Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kosova sovrane: 28.XI.2006
Flori Bruqi
Postuar nė: 12.11.2006, 13:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006PAVARESIA SIPAS NAIT HASANIT DUHET TE SHPALLET ME 28 NENTOR 2006 NE PARLAMENTIN E KOSOVES

Prishtine, 11 nentor 2006

Nese nuk shpallet pavaresia me 28 nentor 2006, A duhet te japin doreheqje ekipi i uniteti ?

Pak a shume tani e kemi te qarte te gjithe i madh e i vogel ne Kosove se me 2006 nuk do te kete njohje te pavaresise se Kosoves nga miqte tane.
Tani eshte ēeshtja , se a duhet qe Statusin ta Percaktojme Ne sipas vullnetit e gjakut te deshmoreve tane apo ende te presim derisa ata miqte tane ta shpallin per neve Pavaresine.
Koha vertet tashme me nuk Pret. Ata qe ende presin kohen apo urdherat nga jashte jane naiv politike dhe duhet te shkojne te shpija.

Kosova duhet te fitoj pavaresine kete vite dhe ate pikerisht me 28 nentor 2006, Kuvendi i Kosoves ne nje Seance solemne duhet ta shpalle Pavaresine e Plote te Kosoves Shtet Sovran sipas te drejtave Nderkombetare.

Nese Kuvendi i Kosoves nuk e bene kete akt njohje dhe deputetet e ketij legjislacioni nuk deklarohen pwr pavaresi me 28 nntor 2006, atehere deputetet dhe Kuvendi po tregojne nje akt qyqarerije e papjekuri je politike dhe pasojat per Kosoven do te jene te pa parashikueshme ne vitin e ardhshwm ne ofenziven serbe. Dhe per te gjitha keto do te jenwe pergjegjes Ekipi Negociator dhe do te mbajne pergjegjesi historike per gjakun e derdhur te te gjithe deshmoreve per nje shekull qe kane rene per Kosove .


Prandaj ata qe kuptojne diplomacine e njohin politiken pragmatiste tw zhvillimeve rajonale e nw botw duhet tw kuptojnw drejt se BE ka dhene sinjale te qarta politike se ne duhet te bejme hapin e duhur politike te Shpallim Pavaresine e Kosoves. Ata nga ne po kerkojne me tupan qe ne te bejme veprimine e duhur politike ne kete momentin e duhur e te mos humbim Kohe ne pritje.Miqte tane po na mbeshtesin neve ne te gjitha veprimet tona politike po ne nuk po i kuptojme ata.

Pra nese nuk e bejme shpalljen e pavaresise me 28 nentor 2006, e qe duhet ta beje ky kuvend , pikrisht me kete date, ekipi negociator duhet te thirret ne pergjegjesi politike dhe te shkarkohet per mos njohje politike dhe per demet qe mund t'ia shkaktoj Kosoves ne procesin e mevoneshem.

Dua qe te kuptohem drejte ,qytetare te Kosoves dhe Ekipi Negociator, se tash eshte momenti dhe ēasti i duhur e vendimtar politike , ta bejme si Kuvend Vendimin Historik Shpalljen e Kosoves Shtet Sovran e te Pavarur.

Gjaku i deshmoreve po na therret bnie veprimin Historik me 28 nentor 2006 Shpallne Pavaresine dhe shkruane me gjakun tone historine e brezave per Shtet, Liri, Barazi ne Evrope,thote ish ushtaraku i UCK-se,parlamentari dhe politkologu shqiptar Nait Hasani pėr agjensionin FLORI PRESS te Prishtines.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio