Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si ka mundėsi qė Muslimanėt ta kthejnė krenarin e
serious
  Postuar nė: 29.01.2012, 18:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 260
Antari Nr: 26772
Bashkangjitur: 23.07.2011Si ka mundėsi qė Muslimanėt ta kthejnė krenarin e tyre

Ka qenė prej praktikės tė devotshmėve (Musliman) burra dhe gra qė ishin para nesh se nėse ata pėsonin humbje prej ndonjė armiku, ata kishin pėr ta shtrydhur vetėn e tyre dhe kishin pėr ta kėrkuar shkakun e disfatės. Si rezultat, nėse ata gjenin nė vetėn e tyre ndonjė kundėrshtim ndaj traditės sė tė Dėrguarit nė ēfarėdo gjėje , ata kishin pėr tu ngutur pėr ta ndryshuar atė, duke e pasuar Sunetin (traditėn e Pejgamberit salallahu alejhi ve selem) dhe do ta kultivonin Umetin sipas tij.

Ndėrsa se ata kanė qenė tė pakėt nė numėr se sa armiqtė e tyre ėshtė vėrtetuar tė ketė konsekuenca tė pakta se pas ekzekutimit tė planit tė sulmit, Allahu Mė i Larti do tu ndihmonte atyre, duke u aktualizuar ajo se ēka e ka cekur Ai Mė i Larti nė Librin e Tij:

"Nėse e ndihmoni Allahun (duke u pėrpjekur nė rrugėn e Zotit tė tij), Ai do tė ju ndihmoj dhe forcoj juve."

Kėto janė disa prej planeve tė akteve nė lidhje me kėrkimin e shėrimit- Ndihmės sė Vėrtet (Ndihma e Allahut) pėr Umetin, nėse Allahu dėshiron ashtu:

1 - Pėrpiqu dhe bėhu i sinqertė qė tė largohesh dhe tė frenohesh nga mėkatet qė i bėnė dhe je kėmbėngulės ndaj tyre (qė tė largohesh prej tyre) - dhe ne e lusim Allahun qė tė na ndihmoj neve qė tė abstenojmė prej tyre.

2 - Bėhu i kujdesshėm qė tė marrish pjesė nė namazin me xhemat nė Xhami, pesė herė nė ditė dhe veēanėrisht namazin e Sabahut ("Nė tė vėrtet namazi ėshtė caktuar pėr besimtarėt")

3 - Mundohu qė tė japėsh sadaka tė gjorėve dhe tė varfėrve edhe nėse ėshtė diēka e vogėl, se nė tė vėrtet sadakaja e dhėnė fshehurazi e fik hidhėrimin e Zotit tėnd.

4 - Keni kujdes (Oj Motra!) qė tė jeni modeste dhe qė ta mbuloni vetėn tuaj plotėsisht, qė tani (sipas mėnyrės sė obliguar) dhe mos u bėni prej atyre qė thonė, 'Unė do tė filloj qė ta bėjė atė nesėr'.

5 - Keni kujdes nė edukimin e fėmijėve me kultivimin e vėrtet Islamik, nė mėnyrė qė ata tė jenė sikurse fėmijėt e Sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė ata. Pra qė ata tė jenė njerėzit mė tė mirė tek Allahu se sa njerėzit e sotshėm.

6 - Shtoi namazet nafile ēdo ditė.

7 - Nxiti shokėt dhe familjen tėnde qė tė bėjnė vepra tė mira, kėshilloj ata nė mėnyrė tė mirė. Pėrkujtoj ata se Umeti ka nevojė pėr ata dhe pėrkujtoju atyre se tė gjithė Muslimanėt duhet tė pėrpiqen qė tė bėhen sikurse Shokėt e Pejgamberit, paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi te, nė mendimet dhe veprat e tyre.

8 - Vepro nė atė mėnyrė qė je urdhėruar nga Allahu duke e pėrgatitur vetėn tuaj dhe fėmijėt tuaj, nė mėnyrė shpirtėrore, fizike dhe mentale

9 - Tė jesh i kujdesshėm nė sinqeritetin e veprave, qofshin ato nė lidhje me studime, punė apo derisa edhe kur tė mbjellėsh diē nė tokė dhe bėhu prej atyre tė cilėt e mėsojnė atė qė e veprojnė (kėshtu qė mos ta bazosh veprėn nė injorancė ).

10 - Pėrkujto Imamin e Xhamisė qė ti tuboi njerėzit pas namazit tė Akshamit dhe qė tė ju lexoj atyre diēka nga Kurani dhe Suneti.

11 - Ndihmo nė pėrhapjen e tė mirės me ēdo mėnyrė tė lejueshme qė mund ta bėsh.

12 - Lutu shumė qė Allahu tė bėjė tė paluhatshėm nė kėtė rrugė dhe tė jesh i pėrulur ndaj Allahut.

13 - Ke mbėshtetje nė ndihmėn e Allahut pėr besimtarėt besnik.

14 - Mos u dėshpėro prej udhėtimit tė gjatė dhe vėshtirėsive tė tij, se nė tė vėrtet korruptimi e ka rrethuar kėtė Umet me vite tė tėra dhe tani ka nevojė pėr lirim.

Dhe nė fund, dhe nėse i gjen Muslimanėt qė janė tubuar me dėgjimin e ezanit pėr tu falur me xhemat sikurse qė e bėjnė pėr namazin e Xhumas dhe e sheh se dituria ėshtė pėrhapur gjerėsisht dhe se feja ka marrė sundimin mbi tokėn. Ta dini o Musliman, se Ndihma e Vėrtet ėshtė pranė.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga serious nė 29.01.2012, 18:40


----------------------------------------
Islami-sistem i jetes
PMUsers Website
Top
want3d
Postuar nė: 30.01.2012, 01:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Shume e sakte vallah.Ne jemi popull qe Allahu na ka ngrit me kete Islam, e nese deshirojme ngritje tjeter pos asaj Islame, do te gjejme nencmimin dhe humbjen.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio