Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ushqimet e njė diete tė shėndetshme!
Ermedin
Postuar nė: 25.03.2012, 11:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010Arrat janė njė burim i madh me proteina, fibra dhe antioksidantė, vitamina dhe minerale.

Fotografi e jashtme

Shpesh mendojmė se pėr tė ndjekur njė dietė tė shėndetshme mjafton qė tė eliminojmė ushqimet e rėnda dhe kalorike.

Sigurisht qė duhet reduktuar konsumimi i shumė elementėve tė dėmshėm pėr organizmin, por fillimisht duhet tė pėrqendrohemi tek futja nė dietėn e pėrditshme tė disa ushqimeve tė domosdoshme.

Janė disa ushqime qė pėrmirėsojnė dietėn tonė dhe qė e bėjnė trupin mė tė shėndetshėm.


Arrat

Arrat kanė shumė kalori dhe duhen konsumuar me sasi tė moderuar, por pikėrisht yndyra qė pėrmbajnė ėshtė jashtėzakonisht e mirė pėr organizmin. Duke konsumuar kėtė lloj yndyre qė gjendet tek arrat, organizmi redukton kolesterolin e keq dhe ul rrezikun pėr iktus dhe sėmundjet kardiake. Arrat janė njė burim i madh me proteina, fibra dhe antioksidantė, vitamina dhe minerale.


Peshku i pasur me yndyrė

Nėse konsumohet me masė, peshku i llojit salmon, sardele dhe troftė ėshtė thelbėsor pėr shėndetin. Jo vetėm qė ėshtė i pasur me vitamina dhe minerale, por pėrmban edhe Omega 3, njė element i domosdoshėm pėr organizmin e njeriut.Kėta lloj peshqish qė ju pėrmendėm me lart kanė efekte shumė pozitivė, pasi ulin rrezikun e sėmundjeve kardiake, tė dėmeve cerebrale, iktusit dhe kancerit tė prostatės. Ndėrkohė rezultatet e njė kėrkimi tė publikuar nė "British Journal of Ophthalmology", tregojnė se Omega 3 ėshtė njė element shumė i mirė pėr shėndetin e syve.


Panxhari

Panxhari ėshtė njė superushqim pėr shkak tė efekteve tė jashtėzakonshme qė ka pėr shėndetin. Studime tė shumta tregojnė se nėse konsumohet lėngu i panxharit, mund tė pėrmirėsohet shėndeti i zemrės, funksioni i mėlēisė dhe reduktohet rreziku i kancerit. Panxhari ėshtė njė burim me vitaminė C, e domosdoshme pėr rritjen dhe riparimin e indeve. Te panxhari gjendet edhe acidi folik qė parandalon aneminė dhe rrezikun e defekteve te fėmijėt qė ende ndodhen nė barkun e nėnės.


Qepa

Ushqime si qepa, hudhra, bishtat e qepėve tė njoma mund tė bėjnė mrekulli pėr organizimin tonė. Studime tė shumta tregojnė se si qepa ėshtė nė gjendje qė tė ulė nivelin e kolesterolit tė dėmshėm. Qepa mund tė ulė nivelin e presionit tė gjakut tek personat qė e kanė problem. Po ashtu ėshtė njė luftues i mirė kundėr baktereve dhe lufton viruset e ndryshme qė janė nė qarkullim, sidomos nė stinėn e ftohtė tė dimrit, ku rezistenca e trupit bie ndjeshėm pėr shkak tė temperaturave tepėr tė ulėta.


Perime me gjethe jeshile

Perime tė tilla si spinaqi janė tė pasura me hekur, potasium, kalēium dhe vitaminė C. Mėnyra e rritjes sė spinaqit, e bėn kėtė produkt tė pasur me elementė tė domosdoshėm pėr shėndetin e njeriut.

Manaferra, boronica...janė te pasura me antioksidantė me kapacitet qe te pėrmirėsojne shikimin, te parandalojne infeksionet nė kanalin urinar dhe nė luftimin e kancerit tė shtyllės kurrizore.


Fasulet

Nga studimet e fundit thuhet se personat qė kėrkojnė uljen e peshės mund tė besojnė te fasulet dhe te vlerat e tyre ushqyese. Fasulet, pėrvecse ndihmojnė njė person qė tė dobėsohet, furnizojnė trupin me energji dhe kanė proteina dhe substanca tė tjera ushqyese si hekuri, magnezi dhe vitamina tė tjera tė grupit B.


Domatet

Ndonjėherė vlerat e domates lihen nė hije. Por nė fakt efektet e jashtėzakonshme tė saj janė tė padiskutueshme. Domatet forcojnė sistemin imunitar, pėrmirėsojnė shėndetin e zemrės, ndihmojnė nė pėrmirėsimin dhe hollimin e gjakut dhe tė disa sėmundjeve tė tjera, pėrfshi edhe zemrėn.Burimi: www.YllPress.com

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ermedin nė 25.03.2012, 11:17
PM
Top
Ohri-
Postuar nė: 25.03.2012, 11:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 915
Antari Nr: 26611
Bashkangjitur: 04.06.2011Para buke a mbas buke te gjitha keto?!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ohri- nė 25.03.2012, 11:38


----------------------------------------
Na nuk jena UFAAAAAAAA!!!
PM
Top
Ermedin
Postuar nė: 25.03.2012, 12:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4878
Antari Nr: 24396
Bashkangjitur: 25.01.2010smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio