Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Buka, spekulimet qė fshihen pas saj
r.mislimi
Postuar nė: 17.01.2012, 11:21
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Eglantina Bardhi

E kush ha mė shumė bukė se shqiptarėt? Madje, edhe kur tavolina ėshtė plot me produkte tė ndryshme ushqimore, buka nuk lihet mėnjanė. E ndėrsa konsumi i bukės ėshtė ndėr mė tė lartėt se ēdo produkt tjetėr, pak kush e di se ēfarė hilesh fshihen nė bukėn e pėrditshme qė konsumojmė.
Dietologia klinike Blerina Bombaj shpjegon me detaje pėr “Shekulli”-n se ēfarė po ndodh me bukėn.Mund tė na jepni njė vėshtrim tė pėrgjithshėm tė produktit bukė?

Buka ėshtė nga produktet ushqimore mė tė lashta e pėrdorur gjerėsisht nga njerėzimi si bazė e ushqimit. Edhe nė vendin tonė buka zė njė vend kryesor nė dietėn e pėrditshme. Por pėrdorimi kaq i gjatė i bukės nga njerėzimi, ka bėrė qė ajo tė pėsojė transformime tė ndryshme dhe fatkeqėsisht pėr keq deri nė ditėt e sotme. Rritja e kėrkesės pėr bukė me shtimin e popullsisė nė botė, ka nxitur prodhimin industrial masiv tė saj. Kalimi nga prodhimi artizanal nė atė industrial e ka bėrė kėtė produkt shumė mė inferior nga ēka qenė.Cilat janė llojet e bukės qė pėrdorin mė shumė shqiptarėt?

Llojet e bukės qė pėrdoren kryesisht nė Shqipėri janė bukė gruri e zezė dhe e bardhė, thekre, e pėrzier, misri (e pėrzier), kallamoqe, mė rrallė qiqre, gėshtenje.Ta fillojmė nga buka e bardhė, a ka vlera ushqyese ajo?

Sa mė e bardhė buka, aq mė e shkurtėr jeta! Buka e bardhė bėhet me miell tė bardhė. Gruri ka tre pėrbėrės kryesorė: lėvoren, embrionin dhe endosporin. Lėvorja ėshtė pjesa mė e pasur nė fibra bimore dhe minerale. Embrioni ėshtė pjesa mė pėrmbajtje tė konsiderueshme disa acidesh lyrore shumė cilėsore dhe gjithashtu pėrmban vitamine E, e cila pikėrisht mbron kėto acide lyrore nga oksidimi. Nė tė njėjtėn mėnyrė vitamina E vepron nė organizėm duke mbrojtur kolesterolin qė qarkullon nė gjakun tonė nga oksidimi. Kolesteroli ėshtė njė substancė me rol shumė tė rėndėsishėm nė funksionin e organizmit, por kur oksidohet, kthehet nė njė nga armiqtė kryesorė tė enėve tė gjakut. Sė fundmi, endospori ėshtė pjesa mė e madhe e kokrrės sė grurit dhe nė pėrqindjen mė tė lartė tė tij ėshtė amidon (sheqer). Kur gruri bluhet pėr miell tė bardhė, lėvorja dhe embrioni shkėputen dhe mbetet vetėm endospori. Nė kėtė mėnyrė mielli i bardhė ka humbur: tė gjithė vitaminėn E, tė gjithė acidet lyrore tė pangopura, 50% tė kalciumit, 70% tė fosforit, 80% tė hekurit, 98% tė magnezit, 50-80% tė vitaminave B.Po sa i takon kimikateve nė miellin e bardhė, sa tė dėmshme janė?

Pėrveē se mielli i bardhė mbetet vetėm me kaloritė, ai zbardhet me kimikate ku pėrbėrės kryesor ėshtė klori i cili nė reaksion me proteinat e miellit mund tė formojė njė substancė tepėr toksike qė quhet “alloxan”. Miellit tė bardhė i shtohen edhe lėndė tė tjera qė ndihmojnė nė maturimin e tij dhe nė pėrpunimin sa me tė kollajte. Ai preferohet shumė nga konsumatori, pasi ėshtė shumė komod nė gatim dhe mjaft i shijshėm. Pėrdorimi masiv i miellit tė bardhė nė ushqim ka pasur si rezultat pėrkeqėsimin e ndjeshėm tė cilėsisė sė dietės dhe tė shėndetit tė popullatės. Rritja e ndjeshme e prevalencės sė diabetit mund tė jetė e lidhur edhe me kėtė fakt. Duke pėrdorur miell tė bardhė ėshtė ulur nė mėnyrė drastike sasia ditore e fibrave, e cila ka pasoja serioze nė shėndetin e aparatit tretės, dhe jo vetėm. Jo mė kot nė botė dėgjohet shprehja: “sa mė e bardhė buka, aq mė e shkurtėr jeta”!Flitet pėr spekulime me bukėn e zezė, si ndodhin kėto spekulime?

Pėrpara disa muajve u hodh akuza se buka e zezė nuk ėshtė nė tė vėrtetė bukė integrale, por nga miell i bardhė tė cilit i ėshtė hedhur ngjyrosės pėr ta bėrė atė tė duket i zi! Nė fakt, kjo akuzė u hodh pa asnjė provė konkrete. Me ndihmėn e specialistėve tė Ministrisė sė Bujqėsisė arrita tė zbuloj se shumica e furrave tė Tiranės furnizohen me miell 100% integral, i cili madje prodhohet shumė afėr Tiranės me mulli guri, i vetmi nė vendin tonė. Bluarja e drithėrave me mulli guri, nė ndryshim nga bluarja industriale ruan maksimalisht vlerat e tyre ushqyese dhe kjo na bėn ne si konsumatorė shumė mė tė privilegjuar. Madje dhe ēmimi i tij nuk ishte mė i shtrenjtė se mielli i bardhė kėshtu qė nuk ka asnjė arsye qė furrtarėt tė pėrdorin miell tė bardhė dhe ta ngjyrosin atė! Pra, pėr tė dhėnė njė ide tė qartė, nė Tiranė tregtohet miell 100% integral, pa asnjė hile. Ajo qė ndodh mė pas me bukėn, ėshtė nė dorėn e furrtarėve tė cilėt prodhojnė bukėn dhe shpeshherė pėr tė shitur mė shumė, bėjnė kompromis me cilėsinė pėr tė kėnaqur preferencat e konsumatorit, tė cilat nuk janė gjithmonė nė tė mirė tė shėndetit tė tyre. Njė nga kėto kompromise ėshtė edhe preferenca pėr bukė tė shkrifėt dhe tė bardhė. Kjo i bėn furrtarėt qė tė pėrdorin maja tė gatshme, dhe jo farė buke, si dhe ta pėrziejnė miellin e zi me tė bardhė. Nė kėtė mėnyrė, buka ėshtė mė e fryrė, mė e shkrifėt dhe rron mė shumė.Mesazhi juaj pėr bukėn?

Preferoni bukėn e zezė, tė freskėt dhe tė pathekur, tė ngjeshur dhe tė paprerė nė feta.Buka me farė – bukė mė e mirė se buka me maja

Buka e zezė e bėrė me farė buke (pa maja!), nga miell gruri tė plotė ose thekre, tė bluar mundėsisht nė mulli guri, si dhe pėrzierjet e kėtyre tė dyjave janė bukėt me superiore nga vlerat ushqyese. Kur buka ėshtė e pėrbėrė me farė buke ėshtė shumė mė e tolerueshme pėr aparatin tretės. Kėto bukė pėrmbajnė fibra tė cilat ndihmojnė rregullsinė e aparatit tretės, pėrmbajnė disa acide lyrore tepėr cilėsore dhe krahas tyre vitamine E pikėrisht pėr t’i mbrojtur kėto acide nga oksidimi, ashtu sikurse nė organizėm kjo vitaminė E do tė mbrojė kolesterolin nga oksimi dhe si rrjedhojė do tė mbrojė enėt e gjakut nga dėmtimi. Buka e zezė pėrmban sasi tė kėnaqshme kalciumi, hekuri, acidi folik, vitaminash B dhe pėrmban sasi tė mėdha magnezi i cili ėshtė i domosdoshėm nė metabolizmin e sheqerit. Kjo e bėn bukėn e zezė shumė tė shėndetshme pėr ata qė vuajnė nga diabeti. Buka e zezė pėrmban disa substanca tė ngjashme me estrogjenin, tė cilat ndihmojnė nė uljen e nivelit tė kėsaj hormoneje nė qarkullim dhe kėshtu mbrojnė nga kanceri i gjirit. Buka e zezė mbron nga infarktet dhe nga kanceri i zorrės sė trashė. Buka e zezė ndihmon nė dobėsim! Buka mė e mirė pėr dietė, sidomos pėr mėngjesin, ėshtė buka e thekrės pasi konsumi i saj pasohet nga konsum sasie mė tė vogėl ushqimi ne vaktet nė vijim.Buka mė e mirė pėr fėmijėt

Nė pėrgjithėsi fėmijėt duhet tė ushqehen me bukė tė zezė dhe kombinimi i saj me peshk ndihmon deri nė 50% uljen e rasteve tė astmės. Ky rezultat ka dalė nga njė studim internacional pėr astmėn nė fėmijė. Kombinimi i magnezit dhe vitaminės E qė pėrmban grurė tė plotė me yndyrnat omega tė peshkut, duket se ėshtė i rėndėsishėm nė kėtė efekt. Meqenėse gruri ėshtė nga ushqimet qė japin reaksione alergjike nė disa raste mund tė jetė e nevojshme tė evitohet plotėsisht dhe tė zėvendėsohet me thekrėn dhe orizin integral, elbin dhe tėrshėrėn. Pėr kėtė arsye, buka e thekrės e bėrė me farė buke ėshtė mė e preferueshme pėr fėmijėt.Dembelizmi pėr tė prerė bukėn!

Deri aty ka arritur dembelizmi ynė sa edhe bukėn e duam tė prerė nė feta, sepse pėrtojmė ta presim vetė. Mendoni pak thikat qė presin bukėn sa herė limohen dhe ku shkojnė mbetjet metalike tė tyre: te buka qė presin, natyrisht. Pėrveē kėtij fakti dramatik, prerja e bukės ėshtė njė ndėrhyrje e dhunshme nė njė produkt tė gjallė. Prerja e bėn bukėn tė humbasė lagėshtirėn e saj dhe bashkėveprimin e substancave tė gjalla qė ajo pėrmban. Gjithashtu, kėto thika mund tė kalojnė mikrobe qė qarkullojnė nė ambjent te buka. Buka ėshtė mirė tė pritet pak para se tė konsumohet dhe tė mbahet e mbyllur mirė, nė qese letre nė vende tė freskėta ose nė frigorifer.Ekspertėt: Rritja e ēmimeve tė ushqimit, shqiptarėt hanė mė shumė bukė

Nėse ēmimet e ushqimeve vazhdojnė tė rritet atėherė konsumatorėt do tė hanė mė pak ushqime “luksi” dhe do t’i kthehen nė vazhdimėsi bukės sė zakonshme shqiptare. Kėshtu citohet nė raportin “Njė vlerėsim pėr industrinė e blojės nė Shqipėri me qėllim rritjen e vlerave ushqyese (fortifikimin) e miellit tė grurit” i realizuar gjatė vitit 2011 nė emėr tė UNICEF. Sipas ekspertėve ndryshimet nė strukturėn e dietave dhe reduktimet nė shumė llojshmėrinė dietore e bėjnė edhe mė tė rėndėsishme fortifikimin e miellit tė grurit pėr tė minimizuar reduktimet e mundshme nė marrjen e mikroelementeve ushqyes tė nevojshėm. |Nga ana tjetėr Qeveria shqiptare do tė kishte plotėsisht tė drejtė tė kėrkonte tė gjitha sasitė e miellit tė importuar nė Shqipėri tė jenė tė fortifikuara nė pėrgjigje tė plotėsimit tė standardeve tė vendit. Ajo mund ta bėjė kėtė posa tė ketė zbatuar vetė procesin e fortifikimit tė grurit dhe tė informojė partnerė e tregtisė pėr qėllimet e saj”, bėhet e ditur nė raport.Shifra

360 gramė nė ditė pėr person konsumohet bukė nė vendin tonė

80 pėr qind e vlerave ushqyese i mungojnė miellit nė vendin tonė

30 % e popullsisė rezultojnė anemike pėr shkak tė kequshyqerjes----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
packs
Postuar nė: 17.01.2012, 13:21
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Mu me pelqen buka e shpise, e keni parasyshe cysh eshte. Bahet prej miellit qe del nga toka e katundit, bahet pa i vnu ndonji keso melmese a ca jane cato edhe definitivisht nje cope buke e katundit me ngine sa 2 buke keshtu kur ha ne big city. smil3dbd4daabd491.gif


I love buka dhe gezohem qe jam shqitpare vec per me hanger buke. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.01.2012, 16:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (packs @ 17.01.2012, 14:21)
Mu me pelqen buka e shpise, e keni parasyshe cysh eshte.

...

Vone t'ka dale gjumi, u shit moti smil3dbd4daabd491.gif
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 17.01.2012, 16:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (packs @ 17.01.2012, 14:21)
Mu me pelqen buka e shpise, e keni parasyshe cysh eshte. Bahet prej miellit qe del nga toka e katundit, bahet pa i vnu ndonji keso melmese a ca jane cato edhe definitivisht nje cope buke e katundit me ngine sa 2 buke keshtu kur ha ne big city. smil3dbd4daabd491.gif


I love buka dhe gezohem qe jam shqitpare vec per me hanger buke. smil3dbd4daabd491.gif

edhe une e du buken e ha me gjithcka me fli,me krelan,me pallacinka,me pite,me makarona..... smil4a8ad6df85dde.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
ßina
Postuar nė: 17.01.2012, 16:51
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (kosova_rja @ 17.01.2012, 17:49)
edhe une e du buken e ha me gjithcka me fli,me krelan,me pallacinka,me pite,me makarona..... smil4a8ad6df85dde.gif  smil3dbd4d4e4c4f2.gif  smil3dbd4d4e4c4f2.gif

A te nxete a te fofte, edhe a e lyn ma lang e speca hiq. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4daabd491.gif

Une e du edhe buken e kollomojt pershesh me tamel me bo, qe nihere Packs na pat tranu me kete pershesh.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 17.01.2012, 16:52


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.01.2012, 16:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (kosova_rja @ 17.01.2012, 17:49)
edhe une e du buken e ha me gjithcka me fli,me krelan,me pallacinka,me pite,me makarona..... smil4a8ad6df85dde.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Edhe me buke smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Qe edhe nje gote uje qaty smil3dbd4e4c2e742.gif se po ngulfatesh oj terpi smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
ßina
Postuar nė: 17.01.2012, 16:53
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Avalon @ 17.01.2012, 17:51)
Edhe me buke smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Qe edhe nje gote uje qaty smil3dbd4e4c2e742.gif se po ngulfatesh oj terpi smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Kjo terpia apet po ngihet naj here, ama ti gjith i unte po met, qashtu po thote pershkrimi i gjendjes.


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 17.01.2012, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (ßina @ 17.01.2012, 17:51)
A te nxete a te fofte, edhe a e lyn ma lang e speca hiq. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4daabd491.gif

Une e du edhe buken e kollomojt pershesh me tamel me bo, qe nihere Pakcs na pat tranu me kete pershesh.

s“ma nin hiq veq me kan buke e ftoft e nxet me uj pa uj te specit.buke bre buke smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.01.2012, 16:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Tash m'ra n'mend dicka, sa kandidati per buke u bo ktu, Bina kurre durt prej brumit s'ti ka nxjerre mo smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 17.01.2012, 16:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (Avalon @ 17.01.2012, 17:51)
Edhe me buke smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Qe edhe nje gote uje qaty smil3dbd4e4c2e742.gif se po ngulfatesh oj terpi smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

flm.me te kallxu sot cka kampas per drek nuk me jep uj hiq .
buke sot nuk kam pas po ne vend te bukes kam maru kifle edhe fli smil3dbd4daabd491.gif
smil3dbd4e4c2e742.gif qe nje mos me te ra te fikt e ftoft eshte smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.01.2012, 17:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (kosova_rja @ 17.01.2012, 17:57)
flm.me te kallxu sot cka kampas per drek nuk me jep uj hiq .
buke sot nuk kam pas po ne vend te bukes kam maru kifle edhe fli smil3dbd4daabd491.gif
smil3dbd4e4c2e742.gif qe nje mos me te ra te fikt e ftoft eshte smil3dbd4e5e7563a.gif

Per kifle m'kish ra t'fikt para 3 oresh, e flijave e krelanave me duqa e pa duqa, kurre syretin mos ua pafsha smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
ßina
Postuar nė: 17.01.2012, 17:00
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Avalon @ 17.01.2012, 17:56)
Tash m'ra n'mend dicka, sa kandidati per buke u bo ktu, Bina kurre durt prej brumit s'ti ka nxjerre mo smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

UUUUUU mos u me raft, per naj here bon me gatu a per gjithe kandidat te gabum ke ra. smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 17.01.2012, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (Avalon @ 17.01.2012, 18:00)
Per kifle m'kish ra t'fikt para 3 oresh, e flijave e krelanave me duqa e pa duqa, kurre syretin mos ua pafsha smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
packs
Postuar nė: 17.01.2012, 17:30
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Avalon @ 17.01.2012, 17:43)
Vone t'ka dale gjumi, u shit moti smil3dbd4daabd491.gif

Cfare te shitni more, prej te dieles deri sot per dite po shkoj ne katun vec per buke, seriozisht. M'kane ardhe te hunda cito hamburgera, pica, bureka, sallata , donera blla blla. Keshtu qe kam vendose me shku ne shpi me hanger te pakten nje here ne dite edhe ate guess why? Vec per BUKEN e shpise, keshtu qe ju lutem ndalni sHpekullimet per buken.

Turp te keni smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
packs
Postuar nė: 17.01.2012, 18:34
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (kosova_rja @ 17.01.2012, 17:49)
edhe une e du buken e ha me gjithcka me fli,me krelan,me pallacinka,me pite,me makarona..... smil4a8ad6df85dde.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Picen a e shtin ne buke? smil3dbd4daabd491.gif

O njerez, paguaj 200 euro citash (ama brenda 20 sekondave) me pase nje cope buke te shpise me nje cope djath brenda.

Hajde..200 euro, dreqi ta haje. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio