Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Closed TopicStart new topic

> Rregullorja E Forumit „studentet.info“
Stafi
Postuar nė: 12.04.2008, 11:52
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 12289
Bashkangjitur: 27.12.2007Rregullorja e Forumit „Studentet.info“

Neni 1
Rregullorja e Forumit “studentet.info” (mė tutje Rr.F.) paraqet bazėn e rregullimit tė sjelljeve, marrėdhėnieve dhe detyrimeve nė mes Anėtarėve tė Forumit (mė tutje nė kėtė tekst do tė njihen si AF.), Anėtarėve tė Stafit (mė tutje AS.) dhe Stafit (mė tutje S.).

Neni 2
Rr.F. “studentet.info” pėrbėhet prej katėr pjesėve:
A. Dispozitat e Pėrgjithshme
B. Shkrimet, replikat, debatet dhe detyrimet e AF.
C. Detyrimet dhe pėrgjegjėsitė e AS. dhe S.
D. Dispozitat pėrmbyllėse

Dispozitat e Pėrgjithshme (Pjesa A e Rr. F. )

Neni 3
a) Anėtarėsimi i AF. nė forumin “studentet.info” ėshtė i lirė dhe falas. Si AF. mund tė kyēen vetėm personat fizikė si studentė, ish-studentė, jo studentė dhe anėtarė tė institucioneve arsimore.
b) Me regjistrimin e emrit kalues e merrni tė drejtėn qė tė shfrytėzoni mundėsinė e shprehjes sė juaj nė kėtė forum, njėkohėsisht pranoni nė mėnyrė tė pa diskutueshme Rr. F. sipas tė cilės lindin edhe detyrimet e juaja.
c) Anėtarėsimi i lirė mund tė kushtėzohet si jo i lirė nga AS dhe S. atėherė dhe vetėm atėherė kur veprohet nė pėrputhshmėri me Nenin 10, pika “d” gjysma e dytė e fjalisė sė dytė n.l.me (nė lidhshmėri me) Nenin 15 dhe sipas Pjesės C tė kėsaj Rr. F.

Neni 4
a) Nė kėtė forum pėrdoret Gjuha Shqipe dhe alfabeti i saj 36 shkronjash. Tė gjitha dialektet e gjuhės shqipe janė tė lejuara, por preferohet gjuha letrare shqipe, duke aluduar nė atė se ėshtė gjuha mė e lehtė pėr tu kuptuar nga shumica e shqiptarėve. AF. AS. dhe S. janė tė detyruar tė mundohen tė shkruajnė gjuhėn e pastėr shqipe dhe konform rregullave gramatikore dhe tė drejtshkrimit.
b) Ata anėtarė qė nuk shkruajnė aspak gjuhėn shqipe, mund tė lexojnė dhe mund tė shprehen vetėm nė seksione tė veēanta tė forumit tė hapura pėr tė huaj apo shqiptarė qė nuk shkruajnė aspak shqip.
c) Citimet nė shkrimet, replikat dhe debatet do tė ngelin tė pa cenueshme pa dallim tė gjuhės deri sa janė tė shoqėruara nga burimet e huazuara.

Neni 5
a) Secili AF., AS. Apo S. ka tė drejtė tė shprehe mendimin e tij dhe tė shpėrndaje mendimin e tij me shkrim apo me anė tė fotografisė.
b) Njė ndryshim, shlyerje, zhvendosje apo pezullim i shkrimit nga AS. dhe S. do tė jetė nė pėrputhshmėri me Pjesėn C tė Rr. F.

Neni 6
a) Shkrimet dhe materialet e publikuara nė forum dhe nė revistė janė pronė tė atij qė i vendos. Dhe duke qenė se vendosen nė platformėn virtuale tė "studentet.info” atėherė dhe jepet e drejta e pėrdorimit tė tyre, por gjithmonė duke i ruajtur dhe i njohur emrin autorit. Ndėrkaq, nuk lejohet qė autori i shkrimeve t'i heq apo fshijė shkrimet e tij tėrėsisht nga forumi. Pjesa tjetėr ėshtė pronė ekskluzive e "studentet.info" si e tillė mbrohet me ligjet e copyright-it. Vendosja e software-ėve, programeve, skripteve dhe ēdo gjėje tjetėr tė mbrojtur me ligjet e copyright-it ėshtė rreptėsisht e ndaluar.
b) Web-faqja "studentet.info"nuk mban asnjė pėrgjegjėsi ndaj mendimeve tė hedhura nė faqet e tij. Ato janė vėnė me vullnetin e lirė tė AF. AS dhe S. S. dhe AS. "studentet.info" nuk monitoron nė kėto aspekte - nė shkrimet e bėra, pėrveē nė detyrimet te S. dhe AS. tė rregulluara sipas Rr. F. Prandaj "studentet.info" nuk mban pėrgjegjėsi ndaj vlefshmėrisė dhe ideve tė hedhura nė to, apo thjeshtė vlefshmėrisė dhe vėrtetėsisė sė materialeve dhe shkrimeve tė paraqitura nė web-faqen e forumit e "studentet.info".

Neni 7
a) Forumi i web-faqes “studentet.info” ėshtė, udhėhiqet dhe do tė udhėhiqet nė mėnyrė tė pavarur politikisht, pa mbrojtje tė interesave jashtė kufijve neutrale dhe ekulibruese dhe nė pėrputhshmėri me gjitha pjesėt e Rr. F.
b) Nuk lejohen propagandimi apo vendosja e reklamave tė faqeve personale nė firmė ose si titull poshtė emrit, por vetėm nė profilin tuaj. Ēdo anėtar ėshtė i lirė tė vendosi nė firmė lidhje temash nė forum, por jo lidhje faqesh jashtė forumit. Tė gjithė ata qė reklamojnė nė forum pa leje pėrjashtohen nė pėrputhshmėri sipas Rr. F.

Neni 8
Shqiptarėt janė popull me disa komunitete fetare dhe aspak homogjen nė kuptimin religjioz. Duke mbajtur parasysh kėtė fakt, ēdo anėtar duhet tė tregohet jashtėzakonisht i ndjeshėm nė mendimet apo paragjykimet qė ai mund tė ketė pėr njė fe apo komunitet tė caktuar. Nė forumin “studentet.info” kėto paragjykime fetare nuk janė tė lejuara dhe nė raste tė tilla merėn masa sipas Rr. F. Ne njohim tė drejtėn e ēdo shqiptari pėr tė besuar/ mos besuar nė Zot dhe jemi mundur qė tė akomodojmė ēdo komunitet me forumin e tyre. Ēdo besimtar nė forum ka vendin e tij tė pėrcaktuar qė ta shprehė mendimin nė fushėn e religjionit brenda rubrikave tė pėrcaktuara tė religjionit, por askush nuk duhet tė publikoje shkrime provokuese pėr grupin tjetėr religjioz. Harmonia fetare ėshtė guri themelor i kombit shqiptar.

Neni 9
a) Drejtimi, pėrshtatja, dizajni i kornizave tė forumit “studentet.info” i takon ekskluzivisht S. dhe AS.
b) Propozimet, dėshirat dhe kritikat konstruktive nga AF. janė plotėsisht tė lejuara dhe do tė shqyrtohen nga S. dhe AS.

Neni 10
a) Zgjedhja e kandidatėve pėr AS. (mė tutje K.) do tė bėhet nė pėrputhshmėri me principet themelore demokratike, duke u dhėnė theks tė veēantė lirisė nė zgjedhje, barazisė njė emėr-kalues – njė votė, tė drejtpėrdrejta, tė pėrgjithshme dhe tė fshehta.
b) K. pėr zgjedhje mund tė jenė ekskluzivisht studentėt dhe ish-studentėt. Lejohet vetėm njė rizgjedhje e ish AS.
c) Koha pėr votimin e K. pėr AS. pėrkufizohet me 48 orė tė njė sė Shtune dhe tė Diell.
d) Paralajmėrimi pėr zgjedhjet e AS. do tė shpallet 5 ditė para zgjedhjeve 48 orėsh. Prej momentit tė shpalljes sė zgjedhjeve, ndalohet pranimi i anėtarėve tė rinj me kohėzgjatje deri nė shpalljen e rezultateve. Kjo luan rolin e parandalimit tė manipulimit, lobimit destruktiv dhe asgjė mė shumė.
e) Pėrcaktimi i fituesve nė zgjedhje do tė bėhet sipas rezultateve, tė cilat kanė dalė nga zgjedhja me shumicė relative nga lista e pėrgjithshme.
f) Do tė zgjidhen mė sė shumti 15 K. si AS. Ndarja e detyrimeve tė tyre do tė mbulojnė tė gjitha sferat dhe rubrikat e forumit. Do tė ekzistojė principi i pėrgjegjėsisė sė AS. nė njė rubrikė si udhėheqės. Ky nen nuk pėrmbyll nė asnjė mėnyrė edhe detyrimet e AS. dhe S. pėr ndėrhyrje jashtė rubrikės nė pėrgjegjėsi, por nė pėrputhshmėri me Pjesėn C tė kėsaj Rr. F.
g) Para emėrtimit si AS. tė fituesve nga zgjedhjet, S. ka pėr detyrė tė pranojė, ndėrsa fituesit e zgjedhjeve kanė pėr detyrė tė dėshmojnė se janė studentė apo ish studentė.
h) Afati i detyrimeve tė njė AS. skadon me pėrfundimin e pėrgjegjėsisė dy vjeēare prej datės sė emėrtimit si AS. Detyrimet si AF. pas skadimit tė afatit si AS., ngelin tė pacenueshme. Fjala kaluese dhe ēelėsi kalues personal ngelin tė pa cenueshme, ndėrsa ēelėsi si AS. cenohet me skadimin e afatit.
i) Pėrbėrja e S. ngelėn e paprekshme. S. e pėrbėjnė iniciatorėt e parė tė Forumit.

Neni 11
Ndryshimi i pikės “a” tė nenit 10 nė formė, pėrmbajtje apo tekst ėshtė e palejuar.

Neni 12
Rr. F. tė forumit “studentet.info” i bashkėngjitet pa diskutim pjesa quajtur “Kultura e Debatit” si pjesė e “Kodit Etikorė”, publikuar nga R. Mislimi mė datė 20.02.2006 - ora 20:40.

Pjesa B e Rr. F. - Shkrimet, replikat, debatet dhe detyrimet e AF

Neni 13
Ēdo shkrim, replikė dhe debat nuk do tė pranohet po qė se nuk ėshtė nė pėrputhshmėri me Nenin 5 n.l.me (nė lidhshmėri me) nenet 4, 6, 7, 8, 15, 19 dhe nė pėrputhshmėri me Pjesėn C tė kėsaj Rr. F.

Neni 14
AF. janė tė detyruar qė shkrimet, replikat dhe debatet e tyre tė ua pėrshtatin rubrikave pėrkatėse nė forum. Ēdo shkrim, replikė dhe debat, i/e krijuar pa marrė parasysh nga neglizhenca apo nga gjitha kualifikimet e qėllimit (Dolus-it), apo nga vet gėnjimi, qė nuk do t’i pėrshtaten rubrikės adekuate, do tė jenė caqe tė AS. dhe S. pėr bartje dhe zhvendosje.

Neni 15
a) Ndalohet rreptėsisht fyerja nė mes AF., AS. dhe AF. AS. dhe S., AF. dhe S.
b) Ndalohet rreptėsisht fyerja dhe etiketimet e skajshme ndaj profesorėve, arsimtarėve, mėsuesve dhe pedagogėve shqiptarė. Shkrimet, replikat dhe debatet e argumentuara janė plotėsisht tė pa cenueshme.
c) Ndalohet rreptėsisht fyerja, “shitja” si e huaj dhe mohimi i ēdo elementi Kombėtar Shqiptar dhe tė figurave historike kombėtare. Vend tė pa diskutueshėm sipas kėtij neni ka edhe Neni 8 i kėsaj Rr. F. Shkrimet, replikat dhe debatet e argumentuara janė plotėsisht tė pa cenueshme.
d) Ndalohet rreptėsisht edhe fyerja dhe kėrcėnimet nėpėrmjet mesazheve private qė do tė qarkullojnė nė mes AF., AS. dhe AF., AF. dhe S. nė forumin “studentet.info”. AF. janė tė detyruar tė paraqesin te AS. dhe S. ēdo fyerje dhe kėrcenim qė do tė pranojnė. Ndėrmarrja e masave tė mėtutjeshme do tė bėhen nė pėrputhshmėri me Pjesėn C tė kėsaj Rr. F.
e) Kėrcėnimet pėr cenueshmėrinė e integritetit fizik dhe konflikti fizik nė mes AF., AF. dhe AS., AF. dhe S. qė si rrjedhojė i shkrimeve, replikave dhe debateve nė forumin “studentet.info”, nė botėn reale realizohen, ngelin akte qė do tė dėnohen nga organet kompetente gjyqėsore nė bazė tė principit territorial dhe shtetėsisė. AS. dhe S. i forumit dhe forumi “studentet.info” nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr realizimet e tilla nė botėn reale.

Neni 16
Ankesat publike ndaj AS. dhe S. nė forum nė rastet e cenimit tė shkrimeve, replikave dhe debateve qė nuk qėndrojnė nė pėrputhshmėri me nenet e kėsaj Rr. F., sidomos me nenet e Pjesės C tė kėsaj Rr. F., janė plotėsisht tė lejuara.
Pjesa C e Rr. F. - Detyrimet dhe pėrgjegjėsitė e AS. dhe S.

Neni 17
a) Detyrimet dhe pėrgjegjėsitė e AS. lindin nė momentin e emėrimit si AS. nė pėrputhshmėri me nenin 10 tė kėsaj Rr. F., ndėrsa S. ka legjitimitetin ekskluziv, por tė pėrkufizuar pėr emėrimin e njė anėtari tė ri tė AS. sipas nenit 10 tė kėsaj Rr. F.
b) Rr. F. i lidh nė mėnyrė tė detyrueshme AS. dhe S. qė tė u pėrmbahen neneve tė kėsaj Rr. F. gjatė periudhės aktive si AS. dhe S., njėkohėsisht nuk guxojnė tė ushtrojnė fuqi detyruese jashtė kufijve rregulluese tė Rr. F. pėr ndryshimin, zhvendosjen, shlyerjen dhe dhėnien e vėrejtjeve ndaj shkrimeve, replikave dhe debateve tė AF, sidomos pėr ndryshimin e mendimit tė AF.

Neni 18
AS. dhe S. janė tė detyruar tė ndryshojnė ēdo shkrim, replikė apo debat nė momentin kur konkludohet se shkrimet, replikat dhe debatet e AF. kanė rėnė nė kundėrshtim me nenet e kėsaj Rr. F.

Neni 19
a) Ēdo ndryshim, zhvendosje, shlyerje dhe dhėnie tė vėrejtjeve ndaj shkrimeve, replikave dhe debateve tė AF. duhet tė pasojė me njė argumentim tė bollshėm, duke u thirrur saktėsisht nė nenin e kėsaj Rr. F. pėr tė cilėn ėshtė konkluduar se AF. e/i ka thyer.
b) Ēdo ndryshim, shlyerje dhe dhėnie tė vėrejtjeve ndaj shkrimeve, replikave dhe debateve tė AF. do tė shėnohen me ngjyrė tė kuqe.
c) Caqe pėr ndryshim, zhvendosje, shlyerje dhe dhėnie tė vėrejtjeve ndaj shkrimeve, replikave dhe debateve tė AF. nga AS. dhe S. nė mėnyrė tė pa diskutueshme dhe tė pa kthyeshme paraqesin vetėm kundėrshtimet dhe thyerjet tė parapara sipas nenit 15 n.l.me nenin 4, 5, 7, 8 dhe n.l.me nenin 19 tė kėsaj Rr. F.
d) Shkeljet e pėrsėritshme tė nenit 15 n.l.me nenin 8 tė kėsaj Rr. F. nga ana AF., AS janė arsye tė mjaftueshme pėr pezullimin e emrit-kalues tė AF. dhe AS.

Neni 20
a) Tė gjitha shkrimet e AF., AS, apo S. tė cilat janė nė kundėrshtim me nenet 172 (shpifje) dhe 173 (fyerje) KPM ndaj personave fizik dhe juridik, do tė jenė caqe tė AS. dhe S. pėr ndryshim dhe fshirje.
b) Shkrimet e AF., AS. dhe S. tė cilat nė pėrmbajtjen e tyre nga horizonti i lexuesit do tė ishin kuptuar si shpifje, do tė qėndrojnė pa ndryshime atėherė dhe vetėm atėherė kur autori si AF., AS. dhe S. nė momentin e publikimit vet shėnohet nėn emrin e vėrtetė ose pėr AS. apo S. ėshtė i njohur.
c) Ky nen pėrjashton dhe nuk e njeh pėrgjegjėsinė kaskade tė AS. dhe S nė shkrimet e publikuara.

Neni 21
Ēdo shkrim, replikė dhe debat tė AF. tė cilat do tė zhvillohen nė mėnyrė tė kritikės konstruktive, e cila nė fund merr formėn e kėrkesės ndaj AS. dhe S. pėr ndryshim, shlyerje, zhvendosje apo pezullim tė shkrimeve, debateve dhe rubrikave nė kėtė forum, duhen nė mėnyrė serioze tė shqyrtohen nga ana e AS. dhe S. dhe nė rast nevojės sė ndryshimit, shlyerjes, zhvendosjes apo pezullimit tė mundėsohet votimi pėr ēėshtjen saktėsisht tė definuar sipas nenit 10, pika “a”, pjesa e dytė e fjalisė (Principi demokratik), n.l.me pikėn “c”, “d” dhe “e” tė pjesės sė dytė tė fjalisė nė nenin 10 tė kėsaj Rr. F.

Pjesa D e Rr. F. - Dispozitat pėrmbyllėse

Neni 22
a) Udhėheqėsit e web faqes “studentet.info”, AS. dhe S. nuk garantojnė aktualitetin, saktėsinė, plotėsinė dhe kualitetin e informatave tė gatshme tė plasura nė web faqen “studentet.info” edhe po qė se ato kontrollohen nga njohuritė mė tė mira tė mundshme.
b) Udhėheqėsit e web faqes “studentet.info” S. dhe AS. nuk marrin pėrgjegjėsi nė rastet kur do tė ndodhe dėmi material apo dėmi i llojit abstrakt, ideal, i cili shkaktohet nga shfrytėzimi i informatave, nga mos shfrytėzimi i informatave tė ofruara, apo shfrytėzimi i informatave tė gabuara ose jo tė plota tė publikuara nė forumin e web faqes “studentet.info”. Kjo sidomos ndėrlidh edhe shkrimet, debatet dhe informacionet e shkruara nga AF.

Neni 23
a) Udhėheqėsit e web faqes “studentet.info” S. dhe AS. nuk marrin pėrgjegjėsi pėr drejtimet dhe lidhjet direkt apo indirekt nė “linke” dhe adresa tė tjera tė internetit, tė cilat janė jashtė pėrgjegjėsisė sė S. dhe AS. nė tė cilat janė shpėrndarė informata tė gabuara ose jo tė plota.
b) Udhėheqėsit e web faqes “studentet.info” S. dhe AS. nuk marrin pėrgjegjėsi dhe gjithashtu me kėtė deklarohen qartė se distancohen nga drejtimet dhe lidhjet direkt apo indirekte nė “linke” dhe adresa tė tjera tė internetit, tė cilat pėr nga pėrmbajtja janė ilegale. Pėrgjegjėsia ngelėn pastėr tek vet faqet ilegale dhe jo tek ai, i cili e publikon “linkun” apo adresėn e internetit dhe gjithashtu jo tek S. dhe AS apo tek web faqja "studentet.info".


Neni 24
Rr. F. hyn nė fuqi pas votimit (analog) sipas Nenit 10 pika “a”, pjesa e dytė e fjalisė (Principi demokratik), n.l.me pikėn “c”, “d” dhe “e” tė pjesės sė dytė tė fjalisė nė nenin 10 tė kėsaj Rr. F dhe rezultatit tė arritur me shumicė absolute tė numrin tė pėrgjithshėm tė anėtarėve aktual tė forumit qė kanė marrė pjesė nė votim.

Neni 25
Rregullorja e Forumit „Studentet.info“ hynė nė fuqi nė datė 12 Prill 2008

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 12.04.2008, 11:56
PM
Top

Topic Options Closed TopicStart new topic

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio