Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vaji i ullirit, ilaē mė i mirė pėr duar
Anika
Postuar nė: 12.01.2012, 18:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Vaji i ullirit, ilaē mė i mirė pėr duar

Nuk ėshtė vėshtirė tė keni duar tė mirėmbajtura. Vetėm pėrmbajuni kėtyre kėshillave dhe mos u dorėzoni.

Mos dilni pa dorėza

Gjatė dimrit dhe ditėve me erė tė fortė, as qė duhet t’ju shkojė ndėrmend qė tė dilni jashtė pa dorėza. Po ashtu, nėse jeni ju ajo/ai qė duhet t’i lani enėt, atėherė mos e bėni kėtė pa dorėza tė gomės. Mos besoni kur ju thonė se detergjentet nuk janė tė dėmshme pėr duar.

Lyerja e vazhdueshme

Lėkura e duarve ėshtė mė e thara nė trup, prandaj ajo plaket mė shpejt sesa lėkura e fytyrės. Ftohtėsia dhe era i thajnė duart mė shumė se ēdo pjesė tė trupit, sidomos kur brenda ėshtė nxehtė, e jashtė shumė ftohtė.

Tė paktėn gjashtė herė nė ditė lyeni duart me vaj bademesh, vazelinė, glicerinė, apo pantenol. Kėto preparate janė efikase dhe tė lira.

Pilingu i duarve

• Nėse keni duar tė ashpra, atėherė fėrkoni ato me pilingun tė cilin e pėrdorni pėr trup.

• Pas kėsaj, vendoseni njė maskė, tė bėrė nė shtėpi.

• Rreth 15 deri 20 pika vaj tė bademeve pėrzieni me dy pika vaj eterik tė barbarozės. Me kėtė pėrzierje lyeni duart, bėrrylat dhe gjunjėt.

• Kėtė tretman pėrsėriteni dy herė nė javė gjatė njė muaji dhe do tė shihni se do tė keni duar shumė mė tė buta.

Masazhi nė 3 hapa

Kur tė ktheheni nė shtėpi me duar tė ngrira, bėni si vijon:

1. Nė pesė mililitra vaj bademesh shtoni tri pika vaj eterik tė nenexhikut.

2. Me lėvizje tė lehta, kėtė pėrzierje lyejeni nė lėkurė. Vaji i bademeve do ta zbutė lėkurėn, kurse vaji i nenexhikut do ta pėrshpejtojė qarkullimin, si dhe do ta largojė lodhjen.

3. Pasi qė duarve u keni bėrė njė masazh tė mirė, mbulojini ato me njė peshqir tė nxehtė dhe lini qė tė rrinė ashtu pėr 15 minuta.----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 13.01.2012, 12:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011eshte mire te hapet nje teme,, dobite e vajit te ulluri" e dhe aty tee postohet gjithcka..sidoqofte super eshte kjo smil4a8acec9ecea0.gif smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
Anika
Postuar nė: 13.01.2012, 18:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (gjuetari @ 13.01.2012, 13:43)
eshte mire te hapet nje teme,, dobite e vajit te ulluri" e dhe aty tee postohet gjithcka..sidoqofte super eshte kjo smil4a8acec9ecea0.gif smil4a8acf686328f.gif

Ide shumė e mirė, pasi me tė vėrtetė "Vaji i Ullirit" mund tė quhet si elixier dhe mbrojtės shumė i mirė pėr shėndetin e njeriut nė pėrgjithsi. Pėrndryshe nuk do tė betohej Krijuesi nė tė, pasi ai betohet vetėm nė gjėra shumė tė vlefshme " Pasha fikun dhe ullirin". smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Kamikaze
Postuar nė: 13.01.2012, 20:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 26275
Bashkangjitur: 15.03.2011 Citim (Anika @ 13.01.2012, 19:58)
Pėrndryshe nuk do tė betohej Krijuesi nė tė, pasi ai betohet vetėm nė gjėra shumė tė vlefshme " Pasha fikun dhe ullirin". smil3dbd4e4c2e742.gif

smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
NoSpam!
PM
Top
ALbeXtra
Postuar nė: 14.01.2012, 21:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 336
Antari Nr: 22058
Bashkangjitur: 08.04.2009spi lij hiq,po pi nxehi


----------------------------------------
Islam it's not only a religion. but a complete way of life.
PMUsers Website
Top
gjuetari
Postuar nė: 16.01.2012, 13:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011 Citim (Anika @ 13.01.2012, 12:58)
Ide shumė e mirė, pasi me tė vėrtetė "Vaji i Ullirit" mund tė quhet si elixier dhe mbrojtės shumė i mirė pėr shėndetin e njeriut nė pėrgjithsi. Pėrndryshe nuk do tė betohej Krijuesi nė tė, pasi ai betohet vetėm nė gjėra shumė tė vlefshme " Pasha fikun dhe ullirin". smil3dbd4e4c2e742.gif


www.youtube.com

dobite e ullirit edhe fikut.... smile5dbook45.gif


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 23.01.2012, 18:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011Shpėrlarja e gojės me vaj
Pastrimi i helmimit nė mėnyrė natyrore

Njė ilaē shumė i lehtė dhe efikas qėmoti i harruar nė trojet tona, por i pėrdorur qė nga lashtėsia nė vendet Arabe dhe nė vende tė tjera.
Pėr fillim vetėm disa pika tjera nė aspekt tė shėndetit. Shumė pak njerėz janė tė vetėdijshėm se ēka do tė thotė shėndeti nė trupin tonė.

Gjithashtu me rritjen e zhvillimit nė sfera tė ndryshme tė prodhimit dhe arritjes, industrializimit, largimi nga natyra dhe mbyllja nėpėr vende tė ngushta pa oksigjen tė pastėr, ushqimi i pregaditur me lloj-lloj komponente tė dėmshme etj.

Pra, nga ndotja e ambientit edhe mė tepėr shtohet rreziku qė tė jemi tė ekspozuar helmimeve tė ndryshme qė nė fillim as qė janė tė dukshme. Mirėpo, nėse ndalemi dhe mendojmė se sa do tė shtohet kjo sasi me kalimin e kohės, atėherė lirisht mund tė themi se secili prej nesh ėshtė i ndotur nga pasojat e helmit qė sot me dozė tė madhe gjindet ēdokund, edhe para PC-sė time.

Librat qė i kam lexuar me ndihmėn e All-llahut [xhel-le she'nuhu] shkruhet se ka metoda shumė tė thjeshta pėr largimin e helmit nga trupi i njeriut. Njėra metodė shumė efikase ėshtė edhe shpėrlarja e gojės me vaj luledielli, kurse nė tjetrėn thuhet me vaj ulliri. Edhe nga aspektet fetare kemi porosinė e tė Dashurit tonė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], i cili ka thėnė: “Aq shpesh mė ka kėshilluar Xhibrili alejhi selam pėr Misvakun dhe po tė mos ishte si mundim pėr ymetin tim do tė bėhej obligim larja e dhėmbėve para ēdo Namazi nga dobia e madhe qė del nga kjo”. Kurse nga medicina dihet se tė gjitha gjėndrat gjinden nė gojė. Por, edhe shumė sėmundje munden tė diagnistifikohen vetėm me tė ēelurit e gojės, pamjes, erės e sidomos me ngjyrėn dhe ndryshimin e gjuhės etj.

Shpėrlarja e gojės me Vaj- shėron shumė sėmundje

Pra, kjo metodė ka qenė dhe ėshtė Inshall-llah njė metodė qė pėrdoret sot edhe kėsaj dite nė vendet arabe. Por, nė botė ėshtė bėrė e njohur nga mjeku rus Dr. F. Karach nė njė Kongres tė Bakteriologėve dhe Onkologėve.

Nuk do tė ndalem tė numėroj tė gjitha sėmundjet qė mund tė shėrohen nė kėtė mėnyrė pasiqė ka shumė sėmundje, por si pėr fillim vetėm ato kryesoret: Bronhitet, Sinuset , Infektionet gripale, gjithė problemet me shqisat e tjera nė kokė,( sy, hundė, shije, aromė, veshė). Ekcemet nė lėkurė, sėmundjet e mushkėrive, shpėnetkės, mėlēisė, sėmundjet e pėrgjithshme te femrat, mundimet e zemrės, kokėdhimbja, sėmundjet nervore, tė veshkėve, Thrombozat, problemet nė aparatin e tretjes, lodhja- rraskapitja, Rheuma, koncetrimi i dobėt, depresioni, pagjumėsia, dhimbjet e dhėmbėve dhe nė pėrgjithėsi pėr pėrmirėsimin e shėndetit dhe imunitetit ndaj sėmundjeve.

Por, edhe nėse nuk kemi asnjė sėmundje nga tė pėrmendurat atėherė duhet tė themi Elhamdulilah All-llahut [xhel-le she'nuhu] por gjithsesi pėrdoreni se efektet do tė jenė: forcimi i trupit, rritet imuniteti i trupit, dhėmbėt forcohen, ndalen gjakderdhjet nga mishi i dhėmbėve dhe vėrehet se pas njė kohe tė shkurtė tė pėrdorimit dhėmbėt zbardhohen ( edhe vetėm kjo do tė mjaftonte).

Mėnyra e pėrdorimit

Mėnyra ėshtė shumė e thjeshtė: Mirret njė lugė ushqimi Vaj luledielli ose Vaj ulliri, mvaret ēka preferoni dhe mundeni tė gjeni. Nė fillim ėshtė pėr ēdokend pak e rėndė paramendimi se duhet mbajtur Vaji nė gojė por me kohė largohet ai mundim. E nėse keni problem nė fillim ju preferoj marrjen e njė luge tė kafes me Vaj. Mė sė miri nė mėngjes para se tė lani dhėmbėt dhe para se tė hani diēka (nė bark tė zbrazėt) dhe me kėtė Vaj e shpėrlani gojėn pėr 10-15 Minuta.

Nėse kjo kohė paraqet problem pėr juve nė faljen e Namazit tė mėngjesit atėherė mundet kėte tė veproni edhe mė vonė p.sh. para ngrėnies sė drekės apo para darke. Nėse keni proteza tė dhėmbėve ato duhet tė hiqen sipas mundėsive.

Mėnyra ėshtė sikur gar-gara gjatė Abdesit, pra vaji lėvizet nė gojė tė mbyllur dhe pastaj pėshtyhet. Atėherė do tė vėreni se vaji ka marr njė ngjyrė tė bardhė apo bėhet sikur qumshti. Aty, po tė mirret kjo nėn mikroskop gjinden tė gjitha bakteriet- shkaktarėt e sėmundjeve. Pėr atė shkak edhe kujdes gjatė hudhjes nė vende ku nuk duhet, mė sė miri ėshtė tė hudhim kėtė nė vendet e mbeturinave ose nė WC. Pastaj lahen dhėmbėt mirė me ujė tė vokėt, brushė dhe pastė tė dhėmbėve se ende aty ka bakterie qė kanė mbetur. Nėse edhe me pak Vaj nuk mundeni tė bėni shpėrlarjen e gojės atėherė lani sė paku me ujė tė pastėrt para ēdo Namazi nė kohėzgjatje prej 3 Minutave (5×3=15 Minuta).

Siē shihet prapseprapė vijmė deri te urdhėri qė All-llahu [xhel-le she'nuhu] e ka bėrė obligim pėr ne Abdesin; Namazin pra me tė vėrtetė vetėm pėr tė mirėn tonė. “I Lartėsuar qoftė All-llahu xh.sh mė i Miri Krijues”.

Para se tė pėrfundoj, tė them se edhe kohėzgjatja e pėrdorimit tė kėsaj metode duhet tė jetė mė e gjatė, mvarsisht nga sėmundja qė lėngoni. Nė libėr thuhet minimum 2 jave deri nė njė vit kur kemi sėmundje tė rėnda. Pastaj nė fillim mundet edhe tė reagoni me keqėsim tė gjendjes, nga kjo shihet se metoda e kurimit ka ndikim. Mirėpo, prapseprapė ju edhe vetė do tė vendosni se a dėshironi tė vazhdoni apo jo mė tutje. Kjo nuk ėshtė garancė e sigurtė por njė metodė qė ėshtė pėrdorur dhe ende pėrdoret me shumė efikasitet.

Ju referoj nėse dėshironi mė gjerėsisht atėherė tė lexoni pėr kėtė metodė mė tepėr pasi se ka nė gjuhė tė ndryshme nėpėr faqet e internetit. Librat qė i kam pėrdorur janė nė gjuhė gjermane:

1. Orėt e mirėqenies nga 1001 Natė ( Shėndeti dhe mirėqenia nga Orienti).

2. I shėndetshėm dhe i fortė me pėrtypjen e Vajit (Rruga efikase pėr shėndet mė tė mirė pa kundėrefekte).

Nė libėr ka shumė tė dhėna pėr pacientėt e shėruar, por ne si musliman e dimė se ēdo e mirė vjen dhe ėshtė nė Dorė tė All-llahut xh.sh. e sikur secilės metode tė shėrimit t’i vihet edhe Lutja e sinqertė atėherė shėrimi ėshtė edhe mė i shpejtė dhe mė efikas. Sepse vetėm All-llahu ėshtė Esh-Shafij- Gjithėshėruesi,El-Muxhib – Lutjepranuesi.

E lus All-llahut [azze ve xhel-le] qė tė mė falė gabimet e mija gjatė shkrimit, nėse e kam qėlluar ėshtė prej All-llahut xh.sh. dhe vetėm Ate e falėmnderoj e nėse kam gabuar atėherė dihet se nga rrjedh kjo.

Lutja jonė e fundit: Falemnderimi i takon All-llahut, Zotit tė gjitha botėrave, bekimet dhe pėrshėndjet tona qofshin mbi zotėriun e tė gjithė tė dėrguarve, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] mbi tė gjithė tė dėrguarit dhe mbi tė gjitė besimtarėt, duke iu lutur All-llahut tė Lartėmadhėruar qė ta pranojė kėtė vepėr qė ėshtė thjesht pėr hirė tė All-llahut [xhel-le she'nuhu] duke shpresuar nė dhuntitė, faljen dhe nė mbrojtjen Tij nė Ditėn e Gjykimit.
burimi:http://sinqeriteti.radio-pendimi.com/2011/09/27/shperlarja-e-gojes-me-vaj/


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 23.01.2012, 18:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011Ulliri – mbrojtės i zemrės

“All-llahu ėshtė dritė e qiejve dhe e tokės. Shembulli i dritės sė Tij i gjason kandilit tė vendosur nė njė zgavėr tė errėt. Kandili gjendet brenda njė qelqi si tė ishte yll flakėrues e qė ndizet prej (vajit tė) njė druri tė bekuar, prej ullirit qė nuk mund tė quhet as i lindjes dhe as i perėndimit, e vaji i tij ndriēon pothuajse edhe pa e prekur zjarri. Dritė mbi dritė. All-llahu udhėzon kah drita e Vet atė qė do Ai. All-llahu sjell shembull pėr njerėzit. All-llahu ēdo gjė di shumė mirė.” [En Nur, 35]

“Pasha fikun dhe ullirin!” [Et-Tinė, 1]

Kur’ani e pėrmend shpesh ullirin, pasi se ėshtė njė pemė e bekuar, e shenjtė te tė gjithė popujt qė e popullojnė brigjet e detit Mesdhe, qė prej kohėve tė lashta. Tek kėta popuj, ulliri ishte simbol i pjellorisė dhe i lavdisė. Thuhet nė disa transmetime se pas ndaljes sė anijes Nuhut, alejhi selam, e dėrgoi pėllumbin, i cili u kthye me njė degė tė ullirit. Ajo ishte kodra Xhudij dhe aty edhe zbriti nga anija pas vėrshimit qė ndodhi.

E si tė mos jetė i bekuar, kur All-llahu [subhanehu ve teala] e bekoi atė, duke e bėrė njėrin nga argumentet mė mahnitėse nė botėn e bimėve pėr vetitė qė ka, pėr vlerat ushqimore dhe utilitare. Fjala vaj dhe ulli ėshtė pėrmendur 7 herė nė Kur’an, dhe kjo pėr rėndėsinė e kėsaj peme dhe dobinė e saj.

Disa prej vlerave tė kėsaj peme, tė cilave Kur’ani Kerim u dha njė vend tė veēantė janė:

-Ulliri ėshtė substancė e mirė ushqimore qė pėrmban njė pėrqindje tė lartė yndyrnash, proteinash dhe kripėrash minerale si janė: kalciumi, hekuri, fosfori dhe njė pėrqindje tė lartė vitaminash A dhe D. Prej vlerave ushqimore tė fryteve tė ullirit ėshtė se ato pėrmbajnė 16,7 % lėndė karbohidrate, 1,5% proteina dhe pėrqindje tė lartė yndyrnash qė arrin 13,5%. Gjithashtu pėrmban pėrqindje tė lartė sode deri nė 2400 mlg. Pota, kalcium, magnezium, bakėr, fosfor…

Pėrdorimi nuk ėshtė vetėm nė ullirin si frut dhe si vaj por nga kjo pemė e bekuar pėrdoren edhe gjethet kundėr shumė sėmundjeve si p.sh. kundėr temperaturės sė lartė dhe tensionit tė lartė. Tė pėrtypurit e gjetheve tė ullirit nihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės, herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Lėvoret e degėve pėrmbajnė taninė dhe kanė shije tė hidhur, kanė veti rrudhėse, tonike dhe antipiretike. Ullinjtė e gjelbėr janė mė tė mirė sidomos pėr tė sėmurėt me diabet, tė cilat shuajnė etjen qė shkakton diabeti. Druri i ullirit ėshtė shumė i fortė dhe jeton deri mė 2000 vjet. Nė traditė pėrmendet se shejtani nuk i afrohet askujt qė ėshtė lyer me vaj ulliri.

Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: ”Hani vajin e ullirit dhe fėrkoni trupin me tė pasi ai ėshtė i bekuar!” [Buhariu dhe Muslimi]

Vaji i ullirit ėshtė mbrojtėsi mė i mirė i zemrės, organeve tė tretjes, mplakjes, bukurisė etj.

Vaji i ullirit ėshtė njėri ndėr vajrat e vetme bimore, i cili fitohet nga frutet e ullirit drejtėpėrdrejt pa u rafinuar, d.m.th. pa pėrpunime kimike. Duke ruajtur pėrbėrėsit e vet, ai paraqet njė ndėr mbrojtėsit mė tė mirė tė shumė sėmundjeve. Janė bėrė shumė studime nga tė cilat ėshtė ardhur nė pėrfundim se roli i vajit tė ullirit ėshtė mjaft i madh. Kėtė mė sė miri e tregon edhe Agjencia Amerikane pėr ushqim dhe Barna (FDA), e cila vitin e kaluar u lejoi prodhuesve qė nė etiketat e vajit tė ullirit tė vendosin edhe mbishkrimin “Shėndeti i qėndrueshėm”, pėr arsye se yndyrnat e pangopura tė vajit tė ullirit zvogėlojnė rrezikun nga sėmundjtet e zemrės dhetė gjakut. Ligjdhėnėsit mjekėsorė tė Amerikės kanė lejuar qė nė etiketa tė shkruhet edhe mbishkrimi me pėrmbajtje se vaji i ullirit, i cili pėrdoret pėr ēdo ditė nga dy lugė (23gr), mund tė zvogėlojė rrezikun mga sėmundjet koronare pėr shkak tė veprimit tė yndyrnave tė pangopura qė pėrmban ky vaj. Nė mėnyrė qė kjo tė arrihet duhet tė largohemi nga ushqimi i yndyrnave tė ngopura nė sasi qė merret nag vaji i ullirit. Nė kėtė mėnyrė vaji i ullirit bėhet pėrbėrėsi i tretė ushqimor (pas sojės dhe Omega-3 acideve organike) tė cilat mund tė kenė kėtė pėrmbajtje me leje zyrtare.

Me hulumtimet e bėra nga Dr. Wilsoni nga Britania e madhe ėshtė vėrtetuar se acidi oleinik, tė cilin e pėrmban vaji i ullirit, i mbron qelizat nga oksidimi dhe paraqet faktor qė ngadalson mplakjen e njerėzve.

Mbrojtės i zemrės dhe organeve tė tretjes

Vaji me ngjyrė tė gjelbėrt tė mbylltė, me aromė dhe erė specifike, nė tė cilėn janė tė ruajtur vitaminat me rėndėsi, acidet yndyrore esenciale dhe antioksidantėt, posedon njė rol tė madh. Pėr ēdo pikė tė vajit tė ullirit i marrim mbi 30 pėrbėrės tė cilėt na mbrojnė nga sėmundjet e zemrės, mplakja e hershme dhe shumė sėmundje tjera.

Fshehtėsia mė e madhe e veprimit tė vajit tė ullirit qėndron nė pėrmbajtjen e acideve yndyrore tė pangopura, mė sė tepėrmi acidit oleinik, i cili pėrmban 55-83% tė acideve yndyrore tė pėrgjithshne. Gjithashtu pėrmban edhe shumė acide yndyrore tė pangopura tė cilat nė mėnyrė pozitive veprojnė nė metabolizmin e yndyrnave nė mėlēi (rregullojnė kolesterolin), e mbrojnė zemrėn gjė qė pakėson mundėsinė e prekjes nga sėmundjet e ngurtėsimit tė enėve tė gjakut, angina pectoris, infarkti kardial, tromboza dhe rregullojnė tensioni e gjakut.

Vaji i ullirit pėrpos acideve yndyrore pėrmabn edhe njė numėr tė madh tė vitaminave tė tretshme nė yndyrna si: A,D,E,K. Afėr 90% e vitaminės E nė vajin e ullirit ndodhet nė formė tė alfa-tokoferolit. 100 gr. vaji i ulllirit posedon 884 kalori.

Nga kjo nuk duhet pasur frikė pėr trashje, pėrkundrazi ky vaj ndihmon nė zbritjen e mbipeshės trupore, sepse duke iu falėmnderuar aromės intenzive vaji i ullirit e rrit shijen nė sasi tė duhur.

Acidi oleinik zvogėlon vlerat e kolesterolit tė dėmshmėm (LDL), duke zvogėluar numrin e receptorėve pėr tė. Polifenolet e ndryshme me vitaminėn E veprojnė si antioksidansė dhe pamundėsojnė krijimin e radikalėve tė lirė, si dhe oksidimin e kolesterolit LDL, tė cilėt janė shkaktarėt e parė nė krijimin e pllakėzave arteriosklerotike tė dėmshme. Vaji i ullirit vepron mirė edhe nė traktin gastrointestinal, duke zvogėluar rrezikun nga i thati nė lukth, lehtėson gastritisin, vepron si laksativ i lehtė dhe nė kėtė mėnyrė ndihmon tek problemet nė jashtėqitje.

Ka njė ndikim tė mirė mbi disa ērregullime tė aparatit tretės si: kapsllėku dhe disa raste tė kolitit tė zorrėve dhe tė veshkėve. Eliminon gurėt nė veshkė dhe tėmth, pėr kėtė ka edhe pėrshkrime tė sakta nė pėrdorimin kundėr kėtyre sėmundjeve nė doza tė caktuara. Nė te ka edhe pėrbėrės tjerė qė janė kundėr sėmundjeve kancerogjene tė shumta pėr tė cilat ka shumė libra tė shkruara. Gjithashtu vaji pėrdoret nė shumė medikamente mjekėsore nga goja apo nė formė gjilpėrash.

Veprimi nė mirėmbajtejn e trupit

Duke pasur parasysh se lehtėson mineralizimin e eshtrave jashtėzakonisht ėshtė i shfrytėzueshėm tek fėmijėt qė janė nė rritje e sipėr, si dhe te personat e moshuar tė cilėt kanė probleme me osteoporozėn. Shumica nuk e dinė se vaji i ullirit nga pėrmbajtja yndyrore ėshtė i ngjajshėm me qumshtin e nėnės. Pėr kėtė arsye ai ka rol tė madh nė zhvillimin e sistemit nervor tė mesėm te fėmijėt.

Nga kohėrat e lashta vaji i ullirit ėshtė i njohur si ndihmues i bukurisė. Ai ndihmon tek lėkura e thatė dhe asaj i jep shkėlqim. Flokėve dhe thonjėve i jep fortėsi dhe i ruan flokėt nga tė thinjurit e parakohshėm. Kėtė mė sė miri e vėrteton edhe industria kozmetike, e cila nė pėrbėrjen e shumė preparateve kozmetike ka edhe vajin e ullirit, siē janė: sapunet, shamponet, kremrat, losinet etj.

Pėr t’i arritur tė gjitha kėto efekte pozitive nė vajin e ullirit duhet qė:

-Mė sė miri ta shfrytėzojmė nė ushqimin e pėrgatitur, tė ftohtė ose pak tė ngrohur.

-Mė sė miri ėshtė qė vajin e ullirit ta ruajmė nė temperaturė deri 15 shkallė celsius, nė hapėsirė tė errėt dhe gjithsesi nė shishe qelqi.

E lus All-llahun [Azze ve xhel-le] qė tė mė falė gabimet e mija gjatė shkrimit, nėse e kam qėlluar ėshtė prej All-llahut [subhanehu ve teala] dhe vetėm Ate e falemnderoj e nėse kam gabuar atėherė dihet se nga rrjedh kjo.

Lutja jonė e fundit: Falemnderimi i takon All-llahut , Zotit tė gjitha botėrave, bekimet dhe pėrshėndjet tona qofshin mbi zotėriun e tė gjithė tė dėrguarve, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi tė gjithė tė dėrguarit dhe mbi tė gjithė besimtarėt, duke iu lutur All-llahut tė Lartėmadhėruar qė ta pranojė kėtė vepėr qė ėshtė thjesht pėr hir tė Tij, duke shpresuar nė dhuntitė, faljen dhe nė mbrojtjen Tij nė Ditėn e Gjykimit.
burimi:http://sinqeriteti.radio-pendimi.com/2011/09/27/ulliri-mbrojtes-i-zemres/


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
Anika
Postuar nė: 08.02.2012, 20:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Vaji i ullirit zvogėlon rrezikun pėr infrakt !


Vaji i ullirit ėshtė i pasur me antioksidues dhe me thartira yndyrore omega 6, tė cilat parandalojnė sėmundjet e zemrės dhe sėmundjet tjera kronike

Njerėzit qė rregullisht pėrdorin vajin e ullirit nė menynė e tyre, qoftė nė gjella, apo nė sallata, janė pėr 41% mė pak tė rrezikuar nga infarkti, ka zbuluar studimi i Institutit pėr shėndet dhe studime mjekėsore nė Bordeux, i bėrė nė 8.000 njerėz.

Mėnyra mesdhetare e tė ushqyerit gati krejtėsisht bazohet nė vajin e ullirit dhe pėrdoret nė vendet si Itali, Greqi, Spanjė dhe Francė.

Pėrdorimi i tij u preferohet sidomos njerėzve tė moshuar.

Infarkti ėshtė njėri ndėr shkaqet mė tė shpeshta tė vdekjes, kurse vaji i ullirit paraqet njė mėnyrė tė thjeshtė dhe tė lirė pėr parandalimin e infarktit – ka thėnė udhėheqėsja e studimit, Cecilia Samieri.

Se sa i shėndetshėm ėshtė vaji i ullirit, tregon numri mė i madh i infarkteve nė vendet qė pėrdorin ushqime me yndyra shtazore dhe tė ngopura, sikur qė ėshtė Britania e Madhe, thonė kėrkuesit shkencorė.

Vaji i ullirit ėshtė i pasur me thartira yndyrore omega 6, tė cilat janė efikase kundėr inflamacioneve kronike.


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 07.03.2012, 00:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011Vaji ullirit.


www.youtube.com
!


Ky postim ėshtė ndryshuar nga gjuetari nė 07.03.2012, 00:31


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
1302989420
Postuar nė: 21.03.2012, 23:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 232
Antari Nr: 16989
Bashkangjitur: 28.08.2008Ushqimi i fėrguar me vaj ulliri, ilaci mirė pėr zemren

Pėrdorimi i ushqimit tė fėrguar mund tė jetė i keq pėr zemrėn, por jo nėse pėrdorni vaj ulliri ose luledielli pėr ta pėrgatitur atė, thonė ekspertėt. Ata kanė zbuluar se rreziku i madh pėr sėmundjet e zemrės ose vdekjen e parakohshme nuk ėshtė i lidhur me ushqimin qė gatuhet nė kėtė mėnyrė. Por hulumtuesit theksojnė se zbulimet e tyre, nga studimet e dietave tipike spanjolle nė tė cilėn kėto vajra ā€œtė shėndetshmeā€ janė gjetur nė bollėk dhe nuk vlejnė pėr dhjamėrat ose llojet e tjera tė vajit. Kur ushqimi skuqet apo fėrgohet bėhet mė shumė kalorik, sepse ushqimi thith mė shumė vaj. Dhe ekspertėt e dinė se pėrdorimi i madh i yndyrės mund tė ngrejė shtypjen e gjakut dhe tė shkaktojė kolesterinė tė lartė, qė janė faktor tė rrezikshėm pėr sėmundjet e zemrės. Pėr kėtė studim, hulumtuesit e Universitetit ā€œAutonomousā€ tė Madridit, kanė anketuar 40 mijė e 757 tė rritur pėr dietėn e tyre. Tė anketuarit janė pyetur pėr llojet e ushqimit qė pėrdorin dhe pėr mėnyrėn se si i gatuajnė. Asnjėri nga ta nuk ka pasur ndonjė shenjė tė sėmundjeve tė zemrės nė fillim tė studimit 11-vjeēar, por nė pėrfundim tė tij ka pasur 606 raste tė sėmundjeve tė zemrės dhe kanė ndodhur 1.134 vdekje. Kur hulumtuesit kanė shikuar nė detaje kėto vdekje, ata nuk kanė mundur tė gjenin lidhje mes ushqimit tė fėrguar nė dietė. Kjo besohet se ka ndodhur pėr shkak se ėshtė pėrdorur vaji i ullirit pėr tė gatuar. Nė njė editorial, profesori Michael Leitzmann nga Universiteti i Resensburgut nė Gjermani ka thėnė: ā€œNėse i shikojmė sė bashku, miti qė ushqimi i fėrguar pėrgjithėsisht ėshtė i keq pėr zemrėn nuk mbėshtetet nga faktet aktuale. Sidoqoftė kjo nuk do tė thotė qė pėrdorimi i peshkut dhe i ēipsave nuk do tė ketė pasoja shėndetėsoreā€. ā€œStudimi sugjeron qė aspektet specifike tė ushqimit tė fėrguar janė relevante, sikurse edhe pėrdorimi i vajit tė ullirit, bashkė me aspektet e tjera tė dietėsā€. Dieta mesdhetare ka kohė qė ėshtė konsideruar si e shėndetshme, duke qenė se pėrmban fruta tė freskėta dhe peshk tė freskėt. Studimet kanė treguar qė njė dietė e balancuar si kjo mund tė zvogėlojė rrezikun e sėmundjeve si kanceri dhe sėmundjet e zemrės. Victoria Taylor,Ā njė studiuese e dietave dhe e shėndetit tė zemrės nė ā€˜British Heart Foundationā€ ka thėnė: ā€œPara se tė arrijmė nė pėrfundim, ėshtė e rėndėsishme tė kujtojmė se ky ka qenė njė studim i realizuar pėr dietat mesdhetare dhe jo pėr peshkun e ēipsin britanik. Dieta jonė nė Britaninė e Bashkuar ndryshon nga ajo nė Spanjė, kėshtu qė nuk mund tė themi qė rezultatet do tė jenė tė njėjta edhe pėr neā€. ā€œPjesėmarrėsit nė studim kanė pėrdorur vajin e ullirit dhe atė tė lulediellit pėr tė fėrguar ushqimin e tyre. Aktualisht rekomandojmė qė gjalpi dhe vaji i zakonshėm janė njė mėnyrė qė tė mbani kolesterinėn tė ulėt dhe ky studim na jep mė shumė shtytje pėr kėtė. Pa marrė parasysh metodėn e gatimit tė ushqimit, konsumimi i ushqimit me shumė yndyrė do tė thotė edhe mė shumė kalori tė konsumuara. Kjo mund tė shpjerė te shtimi i peshės qė ėshtė njė faktor i rrezikut pėr sėmundjet e zemrės. Njė dietė e balancuar mirė me shumė fruta dhe perime dhe vetėm njė dozė tė vogėl tė ushqimeve me yndyrė, ėshtė mė e mira pėr zemėr tė shėndetshmeā€.

burimi


----------------------------------------
-Fakti qė i sėmuri po shkon mirė nuk do tė thotė se diagnoza juaj ėshtė e saktė–Samuel J.Meitzer,mjek
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio