Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse quhet dita e gėnjeshtrave 1 Prilli
mea_culpa
Postuar nė: 01.04.2012, 18:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 329
Antari Nr: 27252
Bashkangjitur: 26.03.2012Pse quhet dita e gėnjeshtrave 1 Prilli

e Dielė, 01 Prill 2012 18:28

Sot ėshtė 1 prill dhe quhet dita e gėnjeshtrave ose "April Fools" nė anglisht. Por pse ėshtė quajtur dita e gėnjeshtrave dhe nga vjen origjina?, A festohet dhe si?

Nė shumė vende tė ndryshme ajo festohet dhe nė mėnyra tė ndryshme. Madje dhe nė vendin tonė kur ishim fėmijė por dhe tani gėnjenim ose ndėrtonim njė situate pėr dike qė tė besonte se ishte e vėrtetė, por askush nuk mund tė inatosej pėrkundrazi qeshte dhe tė falėnderonte.

Shumė burime pohojnė se dita e gėnjeshtrave, filloi nė Francė pasi Mbreti Charles IX dha urdhėr tė prerė qė tė gjithė qytetarėt duhet tė fillojnė kalendarin e tyre mė 1 janar, duke u kthyer pas , nė fillim 3 muaj. Por pati edhe nga ata, qė e filluan nė fillim tė prillit pra nė 1 prill dhe u konsideruan qesharake.

Duke marrė parasysh kėtė festė, nė Francė festohet ēdo vit dhe origjina ėshtė peshku i vogėl. Nė Francė vetė njerėzit janė si peshq nė kėtė ditė dhe ndėrtojnė peshq prej letre dhe i ngjisin nė kurrizin e personave qė mendojnė se janė gėnjeshtarė.

Nė kėtė mėnyrė krijohet njė atmosferė e kėndshme dhe askush nuk mėrzitet.

Nė vende tė tjera festohet nė mėnyra tė tjera si nė Ukrainė ku ngatėrrojnė gjėra duke i futur njerėzit nė debate, nė Indi ku parada nė rrugė, hedhin bojė dhe ujė te njėri tjetri duke luajtur.

Po ashtu nė Skoci, Spanjė festimet janė tė ndryshme, madje nė Spanjė, 1 prill festohet nė 28 dhjetor.

http://info-kosova.net/lifestyle/2210-pse-...e-1-prilli.html
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio