Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Referendumi, Kroacia: 'Po' integrimit nė BE
ekselenca
Postuar nė: 23.01.2012, 14:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 944
Antari Nr: 23061
Bashkangjitur: 30.07.2009Kroacia do tė futet nė Bashkimin Evropian tashmė edhe me vullnetin e qytetarėve tė saj. Nė referendumin e mbajtur pėr tė konfirmuar vullnetin e qytetarėve, 66 pėr qind tė qytetarėve janė deklaruar pro integrimit, ndėrsa 33 pėr qind tė tyre kundėr Bashkimit Evropian.

Rezultatet pėrfundimtare pritet tė konfirmohen megjithatė deri tani janė pėrpunuar shumica e vendvotimeve.

Ajo qė ka qenė interesante nė krahasim me zgjedhjet e kaluara parlamentare ėshtė pjesėmarrja shumė e ulėt nė referendum. Nė kėtė referendum kanė votuar rreth 43.5 pėr qind tė votuesve apo rreth 1.9 milionė qytetarė.

Kroatėt votuan tė dielėn nė njė referendum qė do tė pėrcaktojė nėse vendi do t’i bashkohet apo jo bashkisisė sė 27 vendeve europiane.

Ndonėse Kroacia ka patur rezultatet mbesėlėnėse ekonomike nė vitet e fundit, aktualisht vendi me papunėsi tė lartė dhe stanjacion ekonomik.

”Kroacia nuk do tė humbė sovranitetin apo resurset e saj natyrale dhe as nuk do tė udhėhiqet nga BE nėse votoni pro”, u shpreh Presidenti Ivo Josipoviē, nė njė letėr tė hapur drejtuar popullit para referendumit.

”Nga ana tjetėr, duhet tė kemi tė qartė se Europa nuk do tė zgjidhė problemet tona, por gjithsesi, mbetet njė mundėsi qė nuk mund t’i lejojmė vetes ta humbim”.

Kroacia mori ftesėn formale pėr t’u bėrė njė vend antar nė dhjetor dhe referendumi ėshtė pengesa e fundit pėrpara se tė konfirmohet zgjerimi i BE-sė, duke nisur nga viti 2013.

Kroaci, pėrleshje nė Zagreb

Nė prag tė referendumit pėr anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian, njė grup protestuesish nacionalistė janė pėrleshur me forcat e policisė kroate nė qendėr tė Zagrebit.

Sipas “REL”, pėrleshja ndodhi nė fund tė njė tubimi, kur nacionalistėt tentuan tė hiqnin njė flamur tė BE-sė tė vendosur nė njė ndėrtesė.

Nė manifestim merrnin pjesė rreth 1 mijė persona, shumica e tė cilėve veteranė tė luftės dhe protestues tė djathtė qė kundėrshtojnė anėtarėsimin e vendit nė Union.

Mėsohet se nga pėrleshjet disa persona kanė mbetur tė plagosur, ndėrsa tre tė tjerė janė arrestuar nga forcat e policisė.

Fotografi e jashtme
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio