Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT-ja universitet mė i dobėt nė Maqedoni!
Lexo
Postuar nė: 09.02.2012, 11:52
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Universiteti "Shėn Kirili dhe Metodi" i Shkupit ėshtė vlerėsuar si njė universitetet mė tė mira nė vend, derisa USHT ėshtė radhitur si mė i dobėt.

Kjo bėhet e ditur sipas Listės sė Shangajit pėr vlerėsimin e universiteteve, e cila rangon universitetet nė botė pėr nga cilėsia dhe kritere akademike, informon agjencia e lajmeve INA.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės sot pritet tė shpallė raportin e Listės sė Shangajit lidhur me vlerėsimin e universiteteve nė Maqedoni.

Ndėr universitetet shtetėrore mė i miri ėshtė vlerėsuar Universiteti "Shėn Kirili dhe Metodi", Universiteti i Manastirit dhe Universiteti i Shtipit, Fakulteti i Ohrit, ndėrsa nė fund tė listės ėshtė gjetur Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT).

Kjo u tha ditė mė parė edhe nga vetė ministri i Arsimit, Pance Kralev i cili nėnvizoi se USHT ėshtė nė fund tė listės.

Ndėrsa nga universitetet private kryeson Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė, Universiteti Ballkanik nė Shkup (i financuar nga turqit), duke u radhitur para Universiteteve FON, Kolegjit Amerikan, Universitetit Evropian.

Nė fund tė listės sė Shangajit janė akademia e biznesit "Smilevski" dhe MIT Universiteti.

Lista e Shangajit bėhet nga njė institucion respektabil ndėrkombėtar qė radhit nė bazė tė disa kritereve universitetet mė tė mira nė botė, duke pėrfshirė edhe 500 universitetet mė tė mira nė botė. Nė vlerėsimin e universiteteve merren parasysh 60 kritere dhe indikator, si cilėsia e mėsimit, profili i profesorėve, si dhe sa nga tė diplomuarit punėsohen dhe arrijnė tė shprehin punėn e tyre pas pėrfundimit tė studimeve.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka paguar 100 mijė dollarė Institutit kinez pėr tė vlerėsuar universitetet nė vend, qė janė gjithsejt 19 universitete dhe shkolla tė larta. (INA)


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
Berani
Postuar nė: 09.02.2012, 14:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 59
Antari Nr: 26242
Bashkangjitur: 10.03.2011 Citim (Lexo @ 09.02.2012, 12:52)
Universiteti "Shėn Kirili dhe Metodi" i Shkupit ėshtė vlerėsuar si njė universitetet mė tė mira nė vend, derisa USHT ėshtė radhitur si mė i dobėt.

Kjo bėhet e ditur sipas Listės sė Shangajit pėr vlerėsimin e universiteteve, e cila rangon universitetet nė botė pėr nga cilėsia dhe kritere akademike, informon agjencia e lajmeve INA.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės sot pritet tė shpallė raportin e Listės sė Shangajit lidhur me vlerėsimin e universiteteve nė Maqedoni.

Ndėr universitetet shtetėrore mė i miri ėshtė vlerėsuar Universiteti "Shėn Kirili dhe Metodi", Universiteti i Manastirit dhe Universiteti i Shtipit, Fakulteti i Ohrit, ndėrsa nė fund tė listės ėshtė gjetur Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT).

Kjo u tha ditė mė parė edhe nga vetė ministri i Arsimit, Pance Kralev i cili nėnvizoi se USHT ėshtė nė fund tė listės.

Ndėrsa nga universitetet private kryeson Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė, Universiteti Ballkanik nė Shkup (i financuar nga turqit), duke u radhitur para Universiteteve FON, Kolegjit Amerikan, Universitetit Evropian.

Nė fund tė listės sė Shangajit janė akademia e biznesit "Smilevski" dhe MIT Universiteti.

Lista e Shangajit bėhet nga njė institucion respektabil ndėrkombėtar qė radhit nė bazė tė disa kritereve universitetet mė tė mira nė botė, duke pėrfshirė edhe 500 universitetet mė tė mira nė botė. Nė vlerėsimin e universiteteve merren parasysh 60 kritere dhe indikator, si cilėsia e mėsimit, profili i profesorėve, si dhe sa nga tė diplomuarit punėsohen dhe arrijnė tė shprehin punėn e tyre pas pėrfundimit tė studimeve.

Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka paguar 100 mijė dollarė Institutit kinez pėr tė vlerėsuar universitetet nė vend, qė janė gjithsejt 19 universitete dhe shkolla tė larta. (INA)

Cka do i thote BDI-ja ketij fakti tash?!

Ata e politizuan deri ne fund kete institucion dhe shiqoni sot rezultatin?!

Derisa patriotet e vertet luftuan per kete institucion, erdhi nje dite kur tradhtaret si BDI-ja ta marrin ne dore dhe ta politizojne e partizojne deri ne fund dhe nuk vonojne as rezultatet katastrofale.


Eshte bere tradite, gjithcka qe prek BDI me dore ta shkatroje.
PMMSN
Top
Patrioti88
Postuar nė: 09.02.2012, 15:01
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 27177
Bashkangjitur: 09.02.2012Eshte cudi se si eshte ranguar USHT-ja ?!?! Ska nevoje per rrangim aspak, thjeshte mund te i thuash te mjeret ato student qe jan rregjistruar aty dhe qe kan diplomuar aty ... Gjendja aty eshte e mjerueshme, klanet partiake te BDI-se po perlahen mes vehti se kush do te vjedhe me shum para ... Mjeret rinia shqiptare, mjer shqiptaria, mjere mileti, qe dhashte ZOTI i denon keta te paudhe qe i kthyen shqiptare 100vite pas ... Gjaku i deshmoreve dhe nemat e neneve dhe motrave do i zene keta te mjere, keta katila qe te vrasin naten e te qajne diten
PM
Top
Patrioti88
Postuar nė: 09.02.2012, 15:01
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 27177
Bashkangjitur: 09.02.2012Eshte cudi se si eshte ranguar USHT-ja ?!?! Ska nevoje per rrangim aspak, thjeshte mund te i thuash te mjeret ato student qe jan rregjistruar aty dhe qe kan diplomuar aty ... Gjendja aty eshte e mjerueshme, klanet partiake te BDI-se po perlahen mes vehti se kush do te vjedhe me shum para ... Mjeret rinia shqiptare, mjer shqiptaria, mjere mileti, qe dhashte ZOTI i denon keta te paudhe qe i kthyen shqiptare 100vite pas ... Gjaku i deshmoreve dhe nemat e neneve dhe motrave do i zene keta te mjere, keta katila qe te vrasin naten e te qajne diten
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 09.02.2012, 15:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Perse s'me ben pershtypje kjo a thu ? Thjesht USHT asht katastrofe. Dhe ashtu do vazhdoj te jete edhe per nje kohe.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Albana_gl
Postuar nė: 09.02.2012, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1278
Antari Nr: 20085
Bashkangjitur: 25.01.2009Me nje fjale USHT eshte fukarallak... kudo qe jane USHT-te neper qytetet e Maqedonise e kan be shtalle te lopve... As 0.1% nuk ka pasterti (mirembajtje) profesoret mungojne cdo te dyten dite, behen ca assistenta qe s'kane lidhje me lenden betohem (me nje numer te vogel qe meritojne) pastaajj kemi studenta qe ndoshta dy here ka qene ne te gjithe semestrin dhe marrin noten 6 apo 7.. Ju lutemiii


----------------------------------------
Une dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn, tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja..!!
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 11.02.2012, 20:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011 Citim (Lexo @ 09.02.2012, 05:52)
Universiteti "Shėn Kirili dhe Metodi" i Shkupit ėshtė vlerėsuar si njė universitetet mė tė mira nė vend, derisa USHT ėshtė radhitur si mė i dobėt.


tregojne ca kolge te mi se disa prof nga kosova nuk u jane paguar pagat mujore rregullisht edhe ne kete afat te provimeve janar 2012, kane qene ne dileme a te vijn me mbajt provim apo jo...ne i largojme prof. nga UT-ja

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gjuetari nė 11.02.2012, 20:51


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
blerim77
Postuar nė: 11.02.2012, 22:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 507
Antari Nr: 19513
Bashkangjitur: 13.01.2009Nga nje popull i dobet del nje univerzitet i dobet,parti politike te dobta,kryetar komunash te dobet,bfi e dobet,shkolla te mesme te dobta,shoqeri e dobet,rini e dobet,student te dobet e kshtu me radh.sdi pse e akuzoni usht se qenka e fundit,duhet te akuzojm vetveten pse e lejuam ne si shqiptar qe usht-ja te radhitet e fundit.ska faj usht-ja, fajet i kemi te gjith nga pak ne shqiptaret qe jetojm ne maqedoni.o do behemi njerez me plotkuptimin e fjales o do mbesim kta te dobtit cdo here.
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 11.02.2012, 23:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008Kjo esht nje e arritur per Usht-n, se dij cysh e kan numru si univerzitet, tash kto te usht-s(bdi-s) do arsyetohen s eme rendsi esht pjesmarrja e jo rezultati heheheh
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 16.02.2012, 22:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Mjerisht per deshtimin e USHT-se si institucion te larte arsimor e kane fajin te gjithe partite politike qe nuk e mbrojten nga POLITIZIMI, nga NEPOTIZMI, nga KORRUPCIONI, Turp.
PM
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 16.02.2012, 22:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008 Citim (Uskana2006 @ 16.02.2012, 23:27)
Mjerisht per deshtimin e USHT-se si institucion te larte arsimor e kane fajin te gjithe partite politike qe nuk e mbrojten nga POLITIZIMI, nga NEPOTIZMI, nga KORRUPCIONI, Turp.

BDIA E KA SHKATERO KETE UNIVERZITET TY FUT NJEZER PA DIJE PA SHKOLLIM


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 16.02.2012, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (EDI.RAMA @ 16.02.2012, 23:28)
BDIA E KA SHKATERO KETE UNIVERZITET TY FUT NJEZER PA DIJE PA SHKOLLIM

Intervenimin e ke mjaft tendencioz sepse edhe PDSH-ja ka futur njerez te paditur dhe qe nuk meritojne te merren me arsim.

Ta bej listen si te duash,,,,,,
PM
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 16.02.2012, 22:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008 Citim (Uskana2006 @ 16.02.2012, 23:32)
Intervenimin e ke mjaft tendencioz sepse edhe PDSH-ja ka futur njerez te paditur dhe qe nuk meritojne te merren me arsim.

Ta bej listen si te duash,,,,,,

TY BEJ LISTE TENDE UNE PO TA BEJ TIME SI DON TY


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 16.02.2012, 23:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Per rangimet e universiteteve meren disa te aritura nga universitetet, psh. score on research, score on learning and teaching, abroad students, score on social services,etc. Tani USHT cfar te aritura ne hulumtime nderkombtare ka mare pjese qofshin profesoret qofshin studentet ?, me duket se behej fjale per nje perqindje reth 9, kurse score on learning and teaching reth 50 % me duket, studentet nga jashte jane vetem te Kosoves, Serbise dhe shume pak Shqiperise, per shkak se oferta e universitetit eshte vetem ne gjuhen shqipe dhe maqedoni shume pak. Edhe sa do kualtitet te kete universiteti i USHT prap nuk mund te tejkaloj Universitetin e Shkupit, qe ka student nga greqia, shqiperia, kosova, serbia, mali i zi, bullgaria pak nga gjuhet e perbashketa sllave etj, si performance tjeter jane hulumtimet shkencore, qe Universiteti i Shkupit arine me 100%, kurse USHT me 9%. Cfar social services ka bere USHT-ja, as edhe nje kontrate bashkepunimi me institucionet publike apo edhe kompanite private per praktikat e studenteve, ose ndonje drejtim te bej ndonje projekt ekologjik, pune vullnetare ( volunteer work ), ska asnje projekt, apo cfar bursa ofron universiteti per studentet te vendit dhe te jashtem, asgje.. Prandaj nuk duhet habitur, ke pare shumica e studenteteve ne universitet shkojne per te kryer fakultetin dhe aq.

Shume mire e tha nje koleg me larte, nuk eshte puna te nje universitet, se te ishte vetem te nje universitet do ishte bere moti, por behet fjale per shume segmente te jetes ne Maqedoni tek shqipetaret qe sjane ne regull.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
EDI.RAMA
Postuar nė: 16.02.2012, 23:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008 Citim (Foks_Ecc @ 17.02.2012, 00:23)
Per rangimet e universiteteve meren disa te aritura nga universitetet, psh. score on research, score on learning and teaching, abroad students, score on social services,etc. Tani USHT cfar te aritura ne hulumtime nderkombtare ka mare pjese qofshin profesoret qofshin studentet ?, me duket se behej fjale per nje perqindje reth 9, kurse score on learning and teaching reth 50 % me duket, studentet nga jashte jane vetem te Kosoves, Serbise dhe shume pak Shqiperise, per shkak se oferta e universitetit eshte vetem ne gjuhen shqipe dhe maqedoni shume pak. Edhe sa do kualtitet te kete universiteti i USHT prap nuk mund te tejkaloj Universitetin e Shkupit, qe ka student nga greqia, shqiperia, kosova, serbia, mali i zi, bullgaria pak nga gjuhet e perbashketa sllave etj, si performance tjeter jane hulumtimet shkencore, qe Universiteti i Shkupit arine me 100%, kurse USHT me 9%. Cfar social services ka bere USHT-ja, as edhe nje kontrate bashkepunimi me institucionet publike apo edhe kompanite private per praktikat e studenteve, ose ndonje drejtim te bej ndonje projekt ekologjik, pune vullnetare ( volunteer work ), ska asnje projekt, apo cfar bursa ofron universiteti per studentet te vendit dhe te jashtem, asgje.. Prandaj nuk duhet habitur, ke pare shumica e studenteteve ne universitet shkojne per te kryer fakultetin dhe aq.

Shume mire e tha nje koleg me larte, nuk eshte puna te nje universitet, se te ishte vetem te nje universitet do ishte bere moti, por behet fjale per shume segmente te jetes ne Maqedoni tek shqipetaret qe sjane ne regull.

usht univerzitet ma o dobet esht


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio