Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kosovė :96% musliman 2% katolik 1.5% ortodoks
A33
Postuar nė: 09.02.2012, 10:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 26823
Bashkangjitur: 14.08.2011Nė Kosovė jetojnė 1.8 milion banorė. Nga ta, 96 pėrqind janė myslimanė, 2.2 pėrqind katolikė dhe 1.5 pėrqind ortodoksė. Kėto janė tė dhėnat preliminare tė dala nga regjistrimi i fundit i popullsisė, tė cilat i ka siguruar Gazeta Express. Rreth 93 pėrqind e banorėve janė shqiptarė, 1.5 pėrqind janė serbė - pa pėrfshirė Veriun, boshnjakė 1.6, turq 1.1...

Mė shumė se njė milion e gjysmė tė qytetarėve tė Kosovės janė myslimanė.

Kjo ka dalė nga regjistrimi i popullsisė nė prill tė vitit qė shkoi.

Ndonėse Enti i Statistikave ka bėrė publike vetėm rezultatet preliminare tė regjistrimit tė popullsisė, Gazeta Express ka siguruar tė dhėnat preliminare pėr tė gjitha etnitetet e regjistruara nė Kosovė.

Pėrveē etniteteve, nė listėn e tė dhėnave qė ka siguruar Express janė edhe qytetarėt e regjistruar nė bazė tė pėrkatėsisė fetare. Nga kėto tė dhėna del se 1 milion e 660 mijė e 598 qytetarė tė Kosovės janė tė pėrkatėsisė fetare myslimane.

Sipas kėtyre tė dhėnave, 38 mijė e 223 qytetarė janė tė besimit katolik, 25 mijė e 685 tė besimit ortodoks.

Nė formularėt e regjistrimit tė popullsisė ishte mundėsia edhe tė mos e tregonin besimin si dhe t’i mohojnė tė gjitha besimet. Kėshtu 1209 qytetarė tė Kosovės janė deklaruar se nuk i pėrkasin asnjė feje, ndėrsa 7077 nuk janė pėrgjigjur fare se cilės fe i takojnė./ Dukagjini.com
PM
Top
Njona_GV
Postuar nė: 09.02.2012, 18:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.2009Statistik interesante kjo. Ishallah ndonjeher behet ashtu smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio