Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT - njė Universitet me dy tarifa, USHT - njė Universitet me dy tarifa
PLEURATI
Postuar nė: 24.01.2012, 12:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 110
Antari Nr: 27142
Bashkangjitur: 23.01.2012USHT - njė Universitet me dy tarifa

Vendimi i organeve tė USHT-sė qė nė fakultetet e disperzuara semestri tė paguhet 50 euro, pėrderisa fakultetet nė Tetovė semestrin e paguajnė 100 euro, sa ėshtė absurd dhe amoral aq dhe diskriminues.

Por ky vendim mbase edhe nuk ėshtė i rastėsishėm. Logjika e kėtij vendimi padyshim rrėnjėt i ka pikėrisht te orvatjet e pushtetit aktual qė USHT-nė nė Tetovė ta dėmtoj sa mė shumė nė forma nga mė tė ndryshmet, ndėrsa fakultetet e disperzuara (veēanėrisht Shkupin) ti favorizoj po ashtu nė forma nga mė tė ndryshmet.

Edhe njė argument shtesė qė pushteti aktual pėrveē se ka strategji pėr mbylljen e USHT-sė nė Tetovė, njė strategji e tillė ka filluar tė zbatohet.


----------------------------------------
[B][FONT=Arial][SIZE=7][COLOR=red]
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 24.01.2012, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012ajo eshte te te gjithe universitete shteterore,si ai i shkupit,shtipit,at e vendosi ministrai e arsimit,dhe ska te beje me Tetoven apo ndonje prapavije tjeter,mos ja futni kot

Ky postim ėshtė ndryshuar nga trimi.80 nė 24.01.2012, 15:40
PM
Top
vendos.vet
Postuar nė: 24.01.2012, 17:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 225
Antari Nr: 27144
Bashkangjitur: 24.01.2012Sektori pėr Punė tė Brendshme nė Tetovė, vuri nė pranga dje nė mesditė 39 vjeēarin Qufli Osmani, profesor i rregullt nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, pėr shkak tė dyshimeve se ka kryer dy vepra penale “shpėrdorimin e detyrės” si dhe “mitmarrje”. Profesori i arrestuar nė fakultetin filozofik tė USHT-sė, kishte kėrkuar prej 4 studentėve nga 1500 denarė, pėr tė mbajtur orė shtesė mėsimi, me qėllim qė ata tė kalonin lėndėn e Psikometrisė qė ai ligjėronte,-thuhet nė raporton e Sektorit tė Punėve tė Brendshme. Njė nga studentėt, i cili paraprakisht kishte paraqitur rastin nė Polici, i dha tė hollat profesorit tė cilat ishin bėrė me shenjė. Gjatė kontrollit qė i ėshtė bėrė profesorit nė zyrėn e tij, me urdhėr tė gjykatės Themelore tė Tetovės, i janė gjetur nė xhep, paratė e bėra me shenjė, si dhe para tė tjera tė marra nga studentėt pėr tė njėjtin qėllim. Ndaj profesorit Osmani, u ngrit padi penale, dhe sot ai doli para Gjykatės Themelore tė Tetovės. Sipas lajmit tė publikuar nė faqen e internetit www.studentėt.info, studentėt qė denoncuan kėtė rast, do tė shpėrblehen nga USHT, me heqjen e detyrimit tė pagesės sė semestrit. Sipas USHT-sė, tė gjithė studentėt qė kėtė semestėr kanė provim tek ky profesor, do ta mbajnė provimin para komisionit pėrkatės. ALSAT tentoi tė merrte tė dhėna zyrtare nga Zyra pėr Informim e USHT-sė, por prej andej nuk deshėn tė komentonin. Me qėndrim zyrtar nuk doli as avokati mbrojtės i profesorit Qufli Osmani. Bashkim Sulejmani


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar
PM
Top
vendos.vet
Postuar nė: 24.01.2012, 17:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 225
Antari Nr: 27144
Bashkangjitur: 24.01.2012Sektori pėr Punė tė Brendshme nė Tetovė, vuri nė pranga dje nė mesditė 39 vjeēarin Qufli Osmani, profesor i rregullt nėUniversitetin Shtetėror tė Tetovės, pėr shkak tė dyshimeve se ka kryer dy vepra penale “shpėrdorimin e detyrės” si dhe “mitmarrje”. Profesori i arrestuar nė fakultetin filozofik tė USHT-sė, kishte kėrkuar prej 4 studentėve nga 1500 denarė, pėr tė mbajtur orė shtesė mėsimi, me qėllim qė ata tė kalonin lėndėn e Psikometrisė qė ai ligjėronte,-thuhet nė raporton e Sektorit tė Punėve tė Brendshme.

Njė nga studentėt, i cili paraprakisht kishte paraqitur rastin nė Polici, i dha tė hollat profesorit tė cilat ishin bėrė me shenjė. Gjatė kontrollit qė i ėshtė bėrė profesorit nė zyrėn e tij, me urdhėr tė gjykatės Themelore tė Tetovės, i janė gjetur nė xhep, paratė e bėra me shenjė, si dhe para tė tjera tė marra nga studentėt pėr tė njėjtin qėllim. Ndaj profesorit Osmani, u ngrit padi penale, dhe sot ai doli para Gjykatės Themelore tė Tetovės. Sipas lajmit tė publikuar nė faqen e internetit www.studentėt.info, studentėt qė denoncuan kėtė rast, do tė shpėrblehen nga USHT, me heqjen e detyrimit tė pagesės sė semestrit. Sipas USHT-sė, tė gjithė studentėt qė kėtė semestėr kanė provim tek ky profesor, do ta mbajnė provimin para komisionit pėrkatės.

ALSAT tentoi tė merrte tė dhėna zyrtare nga Zyra pėr Informim e USHT-sė, por prej andej nuk deshėn tė komentonin. Me qėndrim zyrtar nuk doli as avokati mbrojtės i profesorit Qufli Osmani.

Bashkim Sulejmani - TV ALSAT

...................................................Pas arrestimit tė profesorit, ka dalur me njė sqarim Universiteti Shtetėror i Tetovės, pėrmes shėrbimit pėr informim. “Udhėheqėsia e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, qė nga viti 2009 ka bėrė tė ditur se me tė gjitha mjetet e lejuara ligjore do tė luftoj keqpėrdorimet dhe korrupsionin e mundshėm nga ana e mėsimdhėnėsve dhe administratės tė universitetit tonė. Mu pėr kėtė qėllim, prej vitit tė kaluar nė kuadėr tė USHT-sė, respektivisht Parlamentit Studentor tė universitetit tonė, funksionin zyra kundėr korrupsionit, ndėrsa me iniciativė tė vetė rektorit, Agron Reka, tani mė dy vite, janė funksionalė, numrat e telefonit: 070-216-971 dhe 070-216-371 si dhe posta elektronike lajmė ro@unite.edu.mk, nė kuadėr tė fushatės sonė “Lajmėro parregullsitė”. Duke qėndruar edhe mė tej nė kėtė vijė, udhėheqėsia e USHT-sė, inkurajon nė radhė tė parė studentėt, dhe konfirmon edhe njė herė se mbetet e hapur pėr bashkėpunim me organet pėrkatėse, pėr luftimin e tė gjitha dukurive qė pengojnė zhvillimin normal tė procesit edukativo-arsimor nė institucionin tonė. Tė indinjuar nga informacionet se njė mėsimdhėnės i universitetit tonė, ėshtė arrestuar nga ana e organeve tė rendit, pėr mitmarrje nga studentėt dhe keqpėrdorim tė detyrės, njoftojmė opinionin e gjerė se USHT-ja, do tė mbėshtesė organet e rendit dhe ato hetimore, pėr tė luftuar tė gjitha dukuritė negative qė cenojnė veprimtarinė akademike dhe shkencore nė USHT”, thuhet nė njė sqarim tė lėshuar nga ana e Shėrbimit pėr Informim nė USHT.

Ndėrkohė bėhet e ditur se pas marrjes nė pyetje tė profesorit ai ėshtė liruar qė tė mbrohet nė liri.Share
33


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio