Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Telefonat celularė janė tė rrezikshme ...
Zedka
Postuar nė: 15.03.2012, 15:49
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010Telefonat celularė janė tė rrezikshme pėr shėndetin tonė? Hulumtimet shkencore sillen rreth kėsaj pyetje, pa dalė nė njė konkluzion pėrfundimtar. Megjithatė ata na japin disa kėshilla duke iu pėrgjigjur njė sėrė pyetjesh qė kanė tė bėjnė me pėrdorimin e telefonave celularė.

1. Pse shumė manuale mėsimi kėshillojnė mbajtjen larg nga trupi tė celularit?

Telefonat lėshojnė rrezatim qė pėrthithet nga trupi, prandaj edhe manualet tregojnė distancat qė duhet tė mbahet larg trupit pėr tė mos rrezikuar shėndetin. Pra iPhone dhe Nokia N79 sygjerohet largėsia1,5 cm nga trupi, ndėrsa nė rastin e V195 Motorola dhe Blackberry Bold 9780 ėshtė 2.5. Sipas studiuesveekspozimi nė njė kohė tė gjatė jashtė kėtyre standardeve mund tė rezultojė i dėmshėm pėr shėndetin".


2. Pse Agjencia Ndėrkombėtare pėr Kėrkime mbi kancerin i ka pėrfshirė celularėt nė mesin e produkteve qė mund tė jėnė kancerogjene?

Mė 31 maj 2011, IARC, njė agjenci e specializuar e OBSH, e ka klasifikuar rrezatimin e telefonave celularė si "kancerogjen tė mundshėm”. Drejtori i IACR, Christopher Wild, nė pritje tė njė "hetimi tė mėtejshėm", tha se "ėshtė e rėndėsishme qė tė merren masa pėr tė zvogėluar ekspozimin ndaj, kufjeve, e folura me zė tė hapur ose pėrdorimi i SMS-ve."

3. Ēfarė lloj rrezatimi lėshojnė celularėt dhe cilat janė argumentet e atyre qė e mohojnė rrezikun?

Flasim pėr njė rrezatim tė pa jonizuar qė nuk thyen zinxhirėt e ADN-drejtpėrdrejt (siē bėjnė rrezet X). Ata mund tė jenė tė dėmshme, vetėm kur shkaktojnė njė rritje tė konsiderueshme nė temperaturė tė indeve (efekti termik). Nė njė studim tė fundit tė Nora Volkoė, tregojnė se ky rrezatim mund tė jentė nė gjendje tė ndryshojė funksionimin e qelizave.

5. Sa kėshillohet tė pėrdoret celulari dhe kur fillon shfaqja e rrezikut?

1640 orė nė dhjetė vjet, ose 27 minuta nė ditė, ėshtė standardi me tė cilin Interphone (nė vitin 2000) ka pėrcaktuar "pėrdorimin e rrezikshėm". Nėse kaloni kėtė prag ju mund tė pėrjetoni efektet e para tė dėmshme.


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 15.03.2012, 23:30
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Une vuaj nga nomofobia, smund te bej pa celular smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 16.03.2012, 00:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (Dredheza @ 16.03.2012, 00:30)
Une vuaj nga nomofobia, smund te bej pa celular smil3dbd4e5e7563a.gif

Te kuptoj smil3dbd4e02c5440.gif une kam No(i-net)ofobi


Sa per temen nuk u besoj shum ketyre studimeve, jo se mendoj se rejne dicka por sepse mendoj se largimi i mobillit nuk do bej ndonje ndryshim ne rezatimin qe pranojm perdit (shikoni vec antenat e celulareve i kemi kah ta kthejm koken, mos them per satelitet qe na rezatojn 24/7)


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio