Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) 1 [2]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT-ja universitet mė i dobėt nė Maqedoni!
Uskana2006
Postuar nė: 22.02.2012, 11:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (Foks_Ecc @ 17.02.2012, 00:23)
Per rangimet e universiteteve meren disa te aritura nga universitetet, psh. score on research, score on learning and teaching, abroad students, score on social services,etc. Tani USHT cfar te aritura ne hulumtime nderkombtare ka mare pjese qofshin profesoret qofshin studentet ?, me duket se behej fjale per nje perqindje reth 9, kurse score on learning and teaching reth 50 % me duket, studentet nga jashte jane vetem te Kosoves, Serbise dhe shume pak Shqiperise, per shkak se oferta e universitetit eshte vetem ne gjuhen shqipe dhe maqedoni shume pak. Edhe sa do kualtitet te kete universiteti i USHT prap nuk mund te tejkaloj Universitetin e Shkupit, qe ka student nga greqia, shqiperia, kosova, serbia, mali i zi, bullgaria pak nga gjuhet e perbashketa sllave etj, si performance tjeter jane hulumtimet shkencore, qe Universiteti i Shkupit arine me 100%, kurse USHT me 9%. Cfar social services ka bere USHT-ja, as edhe nje kontrate bashkepunimi me institucionet publike apo edhe kompanite private per praktikat e studenteve, ose ndonje drejtim te bej ndonje projekt ekologjik, pune vullnetare ( volunteer work ), ska asnje projekt, apo cfar bursa ofron universiteti per studentet te vendit dhe te jashtem, asgje.. Prandaj nuk duhet habitur, ke pare shumica e studenteteve ne universitet shkojne per te kryer fakultetin dhe aq.

Shume mire e tha nje koleg me larte, nuk eshte puna te nje universitet, se te ishte vetem te nje universitet do ishte bere moti, por behet fjale per shume segmente te jetes ne Maqedoni tek shqipetaret qe sjane ne regull.

Shkencetaret e USHTse kane projekte si nuk kane!!!. E vrasin menden dhe projektojne se si te qendrojne sa me pak kohe ne fakulltet dhe te fitojne lehtesisht rroga sa me te larta,,,punim shkencor mund te redaktohet ne fushen e shkencave sociale. U kepeuten tu pije kafe dhe duhan edhe ajo eshte pune,,,bile mund te behet nje punim shkencor,,perseri ne fushen e shkencave sociale.

Preofesoret tane e vrasin mendjen se si te behet politike partiake ne fakulltet edhe per kete teme mund te shkrohet nje punim shkencor ne fushen e shkencave politike???!!
Ideja ka perplot por nuk ka kush ti beje,,sepse nuk dijne se ēka eshte nje punim shkencor!!??
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio