Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arifi: ‘Hapja e dialogut, shtytje e madhe pėr vend
alb_te
Postuar nė: 14.03.2012, 18:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Njė ditė para arritjes nė Shkup tė komisionerit pėr zgjerim Shtefat Fyle, pėr tė nisur dialogun paraqasės tė nivelit tė lartė me kryeministrin Gruevski, numri ‘njė’ i integrimeve Teuta Arifi vlerėsoi se hapja e dialogut do tė jetė njė shtyje e madhe pėr vendin, nė procesin e euro-integrimeve. Arifi u takua sot me ambasadorin e sapo emėruar tė BE-sė Aivo Orav. Pėrfaqėsuesi i huaj sugjeroi qė Maqedonia t’i shfrytėzojė maksimalisht mundėsitė qė do tė ofrojė dialogu. Nė kuadėr tė tij, do tė hapen kapitujt 23 dhe 24, qė kanė tė bėjnė me reformat nė gjyqėsor, administratė, media, lirinė e shprehjes, zgjedhjet, masat anti-korrupsion, kriteret ekonomike dhe zbatimi i plotė i Marrėveshjes sė Ohrit.
“Perspektiva e BE-sė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr vendit tuaj por edhe pėr Bashkimin Evropian. Jam shumė i lumtur qė nesėr do tė mirėpresim komisionerin pėr zgjerim tė BE-sė Fyle, i cili do tė takohet me kryeministrin Gruevski. Kjo ėshtė njė ngjarje unike sepse njė dialog i tillė nuk ėshtė realizuar me ndonjė shtet tjetėr kandidat, dhe shpresoj se tė dyja palėt do t’i shfrytėzojnė maksimalisht mundėsitė qė ofron ky dialog paraqasės i nivelit tė lartė..”, deklaroi Aivo Orav, ambasador i BE-sė nė Maqedoni.
“Dialogu nė nivel tė lartė ėshtė njė mundėsi e veēantė qė tė pėrparojė nė proceset e reformave dhe njė kapitull i ri nė raportet ndėrmjet vendit tonė dhe Bashkimit Evropian. Shpresoj se prezenca e ambasadorit do tė japė njė mundėsi tė re dhe mundėsi mė tė mirė qė tė pėrparojė ky proces i raporteve me Bashkimin Evropian qė ėshtė interes strategjik i tė gjithė qytetarėve nė Maqedoni”, u shpreh Teuta Arifi, zv/ kryeministre pėr ēėshtje evropiane
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio