Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fuqia E Besimit
INDEXI
Postuar nė: 15.04.2008, 18:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Fuqia e besimit
Posted by Muhammed at 2:34 PM Apr
11,Perktheu: HAFSA XHEMAILI

Vėrtetė jeta ėshtė si katėr stinėt e vitit , stinė, pėr tė cilat na nxėnė malli tė vijnė, dhe stinė tė atilla qė i numėrojmė minutat deri nė mbarim.

Nėse hedhim njė shikim shohim se viti fillon me stinėn e dimrit, gjė qė na kujton temperaturat e ftohta, borėn , ngricjet, megjithatė ne dijmė t’ia dalim mbanė nė pėrditshmėrinė tonė. Ne nuk ndalemi sė vepruari, vazhdojmė shkollėn, punėn, vizitat pėr ēdo ditė. Bile edhe pėrgaditemi sa mė mirė t’ia dalim nė kėtė stinė.
Pas gjithė atij ftohti tė ashpėr, shohim pranverėn qė sjell me vete: dashuri, shpresė, gėzim, hare, bile shohim shumė ēifte tė kurorėzuar, dhe shumė diploma nė duar.


Ti je pasqyrė e mendimit tėnd

Nėse i besojmė thėnies „ Ti je ngrėnia yte’’ do tė duhet ti besojmė edhe thėnies „ Ti je pasqyrė e mendimit tėnd ’’


Kjo ėshtė jeta, pas qeshjes vjen qarja, dhe anasjelltas, dhe se si do t’ia dalim mbanė, kjo varet prej nesh se me ēfarė syri i shikojmė sendet. Ėshtė shumė e vėrtetė se fati nuk ėshtė nė kontrollin tonė, por e jona ngelė tė gjejmė mėnyrėn se si tė buzėqeshim edhe nė situata tė rėnda.


“Thuaj: “Neve nuk na godet asgjė tjetėr, pėrveē ēka na ėshtė caktuar nga Allahu; Ai ėshtė ndihmėtar yni”. Prandaj, vetėm Allahut le t’i mbėshteten besimtarėt”. (et-Tevbe, 51)

Nė jetė ballafaqohemi me lloj lloj sprovash, humbim tė dashurit tonė, pėsojmė aksidente tė rėnda, qėndrimi ynė i dobėt pėrpara sprovave nuk zgjedh asgjė, vajtimi ynė i pandėrprerė nuk ndėrron atė gjendje, por vetėm durimi ėshtė ilaēi i duhur.“Ne do t'ju sprovojmė me ndonjė frikė, me uri, me ndonjė humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepju myzhde durimtarėve. Tė cilėt, kur i godet ndonjė e pakėndėshme thonė: “Ne jemi tė All-llahut dhe ne vetėm tek Ai kthehemi!” (el-Bekare, 155-156)Pejgamberi s.a.v.s nė njė hadith thotė: ’ Nuk ka mirėsi mė tė mirė dhe mė tė madhe qė mund ti jepet dikuj se sa durimi, dije se triumfi ėshtė me durimin, Ėshtė e ēuditshme ēėshtja e besimtarit, nėse e godet ndonjė fatkeqsi, duron, dhe ėshtė mirė pėr tė, e nėse i jepet njė mirėsi, ai falenderon dhe ėshtė mirė pėr tė’’

Kthehemi te emėrtimi i kėsaj teme, „ fuqia e besimit’’ dijetarėt thonė se durimi ėshtė gjysma e besimit, besimi i ngjanė trupit, koka e tė cilit ėshtė durimi.

Pejgamberi s.a.v.s poashtu thotė: „ Durimi ėshtė dritė „ duke sqaruar se fatkeqėsitė qė kalon njeriu gjatė jetės janė errėsira, dhe kėto errėsira tejkalohen vetėm me durim.

http://drejtesia.blogspot.com/2008/04/fuqia-e-besimit.html
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio