Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shtrenjtohen rryma, pemėt dhe perimet
alb_te
Postuar nė: 15.03.2012, 12:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Brenda njė muajit nė Kosovė pėr 1.0% ėshtė ngritur Indeksi i tėrėsishėm i ēmimeve tė konsumit. Ngritje e ēmimeve vėrehet te grupi i rrymės, gazit dhe lėndėve djegėse tė tjera pėr 7.7% ku thuhet se shkaku ishte ngritja e ēmimit tė drurit pėr ngrohje pėr 33.5%, si dhe perimet pėr 7.1% dhe pemėt pėr 8.4%.

Kjo ėshtė bėrė e ditur nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės (ASK), ku nė raportin e tyre thuhet se ka pasur edhe rėnie tė ēmimeve, por kjo kryesisht vėrehet te pajisjet, shėrbimet telefonike dhe tė telefaksit (-4,5 %), rėnie e ēmimeve pėr thirrje ndėrkombėtare me njė ndikim prej -0,2 pėr qind nė Indeksin e Ēmimeve.

Indeksi i tėrėsishėm i ēmimeve tė konsumit nė Kosovė ėshtė mė i lartė pėr 1.0% nė muajin shkurt 2012 krahasuar me muajin janar 2012. Por nėse e krahasojmė shkurtin e kėtij viti me shkurtin e vitit 2011, ēmimet e konsumit nė Kosovė u ngritėn pėr 1.7%.

Ngritje e ēmimeve kryesisht vėrehet te pėrdorimi i pajisjeve pėr transportin personal (nafta dhe benzina) pėr 9.6%, rryma, gazi dhe lėndė djegėse tė tjera pėr 10.7%. Shkaku ishte ngritja e ēmimit tė drurit pėr ngrohje pėr 44.2%, mishi 4.8%, duhani 8.9%, qumėshti, djathi dhe vezėt (4.5%), pemėt (5.1%), kafja, ēaji dhe kakao (9.4%), uji mineral, pijet joalkoolike, lėngjet nga pemėt dhe perimet (3,3%), veshja (2.1%), furnizimi me ujė dhe shėrbimet e ndryshme qė kanė tė bėjnė me vendbanimin (12.5%), mallrat dhe shėrbimet pėr mirėmbajtjen e zakonshme tė ekonomisė shtėpiake (4,3%) dhe shėrbimet hoteliere pėr 2,3%.

Ndėrsa sa i pėrket rėnies sė ēmimeve, duke krahasuar shkurtin e 2012 me atė tė 2011-ės, kryesisht rėnie vėrehet te buka dhe drithėrat pėr -8.4%, perimet -6.1%, vajrat dhe yndyrat -5.0%, sheqeri dhe ėmbėlsirat -3.9% dhe pajisjet, shėrbimet telefonike dhe tė telefaksit -4.1% rėnie e ēmimeve pėr thirrje ndėrkombėtare. /Kosovapress/
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio