Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gjuhėt e huaja largojnė rrezikun e sklerozės
Dredheza
Postuar nė: 02.04.2012, 15:38
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Fotografi e jashtme

Nėse dini tė flisni rrjedhshėm tė paktėn njė gjuhė tė huaj atėherė kjo gjė largon rrezikun e sklerozės, sipas njė studimi tė fundit.

Shkencėtarėt e Universitetit tė York (Angli) kanė dalė nė pėrfundimin se zotėrimi i njė gjuhe tė dytė ėshtė mirė pėr shėndetin mendor sepse rritet “fleksibiliteti mendor”.

Udhėheqėsi i studimit, Dr. Ellen Bialystok theksoi: “Studime tė mėparshme kanė dalė nė pėrfundim se mėsimi i njė gjuhe tė huaj nė moshė tė vogėl i ndihmon fėmijėt nė aftėsinė e tyre komunikuese, ndėrsa studimi ynė tregon se gjuha e huaj ndihmon edhe nė shėndetin mendor nė tė ardhmen afatgjatė.”

“Kėrkimi tregon se “manovrimi” nė njė apo mė shumė gjuhė tė huaja aktivizon zona tė caktuara tė trurit dhe “stėrvitja” e tyre ėshtė me leverdi pėr tė ardhmen”, shtoi Dr. Bialystok.

Studimi ėshtė publikuar nė revistėn shkencore ‘Trends in Cognitive Sciences’.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
JustinianI
Postuar nė: 06.04.2012, 03:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 512
Antari Nr: 25876
Bashkangjitur: 01.01.2011Shqiptaret ne pergjithesi flasin nga dy-tri gjuhe,shtoja kesaj edhe kinezēen e kryeministrit Berisha smil3dbd4e5e7563a.gif lirisht mund te themi se jemi kombi i vetem ne bote qe nuk i leme hapesire sklerozes smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio