Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura dhe Show bizzi?
packs
Postuar nė: 10.01.2012, 16:03
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Te nderuar antare,

Sa dhe si e dalloni kulturen nga show bizzi.

A eshte kulture nje kenge e Rihanes? A eshte show bizz nje kenge e Pink Floydave?
A eshte kulture nje kenge e Medes? A eshte show bizz nje koncert i nje pianisti?

A jane kulture CD-jat e Stupcave apo filmat e Halil Budakoves?
Cka mendoni se e PERCAKTON/NDANE kulturen nga show bizzi? A jane te ngjashme?

Shume kam qejf me i dite mendimet e shokeve, shoqeve, kolegeve, njerzve ne pergjithesi per kete ceshtje.

Nese merrni pjese ne debat, faleminderit.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 10.01.2012, 16:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011Teme interesante,te pergezoj!

Per mendimin tim,Arti,veprat artistike si dhe kultura jane krejtesisht te ndryshme nga show bizzi!
Rihana me nje kenge te saje mund te qendroi 2 muaj ne top listen,por kurre nuk do te ze vend ne listen e "pavdekshme"!Kjo vlene edhe per shume tjere.

Ketu verejme shpesh se si njerezit nuk kan idene as me te vogel ta dallojne artin,kulturen etj,nga show bizzi apo ndonje dukuri tjeter kryesisht negative,sidomos kur behet fjale per kulturen perendimore!
Asnje nuk mundohet qe se paku t'i numeroj 10 vepra nga kultura apo arti perendimor,por menjehere na mbajne ligjerata mbi prostitucionin dhe amoralitetin!

Dy here me ra te shoh se ti mbylle "tema",pikerisht shkaku i anetarve qe edukaten mbi mardhenjet sexuale keta e shohin si dicka te pamoralshme!

Kerkojne te flitet per shkence dhe ne balline te rezultojne tema shkencore,ku po keta bombardojne nenforumin shkencor me propagande dhe dogme fetare.

Qetesohuni,ndegjoni muzike klasike me shume smil3dbd4d6422f04.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JustinianI nė 10.01.2012, 16:39
PM
Top
packs
Postuar nė: 10.01.2012, 16:57
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JustinianI @ 10.01.2012, 17:36)

Per mendimin tim,Arti,veprat artistike si dhe kultura jane krejtesisht te ndryshme nga show bizzi!
Rihana me nje kenge te saje mund te qendroi 2 muaj ne top listen,por kurre nuk do te ze vend ne listen e "pavdekshme"!Kjo vlene edhe per shume tjere.


smil4a8acf686328f.gif smil4a8acf686328f.gif
E hapa kete teme pikerisht sepse ka nje muaj qe jam duke e zhvillu nje hulumtim per tv lidhur me kete ceshtje, qe pastaj do e bej temė.

Jam ndare e zhgenjyer nga injoranca e njerezve perballe kesaj ceshtjeje. Megjithate fajin nuk ua hedhi qytetareve. Sidomos jo qytetareve te zakonshem edhe pse nuk parapelqej me perdore kete "te zakonshem".

Ama qe nuk din studenti me ta ba dallimin, kjo me ka ndodhe midis sheshit Nena Tereze ne Prishtine.

Mendoj se neve na duhet nje projekt shume i madh dhe konkret per kulturen. Mendoj se mediat duhet ta luajne nje rol me te madh ne kete aspekt.

Ama edhe ne si studente e si individe.

Kam pare neper mediat mbareshqiptare (qofte te Kosoves, disa te Maqedonise, ne Shqiperi qendrojne pak me mire) kur lajmin per Lady Gaga e postojne bashke me nje te Bonos nga U2. Mendoj se kjo eshte vetvrasje kolektive. smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 10.01.2012, 17:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006packs,

Tash spo te thom mshedhofsh se tem te mir ke qel.

Per mu kanga qe jeton gjate eshte edhe kulture, a kanga qe s'ndegjohet pas 3 muajsh ateher vari lesht. Nuk osht kultur shkune tune e Gentes (edhepse per bukuri ja pelqej gjoksin shum :P) ....

Pra, ma mire vlen nje kang popullore e Shyhretes se Vajbi i ktyne tjerave.


Pra, ajo qe i mbijeton cfardo kohe mendoj se paraqet kulturen e ajo qe asht jeteshkurt paraqet showbiz.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
kosova_rja
Postuar nė: 10.01.2012, 17:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (packs @ 10.01.2012, 17:03)

A eshte kulture nje kenge e Medes?pse a paska meda naj kenge? smil3dbd4daabd491.gif medes m`i than hajt shkruje fjalen kulture nuk din me ta shkru e le ma me te kallxu se cka eshte kultura.ky nuk eshte as show bizzi ky eshte tallava men qe kenget e tij pa hiri m`i ndi dikun prej largu veshet ja nisin me kajt thojn kjo muzike apo me mire te themi ky tallava mani na la pa funksion(d.m.th pa degjim shkurt shqip na shurdhoj) smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 10.01.2012, 17:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Per bese, Happy mire e ka smil3dbd4daabd491.gif , kush po ta degjon me Nexhmie Pagarushen, lshoj vlla "Motrat" Mziu qaty, krejt drite ta bejne me fitila t'llames, qe as Dani me s'guxon me prek smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
MeeLot
Postuar nė: 11.01.2012, 11:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2512
Antari Nr: 23366
Bashkangjitur: 09.09.2009so shum vshtir mi nda amo po pritoj edhe daf e kom hap ni qsi teme gati 'muzika kllasike'


----------------------------------------
ur not an intellectual,ur not an artist,ur not a critic,ur not a poet..u just have internet access

po thojn q'i


ka mu bo mir.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio