Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tresi qytetarė nderi nė Penascola tė Floridės
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 11:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Kryetari i Degės sė PDSH-sė nė Tetovė, Luan Tresi, ėshtė shpallur qytetarė nderi nė qytetin e Penascola tė Floridės gjatė qėndrimit tė tij nė SHBA. Ai ėshtė shpallur qytetarė nderi nga ana e kryetarit tė komunės sė Penascola tė Floridės, sė bashku edhe me 10 pėrfaqėsues tė tjerė tė shteteve tė Evropės. Gjatė qėndrimit tė tij nė SHBA, Tresi morri pjesė nė njė projekt tė Departamentin tė Shtetit Amerikan ndėrsa qėllimi kryesor i vizitės ka qenė shkėmbimi i pėrvojave dhe njohja me procesin zgjedhor Amerikan nė nivel federal, shtetėror dhe lokal, ndjekja e rolit tė mediave nė procesin zgjedhor, rishikimi i praktikave operacionale, standardeve tė gazetarisė dhe pėrfshirjes sė balancuar nė procesin zgjedhor nė SHBA. “Kjo ėshtė njė mirėnjohje pėr tė gjithė shqiptarėt e Maqedonisė, pėr qytetin e Tetovės dhe pėr vetė PDSH-nė, parti tė cilės unė i takoj. Nė kėtė vizitė kam qenė shqiptari i vetėm qė kam marrė pjesė dhe qė jam shpallur qytetarė nderi nė kėtė qytet tė SHBA-ve”, tha Tresi. Gjatė qėndrimit nė SHBA, kryetari i degės sė Tetovės Luan Tresi ėshtė takuar me zyrtarė tė ndryshėm amerikan, pėrfaqėsues tė lartė tė partive politike pjesėmarrėse nė program, kryeredaktorė tė medieve, pėrfaqėsues tė OJQ-ve etj. Me kėtė rast ai ėshtė njohur edhe me sistemin federal tė qeverisjes, me tė dhėnat historike tė politikės presidenciale dhe sistemit dy partiak tė SHBA-sė si dhe me dallimet filozofike tė dy partive dominuese.Gjithashtu pjese e vizitės ka qenė edhe mbikqyrja e kampanjės parazgjedhore duke pėrfshirė edhe orvatjet pėr zmadhimin e numrit tė pjesėmarrėsve nė votime, metodat pėr mobilizimin dhe fuqizimin e votuesve potencial si dhe ndikimin e strukturave sociale, ekonomike dhe politike nė SHBA nė procesin zgjedhor.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio