Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SISTEMI BANKAR NE SERBI KUNDER KAMATES
INDEXI
Postuar nė: 14.11.2006, 18:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006
ME SHUME DESHIRE PER APLIKIMIN E SISTEMIT "STOP KAMATES"

Drejtori i keshillit drejtues "
Sosijete zheneral banke" ne Serbi , Goran Pitic vleresoi nje politike te re monetare NBS qe do te sjellte deri te aplikimi i sistemit "Stop Kamates" neper banka...
"Me shume ky sistem varet edhe nga ajo se sa NBS punon ne rezervat e saj me aplikimin e ketij sistemi "Stop Kamates" , tha Pitic."
"Une edhe me tej jam i bindur se shkaktar kryesor te inflacionit ne te hyrat publike , ne deficitin kuazifiskal dhe ne strukturen monopolistike eshte sistemi kamator", deklaroi ai....
NBS ka eksperimentuar mjaft deri tani per venien ne kontroll te inflacionit , tha Pitic...

Perkthehu dhe pershtati nga Serbishtja:Hamdi Nuhiju , Kumanove
matriali eshte huazuar nga:http://www. blic.co.yu/ blic/arhiva/ 2006-09-11/ strane/ekonomija .htm
www.hamdinuhiju. blogspot. com
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio