Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Toka e parė nga lart si kurrė mė parė
Dredheza
Postuar nė: 13.05.2012, 20:27
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.200440 vjet mė parė, nė garėn pėr pushtimin e hapėsirės mes NASA-s dhe rivales sė saj tė Rusisė ish-komuniste, agjencia amerikane triumfoi duke sjellė dhjetra imazhe tė Tokės, shkrepur nga lartėsia nėpėrmjet satelitit “The Blue Marble”.

Por sot, 40 vite mė vonė, Rusia hakmerret duke publikuar njė imazh tė vetėm, njė imazh qė tregon planetin tonė si kurrė mė parė, qartėsisht me cilėsinė 12 megapiksel.

Foto ėshtė shkrepur nga sateliti rus i hidro-meteorologjisė, Electro-L, satelit i gjeneratės sė fundit i hedhur nė orbitė, nė 36 mijė kilometra distancė mbi brezin ekuadorial, nė janar tė vitit 2011.


Fotografi e jashtme

Electro-L nis drejt Tokės njė imazh cdo 30 minuta dhe cdo piksel ėshtė ekuivalent me 1 kilometėr.

Por pėr Robert Simmon, shkencėtar nė Goddard Space Flight Center, imazhet e sjella nga NASA nė tokė, nuk janė as mė tė mira, as mė tė kėqia se ato tė rusėve. “Ndryshimi gjendet tek pėrpunimi i tė dhėnave”, thotė ai.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio