Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 22 Pyetje nga prifti Krishter
want3d
  Postuar nė: 08.04.2012, 09:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007
Njėzet e dy pyetje dhe pėrgjigje qė mė kanė ēuditur dhe mė kanė shtangur me shkathtėsinė dhe mprehtėsinė e personit qė pėrgjigjet, andaj po ua sjell kėtė temė.
Ka qenė njė musliman shok me njė tė krishter. Ky i fundit (krishteri) insistoi qė shokun e tij musliman ta marrė nė kishė pėr tė prezantuar nė ligjėratėn priftit dhe pastaj te japė mendimin e tij.

Muslimani pranoi dhe shkuan.
Prifti e njohu dhe tha: A ka nė mesin tuaj muslimanė?
U ngrit muslimani dhe i tha: Unė. Si e dite?
Prifti tha: Ke shenja nė fytyrė, nga tė rėnat (shpesh) nė sexhde.
Muslimani buzėqeshi.
Prifti i tha: Dua t’i bėj 22 pyetje?
1- Kush ėshtė njė, qė nuk e ka tė dytin?
2- Kush janė dy, qė nuk e kanė tė tretin?
3- Kush janė tre, qė nuk e kanė tė katėrtin?
4- Kush janė katėr, qė nuk e kanė tė pestin?
5- Kush janė pesė, qė nuk e kanė tė gjashtin?
6- Kush janė gjashtė, qė nuk e kanė tė shtatin?
7- Kush janė shtatė, qė nuk kanė tė tetin?
8- Kush janė tetė, qė nuk kanė tė nėntin?
9- Kush janė nėntė, qė nuk e kanė tė dhjetin?
10- Kush janė dhjetė, qė pranojnė shtesė?
11- Kush janė njėmbėdhjetė, qė nuk kanė tė dymbėdhjetėn?
12- Kush janė dymbėdhjetė, qė nuk e kanė tė trembėdhjetėn?
13- Kush janė trembėdhjetė, qė nuk e kanė tė katėrmbėdhjetėn?
14- Ēfarė ėshtė ajo gjė qė frymon dhe nuk ka shpirt?
15- Cili ėshtė varri qė ka udhėtuar me pronarin e tij?
16- Kush janė ata qė kanė gėnjyer dhe kanė hy nė Xhennet?
17- Ēfarė ėshtė ajo qė e ka krijuar Allahu dhe e ka mohuar?
18- Kush janė ata qė i ka krijuar Allahu pa babė dhe nėnė?
19- Kush ėshtė ajo krijesė prej zjarri, kush e shkatėrroi me zjarr, dhe kush e ruajti me zjarr?
20- Kush ėshtė ajo qė ėshtė krijuar nga guri, ėshtė shkatėrruar me gurė, dhe ėshtė ruajtur me guri?
21- Ēfarė ėshtė ajo gjė qė e ka krijuar Allahu dhe e ka llogaritur madhėshtore?
22- Cila ėshtė ajo pemė qė i ka dymbėdhjetė degė, e nė ēdo degė tridhjetė fletė, nė ēdo fletė pesė fryte, tri prej tyre me hije e dy me diell?Buzėqeshi muslimani, me buzėqeshjen e atij qė ėshtė i bindur nė Allahun dhe tha:
Bismilahi-Rrahmani-Rrahim
Pėrgjigjet:
1- Allahu i Lartėsuar ėshtė Njė, qė nuk e ka tė dytin.
2- Dy qė nuk e kanė tė tretin, janė: Nata dhe dita. “ …natėn dhe ditėn i kemi bėrė dy argumente..” (Isra, 12)
3- Tre qė nuk kanė tė katėrtin, arsyet e Musaut me Hidrin: Shpimi i anijes, mbytja e fėmisė dhe drejtimi i murit.
4- Katėr qė nuk e kanė tė pestin: Kur’ani, Inxhili, Tevrati dhe Zeburi.
5- Pesė qė nuk e kanė tė gjashtin: Pesė kohėt e namazit.
6- Gjashtė qė nuk e kanė tė shtatin: Ditėt nė tė cilat Allahu e ka krijuar gjithėsinė.
7- Shtatė qė nuk e kanė tė tetėn: Shtatė palė qiej. “… I cili krijoi shtatė qiej nė kate dhe nuk sheh kurrfarė kontrastesh nė krijimin e tė Gjithėmėshirshmit…” (Mulk, 3)
8- Tetė qė nuk e kanė tė nėntin: Bartėsit e arshit tė Allahut. “…Atė ditė e bartin fronin e Allahut tetė engjuj…” (Hakkah, 17)
9- Nėntė qė nuk e kanė tė dhjetin, janė mrekullitė e Musaut: Shkopi, dora ndriēuese, pėrmbysjet, thatėsira, bretkosat, gjaku, karkalecat, rriqrat, dhe ēarja e detit.
10- Dhjetė qė pranojnė shtesė: Punėt e mira, ai qė bėnė njė tė mirė shpėrblehet me dhjetė, e Allahu ia shumėfishon atij qė do.
11- Njėmbėdhjetė qė nuk e kanė tė dymbėdhjetėn: Vėllezėrit e Jusufit.
12- Dymbėdhjetė qė nuk e kanė tė trembėdhjetin: Janė mrekullia e Musaut, kur i ra me shkop gurit dhe shpėrthyen dymbėdhjetė burime uji. “Dhe kur Musa, pėr popullin e vet u lut pėr ujė, e Ne i thamė: “Bjeri me shkopin tėnd gurit! Prej tij shpėrthyen dymbėdhjetė burime…” (Bekare, 60)
13- Trembėdhjetė qė nuk e kanė tė katėrmbėdhjetin: Vėllezėrit e Jusufit, babai dhe nėna e tij.
14- Ajo qė frymon dhe nuk ka shpirt: Mėngjesi. “…dhe agimi kur frymon…” (Tekvir, 18)
15- Ndėrsa varri qė ka udhėtuar me pronarin: Balena kur e ka gėlltitur Junusin.
16- Ata qė kanė gėnjyer dhe kanė hyrė nė Xhennet: Janė vėllezėrit e Jusufit.
17- Ajo qė e ka krijuar Allahu, dhe e ka mohuar: Zėri i gomarit, “me tė vėrtetė zėri mė i pakėndshėm ėshtė zėri i gomarit.” (Lukman)
18- Ata qė i ka krijuar Allahu pa babė dhe nėnė janė: Ademi , melaiket dhe dashi i kurbanit.
19- Krijesa nga zjarri: Ėshtė djalli, ai qė ėshtė shkatėrruar me zjarr ėshtė Ebu Xhehli, ndėrsa atė qė (Allahu) e ka ruajtur nga zjarri ėshtė Ibrahimi.
20- Ajo qė ėshtė krijuar nga guri janė Deveja e Salihut. Ata qė u dėnuan me gurė janė poseduesit e Elefantit (As’habul Fil). Ndėrsa ata qė u ruajtėn nė gurė janė banorėt e shpellės (as’habul-kehf).
21- Ajo qė e ka krijuar Allahu dhe e ka llogaritur madhėshtore ėshtė: Dredhia e grave.
22- E, pema ėshtė: Dymbedhjetė muajte e vitit, degėt janė ditėt e muajit, pesė frytet janė pesė namazet ditore. 3 me hije janė sabahu, akshami dhe jacia, e dy me diell janė dreka dhe ikindia.

Kėshtu u pėrgjigj muslimani. Prifti dhe tė pranishmit u ēuditėn.
Por, Prifti u befasua prej njė pyetje tė vetme nga djaloshi musliman, e ajo ėshtė: Kush ėshtė ēelėsi i Xhennetit?
Prifti nuk mundi tė pėrgjigjet, por u detyrua tė pėrgjigjet pas njė insistimi nga tė pranishmit.

Pėrktheu: Valdet Kamberi


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio