Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> NJE DRITE JESHILE EDHE PER SHQIPERINE
r.mislimi
Postuar nė: 14.11.2006, 16:10
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Bullgaria dhe Rumania dy anetaret e rinj ne BE


Bukureshti dhe Sofia ja arriten kesaj dite: Komisioni Europian ka hapur driten jeshile per hyrjen e Rumanise dhe Bulgarise ne Bashkimin Europian ne 1 Janar 2007. Por perpjekjet duhet te vazhdojne ne te gjitha fushat, theksohet ne raportin e fundit te Majit, bere para deklarates se fundit .

Parlamenti Europian ka votuar pro anetaresimit te Bullgarise dhe Rumanise ne BE, megjithe kundershtimet e shumta te hasura nga disa vende anetare. Rumania dhe Bullgaria jane dy nga vendet me te varfra prej 25 vendeve ekzistuese anetare te BE. Te dy keto vende Ballkanike kane humbur raundin e pare te zgjerimit te BE,pasi deshtuan ne implementimin e reformave demokratike dhe tregtare ne vendet e tyre.

Dje ne zyren e shtypit te Delegacionit Europian, ne Bukuresht u raportua ky lajm mbi Bullgarine dhe Rumanine te cilat se bashku kane nje popullsi prej 30 miljon ku 23.8miljon jane Rumune.
Hyrja e tyre zyrtare ne Bashkimin Europjan eshte vendosur te zhvillohet ne 1 janar 2007. President i Komisjonit, Jose Manuel Baroso, ka konfirmuar dje ne mesdite, kete lajm nga Parlamenti i Strasburgut. Ai i pergezoi qe te dy vendet dhe gjithe te dhenat dhe perjekjet e bera te cilat kane qene te vezhdueshme. Kjo eshte pare nga Komisjoni Europjan si nje prove e qarte qe ka treguar se kto vende do te jene gati qe te formojne te ardhmen e neserme nga Bashkimi Europjan .

Per sa i perket Rumanise dhe Bullgarise, Bashkimi Eurojan i ka vene ato perpara pergjegjesive te cilat duhet te kene gjate kesaj kohe qe jane:

*Rumania duhet patjeter te ndjek reformen e Sistemit Gjyqesor te Bashkimit Europjan ,te modernizojne sektorin e tyre te agricultures dhe te respektojne normat sanitare per kafshet.

*Lufta kunder korrupsjonit ngelet gjithashtu nje kusht kryesor ,dhe Brukseli insiston per nevojen e instalimit te nje agjensie per Integritetin dhe pergjegjesite politike.Per me teper ,sipas raportit, anetaret e Keshillit te Larte te Drejtesise (CSM) jane akoma te neshtruar nga hetimi i konfliktit te interesave . Duke u bazuar ne agriculture , Komisjoni ka kerkuar nje administrim me te mire territorial sipas fondeve te shperndar apo caktuar per kete sektor ,ashtu si dhe crrenjosjen e plages se derrit .Te pekten ashtu sic raportin e Majit 2006, vendi duhet patjeter te rishikoj dhe ti kushtoj nje vemendje te vecante ceshtjes se taksave te mbledhura dhe te zhvilloje per me tej sistemin kompjuterik.

Monitorimi
Disa minuta pas deklarates se vedimit ,Kryeministri i Rumanise Zt.Calin Tariceanu ,qe u bashkua me Presidentin e Republikes Rumune Zt.Trajan Basescu ne pallatin presidencial te Kotroceni-t ,deklaroi qe Rumania duhet te jete krenare dhe e sheh kete si nje shperblim te perpjekjeve te gjata. Komisjoni Europjan do te ndjek tashme Rumanine dhe Bullgarine ne reformat ashtu sic ka bere edhe me vendet e tjera anetare te Bashkimit Europjan. Gjithashtu Rumania dhe Bullgaria “duhet te drejtojne veten ne normat dhe sjelljet e Bashkimit Europjan”.

Nga ana e tij Z.Trajan Basescu konsideroi se “Niveli i jetes se Rumanise nuk mund te konvertohet ne nje dite te vetme “….Ai theksoi se:- perpjekjet duhet te vazhdojne .Ne fakt deklarata e fundit indikon se kujdesi per sigurine do te mundesoje nje riaktivizim ne kete fushe te dy vendeve, pas hyrjes ne Bashkimin Europjan. Ndersa nje menazhim i keq i mjeteve financiare per zhvillimin rural do te sjell zvogelimin e asistences Europjane pasi duhet te kete nje progress te dukshem ne menyre qe BE te vazhdoje me asistencen e saj. Ne qofte se edhe nje here mbeshtetja qe po i jep Bashkimi Europjan ,Rumanise dhe Bullgarise nuk do te jete e efekteshme atehere ,ajo do te shihet shume ndryshe nga Brukseli qe do te thote se do te kete me pak ndihma financiare per to. Ky ishte dhe kushti i fundit nga Bashkimi Europjan,Bruksel.2006.

Disa analist mendojne se pas zgjerimit te vitit 2004 te BE-se ,Europa po vuan nga nje “ lodhje zgjerimi“. Kjo eshte arsyeja pse Rumania dhe Bullgaria nuk u priten me krah hapur ne Union dhe do te duhet disa kohe derisa aspirantet e BE do te futen ne Klubin e Madh Europjan. Vendimi per te pranuar dy vendet fqinje zgjeron numrin e vendeve te Bashkimit Europjan ne 27 anetare . Vjen koha qe ka shume dyshime nese nje zgjerim me keto ritme duhet te vazhdoje per te pasuar edhe me dy vendet e tjera, Turqine dhe Kroacine ne vitet e ardhshme e ndjekur me pas edhe me Shqiperine …. Pse te mos e shohim kete si nje shenje te mire qe tregon se edhe Shqiperia e cila ka nenshkruar tashme Marreveshjen e Stabilizim –Asocimit do te marre driten jeshile nga BE se shpejti ??

JONIDA DROGU

Pedagoege e Shkencave Politike ne Universitetin e Tiranes


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio