Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Urtėsi!
Anika
Postuar nė: 29.01.2012, 21:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Urtėsi!

Skadimi i afatit

Janė shumė aktuale shkrimet nėpėr gazeta pėr skadimin e afateve tė mallrave ushqimore.

Alarmohet jeta e rrezikuar e qytetarėve.

Them: Sikur t’ishte alarmuar edhe rreziku:
- Nga politikanėt me afat tė skaduar!
- Nga prijėsat me afat tė skaduar.
- Nga qeveritarėt me afat tė skaduar.
- Dhe nga vlerat me afat tė skaduar.

***

Vdekja nga uria

Rreth 24 mijė njerėz gjatė ditės vdesin nga uria.
Dhe udhėheqėsit e botės thonė se janė shumė humanitarė.
Edhe biznesmenėt e thonė tė njėjtėn gjė.
E kush po ua merr kėtyre tė pafatėve kafshatėn e gojės?!


***

Peshku dhe uji

Peshku thotė: - Nuk mund t'i shoh lotėt e mi sepse jam nėn ujė.
Uji thotė:- Unė mund t'i ndjej lotėt e tu sepse ti je nė zemrėn time.

Ps: Shpeshherė pėrpiqemi t’a fshehim dhembjen, por kurrė nuk mund tė gėnjejmė dot ata qė na duan mė shumė, sepse fjalėt ndonjėherė nuk janė tė nevojshme pėr ta, pėr ta ditur si ndihemi!


***

Mėshira e Zotit!

Babi, a ka diēka qė ėshtė mė e madhe shumė, se rėra e shkretėtirės?
- Po, uji i detit.

Diēka mė shumė se uji i detit? ...
- Yjet nė qiell.

Mė shumė se kaq?
- Bota e engjėjve.

Mė shumė se kaq?
- Gjynahet e babait tėnd.

Po mė shumė se kaq?
- Eh, more bir, mėshira e Zotit tėnd.......!


***

Realiteti i Frikės


- Nuk kemi frikė nga errėsira por nga ēfarė fshihet nė te...!
- Nuk kemi frikė nga lartėsitė por nga rrėzimi…!
- Nuk kemi frikė nga njerzit rreth nesh, por nga reagimi i tyre…!
- Nuk kemi frikė nga dashuria, por nga fakti se ndoshta nuk na kthehet…!
- Nuk kemi frikė qė dikush tė shkojė prej nesh, por nuk pranojmė dot faktin se vetė janė larguar…!
- Nuk kemi frikė tė provojmė sėrisht, por thjeshtė kemi frikė se mos lėndohemi pėr tė njėjtėn arsye..!


***

Jam...


Jam i/e fortė sepse kam qenė i dobėt
- Jam i/e mirė sepse i njoh tė metat e mia
- Jam i/e dashur sepse kam luftuar per ato cka dua
- Jam trim/e sepse dikur kam pasur frikė
- Jam i/e menēur sepse dikur kam qen budalla

Dhe tashmė mund tė buzėqesh sepse dikur e kam njohur mėrzitjen…

***

Garanca!

Burri i pakėnaqur nga gruaja e tij ,i nis njė sms Vjehrrės ...

- Produkti juaj nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat e mia , kėshtu qė do j’ua kthej?!

Vjehrra e zgjuar i pėrgjigjet:
- Garanca e produktit ka skaduar, prodhuesi nuk mban asnjė pėrgjegjėsi, pasi produkti ėshtė pėrdorur dhe thjesht nuk ka mė vulėn e garancės...Ky postim ėshtė ndryshuar nga Anika nė 29.01.2012, 21:09


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Anika
Postuar nė: 31.01.2012, 20:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Njė djalė i kėrkoi njeriut mė tė vjetėr dhe mė tė menēur se kush ishte gjėja mė e fortė: - plaku i urtė, pas pak u pėrgjigj:

- Gjėrat mė tė forta janė 9:

• Hekuri ėshtė mė i fortė, por zjarri e shkrin!
• Zjarri ėshtė i fortė, por uji e shuan atė!
• Uji ėshtė mė i fortė, por retė e avullojnė atė!
• Retė janė mė tė forta, por era i shpėrndan ato!
• Era ėshtė mė e fortė, por mali e ndal atė!
• Mali ėshtė mė i fortė, por njeriu fiton!
• Njeriu ėshtė mė i fortė, por vdekja e mund atė!

- pra vdekja ėshtė mė e forta? - e nderpret djali.

- jo! vazhdoi plaku, DASHURIA I MBIJETON VDEKJES...


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Anika
Postuar nė: 03.02.2012, 18:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Fillimisht po vdisja te mbaroja gjimnazin dhe te filloja universitetin.
Fillova universitetin, dhe po vdisja te mbaroja e te gjeja pune.
Fillova pune dhe po vdisja te martohesha dhe te shihja femijet qe rriteshin mjaftueshem, keshtuqe mund te vazhdoja karrieren time.
Pastaj po vdisja te dilja ne pension.

Dola ne pension dhe tani qe po vdes vertete kuptova qe...kam harruar te jetoj....


***Modestia ngrit dijetarėt,
pasuria ngrit (largon) poshtėrimin,
heshtja ngrit (largon) gabimet,
turpi ngrit moralin dhe shakaja ngrit (largon) vėshtirėsitė.


***


Si do tė ndiheni, nėse keni hyrė nė njė garė ku nuk ka ēmime pėr fituesit?
Kjo nuk ėshtė shumė inkurajuese, apo jo?

Tė njėjtat parime zbatohen pėr vizionin tuaj.
Shpėrbleni veten pas realizimit tė qėllimit.
Vendosni njė nxitje tė veēantė pėr ēdo objektiv.

Le tė themi, nėse keni arritur njė detyrė tė veēantė, qerasni veten.

Kur tė keni pėrfunduar njė detyrė tė madhe, shkoni nė ndonjė vend tė preferuar pushimi.***- Cila ėshtė gjėja mė e bukur?

Universi, se ėshtė vepėr e Zotit.

- Cila ėshtė gjėja mė e madhe?

Hapėsira, se pėrmban gjithēka qė ėshtė krijuar.

- Cila ėshtė gjėja mė e qėndrueshme?

Shpresa, sepse qėndron gjithmonė me njeriun, akoma dhe kur i ka humbur tė gjitha.

- Cila ėshtė gjėja mė e mirė/bukur?

Virtyti, se pa atė s’ka asgjė tė mirė/bukur.

- Cila ėshtė gjėja me e shpejtė?

Mendimi, sepse brenda njė minuti mund tė fluturojė pėrtej gjithēkaje.

- Cila ėshtė gjėja mė intensive?

Nevoja, sepse e bėn njeriun tė aftė tė pėrballojė tė gjitha rreziqet e jetės.

- Cila ėshtė gjėja mė e lehtė?

Tė japėsh kėshilla.

- Cila ėshtė gjėja mė e vėshtirė?

Tė njohėsh Vetveten!


***


Tre janė mėnyrat me anė tė tė cilave ne pėrvetsojmė njohurinė(dijen):
- E para, nėpėrmjet tė menduarit qė ėshtė dhe mėnyra mė fisnike,
- E dyta, nėpėrmjet imitimit qė ėshtė mėnyra mė e lehtė dhe
- e treta, nėpėrmjet eksperiencės qė ėshtė dhe mėnyra mė e dhimbshme.


***


Dhjetė gjėra nuk vlejnė pa dhjetė tjera:

1. Mendja pa ndershmėri
2. Mirėsia pa dituri
3. Suksesi pa frikė
4. Sundimtari pa drejtėsi
5. Fisnikėria pa edukatė
6. Lumturia pa siguri
7. Pasuria pa bujari
8. Vartėsia pa kėnaqėsi
9. Pozita e lartė pa modesti
10. Lufta pa lumturi...----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Anika
Postuar nė: 11.02.2012, 20:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010Ndalo pėr njė moment,
dėgjo atė qė ėshtė pėrreth teje,
mos i mbyll sytė nėse nuk ėshtė e nevojshme,
pėrballu me jetėn nė tė gjitha pikėpamjet e saj,
merr frymė,
sepse jeta ėshtė e jotja dhe e askujt tjetėr,
askush nuk ėshtė mė i mirė se ty,
sepse je projektuesi i vetėm i saj,
je pasteli qė ngjyros jetėn tėnde,
uji qė freskon ditėn tėnde,
je muzikanti i kolonės zanore,
shkrimtari i ditės tėnd,
piktori i fotove nė tė cilat jeton,
ngjyra e ylberit qė reflekton,
je gjithēka qė tė rrethon,
jeta ėshtė e jotja,
pjesa tjetėr nuk ėshtė veēse ajo qė ti dėshiron….***


Premtimet fluturuan.

U patėn thėnė : “Mund tė gjeni strehim mbi njė lule, e ndoshta aty, duke i ndjerė aromėn e duke i shijuar bukurinė, mundet qė tė ndalni fluturimin tuaj, bile tė vendosni qė tė meditoni pėr ato ēka keni kombinuar deri tani. “

Premtimet, lulen e kėrkuan, e gjetėn por, nuk e dinin qė ekzistonin edhe shumė lloje bimėsh tė tjera apo tė insistonin , tė kėrkonin edhe pak.

Ajo qė zgjodhėn, ishte njė lule qė "fluturimet", i kishte pėr vete pėr zemėr dhe sapo bashkė u njohėn, mjaftoi njė psherėtimė, lules i fluturoi gjithēka qė mbante mbi kėrcellin e saj tė njomė, e premtimet mundėn ta shmangnin shtegtimin ?

Oh, duket se paskan qenė tė destinuar tė fluturojnė pėrjetė.***


Ēdokush thotė se dashuria vret, por nuk ėshtė e vėrtetė.
Vetmia vret, refuzimi, tė humbėsh dike vret, zilia vret.
Ēdokush ngatėrron kėto gjėra me dashurinė, por nė tė vėrtetė dashuria ėshtė e vetmja gjė nė botė qė shėron gjithė dhembjet dhe bėn dike tė ndjehet mirė sėrish...


***


Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e shpirtit.
Dashuria ėshtė poezia e ndjenjave.
Dashuria shikon jo me sy,po me shpirt.
Dashuria ėshtė sėmundje, iluzion kur je larg.
Dashuria ėshtė njė ndjenjė qė nuk e komandon dot.
Dashuria tė ngren lartė nė qiell, por njėkohėsisht dashuria tė ven pėr tokė.
Dashuria tė bėn tė lumtur, por dhe tė trishton nė tė njėjtėn kohė.
Dashuria ėshtė ndjenja mė e bukur qė ekziston nė kėtė botė, pėr atė qė e kupton dhe e vlerėson vėrtetė.


***

Jeta ėshtė magji...

Ėshtė e mrekullueshme ta shohėsh atė nė ēdo moment ...
Ne jemi vetėm njė lot nė faqe tė kohės ...
Jeta jonė ėshtė vetėm njė rrugė pas nesh ...
Por njė shumėllojshmėri para nesh ...


***


Tė thashė jam mirė, por nuk isha aspak ...
Tė thashė ndihem e lumtur, por nė tė vėrtetė ndjeja shumė dhembje ...
Tė thashė s'ka asgjė, por nė fakt kishte shumė ...
Tė thashė ēdo gjė ėshtė nė rregull, por nė tė vėrtetė , asgjė nuk ėshtė ...

Do doja tė tė tregoja pėr kėtė “Pus” tė shpresave tė kota, frikė, dhimbjesh, ku jemi zhytur dhe e zhysim vetveten , por kam frikė se do pėrpiqesh tė mė shpėtosh dhe do mbytesh aty, sepse njė engjėll nuk mundet tė notojė , nė botėn djallėzore ...***


Nuk tė dhemb aspak njė shuplakė.
Nuk tė dhemb aspak njė zhgėnjim.
Nuk tė dhemb aspak njė dashuri e humbur.
Nuk tė dhemb mė shumė sesa fakti qė tė tjerėt as nuk mundohen tė tė kuptojnė.

***


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top
Anika
Postuar nė: 17.02.2012, 19:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2173
Antari Nr: 25018
Bashkangjitur: 09.05.2010

Do tė tė plagosin mu nė zemėr ata qė zemrėn ua ke falė...
Por duhet te forcohesh se s’ka dhimbje qė rrugėn tek Pafundėsia ta ndal...
Nėse ata qė ua tregove emrin, nė emėr tė thėrrasin...
Edhe ata qė ua tregove plagėn, nė plagė do tė tė godasin...
Ēdo plagė do tė dėshmojė forcėn tėnde me tė cilėn ti do ngrihesh
Jeto si thesar qė edhe kur zbulohesh, ēmohesh njėsoj, si kur fshihesh...


***


Gjej dike...
... qė nuk ka frikė tė tė kėrkojė nė ēdo kohė dhe vend
Dike qė nuk ka frikė ta pranojė se ti i mungon.
Dike qė e di qė ti nuk je perfekt/e por tė trajton si tė tillė.
Dike qė nuk e imagjinon dot tė tė humbe.
Dike qė tė jep zemrėn pa kushte.
Dike qė kur nuk tė ka pranė tė kujton pa nda.
Dike qė kur kur s’tė ka pranė tė tė pėrqafoj, tė mban ngrohtė nė zemėr.
Dike qė edhe pėrskaj ēdo vėshtirsie nuk tė kthen shpinėn.
Dike qė shiqohet nė sytė e tua sikur nė pasqyrė.
Dike qė nuk mėrzitet kurrė prej teje.
Dike qė gjithmonė ka krahun e mbėshtetjes pėr ty.
Dike qė thotė " tė dua" dhe e provon kėtė.
Dike qė tė fal gabimet qė krijohen pa qėllime.
Dike qė tė kujton dhe s’tė harron.
Dike qė edhe nėse je larg tė jep ndjenjėn e pranisė sė pėrkrahjes.
Gjej dike qė nuk e ka problem qė kur tė zgjohet njė ditė tė tė shohė rrudhat dhe flokėt e tu tė thinjur dhe sėrish tė tė dojė ēdo ditė e mė shumė!


***


***


Kujdesem gjatė gjithė jetės pėr lulen time mė tė bukur, engjėllushen tė cilėn e vėshtroj pėr ēdo ditė me dashuri por edhe me njė admirim duke u rritur, duke u krijuar prej njė personi nė njė tjetėr.

Kujdesem pėr dritėn e syve qė askush mos ta lėndojė pasi e kam si njė trofe tė jetės time, e shoh pėr ēdo ditė dhe ajo mė ndihmon nė ditėt mė tė vėshtira t’i kaloj pa pikė mėrzie kur shoh buzėqeshjen magjepsėse tė saj nė buzėt nga tė cilat kullojnė fjalėt sikur mjalti.

Mahnitem dita – ditės, pėr ēdo ditė me te, mė magjeps me ēdo gjė qė vjen prej saj, mė ēon tė dashurohem nė te sikur nė ditėn e parė kur e mbaja nė krah tė vogėl dhe tė pamundshme. Mė ēon tė harroj edhe personin tjetėr tė jetės qė mė duroi njė dhuratė kaq tė mrekullueshme siē ėshtė ky person, ky engjull, kjo ėndėrr, ky njeri me buzėqeshjen e artė nė buzėt e saj.

Por nė fund kur ajo lule bėhet plot aromė, kur ajo engjėllushe ėshtė formuar dhe vetėdijėsuar aq sa duhet apo ndoshta edhe jo, nė momentin kur dashurohem edhe mė shumė nė te dhe mburrem qė kam njė dhuratė tė tillė nga Krijuesi, atėherė mė duhet t'ia jap njė tė huaji...

- Me lutjen e pėrhershme thellė nė zemrėn time, qė ta ruaj si sytė e ballit dhe tė mos i shkaktojė dhimbje kėsaj krijese qė e rritėm me aq dashuri dhe pėrkujdesje – bijėn time, (mendimet nga njė baba kur marton vajzėn e tij)...

Andaj silluni ndaj grave tuaja me butėsi pasi edhe ato janė bijat dhe motrat e dikujt, tė gjithė jemi tė njėjtė nė kėtė sferė.


----------------------------------------
Dy gjėra mos i harro kurrė:

Allahun dhe shtėpinė e pėrhershme (ahiretin).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio