Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Saraēini optimist, pret mė shumė turist se vitin e
alb_te
Postuar nė: 14.03.2012, 19:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012ncidentet e fundit nuk do ta zvogėlojnė numrin e turistėve. Kėtė optimizėm shpreh ministri i ekonomisė, Valon Saraēini, sipas tė cilit ėshtė reale tė pritet rritje e numrit tė turistėve pasi vetėm nė janar kishte 25 pėr qind mė shumė turistė krahasuar me muajin e njėjtė tė vitit tė kaluar.
“Besojmė se marrėveshjet qė i kemi me tur operatorėt si pėr shembull me turist nga Holanda ku kemi nėnshkruar marrėveshje pėr 14 mijė turistė, turistė nga shtete tjera do tė vlejnė edhe mė tutje marrėveshjet dhe do tė kemi edhe rritje tė numrit tė turistėve nė RM, nė krahasim me vitin e kaluar”, deklaroi Valon Saraēini, ministėr i ekonomisė.
Saraēini paralajmėron se sė shpejti do tė nxirret rregullorja e re pėr vlerėsimin e hoteleve dhe kapaciteteve tė vendosjes. Rangimi i ri do tė jetė mė rigoroz nė kategorizimin e hoteleve nė 5, 4 ose mė pak yje. Nga ministria e ekonomisė thonė se rregullorja nuk do ti ngarkojė nė mėnyrė plotėsuese hotelierėt, tė cilėt vetė duhet tė vendosin se a do ti zgjerojnė dhomat pėr tė marė numrin mė tė madh tė yjeve pėr objektin.
“Rregullorja e re pėr kategorizimin e hoteleve do tė hyj nė fuqi javėn e ardhshme. Ndėrsa momentalisht sė bashku me inspektoratin e tregut do tė kemi kontrollime tė hoteleve tė cilėt tash pėr tash punojnė me rregulloren e vjetėr. Ne duhet tė bėjmė njė analizė tė madhe se kemi parasysh se shumica e objekteve hotelierike momentalisht kanė tė paraqitur dhe tė reflektuar nė gjendje tė rrejshme qė ndodhet nė shėrbimet hotelierike duke pasur parasysh se dallimi ėshtė evident. Ju sot keni hotel me 5 yjė nė Shkup dhe hotel tjetėr me 5 yje qė ndodhet nė njė qytet tjetėr qė nė njėfarė mėnyre me kategorizim janė nė nivel tė njėjtė ndėrsa me shėrbimet hotelierike bėjnė dallim tė madh”, tha Valon Saraēini, ministėr i ekonomisė.
Ndėr tė tjera, me rregulloren e re, parashikohet qė hoteli me pesė yje, tė ketė pishinė, spa qendėr dhe sallė fituesi, kurse dhomat duhet tė kenė 14 metra katror. Tė gjithė hotelet do tė duhet ti pranojnė kartelat e kreditit dhe nė ēdo 30 dhoma tė ketė nga njė pėr invalidėt
PM
Top
hey
Postuar nė: 14.03.2012, 19:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3786
Antari Nr: 10993
Bashkangjitur: 11.11.2007Per ku mendon ky per turiste? Ne cilin qytet? Me sa e di, asnje qytet i Maqedonise perendimore nuk ka predispozita per turizem veror.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hey nė 14.03.2012, 19:31
PM
Top
baracuda
Postuar nė: 14.03.2012, 20:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 162
Antari Nr: 26518
Bashkangjitur: 21.05.2011A kan dicka te perbashket Maqedonia dhe turizmi? smil3dbd4e29bbcc7.gif

Sa qesharak jane disa qe udheheqin kete shtet qesharak.
PM
Top
pato
Postuar nė: 14.03.2012, 23:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 287
Antari Nr: 20411
Bashkangjitur: 05.02.2009po duhet disi me e arsyetu cat rrog qe e merr, demek se po bej dicka.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga pato nė 14.03.2012, 23:24
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio