Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Formula e shėndetit e bukurisė dhe vaji i ullirit!
Ermedin
Postuar nė: 25.03.2012, 11:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Nga pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatiten me vajin e ullirit mjekohen plagė tė ndryshme, djegie tė lėkurės, duke ndihmuar nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara.

Fotografi e jashtme

Ulliri ėshtė njė bimė mjekėsore e mrekullueshme. Ēdo pikė tė vajit tė ullirit i marrim mbi 30 pėrbėrės tė cilėt na mbrojnė nga sėmundjet e zemrės, mplakja e hershme dhe shumė sėmundje e tjera.

Vaji i ullirit ndihmon nė sėmundjet e mėlēisė dhe nė eleminimin e gurėve tė fshikėzės sė tėmthit dhe gurėve tė veshkave.

Nga pomadat dhe preparatet e tjera qė pėrgatiten me vajin e ullirit mjekohen plagė tė ndryshme, djegie tė lėkurės, duke ndihmuar nė ripėrtėritjen e indeve tė dėmtuara.

Vaji i ullirit, pėrbėn njė formulė shėndeti dhe jetėgjatėsie. Nė tė gjenden acidet omega-3-yndyrore, vitamina A dhe E, metale, selen, si dhe substanca antioksiduese.

Ai pėrmban acide yndyrore tė pangopura, mė sė tepėrmi acidit oleinik, i cili pėrmban 55-83 pėr qind tė acideve yndyrore tė pėrgjithshme, tė cilėt nė mėnyrė pozitive veprojnė nė metabolizmin e yndyrave nė mėlēi, rregullojnė kolesterolin, e mbrojnė zemrėn, gjė qė pakėson mundėsinė e prekjes nga sėmundjet e ngurtėsimit tė enėve tė gjakut, infarkt, tromboza dhe rregullojnė tensionin e gjakut.

Bima dhe lėvozhga e ullirit pėrdoren me rezultate shumė tė mira kundėr arteriosklerozės, tensionit tė lartė tė gjakut, temperaturat e larta etj.

Nėse vaji i ullirit pėrdoret si melhem pėr lyerje, forcon flokėt dhe ndalon tė thinjurit. Pirja e vajit tė ullirit ėshtė i dobishėm kundėr helmimit. Ky vaj lehtėson dhimbjet nė lukth dhe zorrė dhe mbyt parazitėt nė zorrė.

Ullinjtė e gjelbėr kanė vlera tė shumta ushqyese e gjithashtu forcojnė barkun dhe stimulojnė potencėn seksuale. Ullinjtė e hidhur janė tė mirė pėr trajtimin e djegieve. Tė pėrtypurit e gjetheve tė ullirit ndihmon nė rastet e inflamacionit tė mukozės sė gojės, herpesit, dermatitit buloz dhe kromės. Ēaji i pėrgatitur me gjethet e ullirit ul sasinė e sheqerit nė gjak. Diabetikėt kėshillohen tė hanė kokrra jeshile ulliri, tė cilat ulin etjen qė shkakton diabeti.

Pėr kėtė vaji i ullirit nuk duhet t’i mungojė dietės suaj ditore.www.YllPress.com
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio