Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Google dhe Apple do na pėrgjojnė
Zedka
Postuar nė: 12.06.2012, 17:46
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010Fotografi e jashtme


Pas hartave satelitoreve qė tregojnė vendndodhjen duke pasur vetėm njė telefon celular nė dorė dhe shumė shpikjeve tė tjera tė telefonisė celulare, dy kompanitė, Google dhe Apple janė drejt realizimit tė njė projekti tė ri. Bėhet fjalė pėr vendosjen e satelitėve nė shėrbim tė kompanive, me anė tė tė cilave mund tė shihet njė objekt nė toktė deri nė masėn 10 centimetra.

Synohet qė tė pėrmirėsohen imazhet e shėrbimit Google Map, duke futur nė celularė tekologjinė 3D dhe duke sjellė nga terreni tė gjitha detajet nė aparatet celularė.

Pėr shkencėtarėt kjo ėshtė njė arritje dhe do tė shtonte aplikacionet e mjaft telefonave. Por pėr shumė tė tjerė duket si njė projekt ogurzi, pasi pėrdorimi i pajisjeve mund tė jetė njė pėrgjues efikas pėr shumė njerėz.

Fillimisht projekti do tė nis me avionė special, pėr tė bėrė fotografimin e zonave. Nė fakt janė tė njėjtėt avionė spiunė qė pėrdoren nga ushtria amerikane pėr fotografimin nga ajri tė zonave tė rrezikshme.

Fotot e marra mė pas vendosen nė programin Google Map dhe mund tė pėrditėsohen nė bazė tė satelitėve. Sipas njė administratori tė Google avionėt kanė nisur eksperimentimin nė 20 shtete. Ata mund tė sjellin imazhe tė detajuara, madje dhe tė shohin ēfarė ka pas dritareve tė shtėpive.

Projekti ka sjellė reagimet e shumė shoqatave pėr mbrojtjen e tė dhėnave.


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio