Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jeta, njė enigmė?!
Anika
Postuar nė: 07.01.2012, 12:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Jeta, njė enigmė?!

Jeta misteri i madh me shumė zgjidhje e nė esencė pa zgjidhje?!
Erdhėm prej dikund, pėr tė jetuar kėtu dhe pėr tė shkuar dikund?!
Ardhja dhe shkuarja pra me destinacionin e njėjtė „dikund“?!

Por ku ėshtė kjo dikund e din vetėm njė Zot dhe ai Krijuesi qė i krijoi tė gjitha.
Jeta njė enigmė, njė enigmė me shumė labirinthe, apo njė fjalėkryq me shumė pyetje tė koklavituar, me pyetje qė aspak s’i kuptojmė ku mė tė dijmė pėrgjigjet?!

Lindim , jetojmė, vdesim ....
Fillimin dhe fundin nuk i kemi ne nė dorė ...
Pasi jemi tė pamundshem
Nuk i kontrollojmė dot .. ndėrsa jetėn po ....
Kam lexuar diku , dikur se " nėse do mundesh "...
Dhe tani e kujtoj gjithmonė kėtė ....
Jeta ...


Jo, mbase kjo qė po shkruaj nuk ėshtė e bukur , nuk krahasohet me ato historitė plot dhimbje , plot dashuri sepse unė nuk kam pėrjetuar asnjė zhgėnjim ...
Jo as nuk po pėrpiqem tė kopjoj ndonjė shkrimtar tė madh, edhe pse kėshtu mė ėshtė dukur gjithmonė...

Po shkruaj sepse mė pėlqen kjo...

Edhe pse e di qė nuk kam ndonjė aftėsi tė madhe nė kėtė ...
Por kjo nuk ka rėndėsi, kryesorja ėshtė tė shkruaj dhe tė tregoj gjėrat qė kam dhe ndjej, pse jo?!
Nuk besoj se do tju pėlqejė ...
Mbase vetėm shpresoj ...
As nuk po pėrpiqem tė tregohem modeste...

Jo nuk jam e tillė ...

E di gjithmonė e kam krahasuar jetėn me njė film ...

Ose e kam shpikur vetė kėtė , ose e kam lexuar diku , nuk jam shum e sigurt.
Jeta i ngjan atij filmi ku aktorėt kryesorė jemi ne … protagoniste apo antagoniste ...

Kėtė e vendosim vetė ose na i diktojnė tė tjerėt ...

Pausat 5-minutshe janė ato ēaste tė rralla nė tė cilat ne vendosim tė reflektojmė , ku mendojmė se ēka ndodhur apo imagjinojmė se ēdo tė ndodhė mė pas nė jetė apo nė film ... mbi tė gjitha , gjithēka varet nga skenari qė ne vet e shkruajmė ...
E bėjmė ne komedinė ...tragjedinė , romancėn , zhgėnjimin ..............

Pėrdor shpesh 3pikshin ...

Mė ndihmon tė shpreh se kur shkruaj gjithēka tjetėr zhduket , gjithēka mbetet e papėrfunduar , mbase pėr fajin tim ...

Unė e dua jetėn , si tė gjith ju...

Pėrndryshe nuk do tė ishim kėtu qė jemi…

Ėshtė dhuratė mė kanė thėnė dhe ai qė nuk e do , nuk e meriton ...

Por jo se i kam dėgjuar tė tjerėt por ashtu edhe e shoh njė dhuratė tė cilėn duhet tė dish pėrdorimin e saj pa « fletė tregues pėr pėrdorimin » siē jemi mėsuar nga realiteti. Ēdo gjė qė blejmė, fitojmė, apo pėrdorim ; sė pari fillojmė tė lexojmė si duhet pėrdorur ?!

Por ja qė jeta nuk e ka kėtė fletė…

Por prap duhet tė provojmė dhe tė gjemė zgjidhjen dhe pėrdorimin e duhur…
Prandaj un e dua , dua ta meritoj ....

Dua tė mėsoj mė shumė nga ajo qė di dhe dua pa fletudhėzimi t’ia kaloj…
Dhe e di vetėm qė dua te jetoj ...
Pasi e dua ashtu si vjen dhe ashtu si mė gjen…

Dhe e di qė do tė jetoj ...
Por edhe zgjidhjet do t’ia mėsoj…
Andaj jam kėtu nė njė jetė me plot mistere dhe do tė jetoj...


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio