Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> As nė Strugė, as nė Vevēan
alb_te
Postuar nė: 14.03.2012, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Drejtoresha e Shtėpisė sė shėndetit nė Strugė,Vera Poposka, potencon se institucioni i saj gjithmonė i ka trajtuar kėrkesat e ardhura nga fshati Tatesh pėr ndihmėn e parė, pavarėsisht qė ky fshat ndihmėn e parė duhet ta kėrkojė nė Shtėpinė e shėndetit nė Vevēan

Strugė, 14 mars - Njė pjesė e qytetarėve tė Tateshit ankohen se prej disa kohėsh nuk marrin shėrbimin e ndihmės sė parė nga Shtėpia e Shėndetit nė Strugė me arsyetimin se ky fshat duhet tė kėrkojė kėtė shėrbim nė Shtėpinė e Shėndetit nė Vevēan. Ata njėzėri konfirmojnė se prej vitesh ndihmėn e parė e kanė kėrkuar dhe e kanė marrė nė Strugė, ndėrkohė sqarojnė se edhe kur thirrin nė telefon numrin e ndihmės sė parė 194, pėrgjigje marrin nga Shtėpia e shėndetit nė Strugė dhe jo nga ajo e Vevēanit. Adi Rrahmani, banor i Tateshit, tregon se kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet, sepse nuk mund tė luhet nė kėtė mėnyrė mė banorėt e kėtij fshati, tė cilėve nga njėra anė u thuhet se ndihmėn e parė duhet ta kėrkojnė nė Vevēan, kurse prej vitesh kėtė shėrbim e kanė marrė nė Strugė.
“Ky ėshtė njė problem i cili ka lindur kohėve tė fundit dhe ka ngjallur shqetėsim te banorėt, sepse me pa tė drejtė ata maltretohen nė momentet qė kanė nevojė mė sė shumti pėr kėtė shėrbim. Kur marrim nė telefon ndihmėn e parė na pėrgjigjen nga Struga tė cilėt na thonė se ju tė fshatit Tatesh duhet qė ndihmėn e parė ta kėrkoni nė Vevēan, duke na dhėnė njė numėr telefoni fiks pėr tė kontaktuar, por edhe nga Vevēani na thonė se ndihmėn duhet ta kėrkoni nė Strugė. Kjo ėshtė situata me pakė fjalė e cila realisht po krijon nervozizėm te banorėt”, thekson ai. Gjithashtu Rrahmani potencon se pėr kėtė ēėshtje Bashkėsia lokale e fshatit Tateshė do paraqesė ankesė me shkrim edhe pranė Fondit Shėndetėsor. Ndėrkohė drejtoresha e Shtėpisė sė shėndetit nė Strugė,Vera Poposka, potencon se institucioni i saj gjithmonė i ka trajtuar kėrkesat e ardhura nga fshati Tatesh pėr ndihmėn e parė, pavarėsisht qė ky fshat ndihmėn e parė duhet ta kėrkojė dhe ta marrė nė Shtėpinė e shėndetit nė Vevēan, institucion i cili merr fonde pėr kėtė qėllim nga shteti, sepse mbulon atė zonė. Poposka thekson gjithashtu se nėse banorėt e Tateshit duan qė kėtė shėrbim ta marrin nė qytetin e Strugės, ėshtė e udhės qė tė bėjnė njė ankesė e cila duhet tė trajtohet nga institucionet pėrkatėse. “Pretendimet se nuk kemi ofruar ndihmėn e parė pėr banorėt e Tateshit nuk qėndrojnė, sepse ne gjithmonė u jemi pėrgjigjur kėrkesave pėr ndihmė, edhe pse atė zonė nuk e mbulojmė ne si institucion. Nėse realisht qytetarėt e kėtij vendbanim nuk marrin shėrbimin e kėrkuar duhet tė kėrkojnė pranė organeve pėrkatėse qė ndihmėn sė parė ta marrin nė Strugė”, pėrfundon Poposka.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio