Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lėngjet e frutave!
Ermedin
Postuar nė: 25.03.2012, 10:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Ndihmon nė luftė kundėr kancerit tė prostatės. Shega pėrmban koktej tė pėrbėrėsve tė cilėt ndihmojnė zvogėlimin e dėmtimit tė qelizave nė rast tė sėmundjes nga kanceri. Pėrveē kėsaj, lėngu i shegės ėshtė pėrplot me antioksidantė, prandaj ėshtė shumė i dobishėm nė reduktimin e nivelit tė kolesterolit dhe luftėn me sėmundjet e zemrės.

Fotografi e jashtme

Shijet dhe llojet e ndryshme tė pijeve tė shijshme ndihmojnė nė luftė kundėr sėmundjeve tė caktuara, ndėrsa shkencėtarėt ēdo ditė zbulojnė pėrparėsi tė reja tė kėtyre bombave me vitamina.

Para disa kohėsh shkencėtarėt kanė zbuluar qė lėngu i panxharit ndihmon reduktimin e ekspozimit ndaj dementias, ndėrsa pėrmban nitrate tė cilat nxisin qarkullimin e gjakut dhe arritjen e gjakut nė tru. Lėngjet e ėmbla dhe tė shijshme janė tė shėndetshme, por duhet t’u kushtohet kujdes sasive qė konsumohen, sepse sasia e tepėrt e lėngut mund tė jetė e keqe pėr dhėmbėt.

Lėngu i shegės

Ndihmon nė luftė kundėr kancerit tė prostatės. Shega pėrmban koktej tė pėrbėrėsve tė cilėt ndihmojnė zvogėlimin e dėmtimit tė qelizave nė rast tė sėmundjes nga kanceri. Pėrveē kėsaj, lėngu i shegės ėshtė pėrplot me antioksidantė, prandaj ėshtė shumė i dobishėm nė reduktimin e nivelit tė kolesterolit dhe luftėn me sėmundjet e zemrės.

Lėngu i grejpit

U rekomandohet tė gjithėve qė dėshirojnė tė humbin ndonjė kilogram, sepse nė mėnyrė shumė efikase i ndihmon organizmit nė dekompozimin e sheqerit.

Lėngu i mollės

Ėshtė i dobishėm nė luftėn kundėr sėmundjes famėkeqe tė Alzheimerit. Pikėrisht ai lėng nė tru ruan nivelin e materieve qė janė kyē pėr kujtesė dhe shėndetin e trurit. Pėrveē kėsaj, lėngu i mollės ėshtė i shkėlqyeshėm pėr reduktimin e kolesterolit dhe tretjen pėr shkak tė fibrave.

Lėngu i qershisė

Ėshtė i shkėlqyeshėm pėr ngėrēet dhe artritin urik (gishtin) tė pakėndshėm. Prandaj, kjo pije e shijshme u rekomandohet vrapuesve, sepse ėshtė i mbushur me antioksodant qė janė tė domosdoshėm pėr reduktimin e shfaqjes sė ngėrēeve.

Lėngu i portokallit

Ėshtė efikas pėr sėmundjet e zemrės, sepse pėrmban lloje tė caktuara tė antioksidantėve, tė cilėt ndihmojnė qarkullimin e gjakut.

Lėngu i ananasit

Ėshtė i shkėlqyeshėm pėr personat qė kanė probleme me artriton. Enzimat nė kėtė lėng i ndihmojnė organizmit tė tretė proteinat. Pėrveē kėsaj, ndihmon reduktimin e simptomave tė kollit dhe ftohjes, prandaj edhe rekomandohet gjatė kohės sė vjeshtės dhe dimrit.

Lėngu i rrushit tė zi

Redukton rrezikun e humbjes sė kujtesės, redukton nivelin e kolesterolit, ndėrsa mund tė ketė efekt tė njėjtė si edhe tableta kundėr dhimbjes sė kokės.

Lėngu i karotės

Redukton rrezikun e sėmurjes nga kanceri, forcon imunitetin, sepse pėrmban sasi tė mėdha tė vitaminės C, ndėrsa duke iu falėnderuar vitaminės A ndihmon nė ruajtjen e shikimit, kurse pėr shkak tė fibrave ndihmon tretjen.

Lėngu i domateve

Ėshtė si i krijuar pėr ata qė pėlqejnė tė rreziten, sepse redukton djegiet nga dielli. Shkencėtarėt kanė dėshmuar qė pikėrisht materia qė e bėn domaten tė kuqe (likopeni), ėshtė antioksidant i shkėlqyeshėm. Ėshtė zbuluar qė konsumimi i rregullt i domateve, qoftė tė ziera apo shtrydhura, redukton rrezikun e sėmurjes nga kanceri i prostatės.

Lėngu i boronicės

Ėshtė i dobishėm nė luftėn kundėr dementias. Boronicat pėrmbajnė substancat qė ndihmojnė trurin tė qėndrojė i shėndetshėm, stabilizon nivelin e sheqerit nė gjak dhe redukton apetitin dhe dėshirėn pėr ushqim.


Burimi: www.YllPress.com
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio