Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matoshi : Maqedonia gjendet para njė lufte tė tret
GAZETARI23
Postuar nė: 14.03.2012, 18:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5014
Antari Nr: 9437
Bashkangjitur: 10.09.2007“Maqedonia lehtėsistė i shpėtoi aneksimit serb nė vitet 90 dhe mezi mbijetoi njė konflikt tė armatosur me shqiptarėt vendas gjatė vitit 2001, gjendet para njė lufte tė tretė. Kėsaj here mė tė dhimbshme . Ajo do tė detyrohet tė presė degėn mbi tė cilėn ka qėndruar kėta 20 vjetėt e fundit dhe mbi tė cilėn ka thurur melodramėn e madhėshtisė sė rreme dhe mburrjes deri nė dalldi: Mitin pėr Maqedoninė antike dhe Alekasadrin e Madh”. Kėshtu vlerėson analisti kosovar, Halil Matoshi duke i komentuar incidentet e fundit ndėretnike nė Maqedoni.

Matoshi shton se, “Shkupi zyrtarė me politikat e tij etno-nacionaliste, duke ngjizur njė shtet thuaja kishtar ortodoks dhe duke pėrjashtuar nga debati shtetin qytetar , po rrėshqet nga njė lloj i ri i fashizmit (fashizmit kulturor), i cili do t’i kthehet bumerang, duke e ndarė kėtė shtet nė rrafshin kulturor dhe qytetar, e pastaj edhe etnik e shtetėror”.

Sipas tij, Maqedonia si e tillė, turbofolklorike dhe me shikim mesjetar nė tė ardhmen po i kanoset njė ogur i zi .

“Ajo ka mundur tė jetė dhe ka hala shanse tė jetė njė shtet binacional dhe dygjuhėsor si njė Belgjikė e Ballkanit . Mirėpo hovet e tėrbuara fashiste qė po merr paria e Shkupit po ia ndjellin kėtij shteti fatin e ish-Jugosllavisė , shpėrbėrjes nė etnitete deri nė zhbėrje dhe aneksim nga fqinjėt, nga Bullgaria dhe Shqipėria , pa e pėrjashtuar edhe involvimin e Greqisė dhe Serbisė”, ėshtė shprehur Matoshi.

Ai thekson se, “nė kėtė sfod tejdukshmė vėrehet se spiunet e Nikolla Gruevskit motivojnė nxisin incidente ndėretnike , veēanėrishtė duke yshtur nacionalistėt e rinj tė Shkupit kundėr shqiptarėve etnik, pėr dy arsye tė kalkuluara”.

“Sė pari , pėr ta zhvendosur vėmendjen e publikut sllavo maqedonas nga koncesioni qė detyrohet tia bėjnė Greqisė rreth emrit kushtetues tė shtetit dhe, sė dyti qė pėrmes rrahjes dhe poshtėrimit tė shqiptarėve ta mobilizojė dhe homogjenizojė nacionalizmit maqedonas si kundėrpėrgjigje ndaj zėrave qė vijnė nga Sofja zyrtare, se shteti i Gruevskit dhe nacionalistėve tė rinj rreth tij po i diskriminon bullgarėt etnik”, ka shtuar mėtej analisti, Halil Matoshi. (INA)----------------------------------------
PUNA DHE MESIMI JAPIN DRITE!!
PM
Top
Bent
Postuar nė: 14.03.2012, 18:27
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 40
Antari Nr: 19116
Bashkangjitur: 23.12.2008Nuk e merr me askush armen ne dor e te mbetet pa kembe dhe ne fund mos te kujdeseni per te.Askush nuk do te luftoj per te ulur neper kolltuqe injoranta e shizofrena.Kjo eshte e qarte si dita.Na jepni ndonje fore te re z.Matoshi se ket e mesuam me.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio