastrof. Hiq lakmi nuk po ju marr se edhe vet jam ne ekonomik ne UP edhe ne Universitetin AAB Fakultetin e shkencave te kriminalistikes. Ciao kalo mir. Suksese
PM
Top
GTI
Postuar nė: 23.04.2008, 16:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008ar2yy, 3 provime jo vllaqko, po kur jom kan un ne vit te par qe i bjen vjet jon kon 10 provime ne vit te pare, per dallim prej nje gjenerate para neve qe ka qene e qe i kan pas 9, mirpo kete provimin qe na e kena pas ma shum ne vit te pare ata e kan pas ne te dytin (ndryshim i planprogramit).
3 provime nashta po menon per afat te janarit per Semestrin e pare, e ajo eshte e vertet se ne vitin e pare ne semestrin e pare jane vetem 3 lende semestrale kurse tjerat vjetore.

si p.sh. Mikroekonomia dhe Markoekonomia jane lende vjetore qe d.m.th fillojne ne tetor dhe mbarojne ne qershor. e kjo eshte bere per shkak se Mikro dhe Makro jane prej lendeve me te rendesishme ne ekonomi prandaj edhe jane lane qe mu msu paralelisht dhe gjate tere vitit qe d.m.th me pas koh ma shum e msu senet ma kadale, e jo si ne UP p.sh. ku nje semester eshte Mikro ne tjetrin eshte Makro dhe msohen shpejt e shpejt...

si do qe te jete tung klm, veq bile kur don me debatu per diqka mos fol ashtu veq ajt me ja fut se sun zen vend fjala jote pastaj.
sa me perket meje un mbaj ligjerata edhe ne UP, bile edhe ne provime kam hy dhe e di si shkon edhe atje. prandaj nese menon mem tregu mu si eshte ne UP ski nevoj se e di mir.
PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 24.04.2008, 01:31
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008 Citim (bani_22 @ 23.04.2008, 13:32)
Pershendetje
Ti pom doket koleg veq po ja futshe kot keshe po thom diqka.
Kallxom ti mu kush tka thon qe i ka ekonomiku veq tri provime ne semester te pare? Nuk asht e vertet aspak.
Kqyr informohu pak ma mir e toni ban replika ok se sbon me fol veq hajt qka te thot dikush. Nuk po ta mbroj aspak AAB ma veq asht shum e vertet per private asht maj miri.
Se edhe Universiteti shtetror asht ba katastrof. Hiq lakmi nuk po ju marr se edhe vet jam ne ekonomik ne UP edhe ne Universitetin AAB Fakultetin e shkencave te kriminalistikes. Ciao kalo mir. Suksese

-Eshte bere zor edhe me debatu!!!
Koleg, une nuk kam aspak zor te rrej dhe te tham qe shoku i kl ne shkoll te mesme para 4-5 dite me tha vec 3 provime i kam pas!!! Se di ju nuk keni nevoj me u nxe, e as me than qe une PO JA FUTI PALIDHJE.
Po aq sa ka rendesi kjo tem po shihet sa shume postime jan bere!!!
Ishalla ju te AAB-s arrini shume sidomos ata qe jan privat se shume po i necmojn!!!
Sukses n'dy universitetet!!!

Me respekt
ar2yy
PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 24.04.2008, 01:38
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008 Citim (GTI @ 23.04.2008, 16:48)
ar2yy, 3 provime jo vllaqko, po kur jom kan un ne vit te par qe i bjen vjet jon kon 10 provime ne vit te pare, per dallim prej nje gjenerate para neve qe ka qene e qe i kan pas 9, mirpo kete provimin qe na e kena pas ma shum ne vit te pare ata e kan pas ne te dytin (ndryshim i planprogramit).
3 provime nashta po menon per afat te janarit per Semestrin e pare, e ajo eshte e vertet se ne vitin e pare ne semestrin e pare jane vetem 3 lende semestrale kurse tjerat vjetore.

si p.sh. Mikroekonomia dhe Markoekonomia jane lende vjetore qe d.m.th fillojne ne tetor dhe mbarojne ne qershor. e kjo eshte bere per shkak se Mikro dhe Makro jane prej lendeve me te rendesishme ne ekonomi prandaj edhe jane lane qe mu msu paralelisht dhe gjate tere vitit qe d.m.th me pas koh ma shum e msu senet ma kadale, e jo si ne UP p.sh. ku nje semester eshte Mikro ne tjetrin eshte Makro dhe msohen shpejt e shpejt...

si do qe te jete tung klm, veq bile kur don me debatu per diqka mos fol ashtu veq ajt me ja fut se sun zen vend fjala jote pastaj.
sa me perket meje un mbaj ligjerata edhe ne UP, bile edhe ne provime kam hy dhe e di si shkon edhe atje. prandaj nese menon mem tregu mu si eshte ne UP ski nevoj se e di mir.

GTI, une postimin e pare qe e kam bere ne kete forum se harroj e kam pas perkrahjen tande, te kam vecu prej tjerve per zgjuaresin dhe menyres se si i qasesh temes!!!
Okay, spo e zgjas ma shume, une jam ne FAMA, departamenti Shkenca Politike, te them te drejten une ashtu jam informu te shoku qe e kam pas, pas spjegimit tend, per dy lendet kryesore Mikro& Makro, dhe po e studiojshe ekonomikun spo e zgjas me shume, ti per ekonomik din 100% ma shume se une, ndoshta shoku ka bere gabim, amo mos um nguc qe po thu: FJALA JOTE NUK ZEN VEND PASTAJ, se nuk jam hy ne kete forum te behem ISMAIL KADARE... smil3dbd4d4e4c4f2.gif vetem e jap mendimin tim!!!
Te pershendes, suksese
smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Me respekt
ar2yy
PM
Top
bani_22
Postuar nė: 24.04.2008, 15:28
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 15077
Bashkangjitur: 19.04.2008Faleminderit koleg qe me ndihmove se ky kolega tjeter tha veq tri provime e qata mendova qe ja ka fut kot veq i ka thon dikush edhe ka fol e ka mendu qe osht ashtu.
Mfal edhe ti mu se ndoshta tkom prek pak me fjal ama pa dashje.
Ja kalofsh bukur e suksese. E kqyr se ky djali e paska spjegu mir qysh shkon drejtimi i ekonomikut ne AAB se une jom ne kriminalistik.
tung ja kalofshi mir e suksese t gjithve.
PM
Top
GTI
Postuar nė: 25.04.2008, 23:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 103
Antari Nr: 13218
Bashkangjitur: 28.01.2008 Citim (ar2yy @ 24.04.2008, 01:38)
GTI, une postimin e pare qe e kam bere ne kete forum se harroj e kam pas perkrahjen tande, te kam vecu prej tjerve per zgjuaresin dhe menyres se si i qasesh temes!!!
Okay, spo e zgjas ma shume, une jam ne FAMA, departamenti Shkenca Politike, te them te drejten une ashtu jam informu te shoku qe e kam pas, pas spjegimit tend, per dy lendet kryesore Mikro& Makro, dhe po e studiojshe ekonomikun spo e zgjas me shume, ti per ekonomik din 100% ma shume se une, ndoshta shoku ka bere gabim, amo mos um nguc qe po thu: FJALA JOTE NUK ZEN VEND PASTAJ, se nuk jam hy ne kete forum te behem ISMAIL KADARE... smil3dbd4d4e4c4f2.gif vetem e jap mendimin tim!!!
Te pershendes, suksese
smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Me respekt
ar2yy

pa keqkuptime ar2yy, un veq e sqarova ate per qka behej fjal, respekt per ty dhe per Univerzitetin Fama.
Universiteti Fama, Shkenca Politike asocon ne Politikan te Famshem :D, nejse mos te zgjas shume suksese

p.s. fjala jote nuk zene vend: kom thane per shkak se ne moment kur dikush thote diqka te pabesueshme si ( ne vitin e pare vetem 3 provime) automatikisht lindin dyshime dhe pa u vertetuar nuk eshte mir te thuhen pasi qe mund te vish ne pozita te palakmueshme. te thuash se kam degjuar ket dhe ket dhe dua ta di a eshte ashtu eshte diqka tjeter ama te thuash se kshtu kam degju dhe kshtu eshte mendoj se nuk eshte e pelqyeshme (sidomos per nje politikan te ardhshem).
tung tung respekt.
PM
Top
ar2yy
Postuar nė: 28.04.2008, 12:00
Quote Post


CHELSEA`S FAN
*****

Posti: Antarė
Postime: 4167
Antari Nr: 13665
Bashkangjitur: 15.02.2008 Citim (GTI @ 25.04.2008, 23:05)
te thuash se kam degjuar ket dhe ket dhe dua ta di a eshte ashtu eshte diqka tjeter ama te thuash se kshtu kam degju dhe kshtu eshte mendoj se nuk eshte e pelqyeshme (sidomos per nje politikan te ardhshem).
tung tung respekt.

GTI, faleminderit per sinceritet, kete qe e citova, tregon per nje politikan bajagai t'mire smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif
t'pershendes e suksese!!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio