Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> POGAĒE LULE
ßina
Postuar nė: 02.06.2012, 11:38
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009POGAĒE LULE

Fotografi e jashtme

Pėrbėrėsit: 1 kg miell,1/2 litėr qumėsht,2 vezė+1 pėr lyerje tė pogaēes,125 ml vaj,1-2 lugė s.sheqer,1 lugė e mesme kripė,1 qeskė sheqer vanileje,2 qeska tharmė buke,100 gr gjalpė.Ulet tharmi nė ½ gotė qumėsht tė vakėt(merret nga masa e qumėshtit)me 1 lugė miell dhe pak sheqer.Zinet brumi me pėrbėrėsit e sipėrshėnuar,pėrpos gjalpit dhe 1 veze.Brumi ngjeshet nė tavolinė tė pėrmillur,pastaj vendoset nė enė ku ėshtė zėnė,lyhet me njė lugė vaj dhe i mbuluar qėndron nė vend tė vakėt afro dy orė.

Brumi i ardhur ngjeshet pak,pastaj ndahet nė dy pjesė.Njėra pjesė e brumit ndahet nė pesė kuleē. Kuleēėt hapen sa tepsia ku do tė piqet pogaēja.Lyhen me gjalpė 4 kuleē,i pesti nuk lyhet,por i mbulon edhe anash tė tjerėt.Vendosen nė tepsi dhe priten nė tetė pjesė,duke i lėnė skajet afro 2 cm tė pa prera.

Pjesėt e prera pėrvilen nga mesi, deri nė skaj tė tepsisė duke formuar kėshtu petale lulesh.Nga brumi i dytė, ndahet njė topth brumi pėr mes,kurse pjesa tjetėr pritet nė 5 kuleē dhe veprohet njėlloj sikurse me brumin e parė.Petėt e lyera vendosen nė mesin e zbrazėt tė tepsisė dhe priten nė tetė pjesė,por prerja bėhet nė mes tė petales sė pėrvjelur.

Edhe kėto 8 pjesė tė prera pėrvilen nė mes tė petaleve tė mėparshme.Nė mes vendoset brumi nė formė topthi ,i cili e formon lulen.Pogaēja mbulohet me pecetė pėr 30-40 min.pastaj lyhet me vezė,mbi i hidhet susam dhe futet nė furrė tė nxehtė me temperature 200* C pėr t’u pjekur pėr afro 30-35 min./tryeza.org

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtmeJU BEFTE MIRE smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
packs
Postuar nė: 02.06.2012, 12:25
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (ßina @ 02.06.2012, 12:38)JU BEFTE MIRE smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Flm, a ban ndrrime se e kam nje pogaēe tiger. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
ßina
Postuar nė: 02.06.2012, 13:45
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (packs @ 02.06.2012, 13:25)
Flm, a ban ndrrime se e kam nje pogaēe tiger. smil3dbd4daabd491.gif

Qiti faktet (fotot kishe) se kete pogace nuk e nderroj me asnje tjeter. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Essa
Postuar nė: 03.06.2012, 15:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6262
Antari Nr: 17241
Bashkangjitur: 11.09.2008Edhe mu m'pelqen.


----------------------------------------
Mos lejoni qė mendja juaj te jetė sherbėtore pa mbikqyrės!!!
Von i sheh njeriu pasojat!!!!!!!!
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 04.06.2012, 11:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009mmmmmm te kisha veq nje cope ke tu m“knaq qysh jam unt o kuku


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
ßina
Postuar nė: 04.06.2012, 11:29
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (kosova_rja @ 04.06.2012, 12:24)
mmmmmm te kisha veq nje cope ke tu m“knaq qysh jam unt o kuku

Ani paramendo edhe me djath e me caj, ishim knaq tu haneger e tu bo muhabet mmmmmm.


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 04.06.2012, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (ßina @ 04.06.2012, 12:29)
Ani paramendo edhe me djath e me caj, ishim knaq tu haneger e tu bo muhabet mmmmmm.

muhabet ani a kto tjerat ncuk nuk i du me ja prish lezetin der ksaj pogace veq nje kisha pas qef me kan e nxeht mmmmm te knaq edhe that smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
1302989420
Postuar nė: 04.06.2012, 19:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 232
Antari Nr: 16989
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (ßina @ 02.06.2012, 12:38)
POGAĒE LULE

Fotografi e jashtme

Pėrbėrėsit: 1 kg miell,1/2 litėr qumėsht,2 vezė+1 pėr lyerje tė pogaēes,125 ml vaj,1-2 lugė s.sheqer,1 lugė e mesme kripė,1 qeskė sheqer vanileje,2 qeska tharmė buke,100 gr gjalpė.Ulet tharmi nė ½ gotė qumėsht tė vakėt(merret nga masa e qumėshtit)me 1 lugė miell dhe pak sheqer.Zinet brumi me pėrbėrėsit e sipėrshėnuar,pėrpos gjalpit dhe 1 veze.Brumi ngjeshet nė tavolinė tė pėrmillur,pastaj vendoset nė enė ku ėshtė zėnė,lyhet me njė lugė vaj dhe i mbuluar qėndron nė vend tė vakėt afro dy orė.

Brumi i ardhur ngjeshet pak,pastaj ndahet nė dy pjesė.Njėra pjesė e brumit ndahet nė pesė kuleē. Kuleēėt hapen sa tepsia ku do tė piqet pogaēja.Lyhen me gjalpė 4 kuleē,i pesti nuk lyhet,por i mbulon edhe anash tė tjerėt.Vendosen nė tepsi dhe priten nė tetė pjesė,duke i lėnė skajet afro 2 cm tė pa prera.

Pjesėt e prera pėrvilen nga mesi, deri nė skaj tė tepsisė duke formuar kėshtu petale lulesh.Nga brumi i dytė, ndahet njė topth brumi pėr mes,kurse pjesa tjetėr pritet nė 5 kuleē dhe veprohet njėlloj sikurse me brumin e parė.Petėt e lyera vendosen nė mesin e zbrazėt tė tepsisė dhe priten nė tetė pjesė,por prerja bėhet nė mes tė petales sė pėrvjelur.

Edhe kėto 8 pjesė tė prera pėrvilen nė mes tė petaleve tė mėparshme.Nė mes vendoset brumi nė formė topthi ,i cili e formon lulen.Pogaēja mbulohet me pecetė pėr 30-40 min.pastaj lyhet me vezė,mbi i hidhet susam dhe futet nė furrė tė nxehtė me temperature 200* C pėr t’u pjekur pėr afro 30-35 min./tryeza.org

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtmeJU BEFTE MIRE smil3dbd4d4e4c4f2.gif

ėėėėėmmmmm.... walla cka po me pelqejka...bravo bina smile52349823423jk.gif smile52349823423jk.gif


----------------------------------------
-Fakti qė i sėmuri po shkon mirė nuk do tė thotė se diagnoza juaj ėshtė e saktė–Samuel J.Meitzer,mjek
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio