Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> OKB: “Komedia Hyjnore” tė hiqet nga shkollat, fyen, Muhamedin a.s
Princo
Postuar nė: 14.03.2012, 16:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009TIRANE-Organizata e Kombeve tė Bashkuara ka marrė dje njė raport nga agjencia e saj kėshillimore, Gherush 92 qė “Komedia Hyjnore” e Dante Aligerit duhet tė hiqet nga kurrikulimat shkollore tė mbarė botės, pasi ėshtė vepėr antisemite, islamofobike, raciste. Mediat mbarė botėrore e pėrcollėn lajmin me shqetėsim, pasi vetė grupi i studiuesve qė i ka dhėnė kėtė kėshillė OKB-sė, ėshtė njė grup serioz mendimet e tė cilit OKB-ja e Ban Ki Munit i zbaton nė projekte konkrete. Presidentja e kėtij grupi, Valentina Sereni, deklaroi pėr mediat ndėrkombėtare se “vepra epike e Dantes ėshtė ofensive dhe diskriminuese, e pėr kėtė arsye nuk ka vend pėr tė nė klasat moderne”.

Lajmi pėr ndalimin e Dantes nėpėr shkollat mbarėbotėrore, pėrfshi kėtu edhe Shqipėrinė, ka gėzuar vetėm muslimanėt, tė cilėt janė tė njėjtit mendim sa i takon kryeveprės “Komedia Hyjnore”. Agron Hoxha, pėrfaqėsuesi i komunitetit musliman, u shpreh dje se “kjo kėshillė ėshtė me vend pasi Dante nė “Komedinė Hyjnore” ironizon tė gjitha fetė monoteiste, si krishtėrimin ashtu dhe islamin”.

Sipas Hoxhės, Dante i ka njohur mirė religjionet, mes tyre edhe islamin, pasi mėsuesi i tij Bruno Latini u pat shkolluar nė Anadaluzinė muslimane. “Dante Aligeri nė veprėn e tij “Komedia Hyjnore” ka pėrdorur aspekte tė vetė islamit pėr tė ironizuar dhe demonizuar fenė. Nė kėtė kontekst ne e shohim si njė kėshillė me shumė vend”, - shprehet mė tej Agron Hoxha. Sipas tij, ēdo gjė qė cėnon harmoninė, dialogun, frymėn e mirėkuptimit mes popujve dhe mes besimeve, qoftė nė kontekstin kombėtar apo edhe atė global duhet penguar. “Duhen gjetur mėnyrat pėr t’u penguar kėto vepra qė cėnojnė pikėrisht kėtė ekuilibėr, nuk duhen promovuar. Ēdo gjė qė shtyn njerėzimin drejt intolerancės duhet tė pengohet, prandaj e theksoj edhe njėherė se kjo kėshillė ėshtė shumė me vend, edhe pse vepra e Dantes ėshtė njė vepėr e Mesjetės”, - theksoi dje Hoxha.

Ndėrsa intelektuali dhe pėrkthyesi i njohur Edmond Tupja thekson se njė kėshillė e tillė e kėsaj agjencie, e bėrė OKB-sė, ėshtė njė kėshillė e gabuar. “Jam rritur me “Komedinė Hyjnore” tė Dantes, jam ushqyer mė tė dhe tani nuk mund ta pėshtyj dot, pasi kjo vepėr, si shumė vepra tė tjera, jo vetėm ka kontribuar nė formimin tim intelektual, por edhe mė ka mėsuar ta njoh mė mirė njeriun, pra, edhe vetveten. Si intelektual i lirė, gjykoj se “Komedia Hyjnore” ka vlerat e njė kryevepre. Mendoj se kjo kėshillė qė i ėshtė dhėnė OKB-sė, ėshtė njė kėshillė e gabuar, madje e rrezikshme do tė shtoja, sepse shumė mirė mund tė ngrihen tė krishterėt dhe tė kėrkojnė tė heqin, fjala vjen, Firdusin apo Omer Khajamin, qė mund tė kenė ose kanė edhe ata ngjyresa fetare nė veprat e tyre. Unė pėr vete jam ateist, por mendoj se vlerat e veprave tė tilla si ajo e Dantes mbeten nė themelin e shoqėrisė sonė nė shkallė planetare dhe kėtė e ka treguar dhe e ka vulosur koha”.

Sereni: Trupi i gjymtuar i profetit pėrshkruhet si fuēi vere
Nė kėngėn XXVIII tė Ferrit Muhameti, profeti i muslimanėve, ėshtė pėrshkruar si pėrēarės dhe Islami si njė herezi. “Profetit vetė iu dha njė dėnim i tmerrshėm; duke ia ndarė trupin nga mjekrra deri nė pjesėn e pasme, nė atė mėnyrė qė zorrėt t’i varen nga kėmbėt, imazh qė fyen kulturėn ismalike. Ndėrsa Aliut, pasardhėsi i Muhametit, e ka tė ēarė kokėn nga mjekrra deri te flokėt. Fyerja ėshtė mė e dukshme, pasi trupi i ēarė dhe i gjymtuar i Muhametit ėshtė krahasuar me njė fuēi tė thyer, vetė fuēia ėshtė objekt qė mban verėn, qė ėshtė e ndaluar nga kultura islame”, ėshtė shprehur dje pėr mediat ndėrkombėtare presidentja e Gherush 92, Valentina Sereni. Sipas saj, pėr pėrshkrimin e figurės sė Muhametit janė pėrdorur terma vulgarė dhe imazhe tė tmerrshme qė janė lėnė jashtė pėrkthimit nė gjuhėn arabe, tė cilėn e ka bėrė Hassan Osman, njė filolog i njohur, pasi kėto konsideroheshin si vepėr penale. Sereni shprehet se “Komedia Hyjnore” pėrēon mesazhe antisemite. “Kėnga XXXIV, ėshtė pjesė e kėtij studimi qė kemi bėrė ne.

Personazhi dhe pėrcaktimi Judės dhe judejve janė pjesė integrale e kulturės sė krishterė. Domethėnia negative e judaizmit ka pėrfshirė tė gjithė popullin hebre. Juda i Dantes ėshtė pėrfaqėsimi i Judės te Ungjillėt, burim i antisemitizmit”, - shton Sereni. Sipas saj, duke studiuar “Komedinė Hyjnore” tė rinjtė janė tė detyruar, pa ndonjė shpjegim tė detajuar, tė vlerėsojnė njė vepėr qė shpif ndaj popullit hebre, ata mėsojnė qė ta vlerėsojnė mesazhin antisemit, qė ende pėrcillet sot nė mesha, gjatė predikimeve dhe kjo gjė i ka kushtuar mjaft deri mė tani popullit hebre. “Nė kėngėn XXIII Dante dėnon Sinedrion qė, sipas tė krishterėve, i bėri komplot Jezusit, dėnon Caifas, Annėn dhe Farisejtė, tė gjithė kėta marrin tė njėjtin dėnim: pėr shembull Caifas ėshtė lakuriq dhe i kryeqėzuar nė tokė, nė mėnyrė qė tė dėnuarit e tjerė ta shkelin me kėmbė”, - shpjegon Sereni. Sipas kėsaj organizate, homoseksualėt nė “Komedinė Hyjnore” tė Dante Aligerit, kanė marrėdhėnie “kundėr natyrės”. Sereni shpjegon se sot nė botė ka ligje qė dėnojnė racizmin dhe se ėshtė detyra e kėsaj organizate tė paralajmėrojnė autoritetet kompentente, ku ajo pėrfshin edhe ato gjyqėsoret, qė “Komedia Hyjnore” pėrmban mesazhe ofensive, raciste, ndaj tė cilave duhet thelluar dhe tė cilat duhet tė njihen”.

(GazetaShqiptare/BalkanWeb)


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
alvin
Postuar nė: 14.03.2012, 16:21
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Komedia Hyjnore ėshtė kryevepėr mahnitėse.

Kush nuk e ka lexuar, ėshtė mė i varfėr nė trurin e tij pėr njė vepėr ndėr mė madhėshtoret nė histori.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 14.03.2012, 17:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Sikur marrezia te kishte kufi (mur), shumica do e thyenin koken.

Edhe kjo u degjua.

smil4a8acf219332d.gif
PM
Top
alvin
Postuar nė: 14.03.2012, 17:12
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Avalon @ 14.03.2012, 18:00)
Sikur marrezia te kishte kufi (mur), shumica do e thyenin koken.

Edhe kjo u degjua.

smil4a8acf219332d.gif

Jo Avalon, jo marrėzia.
Kufij nuk ka injoranca.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
ßina
Postuar nė: 14.03.2012, 17:14
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8250
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Avalon @ 14.03.2012, 18:00)
Sikur marrezia te kishte kufi (mur), shumica do e thyenin koken.

Edhe kjo u degjua.

smil4a8acf219332d.gif

Se shpejti kane me kerku edhe Gu Gu Pici Gu-ne (librin tend te preferuar) me ta hiq. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 14.03.2012, 17:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (alvin @ 14.03.2012, 18:12)
Jo Avalon, jo marrėzia.
Kufij nuk ka injoranca.

M'ktheve edhe njehere smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Ke te drejte, ama ti e di se sa me shume qe ushqehet injoranca, zhbehen kufijte e saje dhe kalon ne marrezi.

More sido qe te jete .... beso nuk kam fjale smil3dbd4df1944ee.gif

smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 14.03.2012, 17:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (ßina @ 14.03.2012, 18:14)
Se shpejti kane me kerku edhe Gu Gu Pici Gu-ne (librin tend te preferuar) me ta hiq. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Jaaaaaa, ne bofshin edhe ate beter mos vet Bina. Duhet me nise Luften e Trete smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Jo po, edhe keq nuk e ke ti, se aty mundohen edhe diskriminohen kafshet, permendet kali pa shalu smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Princo
Postuar nė: 14.03.2012, 17:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009ncncncn Shikoni komentet e roberve qe Adhurojn OKB ne shum raste e tash cfar komete japin pfffff....!!

Ne shqiptaret e kemi fiksim te hidhemi si Gjela menjehere.!!

- Nuk propozoi ndonje mysliman te hiqet kjo. Propozoi nje komision Nderkombetar, qe ka nje fare largpamesie (kete ju Shpesh her ekeni than dhe ekeni pranuar edhe vete). Nje komision qe merr parasysh vlerat e kombeve, etnive te ndryshme. Sipas tij aty fyhen dhe nxitet fryma e racizmit ndaj shume shtresave/feve/etnive te ndryshme.Nese ka qene dikur pjese e programit, s'do te thote se do jete gjithmone.Censura eshte e nevojshme ndonjehere.C'do thonit sikur te thoshte dikush se Mein Kempf ka vlera.

Po nejse Njeriu qe e ka pelqejtur veten dhe gjithmon mendon se vetem ai eka mire , kan te drejt te komentoj si te duan.....

Po nga dal nga dal edhe shum gjera ka me undryshuar pamvarsisht deshirave te INJORANTVE....E verteta ka me dal ne shesh heret ose von..


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 14.03.2012, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (alvin @ 14.03.2012, 17:21)
Komedia Hyjnore ėshtė kryevepėr mahnitėse.

Kush nuk e ka lexuar, ėshtė mė i varfėr nė trurin e tij pėr njė vepėr ndėr mė madhėshtoret nė histori.

Une e kam lexuar, dhe me duket nje nder veprat me bajate qe kam lexuar ndonjeher. Duke mare parasysh kohen kur eshte shkruar dhe sa ka qene "konkurenca" ne letersine italiane ne ate kohe. Paramendoni vetem kete. Thjesht mestrubim imagjinate e tij.

A per ju qe keni lexuar vetem kete veper, mund te mahniteni, se skeni me cka te mahniteni per me teper.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 14.03.2012, 18:18


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 14.03.2012, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011Kerkese me vend.

Komedia Hyjnore e Dantes nuk i afrohet komedise se Bibles dhe kuranit!
Keto dy jane komedi pa konkurence.

PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 14.03.2012, 18:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (Princo @ 14.03.2012, 18:36)
ncncncn  Shikoni komentet e roberve qe Adhurojn OKB ne shum raste  e tash cfar komete japin pfffff....!!

Ne shqiptaret e kemi fiksim te hidhemi si Gjela menjehere.!!

- Nuk propozoi ndonje mysliman te hiqet kjo. Propozoi nje komision Nderkombetar, qe ka nje fare largpamesie (kete ju Shpesh her ekeni than dhe ekeni pranuar edhe vete). Nje komision qe merr parasysh vlerat e kombeve, etnive te ndryshme. Sipas tij aty fyhen dhe nxitet fryma e racizmit ndaj shume shtresave/feve/etnive te ndryshme.Nese ka qene dikur pjese e programit, s'do te thote se do jete gjithmone.Censura eshte e nevojshme ndonjehere.C'do thonit sikur te thoshte dikush se Mein Kempf ka vlera.

Po nejse  Njeriu qe e ka pelqejtur veten  dhe gjithmon mendon se vetem  ai eka mire , kan te drejt te komentoj si te duan.....

Po nga dal nga dal edhe shum gjera ka me undryshuar pamvarsisht deshirave  te INJORANTVE....E verteta ka me dal ne shesh  heret ose von..

O kujt i fol edhe ti. Kush beson se nga hajvenati e ka prejardhjen. Ende besojne ne peralla se stergjysherit ( Zoti na ruajt ) kane qene hajvenat.

Disa katolik here na thuan te kthehemi ne fene e te pareve, krishterizme, se kjo na qenka e verteta e paraardhesve.

Paramendoni me u lidh pas atyre qe thuan te paret ishin havjenat, ne cka me u kthy te e verteta se.

Prandaj, nuk eshte se e urejne OKB, po pse permendet emri i Zotit e i Te Derguarve te Tij.

Se kur OKB thote "prapanice-krysurve" duhet me ju dhene te drejta, keto pas ju rijne, mendoj OKB-se, ose OKB ju rijne pas. Ku me dite.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 14.03.2012, 18:46


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 14.03.2012, 19:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (Princo @ 14.03.2012, 18:36)
ncncncn Shikoni komentet e roberve qe Adhurojn OKB ne shum raste e tash cfar komete japin pfffff....!!

Ne shqiptaret e kemi fiksim te hidhemi si Gjela menjehere.!!

- Nuk propozoi ndonje mysliman te hiqet kjo. Propozoi nje komision Nderkombetar, qe ka nje fare largpamesie (kete ju Shpesh her ekeni than dhe ekeni pranuar edhe vete). Nje komision qe merr parasysh vlerat e kombeve, etnive te ndryshme. Sipas tij aty fyhen dhe nxitet fryma e racizmit ndaj shume shtresave/feve/etnive te ndryshme.Nese ka qene dikur pjese e programit, s'do te thote se do jete gjithmone.Censura eshte e nevojshme ndonjehere.C'do thonit sikur te thoshte dikush se Mein Kempf ka vlera.

Po nejse Njeriu qe e ka pelqejtur veten dhe gjithmon mendon se vetem ai eka mire , kan te drejt te komentoj si te duan.....

Po nga dal nga dal edhe shum gjera ka me undryshuar pamvarsisht deshirave te INJORANTVE....E verteta ka me dal ne shesh heret ose von..

Princo,

me kete tregon vetem qellimin pse e ke hapur kete teme. ne asnjerin nga postimet nuk kishte ama bash hiq asgje te bente me muslimanet as dreqin e te birin, po me injorantet dhe te marret qe bejne nje kerkese te tille, kushdoqofshin ata.

Sa per kete komisionin nderkombetar, nga kush eshte zgjedhuar ai? Po te ishte fjala per racizmin e antisemitzmi e islamin e ate e kete, atehere do duhej te ndalohej edhe Bibla, edhe Kurani edhe rend pastaj. ne te gjitha keto ka elementet e cekura nga ti dhe ky fare komisioni. Ne cilat shkolla mesohet Mein Kampf?
E verteta sigurisht qe do dale, ama kush do deshperohet nga bindjet e gabuara dhe mjegullimi i trurit, do e tregoje koha.

Prandaj mos ia fut katundit.
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 14.03.2012, 19:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (Foks_Ecc @ 14.03.2012, 19:14)
Une e kam lexuar, dhe me duket nje nder veprat me bajate qe kam lexuar ndonjeher. Duke mare parasysh kohen kur eshte shkruar dhe sa ka qene "konkurenca" ne letersine italiane ne ate kohe. Paramendoni vetem kete. Thjesht mestrubim imagjinate e tij.

A per ju qe keni lexuar vetem kete veper, mund te mahniteni, se skeni me cka te mahniteni per me teper.

Per t'u shkruar nje veper si Komedia Hyjnore, duhen gjeni, Dante ishte nje sikurse ishte edhe Miltoni me Parajsen e Humbur, per te mos permendur tjeret qe pasuan.

Se nuk te ka pelqyer ty, eshte gjeja me joproblematike ne bote, eshte ceshtje e shijes dhe shume personale.

Konkludimi yt ne lidhje me kohen ne te cilen eshte shkruar dhe konkurrencen, eshte qesharak, e them me keqardhje, po nuk gjej term tjeter. Perse e them?


Sepse (po i permend ca raste), sikur koha dhe konkurrenca te ishin aq relevante, si perpiqesh t'i paraqesesh ti per t'ia zbehur vleren letrare dhe artistike nje kryevepre si komedia Hyjnore, atehere na del se edhe Euklidi nuk paskesh bere gje, as Pitagora, as Homeri e as Njutni e Ajnshtajni. Te mos flasim per te meparshmit e te mevonshmit qe gjithnje ne njefare menyre as nuk ia kane rras kohes e as konkurrences po kane qene shekuj perpara.

Perfundimi i postimit eshte cinik Foks, pikerisht per dike qe pretendon te kete lexuar shume (nenkuptohet nga konteksti)
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 14.03.2012, 20:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008Metevertet vendim i mire, "Komedia Hynore" eshte veper madheshtore per letersine boterore por e rezikshme ne duart e femijeve (besoj se vec nga shkollat fillore e kane ndaluar) qe akoma nuk dine te dallojn mes realitetit dhe imagjinates (ironis dhe sarkazmes).

Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 14.03.2012, 20:08


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 14.03.2012, 23:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (Avalon @ 14.03.2012, 20:49)
Per t'u shkruar nje veper si Komedia Hyjnore, duhen gjeni, Dante ishte nje sikurse ishte edhe Miltoni me Parajsen e Humbur, per te mos permendur tjeret qe pasuan.

Se nuk te ka pelqyer ty, eshte gjeja me joproblematike ne bote, eshte ceshtje e shijes dhe shume personale.

Konkludimi yt ne lidhje me kohen ne te cilen eshte shkruar dhe konkurrencen, eshte qesharak, e them me keqardhje, po nuk gjej term tjeter. Perse e them?


Sepse (po i permend ca raste), sikur koha dhe konkurrenca te ishin aq relevante, si perpiqesh t'i paraqesesh ti per t'ia zbehur vleren letrare dhe artistike nje kryevepre si komedia Hyjnore, atehere na del se edhe Euklidi nuk paskesh bere gje, as Pitagora, as Homeri e as Njutni e Ajnshtajni. Te mos flasim per te meparshmit e te mevonshmit qe gjithnje ne njefare menyre as nuk ia kane rras kohes e as konkurrences po kane qene shekuj perpara.

Perfundimi i postimit eshte cinik Foks, pikerisht per dike qe pretendon te kete lexuar shume (nenkuptohet nga konteksti)

Nese pershkrimi i terorit, duke filluar nga carja e kokes me sepate, gjakderdhjet, urejtjet dhe pershkrimet per teror jane vepra letrare, ateher ska diskutim qe e mban vendin e pare. Zaten perendimi gjithmon eshte bazuar ne keto elemente dhe keto i ka praktika dhe art, edhe letersi.


Ku dinte perendimi cfar eshte dashuria, deri ne shekullin 19, ku nga shume autor te kohes neper veprat letrare gruan e paraqesin nje djall i detyruar per njeriun ( pasi njeri ne veprat letrare te tyre ishte vetem burri ), e shume gjera tjera.

Por nuk habitem, ti me permend disa autor te letersise qe je detyruar ti mesosh ne shkolle fillore apo te mesme, dhe pastaj ke lexuar edhe dicka nga perkthimet qe te jane ofruar, te tjeret i gjykon pa i lexuar duke u bazuar ne autor, prandaj nuk ti permend autore tjere.

Koha ne te cilen ka shkruar Dante, me te vertete eshte bazuar ne konkurence kur gjakderdhja e asaj qe mbron Danteja te vepra e tij, ishte shkaktar i shume masakrave dhe teroreve, konkurence letrare per vlera te medha. edhe pse nje nder mesuesit e tij kane qene mesimnxenes nga dijetare te Universiteteve te Endelusit.

Pastaj ska cka te habitemi, vetem ato i ka perendimi, prej Dantes, edhe Dante ishte nje nder te paret qe nisen te shkruajne per letersine, ku ka pat letersi me heret.

Kurse autor per te treguar letersine, te permend vetem nje, Rumi, qe veprat e tij sot ne gjithe boten lexohen dhe kultivohen si vlera.

E shume gjera tjera.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 14.03.2012, 23:15


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio