Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lavdi ushtarit tė lirisė!
Flori Bruqi
Postuar nė: 12.11.2006, 13:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006LETER NGUSHLLIMI NGA SHQIPERIA NATYRORE

Shkruajnė:
Xhemil Zeqiri- Fadil Shyti

Familjes, shokėve, farefisit tė luftėtarit tė devotshėm pėr ta bėrė Shqipėrinė Natyrore tė RIBASHKUAR, pjesėtarin e FBKSH-sė REXHAIL HAXHIU(KOMANDANT XHILI), i cili ra nė krye tė detyrės:

LETĖR NGUSHĖLLIMI

Hidhėrim tė thellė dhe revoltė tė madhe kemi pėrjetuar kur e morėm lajmin nga FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR – F.B.K.SH. ;
PROT. NR. 14 – 09 – 11 – 06 / AKT PUBLIK ;
Tiranė, Prishtinė, Shkup, Tivar, Toplicė dhe Prevezė; 09 nėntor 2006.
Se:

Dje nė mbrėmje(08.11.2006), njėsitė speciale sllavo-maqedonase “TIGRAT” tė cilėt kanė dalė nga kazerma ILINDEN, nė pritė dhe pa kurrfarė paralajmėrimi vrau pjesėtarin e FBKSH-sė REXHAIL HAXHIU(KOMANDANT XHILI) i cili sapo ishte kthyer nga detyra, dhe konkretisht nga Struga.

E vėrteta jetėsore po e tregon ēdo ditė se armiqtė shekullorė; sllavėt okupatorė nuk po ngopen dot me gjak shqiptarėsh atdhetarė!
Nuk po ngopen dot duke i burgosur, vrarė e torturuar ata/ato, tė cilėt janė pėrcaktuar qė pavarėsisht nga bllokadat e egra tė forcave tė errėta reaksionare tė brendshme dhe tė jashtme tė Ballkanit, Evropės dhe mė tej; me ēdo kusht dhe me ēdo ēmim ta bėjnė Shqipėrinė tė RIBASHKUAR, dhe tė pėrparuar, ta bėjnė Shqipėrinė tė barabartė me vendet tjera tė rajonit dhe mė gjerė.
Dora gjakatare e vrau birin tuaj e shokun tonė atdhetar si shumė tė tjerė qė na i vrau pamėshirė sepse luftuan dhe po luftojnė pėr dritėn e arsimit, sepse luftuan dhe po luftojnė pėr dritėn e kulturės, pėr zhvillimin e gjuhės sė lashtė shqipe, ata/ato qė nuk e pranuan as e pranojnė kurrė pėruljen as nėnshkrimin para tė huajve dinakė e mizorė, ata qė nuk u mashtruan as mashtrohen as nga lajkat, dhe premtimet pėr pasuri nė pushtetin hije, nė pushtetin fantazmė -tė pa-shtet, ata qė nuk u frikėsuan as frikėsohen sot as mot nga kėrcėnimet as vrasjet nga pritat e planeve gjakatare policore dhe ushtarake sllave.
Dora gjakatare e ka tė kotė, sepse e vėrteta jetėsore po e dėshmon ēdo ditė se:

Aq sa kjo dorė e zezė okupatore,
do tė ketė sukses t“i vrasė rrezet diellore,
po aq do tė ketė sukses pėrjetėsisht,
t“i vras idealet tona arbėrore!

Sulmi nga armiqtė nuk na befasoi aspak por, u befasuam dhe u revoltuam fort pėr faktin e hidhur pse pas kėsaj vrasje dinake, pėrveē FBKSH-sė, nuk e ngritėn zėrin e protestės parti as shoqata shqiptare nė viset shqiptare?!!!
Ky zė i protestave nė atdhe, do tė duhej tė kumbonte fuqishėm edhe nė diasporė.

Ata, luftėtarė lirie, tė cilėt luftuan me armė nė dorė pėr mė tepėr se 20 minuta, pra, qėndruan si burrat e motit pėrballė policisė gjakatare maqedone, kjo vepėr e tyre heroike e nderon kombin tonė, prandaj kombi do tė duhej tė reagonte fuqishėm!
Jo, zotėri pacifistė!
Politika e pajtimit dhe e heshtjes pėrballė terrorit armik nuk i sjellė fitore atdheut!
Paramendojeni vetėm pėr njė ēast, sikur tė vritej nė krye tė detyrės ndonjė pjesėtar serbo-maqedon malazez, apo grek, nga policia shqiptare , ēfarė reagimesh do tė bėnin shovinistėt sllavė?
Ulėrimat e tyre do tė dėgjoheshin jo vetėm nė Ballkan dhe Evropė por deri nė OKB.
Pse vallė, mė tė zėshme qenkan ulėrimat e kukuvajkave okupatore se sokėllimat e shqiponjave qė kėrkojė liri...
Kjo, qenka e tmerrshme! Kjo, qenka vėrtetė tragjike!
Familje e nderuar e komandant Xhilit, mbahu krenare dhe e fortė pėr birin tuaj!
Vėllezėr e motra tė idealeve ēlirimtare!
Dhembjen ta kthejmė nė forcė, e forcėn nė veprimtari tė pandėrprerė, pėr t“i realizuar idealet tona ēlirimtare!
Lavdi dėshmorėve tė Shqipėrisė Natyrore!
Xhili, e pastė tė lehtė dheun e Shqipėrisė!

Danimarkė - Suedi, 12 Nėntor 2006


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Gazetari nė 12.11.2006, 14:53
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio