Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Doktoron kryetari i Strugės, Ramiz Merko
princeton
Postuar nė: 12.06.2012, 12:31
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 6293
Bashkangjitur: 13.03.2007Fotografi e jashtme

Mė datė 07/06/2012, ditėn e enjte, nė orėn 12/00, kryetari i Komunės sė Strugės, z. Ramiz Merko, mbrojti suksesshėm studimet e tij tė ciklit tė tretė, nė Fakultetin Ekonomik, nė Universitetin Ndėrkombėtar tė Novi Pazarit, me vendndodhje: Vuka Karadžića, bbNovi Pazar, RS-36300, Serbia.

Rektori i universitetit nė fjalė, Prof. Dr. Mevlud Dudić, Dekani i Fakultetit Prof. dr Bećir Kalač, dhe anėtarėt e komisionit tė pranimit tė tezės, u shprehėn me superlativa pėr njė mbrojtje unike dhe shkencore, e cila kishte kohė qė nuk prezantohej nga njė student i kėsaj moshe disa-dekadėshe, rreth tė pesėdhjetave.

“Natyrisht, pėr simpatizantėt dhe tė pėrkushtuarit e Arsimit dhe Shkencės, hulumtimet dhe kėrkimet shkencore nuk kanė tė sosur, ato janė indiferente ndaj moshės sė aplikantit, madje kjo e fundit formėson nė vlera sublime karakterin e tyre shkencor”, ishte pėrshėndetja e njė prej anėtarėve tė komisionit pranues sė tezės, pėr punėn e palodhur studimore tė z. Ramiz Merko.

Ndėrkohė qė tė pranishmit, pėrpos pyetjeve tė shumta, pėrgėzuan kandidatin pėr hulumtimin dhe pėrpilimin e temės ‘‘Harxhimet nė funksion tė shfrytėzimit tė kapaciteteve tė ndėrmarrjeve prodhuese’’, njė tezė mė njė trajtim qė nuk gjen antipod, as klon tė sajin, nė sferėn shumėpėrmasore tė studimeve shkencore, specifikisht nė programin e Doktoraturės.

Mes duartrokitjeve tė sallės ku u realizua mbrojtja, z. Merkos iu dorėzua Vendimi i Pranimit nga Komisioni i ngritur me personalitete tė shquara tė Arsimit dhe Shkencės nė Serbi, profesorė tė universitetit ‘Novi Pazar’, tė cilėt me vendim tė arsyetuar nė bazė tė vlerėsimeve maksimale unanime, i dhanė titullin e merituar ‘Doktor i Shkencave EKONOMIKE’.

“Z. Merko ėshtė njė anėtar i paēmuar i familjes sonė tė madhe nė Universitetin Ndėrkombėtar tė Strugės, dashamirėsia e tė cilit e ka shoqėruar gjithmonė institucionin tonė, ai pėrpos dėshirės dhe kontributit qė ka dhėnė, jep dhe s’do tė rresht kurrė sė dhėni pėr Arsimin e Lartė, me dėshirėn dhe shpresėn tonė tė madhe, pėr ta shndėrruar Strugėn nė njė Qendėr Universitare.

Pėrshėndetim pėrzemėrsisht Dr. Merkon, sepse tashmė formalizoi personin e tij, si pjesė e pandarė e kėsaj plejade shkencėtarėsh, duke qenė ‘Doktor i Shkencave Ekonomike Ramiz Merko”, u shpreh Prof. Dr.Aleksander Biberaj nga ana e Rektoratit tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, transmeton Zhurnal.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 12.06.2012, 12:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Me sa e pash une kete link sbehej fjale askund per rektor.E keni be ket forum si tefter i hallvaxhive tu shkrujt kot gjera,palidhje pa kuptim vec me sha dikend,e keni be mendermethene.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio