Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grekėt provokojnė: “Vorio Epiri tokė greke, nuk e
alb_te
Postuar nė: 14.03.2012, 19:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Dėshton bashkimi i organizatave minoritare greke, por provokojnė Shqipėrinė
me parrullėn “Vorio Epirit tokė greke, nuk e shesim, nuk e harrojmė “

Organizata e minoritetit grek OMONIA kishte paralajmėruar se mė 11 mars do mbahet mbrėmje me muzikė ku nga ky aktivitet do tė kėrkohej bashkimi i tė gjitha shoqatave politike dhe kulturore nė njė tė vetme. Po ashtu OMONIA dhe PBDNJ kishte bėrė thirrje qė edhe partitė e minoritetit tė bashkohen. Pėr fatin e keq tė Vasilis Bollanos dhe tė Valngjel Dules thirrjes sė tyre nėntingunjt e klarinetės nuk ju pėrgjigjen shumica dėrmuese e shoqatave Vorio Epitiote dhe tė partisė MEGA. Nė kėtė aktivitet nuk u pa asnjė deputet i partisė PASOK dhe tė Demokracisė sė Re, por ishte deputeti i LAOS Thanasis Plefris dhe zėvendėsministri pėr zhvillim, konkurencė e tregtisė Antonis Gjeorgjiadhis, qė para pak kohe braktisi partinė ekstremiste LAOS pėr tė kaluar nė partinė e Demokracisė sė Re tė Samaras. Mbrėmja e mbajtur nė njė nga sallat sportive nė Athinė u hap me parakalimin e grupeve popullore tė cilat mbanin njė pankartė tė madhe ku ishte shkruar: “Vorio Epiri tok greke, nuk e shesim nuk e harrojmė”.

Fjalimin qendrorė e mbajti kryetari i OMANIA-s, Vasilis Bollanos i cili pasi bėri pasqyrėn e shkurtėr historike tė kėsaj organizate tha se OMONIA shumė shpejtė do tė fillojė fushatėn pėr regjistrin e popullsisė minoritare nė Vorio Epir (kėshtu e quajnė grekėt andej dhe kėtej kufirit Jugun e Shqipėrisė duke shfaqur hapėt pretendimet territoriale dhe askush nga shqiptarėt nuk ngre procedurė penale pėr kėta minoritarė ekstremistė).

Mė tej fjalėn e mori i pėrkėdheluri i Kuvendit tė Shqipėri, kryetari i partisė sė PBDNJ Vangjel Dule i cili foli pėr politikėn aktuale nė Shqipėri dhe prespektivat e minoritetit grek. Vangjel Dule politikisht pėrfaqėson tė gjithė minoritetet nė Shqipėri si vllehėt, malazezėt, sllavo-maqedonasit, ciganėt, egjyptasit, por ky deputet asnjėherė nuk ka pėrmendur tė drejtat e kėtyre dhe asnjėherė nuk ka marrė pjesė nė aktivitetet e kulturore qė organizojnė kėta.


Foto e parrullės,“Vorio Epiri tok greke, nuk e shesim nuk e harrojmė”,11.3.2012.

Mbrėmjen muzikore e pėrshėndetėn pėrfaqėsues tė dorės sė dytė tė partisė PASOK, Demokracisė sė Re dhe tė qeverisė greke. Njė pėrshėndetje bėri edhe i dėrguari i Mitropolitit tė Konicės-Pogonit si dhe njėkohėsisht kryetar i organizatės ekstremiste SFEVA, qė lufton pėr Autonominė e Vorio Epirit mitropolit Andrea. Duhet thėnė se selia e Mitropolitisė sė Konicės hapėt zhvillon aktivitete prej 50 vitesh pėr aneksimin e jugut tė Shqipėrisė. Ky institucion shtetėror fetare propagandon dhe punon pėr nxitjen e njė lufte midis Greqisė dhe Shqipėrisė.

Aktivitetin e organizuar OMONIA e Vasilis Bollanos dhe tė partisė PBDNJ tė Vangjel Dule u bojkotuaa nga shoqata e Vorio Epirit qė e drejton Harallambos Karathanos, shoqata Vorio Epiriote Pirro, shoqatat e vllehėve, partia e Kristaq Kiēos MEGA, Panajot Barka, Spiro Ksera, Theofan Kalivioti etj. Tė cilėt njihen si aktivistė ekstremistė tė ngjarjeve pėrkujtimore qė lidhen me Autonominė e Vorio Epirit.

Kohėve tė fundit shihen aktivitete qė kėrkojnė shpalljen e Autonomisė duke provokuar Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Kėtyre zėrave u shtohet edhe propozimi i Pirro Dhimės pėr kandidat pėr deputet me partinė Demokracia e Re pėr tė pėrfaqėsuar Vorio Epirin nė Kuvendin e Greqisė. Pirro Dhima ka si kundėr kandidat pėr deputet brenda zgjedhjeve nė Demokracinė e Re Harallambos Kararthanos, i cili disa hera ka ndėrruar flamujt e partive pėr tė arritur qėllimet e tij karrieriste.
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 15.03.2012, 23:33
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Qente le te lehin, karvani shkon perpara....


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 15.03.2012, 23:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009 Citim (Dredheza @ 16.03.2012, 00:33)
Qente le te lehin, karvani shkon perpara....

ma kujtove

Rahmetli NEW_DEMOCRATIN
Rahmet i pat shpirtiiii(buri keqq isht) smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 16.03.2012, 16:15
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009...pa u thelluar per te transmetuar mijera referenca shkencore, mjafton vetem nje liber per ta marr si konkluze permbledhese e asaj se cfar mendon shkenca ne lidhje me Epirin... pra i gjithe Epiri ka qene qe para grekeve i banuar me popullsin vendase pellazgjike, me pas te quajtur edhe si ilire, kurse greket jane njohur ne keto territore, madje deri ne Durres, vetem si kolonizator, dhe ne baze te hartave kolonizuese ata edhe sot pretendojne territore!

1.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphoto...858314619_n.jpg
Fotografi e jashtme

2.
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphoto...388492329_n.jpg
Fotografi e jashtme


...ne mes tjerash:
Epirus, during the true historic period, was not Greek, but Illyrian; Pelasgian period, pre-Hellenic, the golden age...

- A manual of ancient history, from the earliest times to the fall of the Sassanian Empire, comprising the history of Chaldaea, Assyria, Media, Babylonia, Lydia, Phoenicia, Syria, Fudaea, Egypt, Carthage, Persia, Greece, Macedonia, Rome and Parthia
- GeorgeRawlinson,
- Oxford Clarendon Press

+ Per historine me te re:
Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=82598

Pervec tjerash, vet Skenderbeu njihej si princi i Albanise, Maqedonise dhe Epirit... vecanerisht i Maqedonise dhe Epirit, sepse Albania eshte me shume nje emer gjeografik, per te asocuar malet dhe malesoret e atij rajoni.
Figura e Skenderbeut eshte kyce, kruciale, multidimenzionale. alfa dhe omega e historise shqiptare, ne te cilen gershetohet lidhja dhe vazhdimesia e shqiptareve te mesjetes me antiken dhe qe perfaqeson shqiptarin me se miri me te gjitha virtytet e tij, historikisht.
Prandaj, eshte ne qender te sulmeve nga armiqet tane.
P.Sh.: Ja si mendojne propaganduesit anti-shqiptare per heronjt tane:
http://www.network54.com/Forum/231923/thre...s...I+think+not
Georgi Kastriot,Slavic
Naim Frasheri,vlach
Fan Noli,Greek
Ismail Kemali,turk
Now as you can see the foundations of the "albanian" culture has been laid down by NON albanians... dhe merren me toponimet sllave, turke, latine... qe kan ngelur si pasoj e pushtimeve dhe administrimeve te huaja, per ti paraqitur shqiptaret si jo autokton, per ta argumentuar ne kete menyre gllaberimin e metejshem te tokave te mbetura si shqiptare.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio