Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> R. Izairi mė larguan si profesor ordinar nga USHT
gjuetari
Postuar nė: 05.03.2012, 14:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011Izairi: Mė larguan mua si profesor ordinar pėr tė pranuar mjek tė zakonshėm

Edhe pse ka pas kontratė njė vjeēare pėr punė nė fakultetin e Mjekėsisė pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Prof. Dr Remzi Izairi ėshtė larguar nga puna. Profesor Izairi i cili ka qenė profesor inordinar ka pas ligjėruar 5 lėndė, mes tė cilave edhe "Mjekėsinė interne", njė nga lėndėt bazė tė mjekėsisė. Lėndėt e tij, tashmė u janė shpėrndarė disa mjekėve, tė cilėt kanė tituj shkencor, por nuk kanė tituj arsimor. "Lajm" merr vesh se USHT ka kėrkuar profesorė tė "Mjekėsisė interne" nė Prishtinė, mirėpo kėrkesa i ėshtė refuzuar, pasi profesor Izairi jep mėsim dhe nė Universitetin e Prishtinės dhe kolegėt e tij, ish nxėnės tė tij nuk kanė pranuar qė tė ligjėrojnė nė USHT, kur profesori i kėsaj lėnde veē mė gjendet dy metra larg.

Pėr profesorin Remzi Izairi, firma e tė cilit ėshtė pėrdorur pėr tė themeluar fakultetin e mjekėsisė nė USHT, nuk ėshtė i rėndėsishėm vendi i punės, pasi ai ėshtė nė pension, ka ordinancė private, ligjėron nė Universitetin e Prishtinės, etj, por tė rėndėsishėm janė studentėt, tė cilėve nuk u pranohen provimet nga profesorė qė nuk kanė tituj arsimorė. Pėr tė ėshtė njė absurditet i madh pasi gjithēka shkon nė dėm tė studentėve, element tė cilin nuk e kuptojnė vetėm udhėheqėsit e kėtij institucioni. Janė 12 lėndė tė mjekėsisė, ku studentėve u ligjėrojnė profesorė pa tituj arsimor, lėndė tė cilat nėse bėhet transferimi nga njė universitet nė tjetrin, nuk u pranohen studentėve.

Pas rangimit tė USHT-sė nė fund tė listės sė Shangait, profesor Izairin sė bashku me 20 asistentė dhe profesor tė tjerė tė Fakultetit tė Mjekėsisė janė hequr nga puna me arsyetimin se janė bėrė lėshime administrative, mirėpo pėr njė kohė mjaft tė shkurtėr qė tė gjithė janė rikthyer nė punė me pėrjashtim tė profesor Izairit qė i ka tė gjithė titujt shkencor dhe arsimor dhe djalit tė tij.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gjuetari nė 05.03.2012, 14:58


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 05.03.2012, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011firmat e prof.dr.remzi izairi, prof.dr.Agim Veles dhe prof.dr. Lutfi Istrefi mundesuan fakulteti i mjekesise ne USHTpra pa pasur me se paku 3 prof.dr. nje fakultet nuk mund te hapet...
nese aty hyn ndonje mesimdhenes pa titull prof.dr. transeferimi i studentetve ne univerzitetet tjera eshte i pamundur, nuk te pranohet provimi

100% pune e paster partiake, se prof.dr. R.Izairi eshte pdsh

.ok....le te sjellin edhe bdi-ja nje mesimdhenes, por te jete me titull prof.dr. e jo doc..

kontrata e prof. R.izairi ka qene njevecare, dmth gjer ne qershor, edhe pse ky tani eshte ne penzion por ne shenje respekti si nje njeri qe kontriboi mjaft per FSHM-ne ne USHT dhe mungese te kuadrit pajtoi qe te jete mesimdhenes

Ky postim ėshtė ndryshuar nga gjuetari nė 05.03.2012, 15:09


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 05.03.2012, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006me Izairin apo pa Izairin mund te paramendojme se ēfare DOKTORASH do te na dalin nga ky fakulltet duke marr parasysh kushtet,,,,,
E paska edhe djalin ketu ne USHT,,,

Eshte nje deshmi se ne USHT mbizotron NEPOTIZMI dhe punesimi PARTIAK,,,

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Uskana2006 nė 05.03.2012, 15:52
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 05.03.2012, 17:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011 Citim (Uskana2006 @ 05.03.2012, 09:51)
me Izairin apo pa Izairin mund te paramendojme se ēfare DOKTORASH do te na dalin nga ky fakulltet duke marr parasysh kushtet,,,,,
E paska edhe djalin ketu ne USHT,,,

Eshte nje deshmi se ne USHT mbizotron NEPOTIZMI dhe punesimi PARTIAK,,,

sa per kushtet nuk dicka qe varet nga studentet....ata jane te forte me te forte..kane vullnet per pune dhe punojne....jam i sigurte se prej cdo gjenerate qe do dalin 6-7 studentet do vashdojne specializimi dhe do behen elit, shume pak prej tyre do e jen vetem dr.

sa per punesimin partiak smil4a8acf686328f.gif ama bdi, duhet te jeshe... smil4a8acf7ea6a39.gif


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
Lexo
Postuar nė: 05.03.2012, 17:22
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Komente nga lexuesit e LAJM:

Respekt Prof.Dr. pėr profesionalizėm,kontributin nė shumė segmente tjera tė jetės shoqrore e politike.Uroj qė populli shqiptar tė ketė sa mė tepėr njerėz dhe besoj se i ka si Prof. Dr. Remzi Izairi.Por me keq ardhje do ta them se kėto njerėz nuk e kan vendin nė USHT-ė nga se ky Univerzitet i sakrificės kombėtare sot udhėhiqet nga njerėz me antivlera dhe anti kombėtar tė pa skajshėm.Kush ėshtė fajtor pėr rangimin e USHT-ės nė vendin e 13 me siguri jo Prof.Dr. Remzi Izairi dhe vlerat tjera qė ushtrojn detyrėn nė USHT-ė,por pėr fat tė keq politika momentale qė ka humb veten nė oborin e vet dhe dita ditės po shkatron institucione,njerėz profesional,vlera etj.,besoj se fajtor nuk ėshtė politika maqedone dhe maqedonasit,por pikrisht anti vlerat e popullit shqiptar.Deri kur o populli im do tė shohim sehir nė kuriz tonė ju lutem ngreni zėrin e arsyes dhe tu thuajm mjaft mė.Ikni ju se dita ditės po na shkatroni dhe jepjuni pėrparsi njerėzve me vlera profesionale.Pėrshėndetje Zoti na ndihmoft.
____


Turp i madh per udheheqesit e fakultetit te mjekesis, nder profesorat me te nderuar, me te kujdeseshem, me te talentuar, me intelegjentet, me te suksesshem eshte zoteri prof.Dr.Remzi Izeiri. tash definitivisht le te kerkojn ta mbyllin fakultetin e mjeksis, sepse pa profesorin e nderuar nuk ka kuader te mjaftueshem. Ne fakultetin e mjeksis ligjerojn "profesor" qe nuk kan lidhje fare me trurin, sesa per lenden mos te flasim fare. Une si ish student i fakultetit te mjeksis, do kisha kerkuar per perkrahje te zoteri prof.Dr Remzi Izeirit, sepse po te mos ishte prof.Dr. Remzi Izeiri, keta student qe jan tani ne drejtimet e mjeksis, nuk do te kishin mundur te jene ne tetov, por ne shqiperi e kosov ndoshta dhe me larg. Prof.Dr. Remzi Izeiri ka qen edhe shtylla kryesore per mbrojtjen e studenteve,si dhe mbrojtje e fakultetit. Tash nese nuk ngrihet zeri do e kemi te gjith veshtir ne te ardhmen, sepse tash ne fakultetin e mjeksis ligjerojn profesora me diploma falco,te blera neper shtete te ndyshme ballkanike. dhashte zoti dhe e drejta fito,e drejta eshte prof.Dr. Remzi Izeiri, pa ket profesor nuk kemi kuader por edhe nuk do kemi kurr shendet, sepse studentet qe do dalin jane njesoj si profesoret pa kuader, pa dije. me respekte te medha nje ish student.


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
Lexo
Postuar nė: 05.03.2012, 17:23
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Xh.Neziri

KUR TE GJITHE RINE MENJANE, NE ANEN E NENES PARTI, TE GJITHEVE DO U VIE RRADHA! MOS NGA NJERA, NGA PARTIA TJETER, DERI NE ZHBERJE!

”Ata erdhen fillimisht per komunistet dhe une nuk fola. Nuk reagova sepse une vete nuk ishja komunist.
Atehere ata erdhen per Cifutet e une perseri nuk reagova. Nuk reagova sepse une vete nuk isha cifut.
Me vone ata erdhen per sindikalistet dhe une perseri nuk reagova. Nuk reagova sepse une vete nuk ishja sindikalist.
Pastaj ata erdhen per Katoliket dhe une perseri nuk u ndjeva. Une nuk reagova sepse une vete isha protestant…
Me ne fund ata erdhen per mua dhe atehere nuk kishte mbetur askush te reagonte…”
- Martin Niemoller, per diktaturen naziste ne Gjermani.


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
gjuetari
Postuar nė: 05.03.2012, 17:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Nė pritje
Postime: 166
Antari Nr: 27090
Bashkangjitur: 24.12.2011Ndryshe, siē merr vesh Shqipmedia largimi i profesor Izairit ėshtė bėrė pėr shkak se ai ka qenė iniciatori kryesor pėr fillimin e bashkėpunimit mes Menduh Thaēit dhe Rufi Osmanit.


----------------------------------------
O balli im puthe token se vetem atehere do te me sjellish krenarine dhe do te me largosh mendjemadhesine.... (gjuetari)
PM
Top
Lexo
Postuar nė: 05.03.2012, 17:29
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008“Ideja e bashkėpunimit nė mes tė RDK-sė dhe PDSH-sė ishte vullnet reciprok i tė dy partive i iniciuar praktikisht nga PDSh-ja. Se kjo ėshtė kėshtu, ėshtė gjallė e shėndoshė prof.dr.Remzi Izairi i cili ndėrmjetėsoi nė njė periudhė disa mujore pėr tė filluar ky bashkėpunim. Platforma qė ju pėrmendni do tė duhej tė ishte produkt final i kėtij bashkėpunimi nė funksion tė daljes sė pėrbashkėt nė zgjedhjet e ardhshme lokale”, ka thėnė Osmani nė intervistėn dhėnė Expres.mk


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top
dreqja-007
Postuar nė: 06.03.2012, 01:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3836
Antari Nr: 22319
Bashkangjitur: 22.05.2009cfare rendesie ka se paska qene iniciator per bashkepunim te dy partive opozitare ?! Izairi ka qene shume i pershtatshem ,biles edhe jashtezakonisht ne drejtimin e mjekesise !
Allah, Allah xhi jon tu bo kto tupat !


----------------------------------------
Nese i ke drejtuar njerin gisht tjetrit,kujto qe tre te tjeret i ke te kthyer kah vetja !!!
PM
Top
emmy
Postuar nė: 06.03.2012, 01:25
Quote Post


Attempting Perfection
*****

Posti: Antarė
Postime: 4043
Antari Nr: 22549
Bashkangjitur: 11.06.2009 Citim (dreqja-007 @ 06.03.2012, 02:23)
cfare rendesie ka se paska qene iniciator per bashkepunim te dy partive opozitare ?! Izairi ka qene shume i pershtatshem ,biles edhe jashtezakonisht ne drejtimin e mjekesise !
Allah, Allah xhi jon tu bo kto tupat !

Me n`fund do mbesim pa profesor ne plotekuptimin e fjales PROFESOR smil3dbd4d6422f04.gif smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Find what you love and let it kill you!
PM
Top
Knight
Postuar nė: 06.03.2012, 09:59
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 26
Antari Nr: 26910
Bashkangjitur: 27.09.2011Te nderuar forumist, nuk mund te ri indiferent, pa nda ca informata ne lidhje me temen qe eshte hapur.

Fillimisht ti tregoj te nderuarit shok ne lidhje me nepotizmin e permendur me larte. Djali i Dr R. Izairi, i quajtur Hasim Izairi, eshte nje nder mjeket me te suksesshem ne vendin tone, poqese pyetem une do te thoja nje shembull per te gjith mjeket e tjere ketu.. I njejti punnon ne spitalin e tetoves, vin ne vendlindje vikendeve, ndersa jeton ne shkup, shkaku familjes se tije, shoqes dhe femijeve. Habitem se si i njejti arrin to mberrij te gjitha keto, dhe ju thoni qe edhe ligjeron ne USHT. besoj qe kete e ben vetem per student, dhe per asgje tjeter, as per para, as per emer.
Shkoni nje dit ne spital dhe do te vertetoheni nga sjellaj e tije, qe te sheron vec me fjale. pastaj mund te hasni edhe rradhen e gjate te njerezve qe presin per kontrolle, dhe nuk duan as te digjojn per mjek te tjere..

Ndersa respekte gjithashtu te medha per Prof Dr R. Izairi, i cili duhet te sherbej si shembull i cdo familje te shendoshe te shkolluar.
Nuk besoj qe i njejti ka keqperdorur USHT-ne per qellime te veta, por perkundrazi, ai eshte nje mjek i njohur, qe ka pacienta jo vetem nga maqedonia, por edhe nga shtetet tjera, plus boton nje nder revistat e vetme te medicines ne rajon MEDICUS, dhe gjithashtu me sa kam ndegjuar me librat e te njejtit mesojne ne nje univerzitet te Gjermanise..
Ne fakultet te medicines eshte nje karakteristike qe ligjeruesit duhet te jene njerez me pervoje, e jo vec me titull

Fatkeqesi e madhe per USHT-ne do te jete humbja e ketij njeriu, sepse ky ka luftuar me cdo fuqi qe nga themelimi e deri me sot.

Dhe po, ashtu eshte, te njejtin e respekton cdo parti pervec BDI-se (ndoshta), dhe ai eshte atdhetar qe don te bashkoj te gjith, pa perfitime materiale
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio