Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tetova pa ujė, Kryetari аkoma bėn pazarllėk
AeRtOn
Postuar nė: 15.03.2012, 11:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Tetova pa ujė, Kryetari аkoma bėn pazarllėk
Petre Dimitrov

Nė vend qė tė gjendet zgjidhje e duhur pėr kėtė problem, pushteti lokal nė Tetovė merret me shtetin se kush duhet tė sigurojė para pėr pėrfundimin e ujėsjellėsit. Lufta ėshtė pėr 2 milion euro, ndėrsa borxhi pėr ujė nė Tetovė ėshtė 7 milion euro. Pėr mos ndėrtimin e ujėsjellėsit, e shoqėruar me akuza dhe krim, deri tani askush nuk pėrgjigjej.
Edhe pse Komunės sė Tetovės nga viti i kaluar i janė nė dispozicion 1,2 milion euro nga Banka investive evropiane nga projekti "Furnizimi me ujė dhe bartja e ujėrave tė zeza", para tė cilat mund t'i ridestinojė pėr vazhdim tė ndėrtimit tė ujėsjellėsit, Komuna akoma nuk ka aplikuar pėr kėto para, pasi menaxhmenti lokal ende shpreson tek paratė e buxhetit tė shtetit, tė cilat u hudhėn nė erė nė vitin 2010.

"Kėrkojmė para nga buxheti pėr ujėsjellėsin, e jo t'i shtyjmė nė borxh qytetarėt me marrje kredish nga bankat e huaja. Nuk ėshtė vonė. Ministria pėr transport dhe lidhje akoma mund tė lėshojė para. Kėrkojmė para pėr ujė e jo pėr pėrmendore" - tha Sadi Bexheti, kryetar i Komunės sė Tetovės.
Nė takimet e deritanishme tė Komunės me Ministrinė, menaxhmentit tė komunės iu rekomandua tė aplikojnė pėr kėto para, pasi qė nuk do ketė para nga buxheti pėr kėtė projekt. Komuna para do kohe e ka kontaktuar edhe Ministrinė e Financave, nga e cila ka kėrkuar ribalanc tė buxhetit dhe tė sigurohen para pėr ujėsjellėsin, por nga Ministria kanė marr pėrgjigje negative.

Bexheti thotė se nė fund tė fundit komuna ka filluar tė mendojė pėr shfrytėzim tė kėtyre parave, por tani problemi, sipas tij, ėshtė se Ministria nuk lejon firma ndėrtimore "Euro proekt", e cila nė vitin 2009 ka qenė e angazhuar tė pėrfundojė ujėsjellėsin, tė vazhdojė me realizimin e proejktit. Frikohet se komuna do duhet tė paguajė dėnim pėr shkak tė mosrespektimit tė marrėveshjes.

"Ministria krijon probleme tė tjera, duke mos u pajtuar qė e njėjta palė nė marrėveshje tė vazhdojė me punėt. Kėrkojmė pėrgjigje nga Ministria pėr transport dhe lidhje, pėr atė se ēfarė tė bėjmė me firmėn e cila i kryen punėt pėr realizim tė ujėsjellėsit, me tė cilėn tashmė kemi marrėveshje nė bazė tė udhėzimit tė Ministrisė. Pėrderisa Ministria lejon firma tė vazhdojė me punėt, Komuna e Tetovės ėshtė e gatshme menjėherė tė aplikojė pėr kėtė kredit dhe ato para t'i destinojė pėr ndėrtim tė ujėsjellėsit", tha Bexheti.
Por, nga Ministria pėr transport dhe lidhje, duke u bazuar nė Ligjin pėr vetqeverisje lokale nga viti 2002, thonė se ndėrtimi i infrastrukturės komunale ėshtė obligim i vet komunave. Por, thonė se nė periudhėn nga 2007 -2010, pėr ujėsjellėsin e Tetovės, Ministria ka siguruar 2.5 milion euro nga buxheti...http://www.kapital.mk/mk/makedonija/81495/...87-HO4.facebook


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
zd02897
Postuar nė: 15.03.2012, 11:10
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 25
Antari Nr: 2480
Bashkangjitur: 29.08.2006Gjer kur keshtu, a nuk ju vjen turp.
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 11:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012ho be se ska kurni pazarjjek do behet ujti rejn rehat smil4a8acf686328f.gif
PM
Top
zd02897
Postuar nė: 15.03.2012, 11:21
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 25
Antari Nr: 2480
Bashkangjitur: 29.08.2006po de, do bohet , jemi tu prit, jemi mesu, 100 vjet e para jane prpblem mandej do mesohemi. nuk shohim asgje konkrete, nuk ka isharete.
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 11:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012do kese do kese uj mora te beht kjo pune kada kada...
PM
Top
zd02897
Postuar nė: 15.03.2012, 11:31
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 25
Antari Nr: 2480
Bashkangjitur: 29.08.2006

Ministria e transportit apo
Komuna


Si thoni cila i ka fajet. ?????
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 11:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012do behet rej rehat tej...
PM
Top
Patrioti88
Postuar nė: 15.03.2012, 12:02
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 27177
Bashkangjitur: 09.02.2012Cfare pazarrlleku eshte duke bere Kryetari i komunes??!?!? Juve qe e keni hapur temen me kete titull ose jeni injorat edhe nuk kuptoni aspak nga leximi ose keni problem serioz me perceptimin e fjaleve .... Lexoje komplet kete deklarate edhe do shofish se ku qendron " pazarrlleku " ... Shkijet e VMRO-se bashke me " delet dekorative " figurat e BDI/BDI po bejne obstruksione te papara ne Komunat shqiptare, ata nuk dedikojne mjete shtese edhe pse problemi eshte tejet serioz pasi flitet per mbi 200mije banore ... Mos te harrojme qe uji i pijshem do te sjellet deri ne shtepite e cdo qytetari me vetfinancim te Komunes se Tetoves, eshte ceshtje kohe qe te fillojne punimet per sjelljen e ujit por me vetfinancim, e nderkaq JU injorantet qe skuptoni dhe skeni haberre nga politika dhe nuk shifni politiken diskriminuese qe e ben Qeveria dilni edhe shifni se cfar u bejne bisneseve ne Tetove e Gostivar, ne cdo 10meter ke nga nje shitore e cila eshte zverdhur me shirita te DHP( UJP ) ...
Por koha eshte tashi ne 2013 tte gjithe qytetaret do te i denojne politikat perulese, nencmuese dhe diskriminuese te Qeverise BDI-VMRO
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 12:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012patrioti88 smil4a8acd602a050.gif smil4a8acd602a050.gif hallall te koft per kto fjale te mira ma qetsove shpirtin tash respekt.. smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
---OXO---
Postuar nė: 15.03.2012, 12:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1864
Antari Nr: 18038
Bashkangjitur: 20.10.2008 Citim (AeRtOn @ 15.03.2012, 12:00)

Petre Dimitrov


Ky (dhe fara e tije prej shkau) na duhet neve qe te shpetojme nga pazarlleqet mes komunes dhe qeverise, per dekada te tera pa uje.

Parat e buxhetit per uje, jane gje e domosdoshme, sepse para se te vendosin nje "kembe te kalit, te ushtarit mbi te" (qe kushton me teper se 2 miljon euro) )ne qender te Shkupit, shume me e lehte do ishte qe ato te alokohen per burimin e jeteses, ujin. Megjithate keto para s'meren me telefontata :" kur do t'i leshoni ato parate..." por duhet nje angazhim i denje dhe nje plan projekte dhe stade te kryerjes se detyrave dhe marrjes se kesteve, natyrisht qe kjo duket pak sa e komplikuar qe te vidhen ata para , per at dhe s' hyjet ketij zameti.

Me qe buxheti "s'na lejon" qe t'i marrim ato para. Pse nuk shfrytezohen parat e bankes investive? Populli shqiptar ashtu-ashtu eshte ne borxh gjithmon nga huat e mara, nga qeveria, (e fundit mbi gjyse miljardi euro), per ndertimin e "kopshtit zoologjik statik" ne qender te Shupit...

Problemi me ujin ne Tetove eshte nje shteg i arsyeshem per t'vjedhur me teper (nga kush do qofte) dhe nje arsye e madhe per t'i fituar zgjedhjet, duke pasure prioritet ne kampanja parazgjedhore.

Zgjedhja mund te jete : Ose te presim deri sa te ngopen organet kompetente, Ose te presim deri sa shkau te ngrihet ne proteste dhe te marre iniciativen vet ne dore.


----------------------------------------
Mirėsjellja s'i bėn keq askujtė...
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 15.03.2012, 12:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Une thjesht solla nje tekst nga web faqja kapital.mk, eshte reviste ekonomike shume serioze, (shtyp edhe gazete ditore). Tekstin e kam perkthyer nga gjuha maqedone, mund te kem bere gabim.. ja origjinali...(se dikush me quajti injorant)..

ТЕТОВО БЕЗ ВОДА, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ УШТЕ И СЕ ПАЗАРИ
Петре Димитров

Наместо да најде вистинско решение за овој проблем, локалната власт во Тетово се докажува со државата кој треба да обезбеди пари за довршување на водоводот. Војната е за два милиони евра, а долгот за вода во Тетово е седум милиони евраи. За неградењето на водоводот, проследена со обвинувања за криминал, досега никој не одговараше
Иако на општината Тетово од минатата година и се на располагање 1,2 милиони евра од Европската инвестициска банка (ЕИБ) од проектот „Водоснабдување и одведување отпадни води“, пари кои може да ги пренамени за доизградба на водоводот, таа се уште не аплицирала за овие пари, бидејќи локалниот менаџмент се уште се надева на буџетски пари, кои секнаа во 2010 година.
„Бараме буџетски пари за водоводот, а не да ги задолжуваме граѓаните со земање кредит од странски банки. Не е доцна. Министерството за транспорт и врски се уште може да пушти пари. Бараме пари за вода, а не за споменици“, вели Сади Беџети, градоначалник на Тетово.
На неколкуте досегашни средби на општината со Министерството, на менаџментот на општина Тетово му било сугерирано да аплицира за овие пари, бидејќи нема да има буџетски пари за овој проект. Општината пред извесно време го контактирала и Министерството за финансии, од каде што побарала ребаланс на Буџетот за да се обезбедат пари за водоводот, но од Министерството добиле негативен одговор.
Беџети вели дека на крајот сепак во општината почнале да размислуваат за искористување на овие пари, но сега проблемот, според него, е што Министерството не дозволува градежната фирма Еуро проект, која во 2009 година била ангажирана да го доврши водоводот, да продолжи со реализација на проектот. Се плаши дека општината ќе треба да плаќа пенали поради непочитување на договорот.
„Министерството создава други проблеми, несогласувајќи се истата договорна страна да продолжи со работите. Бараме одговор од Министерството за транспорт и врски што да правиме со фирмата која ги извршува работите за реализација на водоводот, со која веќе имаме склучено договор врз основа на упатство од Министерството. Доколку Министерството дозволува фирмата да продолжи со работите, општината Тетово е подготвена веднаш да аплицира за овој кредит и тие средства да ги насочи за изградба на водоводот“, вели Беџети.
Од Министерството за транспорт и врски, пак, повикувајќи се на Законот за локална самоуправа од 2002 година велат дека изградбата на комунална инфраструктура е обврска на самите општини. Сепак, оттаму велат дека во периодот од 2007 до 2010 година за водоводот во Тетово Министерството обезбедило 2,5 милиони евра од буџетот...
Целиот текст може да го прочитате во дневниот весник "КАПИТАЛ" од 15 март 2012 година (четврток).

http://www.kapital.mk/mk/makedonija/81495/...87-HO4.facebook


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 15.03.2012, 12:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Mire jane tu na e ba, Na e shtofshin zullumin.


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 12:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012oni Aerotn mejr xhi sole smil3dbd4daabd491.gif
PM
Top
Patrioti88
Postuar nė: 15.03.2012, 13:47
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 27177
Bashkangjitur: 09.02.2012Aerton

Shpresoj qe te mos ishe prekur per termin " injorant " mirpo ashtu eshte titulli i temes
"Tetova pa ujė, Kryetari аkoma bėn pazarllėk" e nderkaq ne tekst gjithcka eshte ndryshe dhe sperputhet aspak me titullin e temes, do te ishte me e hijshme poqese titulli do te ishte Kryetari tregon arsyet se pse nuk ka uje!!!

Pasi ne tekst shifen arsyet se pse NE tetovaret nuk kemi uje, keshtuqe seshte etike qe per cdo gje te kritikohet dhe akuzohet Kryetari i Komunes.

Dhashte ZOTI qe sa me shpejt ne cdo shtepi te Tetoves te kete uje me bollek nga shkaku se ky problem na preokupon tte gjitheve
PM
Top
alvin
Postuar nė: 15.03.2012, 13:51
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Patrioti88 @ 15.03.2012, 14:47)


Dhashte ZOTI qe sa me shpejt ne cdo shtepi te Tetoves te kete uje me bollek nga shkaku se ky problem na preokupon tte gjitheve

Ka dhėnė Zoti ujė shqyr, Sharri ėshtė plot me ujė.
Zoti tė veten e ka bėrė.
Ama kur njerėzit janė injorantė,kot ėshtė.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio