Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studentet shqiptare dhe ata franceze, Ne nuk jemi KERKAH HIĒ!
BESI_dr
  Postuar nė: 20.03.2006, 19:57
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006
Studentet franceze ka kohe qe kane ngitur zerin kunder kontrates CPE (Contrat premičre embauche - kontrata e punesimit te pare” tė cilen e quajne me ironi “contrat poubelle embauche - kontrata plehra e punesimit », ose «contrat premičre exclusion - kontrata e perjashtimit te pare.
E tera nisi me 16 janar 2006. Ne kete date, pas kontrates se punesimeve te reja, Dominique de Villepin njofton krijimin e kontrates se punesimeve te para, kontrate rezervuar te rinjve nen 26 vjeē, qė lihen ne nje periudhe prove dyvjeēare. Dihet qe pati njė reagim te shpejte kunder tė sindikatave dhe te se majtes.
Nderkohe nuk mbaj mend qe studentet shqiptare, ne te gjitha qendrat ku studiojne te kene bere protesta ose te kene shfaqur pakenaqesite e tyre ne kete forme.
Une di qe ketu ne Kosove studentet me shume jane te prire qe t'i marrin rruget per ndonje kerkese politike, ose kur cenohet drejtperdrejt interesi i ndonje organizate studentore, dhe me kete rast anetaresiae organizates se caktuar vershon rruget.
SI MENDONI, KUR DO VETEDIJESOHEMI DHE ME NGULM T'I KERKOJME EDHE NE TE DREJTAT DHE T'I MBROJME INTERESAT KRUCIALE QE NA TAKOJNE?
PMEmail PosterUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio