Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> E vertete lidhur me Lutjen
want3d
Postuar nė: 19.02.2012, 23:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007(vėllezėr dhe motra, ky ėshtė njė tregim madhėshtor pėr njė burr qė pėsoi vdekjen e trurit, ēka ndodhi pastaj?)

Kjo grua pėrcjellė ngjarjen e burrit tė saj nė vitin 1415 H (1994 G). Ajo thotė: Burri im ishte djalosh i ri, plot vitalitet, aktiv, i fortė, fetar, i moralshėm dhe i sjellshėm me prindėrit e tij. U martova me tė nė vitin 1970 dhe filluam tė jetojmė nė shtėpinė e babait tė tij, siē ėshtė zakoni i familjeve nė Arabinė Saudite. Mirėsjelljen qė e kishte ndaj prindėrve tė tij, mė bėnte ta pėlqej edhe mė shumė dhe ta lavdėroj Allahun qė ma ka mundėsuar njė bashkėshort tė atillė. Njė vit pas martesės Allahu na bekoi me njė vajzė ndėrsa puna e tij u transferua nė lindje tė Arabisė Saudite, kėshtu qė njė javė qėndronte atje e njė javė me ne. Kaluan tri vite dhe kur bija jonė mbushi katėr vjet ndėrsa ai nė ditėn e nėntė tė Ramazanit nė vitin 1975 derisa ishte duke u kthyer nė shtėpi, nė Rijad i ndodhi fatkeqėsi e rėndė komunikacioni, me ē’rast u shtri nė spital, ra nė komė dhe mė vonė specialistėt qė e kuronin diagonstifikuan vdekjen e trurit dhe mos funksionimin e 95% tė qelizave tė trurit tė tij.

Kjo ngjarje ishte tejet e dhembshme pėr ne, sidomos pėr prindėrit e tij pleq; mua ma shtonte djegien edhe mė shumė pyetjet e bijės tonė Esmasė lidhur me babanė e saj, pėr tė cilin kishte njė dashuri aq tė madhe, si dhe ai i kishte premtuar lojėn qė ajo e donte. E vizitonim nė spital ēdo ditė, ndėrsa tek ai nuk ndryshonte asgjė...

Pesė vjet mė vonė, disa mė propozonin qė tė divorcohem nga ai nėpėrmjet gjykatės me arsyen e vdekjes sė tij nga truri dhe se nuk ka shpresa qė do tė bėhet mirė. Kėsi fetva kishin dhėnė edhe disa hoxhallarė qė nuk mė kujtohen me emra, por qė kishin thėnė se lejohet qė gruaja tė kėrkojė divorcin nėse burri i ka vdekur nga truri, mirėpo unė me vendosmėri tė prerė refuzova kėtė dhe thashė se nuk divrocohem nga ai pėrderisa gjendet akoma mbi tokė, ose do tė varroset sikur tė gjithė njerėzit ose le tė ma japin e mua derisa tė bėjė Allahu atė qė do.

Pėrkushtimi im vijoi ndaj bijės time tė vogėl, e futa nė Shkollat e Memorizimit tė Kuranit, derisa e mėsoi Kuranin pėrmendėsh ende para se t’i mbushė 10 vjet. Pastaj, e informova pėr ēėshtjen e babait tė saj dhe ajo nuk rresht sė pėrmenduri atė, ndonjėherė duke qarė e ndonjėherė duke heshtur. Bija ime ishte shumė fetare, tė gjitha farzet i falte me kohė, si dhe u falte nė fund tė natės qė para se t’i mbushė 7 vjet. E lavdėroj Allahun qė mė ka dhėnė sukses ta edukoj ashtu siē ishte gjyshja e saj – Allahu e mėshiroftė – me tė cilėn ishte shumė e afėrt, e po ashtu edhe gjyshi i saj – Allahu e mėshiroftė. Ajo vinte me mua pėr ta parė babanė e saj dhe herė pas here i lexonte Kuran dhe jepte sadaka nė emėr tė tij. Nė njė ditė prej ditėve, nė vitin 1989 mė tha: O mami im, mė lejo tė rri te babi, do tė fle tek ai sonte... dhe pas njė dyshimi pranova.

Vajza ime tregon: U ula pranė babit tim, lexoja suren Bekare derisa e pėrfundova, pastaj mė erdhi njė gjumė dhe mė erdhi sikur njė buzėqeshje tė kaplonte jetėn time dhe tė qetėsonte zemrėn time, kėshtu qė u zgjova, mora abdes, fala namaz aq sa deshi Allahu, pastaj sėrish mė erdhi gjumi nė vendin ku u fala, ndjeja sikur dikush tė mė thoshte: ngrihu, si mund tė flesh ndėrsa i Gjithėmėshirshmi ėshtė i zgjuar, si mund tė flesh ndėrsa ky ėshtė ēasti i pėrgjigjeve, kur Allahu nuk e refuzon askėnd... u ēova me shpejtėsi sikurse mu kujtua diēka qė e kisha harruar... i ēova duart lart, shikova babin ndėrsa sytė i kisha plot me lot dhe thashė:

O Zot, i Gjallė, i Pėrjetshėm, Madhėshtor, i Plotfuqishėm, i Madh, i Lartėsuar, i Gjithėmėshirshėm, Mėshirues. Ky ėshtė babai im, rob prej robėrve Tu, e ka goditur njė fatkeqėsi ndėrsa ne duruam, Tė lavdėruam dhe besuam nė atė qė e ke pėrcaktuar pėr tė. O Allahu im, ai vėrtetė ėshtė nėn vullnetin dhe mėshirėn Tėnde, o Allahu im, Ti qė e shėrove Ejubin nga sėmundja, e ktheve Musain te nėna e tij, e shpėtove Junusin nga barku i peshkut, e bėre zjarrin shpėtues dhe tė ftohtė pėr Ibrahimin, tė lutem shėroje babin tim nga ajo qė po pėrjeton. O Allahu im, ata thonė qė nuk ka shpresė mė nga ai. O Allahu im ti ke fuqi dhe madhėshti, trego butėsi ndaj tij dhe largoja tė keqen...

Pastaj mu mbyllėn sytė dhe fjeta pak para sabahut dhe papritmas njė zė i rėnduar thėrriste: Kush je ti, ēfarė bėn kėtu? Ai zė mė zgjoi shpejt dhe fillova tė shikoj djathtas-majtas por nuk shihja askėnd; pėrsėri erdhi ai zė dhe u befasova kur pashė se ishte zėri i babit tim!!!

Nuk e pėrmbajta veten dot, u ēova dhe e pėrqafova nga gėzimi, isha e lumtur ndėrsa ai mė largonte nga vetja duke thėnė “Estagfirullah” dhe mė thoshte: Ki frikė Allahun, ti nuk je hallall pėr mua! Kur i thashė: Unė jam bija jote Esmaja, ai heshti.

Dola dhe i lajmėrova doktorėt, e kur erdhėn dhe panė gjendjen, u habitėn: mjeku amerikan me njė theks tė pėrthyer arab tha: Subhanallah! Mjeku tjetėr egjiptian tha: Pa tė meta ėshtė Allahu qė ngjallė eshtrat pasi tė jenė kalbur. Kurse babi im nuk dinte ēfarė po ndodhė derisa e informuam e ai qau dhe tha: Allahu ėshtė Mbrojtėsi mė i mirė dhe Ai kujdeset pėr njerėzit e mirė, pasha Allahun, nuk mė kujtohet asgjė, pėrveē asaj se pak para ndeshjes bėra nijet tė ndalem pėr tė falė namazin vullnetar tė Duhasė, por nuk mė kujtohet a jam falur apo jo?!

Bashkėshortja tregon: Na u kthye babai i Esmasė nė shtėpi sikur ēdoherė, por tani kishte 46 vjet, u bekuam edhe me njė djalė – elhamdulilah – qė tash po i mbush dy vjet. I lavdėruar dhe pa tė meta ėshtė Allahu qė ma ktheu burrin pas 15 viteve. I lavdėruar ėshtė Allahu qė ia ruajti tė bijėn dhe mė dha sukses tė jem besnike dhe e sinqertė ndaj tij derisa ai mungonte nga kjo botė.

Mos e lini duanė, sepse duaja e ndryshon kaderin. Kush e ruan Allahun, Allahu do ta ruajė atė. Tė mos harrojmė bamirėsinė ndaj prindėrve dhe le tė kemi bindje se vetėm nė Dorė tė Allahut ėshtė lėvizja e ēėshtjeve dhe pėrcaktimi i tyre, askush tjetėr asgjė nuk mund tė bėjė... ky ėshtė tregimi im pėr tė marrė mėsim.

Allahu i bėftė dobi me kėtė tregim atij qė i janė ngushtuar rrugėt, i janė shtuar problemet, i janė mbyllur dyert e shumta dhe i janė kėputur mundėsitė e shpėtimit... trokit derėn e qiellit me lutje dhe ki bindjen nė pėrgjigjen e Allahut.
Lutja jonė e fundit ėshtė: i gjithė lavd-falėnderimi i takon vetėm Allahut.Perktheu:Omer Berisha


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio