Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> FORUMI MUSLIMAN I KOSOVĖS- Deklaratė pėr shtyp
r.mislimi
Postuar nė: 13.11.2006, 20:34
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004FORUMI MUSLIMAN I KOSOVĖS

Deklaratė pėr shtyp

Forumi Musliman i Kosovės po ndjek me shqetėsim dhe ndjen keqardhje, qė ditėve tė fundit janė ripėrtėrirė zėrat nė media elektronike dhe tė shkruara tė cilat janė tė drejtuara kundėr kulturės islame tek shqiptarėt.
Njė prej kėtyre zėrave ėshtė edhe vet shkrimtari ynė i njohur Ismail Kadare i cili me ardhjen e tij nė Kosovė nė vend qė tė kėrkojė falje nga opinioni i gjerė shqiptar pėr fyerjen e kulturės islame dhe etiketimin e shqiptarėve mysliman si aziatik, ai e pėrbuz mikpritjen kosovare me fjalėt urrejtjenxitėse qė i pėrcolli opinionit shqiptar tė Kosovės mu nė mes tė Prishtinės, pėr ē’arsye Forumi Musliman i Kosovės u trondit nga fjalorthi i tij qė bie ndesh me parimet e tija morale si dhe cenimin e lirisė sė tė drejtave njerėzore.
Ende pa u pėrfunduar kjo odiseadė e Kadaresė nė shtypin tonė shqiptar, gjegjėsisht nė gazetat ”Koha Ditore” nė Prishtinė si dhe “Shekulli” nė Tiranė dhe nė gazetat tjera shqiptare u botua letra e hapur e 32 intelektualėve shqiptarė nga mbarė trojet shqiptare dėrguar Presidentit tė Kosovės, kryeparlamentarit tė Kosovės si dhe kryeministrit tė Kosovės lidhur me katedralen nė Prishtinė.
Forumi Musliman i Kosovės ēmon dhe respekton tė drejtėn e besimtarėve shqiptarė katolik pėr lirinė e plotė nė ushtrimin dhe zbatimin e riteve tė tyre fetare, por kategorikisht kundėrshton kur kjo e drejtė merr kahje politike dhe politizon ēėshtjen tej mase.”Ngritja e katedrales nė Prishtinė si shenjė e shtetėsisė sė Kosovės” nė letrėn e tyre tė dėrguar tė 32 intelektualėve shqiptar e ka mbushur kupėn pas sė cilit edhe lexuesi fillestar shqiptar mund tė kuptojė se kah na ēon kjo iniciativė hipokrite e tyre. A thua kėrkesa pėr ngritjen e qendrės islame nė Prishtinė, qė u refuzua kohė mė parė nga organet kompetente komunale tė Prishtinės, na qenka shenjė e “jo shtetėsisė sė Kosovės”. Forumi Musliman i Kosovės njashtu kundėrshton ndėrtimin e katedrales nė vendin ku gjendet gjimnazi e ekzistues, nga i cili janė shpėrngul nxėnėsit e rregullt qė e kanė ndjekur mėsimin nė tė dekada me radhė.
Forumi Musliman i Kosovės apelon tek organet kompetente komunale qė t’ju mundėsohet besimtarėve si atyre mysliman njashtu edhe katolikė t’ju epen lokacionet gjegjėse pėr ngritjen e objekteve fetare sipas nevojės dhe kėrkesės sė tyre, tė cilėt do tė shėrbejnė dhe do tė jenė vende fetare nė tė cilin do tė kryhen rite fetare, e assesi tė paraqiten si simbole me shenjė apo mos shenjė tė shtetėsisė sė Kosovės.
Pas hipokrizisė sė letrės sė 32 intelektualėve pėr katedralen si dhe fyerjes nga ana e Kadaresė provokimi mė i ri erdhi nga revista” Mapo” e cila tė shtunėn me datė 11.11.2006 botoi intervistėn ekskluzive me Fleming Rose botuesin danez tė karikaturave tė ilustruar me njė karikaturė ofenduese ndaj profetit tonė Muhamedin a.s.
Forumi Musliman i Kosovės e dėnon ashpėr kėtė akt fyes antiislam dhe ngacmim tė qėllimshėm i ndjenjave tė shqiptarėve mysliman shumicė, si dhe shpreh shqetėsimin e thellė pėr pėrhapjen e vazhdueshme tė islamofobisė, e cila pėr qėllim ka tė provokojė qeverinė shqiptare dhe tė krijojė trazira nė Shqipėri, e nė mėnyrė tė tėrthortė, pas shtyrjes sė propozimit tė presidentit Ahtisari nga Grupi i Kontaktit pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės, tė shkaktojė edhe trazira nė Kosovė qė ėshtė qėllimi i qarqeve tė caktuara e nė radhė tė parė qarqeve serbogreke.
Forumi Musliman i Kosovės apelon tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi e muslimanėt nė veēanti qė tė tregohen maksimalisht tė matur dhe tė kujdesshėm ndaj kėtyre provokimeve tė vazhdueshme me qėllime dhe plane tė caktuara mė parė, dhe tė mos bien pre e qarqeve tė caktuara politike qė synojnė destabilizimin e shqiptarėve nė kėto momente tė rėndėsishme historike nė tė cilėn po kalon populli shqiptar nė pėrgjithėsi e nė Kosovė nė veēanti.


12.11.2006 FORUMI MUSLIMAN I KOSOVĖS
P R I SH T I N Ė


Shėnim: Forumi Musliman i Kosovės ėshtė organizatė joqeveritare e shoqėrisė civile tė myslimanėve shqiptar dhe tė tjerė tė Kosovės.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
ardi_pr
Postuar nė: 13.11.2006, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (studenti @ 13.11.2006, 20:34)
revista” Mapo” e cila tė shtunėn me datė 11.11.2006 botoi intervistėn ekskluzive me Fleming Rose botuesin danez tė karikaturave tė ilustruar me njė karikaturė ofenduese ndaj profetit tonė Muhamedin a.s.
Forumi Musliman i Kosovės e dėnon ashpėr kėtė akt fyes antiislam dhe ngacmim tė qėllimshėm i ndjenjave tė shqiptarėve mysliman shumicė, si dhe shpreh shqetėsimin e thellė pėr pėrhapjen e vazhdueshme tė islamofobisė, e cila pėr qėllim ka tė provokojė qeverinė shqiptare dhe tė krijojė trazira nė Shqipėri, e nė mėnyrė tė tėrthortė, pas shtyrjes sė propozimit tė presidentit Ahtisari nga Grupi i Kontaktit pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės, tė shkaktojė edhe trazira nė Kosovė qė ėshtė qėllimi i qarqeve tė caktuara e nė radhė tė parė qarqeve serbogreke.
Forumi Musliman i Kosovės apelon tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi e muslimanėt nė veēanti qė tė tregohen maksimalisht tė matur dhe tė kujdesshėm ndaj kėtyre provokimeve tė vazhdueshme me qėllime dhe plane tė caktuara mė parė, dhe tė mos bien pre e qarqeve tė caktuara politike qė synojnė destabilizimin e shqiptarėve nė kėto momente tė rėndėsishme historike nė tė cilėn po kalon populli shqiptar nė pėrgjithėsi e nė Kosovė nė veēanti.


12.11.2006 FORUMI MUSLIMAN I KOSOVĖS
P R I SH T I N Ė


Shėnim: Forumi Musliman i Kosovės ėshtė organizatė joqeveritare e shoqėrisė civile tė myslimanėve shqiptar dhe tė tjerė tė Kosovės.Revista MAPO nga shqiperia eshte nje revist e e cila financohet nga organizata kristiano-protestante

Botimi qe i ben ketyre karikaturave (shkarravinave) behet per mendimin tim per 3 qellime:

Pėr provokuar Berishen dhe krijuar trazira ne vend.
Pėr tė fyer muslimanet nga klani protestant i Mjaftit
Pėr tė thithur me shume fonde nga ambasadat e Tiranes, duke bere heronje te rinj te anti-islamizmit ne Shqiperi.

Kristi Pinderi qe botoj keto karikatura, eshte zar i Erjon Velise, dhe Edi Ram(ov)es, te cilin Kocoja Kokdhievēi ja ka vene qe te dyve ne dispozicion. ky armik i popullit shqipetar madje shpesh behet edhe zedhenes i Mjaftit ne internet.


Megjitheqe te gjithe ndjehemi te ofenduar nga to duhet te dime e te mos i japim MAPOS publicitet me teper se sa qe e meriton.


Sidoqofte nuk duhet te reagojme me eufori por te marrim si shembull pikerisht te derguarin tone ne rastet kur e kane ofenduar dhe bile edhe gjuajtur me gure.

Reagimet duhet te jene te matura, te planifikuara mire dhe nė menyrė INSTITUCIONALE.----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 14.11.2006, 22:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006

Pa dyshim se njė Deklaratė e tillė pėr shtyp tė Forumit Musliman tė Kosovės ėshtė pėr tu pėrshėndetur.
Deklaratat e kėtilla konsideroj, se pėrveē se vijnė si zėri i arsyes sė intelektualėve shqiptarė mslimamn kundėr fushatave barbare antiislame dhe pėrdhosjes sė
ndjenjave dhe besimit islam tė shumicės sė popullit shqiptar qė jetojnė nė gjithė hapėsirat e tyre etnike nė Ballkan, dėshmojnė qartė para botės mospajtimin e tyre me bartėsit e tė keqės dhe urrejtjeve qė brenda popullit shqiptarė po vazhdojnė ta mjellin disa tė ashtu quajtur intelektualė, tė cilėt pėr interesa tė tyre personale dhe tėrėsisht miskine, po e tregojnė fytyrėn tyre prej leopardit.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio