Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ja se cfare thote Volteri..
Zedka
Postuar nė: 18.06.2012, 17:57
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010Ja se cfare thote Volteri,Filozofi dhe shkrimtari i madh francez.
Per profetin Muhamed a.s,per fene islame dhe per ate te krishtere:
“Feja me tė cilėn erdhi Muhammedi a.s,pa dyshim ėshtė mė e lartė se Krishterizmi.
Besimtarėt muslimanė nuk janė sprovuar me mosbesimin, me tė cilin janė
testuar tė krishterėt, tė cilėt, nė fund, deklaruan: ‘Njė Zot ėshtė nė
tresh, ndėrsa trinia ka njėsinė e njėshit.’
Besimi nė Njė Zot tė Vetėm, tė Gjithėfuqishėm ka qenė nė themel tė Islamit.
Ekzistimin e tij, Islami ia ka borxh liderit tė tij dhe trimėrisė sė tij,
ndėrsa tė krishterėt pėrdorėn shpatėn dhe zjarrin
pėr pėrhapjen e fesė sė tyre.

O Zot, Zot i Madh! Sikur kėta popuj tė Evropės t’i merrnin si model
muslimanėt! Nuk ka dyshim qė Muhammedi a.s. ka qenė njeri vėrtet i madh.
Nė gjirin e virtyteve tė tij dhe personalitetit paradogmatik ka kultivuar
gjenerata madhėshtore. Ai ka qenė shtetas i urtė dhe i drejtė, i cili deri
nė fund ka realizuar revolucionin mė tė madh nė historinė e njerėzimit.”
“Luteri nuk ėshtė i denjė as t’ia zgjidhė lidhėset e kėpucėve Muhammedit.”
“Pėrsėris se ata, qė fenė Islame e quajnė si fe me lakmi epshesh shtazore
dhe njė fe qė i hap shteg plogėshtisė dhe papunėsisė, janė tė padijshėm,
trundryshkur e mendjesėmurė. Kėto pretendime, janė fare tė pabaza dhe
qėndrojnė shumė larg nga e vėrteta. Edhe ata, qė i pranojnė si tė qėna kėto,
nuk e njohin aspak problemin.
O priftėrinj e kallogjerė! Tė gjithė ju, o burra klerikė! Nė qoftėse
urdhėroheni tė mbani agjėrim nė muajin korrik, nė qoftėse ju ndalohen vera
qė pini e bixhozi qė lozni, nėse urdhėroheni tė bėni pelegrinazh (haxh) nė
ranishtat e nxehta tė Hixhazit (Arabisė), nėse vendoset tė jepni dy e gjysmė
pėrqind tė tė ardhurave tuaja pėr sadaka.
Ndėrkaq, nė Dictionnaire Philosophique, IV, f. 319, ai thotė:
“Vėllait tim musliman do t’i thosha: Feja jote, mė duket njė fe shumė e
respektuar. Ti adhuron vetėm njė Zot. Ēdo vit, je i detyruar tė japėsh, si
zekat, njė tė dyzetėn e tė ardhurave dhe ditėn e Bajramit tė bėsh paqe me
armiqtė. Priftėrinjtė tanė, qė shpifin tėrė botėn, ndoshta njė mijė herė
thanė se feja jote zuri vend, sepse ėshtė njė fe qė u drejtohet plotėsisht
kėnaqėsive. Tė gjithė kėta tė mjerė kanė gėnjyer. Feja jote ėshtė shumė
fisnike.”
Nė “Fjalori Filozofik v. III”, kapitulli “Muslimanėt”, Volteri thėrret me nervozitet:
“Ju them pėrsėri, analfabetė tė marrė, vetėm tė paditurve mund t’u thuhet se feja Islame ėshtė sensuale dhe epsharake; pėr kėtė, as qė bėhet fjalė, ju kanė mashtruar sikurse edhe pėr shumė tė tjera…
Lehtė ėshtė tė shpifet, por unė e urrej shpifjen – thotė Volter nė fund tė
artikullit. Pasaktėsitė duhet vazhdimisht tė pėrgėnjeshtrohen, sepse edhe
kur e hedhim poshtė njė mashtrim, gjithnjė gjendet dikush qė do tė risjellė
atė. Mund tė shkruhen shumė libra voluminozė me intrigat e pavėrteta, me tė
cilat janė sulmuar muslimanėt. Ēdo gjė qė ėshtė thėnė pėr muslimanėt, deri
mė sot, duhet hedhur nė zjarr.


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 18.06.2012, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009Sigurisht i ke harruar edhe kėto thėnie:

"Zoti ėshtė njė komik qė luan para njė publiku qė ka frikė tė qeshė."

Ja edhe njė qė do tė ju pelqejė:
"Kristianizmi ėshtė feja mė qesharake, mė absurde dhe mė e pėrgjakshme qė ka infektuar ndonjėherė botėn."


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 18.06.2012, 18:26
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Mbinjeriu @ 18.06.2012, 19:21)
Sigurisht i ke harruar edhe kėto thėnie:

"Zoti ėshtė njė komik qė luan para njė publiku qė ka frikė tė qeshė."

Ja edhe njė qė do tė ju pelqejė:
"Kristianizmi ėshtė feja mė qesharake, mė absurde dhe mė e pėrgjakshme qė ka infektuar ndonjėherė botėn."

Do thuash se nuk jan? shiko vetem ne kohen e kryqezatave se jan vra nga kisha krishtere.

Nuk kemi te drej te perqeshim fen e askujt ne ,por realiteti duhet thuhet cdo her.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Zedka nė 18.06.2012, 18:26


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Mbinjeriu
Postuar nė: 18.06.2012, 18:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9652
Antari Nr: 22454
Bashkangjitur: 04.06.2009 Citim (Zedka @ 18.06.2012, 19:26)
Do thuash se nuk jan? shiko vetem ne kohen e kryqezatave se jan vra nga kisha krishtere.

Nuk kemi te drej te perqeshim fen e askujt ne ,por realiteti duhet thuhet cdo her.

Nuk e mohova nė asnjė mėnyrė,se gjėrat janė tė qarta si kristali qė thonė disa,madje edhe postova edhe njė thėnie qė e vulosė tekstin mė lartė!


----------------------------------------
"Besimi ėshtė mė i thjeshtė se mendimi. Ndaj dhe ka mė tepėr besimtarė se mendimtarė"
PM
Top
ßina
Postuar nė: 18.06.2012, 18:51
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Mbinjeriu @ 18.06.2012, 19:21)
Sigurisht i ke harruar edhe kėto thėnie:

"Zoti ėshtė njė komik qė luan para njė publiku qė ka frikė tė qeshė."

Ja edhe njė qė do tė ju pelqejė:
"Kristianizmi ėshtė feja mė qesharake, mė absurde dhe mė e pėrgjakshme qė ka infektuar ndonjėherė botėn."

Pse po ja "devijon" LIBIDES (libidos) temen? smil3dbd4dcd7b9f4.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 19.06.2012, 08:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Perderisa Absolutja e ka lavderuar Muhamedin a.s. nuk besoj se relativja gjen fjale ne vokabularin e tij per te fole fjale miradije per te...


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.12.2012, 18:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Zedka @ 18.06.2012, 11:57)
Ja se cfare thote Volteri,Filozofi dhe shkrimtari i madh francez.
Per profetin Muhamed a.s,per fene islame dhe per ate te krishtere:
“Feja me tė cilėn erdhi Muhammedi a.s,pa dyshim ėshtė mė e lartė se Krishterizmi.
Besimtarėt muslimanė nuk janė sprovuar me mosbesimin, me tė cilin janė
testuar tė krishterėt, tė cilėt, nė fund, deklaruan: ‘Njė Zot ėshtė nė
tresh, ndėrsa trinia ka njėsinė e njėshit.’
Besimi nė Njė Zot tė Vetėm, tė Gjithėfuqishėm ka qenė nė themel tė Islamit.
Ekzistimin e tij, Islami ia ka borxh liderit tė tij dhe trimėrisė sė tij,
ndėrsa tė krishterėt pėrdorėn shpatėn dhe zjarrin
pėr pėrhapjen e fesė sė tyre.

O Zot, Zot i Madh! Sikur kėta popuj tė Evropės t’i merrnin si model
muslimanėt! Nuk ka dyshim qė Muhammedi a.s. ka qenė njeri vėrtet i madh.
Nė gjirin e virtyteve tė tij dhe personalitetit paradogmatik ka kultivuar
gjenerata madhėshtore. Ai ka qenė shtetas i urtė dhe i drejtė, i cili deri
nė fund ka realizuar revolucionin mė tė madh nė historinė e njerėzimit.”
“Luteri nuk ėshtė i denjė as t’ia zgjidhė lidhėset e kėpucėve Muhammedit.”
“Pėrsėris se ata, qė fenė Islame e quajnė si fe me lakmi epshesh shtazore
dhe njė fe qė i hap shteg plogėshtisė dhe papunėsisė, janė tė padijshėm,
trundryshkur e mendjesėmurė. Kėto pretendime, janė fare tė pabaza dhe
qėndrojnė shumė larg nga e vėrteta. Edhe ata, qė i pranojnė si tė qėna kėto,
nuk e njohin aspak problemin.
O priftėrinj e kallogjerė! Tė gjithė ju, o burra klerikė! Nė qoftėse
urdhėroheni tė mbani agjėrim nė muajin korrik, nė qoftėse ju ndalohen vera
qė pini e bixhozi qė lozni, nėse urdhėroheni tė bėni pelegrinazh (haxh) nė
ranishtat e nxehta tė Hixhazit (Arabisė), nėse vendoset tė jepni dy e gjysmė
pėrqind tė tė ardhurave tuaja pėr sadaka.
Ndėrkaq, nė Dictionnaire Philosophique, IV, f. 319, ai thotė:
“Vėllait tim musliman do t’i thosha: Feja jote, mė duket njė fe shumė e
respektuar. Ti adhuron vetėm njė Zot. Ēdo vit, je i detyruar tė japėsh, si
zekat, njė tė dyzetėn e tė ardhurave dhe ditėn e Bajramit tė bėsh paqe me
armiqtė. Priftėrinjtė tanė, qė shpifin tėrė botėn, ndoshta njė mijė herė
thanė se feja jote zuri vend, sepse ėshtė njė fe qė u drejtohet plotėsisht
kėnaqėsive. Tė gjithė kėta tė mjerė kanė gėnjyer. Feja jote ėshtė shumė
fisnike.”
Nė “Fjalori Filozofik v. III”, kapitulli “Muslimanėt”, Volteri thėrret me nervozitet:
“Ju them pėrsėri, analfabetė tė marrė, vetėm tė paditurve mund t’u thuhet se feja Islame ėshtė sensuale dhe epsharake; pėr kėtė, as qė bėhet fjalė, ju kanė mashtruar sikurse edhe pėr shumė tė tjera…
Lehtė ėshtė tė shpifet, por unė e urrej shpifjen – thotė Volter nė fund tė
artikullit. Pasaktėsitė duhet vazhdimisht tė pėrgėnjeshtrohen, sepse edhe
kur e hedhim poshtė njė mashtrim, gjithnjė gjendet dikush qė do tė risjellė
atė. Mund tė shkruhen shumė libra voluminozė me intrigat e pavėrteta, me tė
cilat janė sulmuar muslimanėt. Ēdo gjė qė ėshtė thėnė pėr muslimanėt, deri
mė sot, duhet hedhur nė zjarr.

Na e thuaj te verteten ku e ke marre kete tekst,na e jep linkun ne gjuhen frenge ose angleze.
Apo kjo eshte thjesht nje shpifje qe po ua ben gjithe shqiptareve.

Volteri ka qene islamofob.Perkthimeve ne gjuhen shqipe nuk u besohet.
Ja c'ka thote ai.

But that a camel-merchant should stir up insurrection in his village; that in league with some miserable followers he persuades them that he talks with the angel Gabriel; that he boasts of having been carried to heaven, where he received in part this unintelligible book, each page of which makes common sense shudder; that, to pay homage to this book, he delivers his country to iron and flame; that he cuts the throats of fathers and kidnaps daughters; that he gives to the defeated the choice of his religion or death: this is assuredly nothing any man can excuse, at least if he was not born a Turk, or if superstition has not extinguished all natural light in him.
Source: Letter to Frederick II of Prussia, December 1740, referring to Mohammed.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 21.12.2012, 00:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (igli_st @ 20.12.2012, 19:20)
Na e thuaj te verteten ku e ke marre kete tekst,na e jep linkun ne gjuhen frenge ose angleze.
Apo kjo eshte thjesht nje shpifje qe po ua ben gjithe shqiptareve.

Volteri ka qene islamofob.Perkthimeve ne gjuhen shqipe nuk u besohet.
Ja c'ka thote ai.

But that a camel-merchant should stir up insurrection in his village; that in league with some miserable followers he persuades them that he talks with the angel Gabriel; that he boasts of having been carried to heaven, where he received in part this unintelligible book, each page of which makes common sense shudder; that, to pay homage to this book, he delivers his country to iron and flame; that he cuts the throats of fathers and kidnaps daughters; that he gives to the defeated the choice of his religion or death: this is assuredly nothing any man can excuse, at least if he was not born a Turk, or if superstition has not extinguished all natural light in him.
Source: Letter to Frederick II of Prussia, December 1740, referring to Mohammed.

Voltaire - The Anti-Religion Deist who Admired the Prophet Muhammad(saw)

Well, the case of Voltaire is quite fascinating, especially in light of how various Islamophobes like to quote Voltaire demeaning Islam and Muhammad(saw). Not many people in the english speaking world know the facts I write below, as many (especially Islamophobes) are under the belief that Voltaire was hostile towards every religion/religious figure.

Voltaire was a French enlightenment writer, historian and philosopher. He was famous for his wit, anti-Theism/religion and for his advocacy of civil liberties. He used to hate Muhammad(pbuh) and wrote a lot of bigotry towards him. As you may see some Islamophobes quote;

“But that a camel-merchant should stir up insurrection in his village; that in league with some miserable followers he persuades them that he talks with the angel Gabriel; that he boasts of having been carried to heaven, where he received in part this unintelligible book, each page of which makes common sense shudder; that, to pay homage to this book, he delivers his country to iron and flame; that he cuts the throats of fathers and kidnaps daughters; that he gives to the defeated the choice of his religion or death: this is assuredly nothing any man can excuse, at least if he was not born a Turk, or if superstition has not extinguished all natural light in him.”

- (Voltaire - Referring to Muhammad, in a letter to Frederick II of Prussia (December 1740), published in Oeuvres complčtes de Voltaire, Vol. 7 (1869), edited by Georges Avenel, p. 105)

And now here’s the interesting part - His views “changed and evolved” as he learned more about the Islam and Muhammad(pbuh), as he was quoted (in his later works) writing this about Muhammad (upon whom be peace);

“Of all the legislators and conquerors, there are none whose life was written with greater authenticity and in more detail by their contemporaries than was than of Mahomet.” EM, vol 1, page 255.

“He is admired for having turned himself from a camel merchant to a pontiff, a legislator and monarch, for having united Arabia, which had never been united before him, and for having made the Roman Empire tremble for the first time.” De l’Alcoran et de Mahomet, page 340.

“His definition of God is of a more truly sublime sort.” Notes marginales, vol. 4, page 664.

— [Taken from “The Enlightenment Qur’an: The Politics of Translation and the Construction of Islam” by Ziad Elmarsafy.]


“His religion is wise, strict, chaste, and human: wise, because it doesn’t fall in the foolishness of associating any idea to God, and because it doesn’t have any “mystery”; strict, because it forbids gambling, wine and alcohol, and commends to pray five times a day, chaste, because it limits to a maximum of four a number of wives that was previously numerous like it is so common in the bed of all princes of the Orient, human, because it commands charity even more strongly than the pilgrimage to Mecca itself. Add to this all the character of truth and tolerance.”

- [ Il faut prendre un parti » (1772), dans Œuvres complčtes de Voltaire, Voltaire, éd. Moland, 1875, t. 28, chap. 23-Discours d’un Turc, p. 547]

To give more of an overview -

Evolving views of Islam and its prophet, Muhammad, can be found in Voltaire’s writings. In a letter recommending his play Fanaticism, or Mahomet to Pope Benedict XIV, Voltaire described the founder of Islam as “the founder of a false and barbarous sect” and “a false prophet”,[32] a view he revised upon further research for his Essai sur les Moeurs et l’Esprit des Nations.” [Source]

“In the essay on morals , Voltaire “makes a judgment almost entirely favorable” about Muhammad and “show full of praise for the Muslim civilization and Islam as a rule of life” 3 . It thus compares the “genius of the Arab people” to “genius of the ancient Romans’ four and wrote that “in our centuries of barbarism and ignorance, following the decline and tearing of the Roman Empire, we received almost all of the Arab astronomy, chemistry, medicine, ” 5 and that “in the second century of Muhammad, it was necessary that the Christians of the West among Muslims instruisissent” 6

http://www.tumblr.com/tagged/orientilist ( source )


Jena msu me ty qe i shkeput pjeset, njejt edhe Ajetet Kur'anore e gjithqka i shkeput vetem ne pjeset ku te pershtatet ty ehehe. Eshte shum e leht te shash Islamin kur nuk e njeh fare, mirepo ne momentin qe fillon ta njohes madje edhe Islamophobi me i madh tregoi respekt, dhe nje kthes te madhe ne shkrimet e tija me te vonshme :)


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 21.12.2012, 14:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 20.12.2012, 18:46)
Eshte shum e leht te shash Islamin kur nuk e njeh fare, mirepo ne momentin qe fillon ta njohes madje edhe Islamophobi me i madh tregoi respekt, dhe nje kthes te madhe ne shkrimet e tija me te vonshme :)

Ora dhe ky Volteri ne kohet e fundit qenka kujtuar se mos ngelej pa virgjeresha ne parajse dhe hante shufra te nxehta dhe uje te valuar.

Dhe myslimanet e devotshem de fakto jane pasues te kultit, pasi bejne gjera iracionale nga kendveshtrimi realist (p.sh. zgjohen ne 4 ora te mengjesit per t'u falur, besojne se nje vajze 9 vjet eshte ne gjendje per martese apo se shurra e deveve mund te pihet per ilac).Islami ne fakt nuk eshte fe, por me shume kult e perzier me ideologji.

Profeti i mencur dhe i urte...

http://wikiislam.net/wiki/Camel_Urine_and_Islam


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 21.12.2012, 18:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 21.12.2012, 15:05)
Ora dhe ky Volteri ne kohet e fundit qenka kujtuar se mos ngelej pa virgjeresha ne parajse dhe hante shufra te nxehta dhe uje te valuar.

Dhe myslimanet e devotshem de fakto jane pasues te kultit, pasi bejne gjera iracionale nga kendveshtrimi realist (p.sh. zgjohen ne 4 ora te mengjesit per t'u falur, besojne se nje vajze 9 vjet eshte ne gjendje per martese apo se shurra e deveve mund te pihet per ilac).Islami ne fakt nuk eshte fe, por me shume kult e perzier me ideologji.

Profeti i mencur dhe i urte...

http://wikiislam.net/wiki/Camel_Urine_and_Islam

Ahaha, me te vertet jeni fantastik kur deshironi te beni diken te qesh :) , ska gje. Un nuk jam me nje kompjuter perball qe ti bej update software, ose install XP service pack3 qe gjithqka te behet ashtu si qe them un.

Obligimi per mua eshte qe un ua argumentova per Muhammedin me rastin e ajshes, mirepo thash nuk eshte software qe do e kapni ju, sepse mund te keni shum virus ne koke dhe ju del system error 32. E dyta ju tregova dhe argumentova se cka ka then volteri pasiqe jeni shum te talentuar te shkeputni rreshtat :D dhe ti citoni vetem ata qe ju pershtaten, pasi i nderuari igli e shkeputi dhe kerkoi qe te ket informacione me shum ne gjuhen angleze ne lidhje me ate se cka ka then volteri tani me vini me nje arsyetim injorant ( qenka merzitur per virgjereshat ) oke, edhe ketu keni connection timed out :) , sepse rrjetin e keni te dobet. Per qumshtin e dime te gjithe se pihet, ndersa sa i perket urines, ateher duhet te analizohet nga shkenctare dhe biolog te cilet analizojn perberjen e saj, dhe te vine ne perfundim, nuk eshte lemi e imja ajo :). Megjithate si gjithmon: Igli, Flygreen, Jameswatch, Forumi_28 jashta teme. Juhuuu UFOT fluturojn mbi toke :D keni kujdes djema


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 22.12.2012, 13:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 21.12.2012, 12:35)
Ahaha, me te vertet jeni fantastik kur deshironi te beni diken te qesh :) , ska gje. Un nuk jam me nje kompjuter perball qe ti bej update software, ose install XP service pack3 qe gjithqka te behet ashtu si qe them un.

Obligimi per mua eshte qe un ua argumentova per Muhammedin me rastin e ajshes, mirepo thash nuk eshte software qe do e kapni ju, sepse mund te keni shum virus ne koke dhe ju del system error 32. E dyta ju tregova dhe argumentova se cka ka then volteri pasiqe jeni shum te talentuar te shkeputni rreshtat :D dhe ti citoni vetem ata qe ju pershtaten, pasi i nderuari igli e shkeputi dhe kerkoi qe te ket informacione me shum ne gjuhen angleze ne lidhje me ate se cka ka then volteri tani me vini me nje arsyetim injorant ( qenka merzitur per virgjereshat ) oke, edhe ketu keni connection timed out :) , sepse rrjetin e keni te dobet. Per qumshtin e dime te gjithe se pihet, ndersa sa i perket urines, ateher duhet te analizohet nga shkenctare dhe biolog te cilet analizojn perberjen e saj, dhe te vine ne perfundim, nuk eshte lemi e imja ajo :). Megjithate si gjithmon: Igli, Flygreen, Jameswatch, Forumi_28 jashta teme. Juhuuu UFOT fluturojn mbi toke :D keni kujdes djema

bla bla e ke ne terezi ti me keto qe thua.
Je shume i fiksuar pas disa gjerave,per moshen e Aishes ta jep hoxha i ketij forumi qart.E ka pyetur nje muslimane dhe ia ka dhene ai.


http://forumi.kurandhesunet.net/pyetje-per...lam(28585).html

nuk e di c'fare do ti te argumentosh kur ja ku e ke hoxhen aty se c'fare ka thene eshte gjithashtu edhe hoxha i atij forumi qe publikon info per islamin dhe ka diturit

Ndoshta ti paske ndonje trojan ne koke dhe une nje virus,e mora vesh c'ka shkeputi ai po ne internet me shume gjene se Volteri ka qene islamofob dhe ka thene gjera jo te mira per islamin.


po une s'thashe gje vetem se eshte nje thenie e mencur se si urina me toksina te trupit lejohet te pihet si ilac. smil3dbd4e5e7563a.gif
Ndoshta ti e pi,ky paska ndaluar mishin e derrit i cili eshte i dobishem per trupin dhe paska lejuar urinen e devese si ilac.


Jetojme ne shek XX.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 22.12.2012, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 14:45)
bla bla e ke ne terezi ti me keto qe thua.
Je shume i fiksuar pas disa gjerave,per moshen e Aishes ta jep hoxha i ketij forumi qart.E ka pyetur nje muslimane dhe ia ka dhene ai.


http://forumi.kurandhesunet.net/pyetje-per...lam(28585).html

nuk e di c'fare do ti te argumentosh kur ja ku e ke hoxhen aty se c'fare ka thene eshte gjithashtu edhe hoxha i atij forumi qe publikon info per islamin dhe ka diturit

Ndoshta ti paske ndonje trojan ne koke dhe une nje virus,e mora vesh c'ka shkeputi ai po ne internet me shume gjene se Volteri ka qene islamofob dhe ka thene gjera jo te mira per islamin.


po une s'thashe gje vetem se eshte nje thenie e mencur se si urina me toksina te trupit lejohet te pihet si ilac. smil3dbd4e5e7563a.gif
Ndoshta ti e pi,ky paska ndaluar mishin e derrit i cili eshte i dobishem per trupin dhe paska lejuar urinen e devese si ilac.


Jetojme ne shek XX.

Fotografi e jashtme

jo me kot ju quajti ,gjaperinnj e derra jezusi juve

e dinte se ke len pas ai.....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 22.12.2012, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008mos u mer me site islame,hyn ne site te gjermaneve frnacezve etj,,,anglezve,,,

dhe kerko hulumtime se cka mendojn per mishin e derit....----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 23.12.2012, 22:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 14:45)
bla bla e ke ne terezi ti me keto qe thua.
Je shume i fiksuar pas disa gjerave,per moshen e Aishes ta jep hoxha i ketij forumi qart.E ka pyetur nje muslimane dhe ia ka dhene ai.


http://forumi.kurandhesunet.net/pyetje-per...lam(28585).html

nuk e di c'fare do ti te argumentosh kur ja ku e ke hoxhen aty se c'fare ka thene eshte gjithashtu edhe hoxha i atij forumi qe publikon info per islamin dhe ka diturit

Ndoshta ti paske ndonje trojan ne koke dhe une nje virus,e mora vesh c'ka shkeputi ai po ne internet me shume gjene se Volteri ka qene islamofob dhe ka thene gjera jo te mira per islamin.


po une s'thashe gje vetem se eshte nje thenie e mencur se si urina me toksina te trupit lejohet te pihet si ilac. smil3dbd4e5e7563a.gif
Ndoshta ti e pi,ky paska ndaluar mishin e derrit i cili eshte i dobishem per trupin dhe paska lejuar urinen e devese si ilac.


Jetojme ne shek XX.

Fotografi e jashtme

Ktu e ke ate qe kam shkruajtur ne temen : Konflikti ne kanalin italian per martesen e ajshes me Muhammedin A.S :


Sa ishte mosha e Ajshes r.a kur u martua me te-Muhamedi a.s
by Drilon Gashi on Friday, 28 September 2012 at 14:54 ·

Ai qe sado pak ka dije per fene tone,e di fare mire se Islami ėshtė e vetmja fe sot ne bote,e cila i urryen dhe I ndalon gjerat shkatrruese e degjeneruese me temel,gjera te cilat quhen ne fene tone si "Harame te medha",si psh kurverija,seksi jashte martese( Zinaja),pastaj pedofilija,incesti,homoseksualizmi,e shume e shume harame te tjera,per dallim nga disa fe tjera fatkeqesit,ku shum prej ketyre dukurive negative jane te lejuara,bile bile edhe te mbrojtura me ligje nderkombetare ne disa shtete "krishtere".

Ne islam vetem denimi i homoseksualeve(pasiqe iu eshte bere e qarte kryeresit te vepres-shemtija e saj),ėshtė hudhja nga lart ne humnere,dmth denim me vrasje ne kete forme.

Qe moti armiqet e Allahut,kane hedhur dyshime mbi fene tone edhe vazhdojne sot e kesaj dite qe te zgjasin gjuhen e tyre,dhe kjo ndaj me te dashurit te Allahut mbi fytyren e Tokes-Muhamedit as-Vules se gjithe Profeteve.

Kohet e fundit duke biseduar me nji te krishtere, po me thote mua,se Muhamedi juaj ėshtė martuar me Ajshen,kur ajo ishte vetem 9 vjeqe.

Isha I bindur se nuk ka njohuri per historine Islame,e kete fjale e kishte vetem te ndegjuar,dhe i mjafton burrit prej genjeshtres,qe te flet cdo gje qe ndegjon,nese se ka te vertetuar.

Une e besoj qe, ata qe shpifin lloj lloj dokrrave per Muhamedin as,nuk e kane lexuar historine e Muhamedit as,mirepo nji I felliqur dhe I poshter( siq thote nji fjale e urte) e leshon nji te felliqte e te tjeret e perhapin ate nga shpirti I tyre djallezor.

Perndryshe ai i cili ndjek te verteten,sikur ta lexonte historine e ketij ''Burri te madh'' fund e krye,do ta verente se I Derguari I Allahut ėshtė nje moster dhe nje shembull per te gjithe dhe nje njeri I persosur me vyrtyte shume te larta,ku ska shkelur para tij e as qe do kete pas tij, njeri si ai ne bote.

Une I thash atij krishteri dhe I them cdo kujt qe e lexon kete leter timen,se nese ti o njeri deshiron te kesh njohuri per islamin,mos i lexo librat e krishtereve apo te orientalistave,por lexo librat e muslimaneve vet,sepse po i lecove genjeshtrat e atyre kunder Islamit,kurre nuk do te jesh i drejte.Thote nji fjale e urte:"Venaliu e njeh me se miri vendin e tij".

Orientalistat e studjojne Fene Islame me shpirtin e nje fanatiku,qe kerkon te gjeje vetem pika te dobeta(sipas tij,bile edhe duke genjyer),e jo me shpirtin e nje kerkuesi qe lodhet per te gjetur te verteten.

Nese psh nje njeri I shkolluar,do qe ta barti nji fjali apo thenje te Ismail Kadarese, nuk e merr kete nga librat e Rexhep Qosjes,mirepo kthehet tek librat e Kadarese,kjo eshte drejtesi ne botkuptimin e shkences se gjurmimit,e keshtu me radhe.

Tė krishterėt, gjatė gjithė kohės nė tė kaluarėn, u munduan qė Islamin ta paraqesin si fe pagane, kurse muslimanėt i kon­sideronin si paganė tė pafe, qė nuk i besonin Zotit. Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pėrshkruhej si njė idhull, tė cilin e adhuronin muslimanėt. Madje disa kro­nistė, kishin shkuar aq larg me gėnjeshtrat dhe mashtrimet e tyre, sa tė pretendonin se ai, (idhulli i Muhammedit) ishte i ndėrtuar prej ari dhe argjendi, nė vendin e quajtur Kadisi, i hipur nė njė elefant dhe i ven­do­sur nė njė xham mozaiku. Pa dyshim se kėto shtrem­bė­ri­me, nė tė shumtėn e rasteve, janė rezultat i pasionit dhe aver­sionit, pėr pasojė kemi njė pamje tė mjegulluar, ku gėnje­shtrat paraqiten dhe duken si tė vėrteta.

Nė shekullin e XII-tė, kundėrshtarėt e Islamit i avancuan shpifjet e tyre nė adresė tė Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], duke shkruar se ai s’ėshtė mė ‘idhulli’ qė adhu­rohet nė Kadisi, por njė kardinal heretik, qė duke mos pasur mundėsi tė bėhej papė, themeloi njė religjion tė ri, qė t’u hak­merrej kundėrshtarėve. Nė shekullin e XIII-tė, gjatė njė diskutimi, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] paraqitet si Anti-Krishti. Prandaj, lirisht, mund tė pėrfundoj­mė se literatura e botuar nė Perėndim mbi Islamin ishte dhe vazhdon tė jetė sipėrfaqėsore, e paarritshme dhe e bazuar nė interesa meskine, nganjėherė edhe me levėrdi, e shkruar me pretekste tendencioze dhe dashakeqe, pa vlerė tė njėmendtė shkencore.

Ne anen tjeter,ende ne shqiptaret ne gjuhen tone,kemi nji problem per nga ana e teksteve te perkthyera,sepse deri me tani kemi pak libra qe jane perkthyer e qe flasin per historine e Muhamedit as. Sot jane te perkthyera ne gjuhen tone,vetem dy prej librave qe jane shkruar mbi jeten e Muhamedit as. bile edhe ate nga autore bashkohore.Njera prej ketyre librave te perkthyera psh.ėshtė edhe Nektari I Vulosur I Xhennetit,nga autori Mubarekelfur.

Nese hyjme neper librarite arabe do gjejme se jane shkruar diku 500 libra vetem per historine e tij,apo edhe me teper,ku ne menyre precize kane pershkruar cdo gje qe ka te beje me jeten e tij. Historianet dhe gjeneratat e vjetra te muslimaneve,pasi qe kishin filluar te shkruhen dhe te mblidhen gojedhenat,ishin munduar ta pershkruajne cdo gje qe ka te beje me fene dhe jeten e Muhamedit, jane munduar qe te mos lene edhe gjene me te vogel pa e permendur rreth jepershkrimit te tij. Keshtu, kishin potencuar edhe datelindjet e datat e te gjithe shokeve,grave edhe burrave te hershem te kesaj feje.Ne mesin e ketyre gjerave kane permendur edhe se sa vjet i kishte Ajsha r.a kur u martua me Muhamedin as.

Shkencetaret islam po edhe teologet per keto gjera bazohen ne librat e klasikeve,sepse ato jane me te saktat,me origjinale.

Dua te them se,ai qe e lexon historine e Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te dhe mbi familjen e tij te pastert dhe shoket e tij besnik)e gjen se cilesi prej cilesive te tij, ishte mendjemprehtesija dhe ishte njeri i vendosur,e nga kjo konkludojme se nuk kishte pranuar nji njeri i tille-logjikisht te martohej me nje femije apo te mitur ashtu siq pretendojne te krishteret dhe ata qe shpifin.

Ketu do sjelli ca fakte dhe gjurmime qe deshmojne per kete.

Shkurtimisht themi se:

Se sa ishte mosha e Aishes kur u martua Profeti me te –per kete ngjarje jane transmetuar disa transmetime te ndryshme,ku nese I lexojme dhe verifikojme keto transmetime e gojedhena,verejme nje gje,e ajo eshte se ka kundershtime mes ketyre datave.

ARGUMENTET PER KETE:

-Ajsha ka qene Bija e Ebu Bekrit,e sipas te gjithe historianeve Ebu Bekri,I ka pasur edhe tri bija te tjera qe gjithsej bejne kater.Me e madhja ka qene Esmaja dhe me e vogla ka qene Ajshja,dhe te gjitha I kishin lindur para se ti vinte shpallja Muhamedit ne Meke,dmth para vitit 610 sipas Krishtit.Kete mund ta gjeni tek HISTORIJA DHE MBRETERIT,te autorit Imam Taberi,vellimi I katert faqe 50,shtepija botuese Dar el Fikr.

*Poashtu te gjithe historianet jane pajtuar se Muhamedi as ėshtė martuar dhe ka hy dhanderr tek Ajshja pasi qe I kishte vdekur Hatixhja-gruaja e tij e pare,e kjo pasi qe ishte shperngulur nga Meka(pasi qe e kishin perndjekur mekasit pabesimtar)ne Medine(dmth ishte martuar me Ajshen pasi qe ishte shperngulur ne Medine e kjo ne vitin 623 sipas krishtit).

Sipas kesaj I bie qe ėshtė martuar me Ajshen e ajo I ka pasur 14 vite,e smund te kete qene assesi me e vogel.Gjithashtu kete qe e thashe,e ceke edhe Dijetari I madh I Islamit,Ibn Haxher el Askalani, ne librin e tij "el isabe fi marifeti sahabe".

*Eshtė teper e sigurte,per ate qe ka sado pak njohuri per historine islame,se periudha e thirrjes ne Meke ishte plot 13 vjet.vetem pas 13 viteve Muhamedi ishte shperngulura nga meka per ne Medine,dhe pastaj kishte jetuar edhe 10 vite te tjera,gjithesej keto 23 vite qe ishte periudha e shpalljes se Kuranit.

Kjo qe permendem,ėshtė nji prej ketyre transmetimeve.

*Prej argumenteve te tjera ne kete teme:

-Motra e madhe e Ajshes thame se ishte Esmaja,edhe kjo sipas shumices se dijetarve islam,ishte 10 vite me e madhe se Ajshja.Sipas trasmetimeve te sakta,Esmaja kur vdiq I kishte 100 vite,e vdiq ne vitin 73 sipas higjretit(kalendarit islamik-qe ka filluar nga periudha e shpernguljes se Muhamedit as nga Meka ne Medine),qe I bie viti 696 sipas Krishtit.

Sipas kesaj domosdo duhet qe mosha e Esmase kohen e higjretit te ishte 27 ose 28 vjet,qe deshmon se Ajshja r.a atehere ka qene 17 ose 18 vjet,dmth kur ėshtė martu me Profetin as.

-Argument tjeter qe deshmon se Ajsha gjithsesi ka qene moshe rritur dhe e pjekur kur ėshtė martuar me Muhamedin as,ėshtė se vet ajo kishte marre pjese ne luften e Bedrit dhe ne luften e Uhudit,me lejen e Muhamedit as.si ndihmese per ushtaret musliman te plagosur qe(si mjeke qe ishte) tua kuroj plaget ne lufte,e dihet fare mire se Muhamedi as kurre nuk I kishte lejuar qe femijet(te miturit) te marrin pjese ne lufte,bile as edhe si ndihmesa apo bartesa.

-Transmeton Buhariju ne koleksionin e tij,se kishin ardhur dy djelmosha qe te kerkojne nga Muhamedi as. leje qe te shkojne ne lufte,e I kishte pyetur se sa vjec ishin, njeri tha 14 e tjetri tha se I kam 15.Nuk e lejoi te parin,e e lejoi te dytin pasi kishte verejte tek I dyti shejat e pjekurise.

Krejt kjo verteton edhe nji here,se Ajshja ne ate kohe ka qene mosherritur e jo femije,duke ditur se lufta e Bedrit ka ndodhur ne vitin e dyte te hixhrit ndersa Muhamedi as u martu ne vitin e pare te hixhrit siq thame dhe kurrsesi ska qene mosha e saj ne luften e Bedrit 9 vjeqe apo dhjete.

*Prej argumenteve gjithashtu-ana gjuhesore e gjuhes arabe:

Fjala virgjereshe qe ne gjuhen arabe ėshtė("bikr")nuk I thuhet sabijes,apo femijes,por I thuhet asaj qe ka mbushur pjekurine edhe ėshtė bere e afte per martese dhe marredhenje seksuale.Kete e di cdo kush qe ka njohuri mbi gjuhen arabe,pra "BIKER"- i thuhet vetem asaj qe ka arritur moshem madhore.

-Nga ky aspekt kemi hadithin qe e trs.Imam Ahmedi ne Musnedin e tij(koleksion ky,prej koleksioneve me te njohura qe I ka permbledhe fjalet dhe ndodhite e Muhamedit as),se:

Kur I kishte vdekur Muhamedit as.gruaja e pare qe ishte Hatixhja,kishte shkuar tek Muhamedi as Havla bint Hakim gruaja e Othman ibn Medhumit(nje grua e moshuar dhe e aferme per nga fisi,e Muhamedit as)dhe I kishte thene Muhamedit as: "O I derguar I Allahut,pse spo martohesh,pasi qe vdis Hatixheja?

E Muhamedi ja ktheu e I tha:"Qfare po me sygjeron oj Havla?

E kjo I tha:"A deshiron virgjereshe apo te ve?

Ky I tha: e cila ėshtė virgjeresha"el bikr"?

I tha:Mendoj qe ajo ėshtė Ajsha-bija e Ebu Bekrit,njeriut me te dashur tek ti.

Pra " virgjereshe" ne gjuhe arabe nese nuk I thuhet perpos mosherritures,Ajsha sipas ketij transmetimi ka qene mosherritur,e kurrsesi femije(siq pretendojne).

*Prej argumeteve qe s'le fare dyshim ne kete teme,ėshtė se:

-Prej kushteve themelore te marteses ne islam ėshtė "kerkesa dhe pranimi".

Pranimi duhet te jete ne perputhshmeri me fjalen e nuses.Nuk lejohet dhe ėshtė haram sipas jurisprudences sone Islame sot e 1500 vite me radhe,martesa e dhunshme.Ajo qfare ka ndodhur me pare tek ne ne Kosove e gjetiu psh, ėshtė adet dhe tradite jo e preferuar islame.Flas se si shqiptaret I kan martuar bijat e tyre pa I pyetur edhe pa u pare te dy palet.Lejohet psh.qe vajza apo djali te fejohet kur jane te vegjel,mirepo kur te rriten gjithsesi duhet ta thote (femra dhe djali) medimin e tyre.

-Gjithashtu ne Islamin tone femija nuk ka te drejte vendoseje as ne tregti,as ne aktin martesor dhe s'ben qe te jap pelqime per pune te cilat ju takojne te medhenjeve.

Thot Allahu per kete ne Suren-Kaptinen En Nisa Verseti 5-6:

5. Mendjelehtėve (tė papjekurve) mos u jepni pasurinė tė cilėn Allahu e ka bėrė mjet jetese pėr ju, por t’i ushqeni dhe t’i veshni ata nga kjo (pasuri) dhe t’u flisni me dashamirėsi e me drejtėsi.

6. Dhe pėrkushtohuni ndaj jetimėve (dhe i provoni ata pėr aftėsitė e tyre) derisa tė arrijnė moshėn e martesės. Nė qoftė se nė kėtė kohė shihni mendje tė shėndoshė tek ata, atėherė ua dorėzoni pasurinė e tyre, por mos e shpėrdoroni atė pa kufi dhe me nxitim nga frika se mos ata do tė rriten; dhe kushdo qė ėshtė i pasur nga kujdestarėt e tyre, nuk duhet tė marrė pagesė, por nėse ai ėshtė i varfėr, le tė mbajė pėr vete ēfarė ėshtė e drejtė dhe e arsyeshme pėr tė (sipas punės sė tij). Dhe kur t’ua dorėzoni atyre pasurinė, merrni dėshmi nė prani tė tyre. Dhe Allahu ėshtė plotėsisht i Mjaftueshėm pėr Llogaritės.

*Ajeti kuranor qarte po na tregon se kurrsesi s'lejohet qe psh.ai qe perkujdeset per jetimin ,t'ia jep pasurine atij, derisa te rritet dhe te piqet menderisht.Ajeti I mesiperme qarte e potencon ku thote" Vėrini nė provė jetimėt, derisa tė bėhen pėr martesė!,e kur te behen per martese atehere jepjauni pasurine".

Dihet fare mire se Muhamedi as ka qene Kuran I cili ka ecur ne toke,qe dmth:ma se miri e ka pasuar fjalen e Zotit te Tij.

-Gruas sė Pejgamberit (Paqja dhe lėvdatat e Allahut qofshin mbi tė!), Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!), iu kėrkua njė herė qė tė pėrshkruajė Pejgamberin (Paqja dhe lėvdatat e Allahut qofshin mbi tė!), dhe ajo u pėrgjigj se ai ishte ‘Kuran qė ecte’, qė nėnkupton se ai zbatoi nė pėrpikmėri mėsimet fisnike tė Kuranit nė jetėn e tij tė pėrditshme.Ne anen tjeter, dihet se denimi I pedofilise tek ne ne islam ėshtė vrasja.Vie pyetja se si Muhamedi as(qe ka pranu me u martu me nji "te mitur"),pastaj edhe Ebu Bekri(qe paska pranuar me ja dhene Ajshen- Muhamedit as) e kan shkelu kete urdher Kur'anor,ne prezencen e shokeve tjere te Muhamedit as?!!!

*Hadithi I sili ceket ne disa libra te histories dhe hadithit, se Muhamedi as.ėshtė fejuar me Ajshen kur ajo ishte 9 vjeq mund te themi se ėshtė I dobet(per nga teksti),dhe disa prej ulemave e kan konsideruar te dobet(edhe per nga zingjiri transmetues),per arsyje se ėshtė transmetuar vetem nga Hisham ibn Urve,e hadithet e ketij transmetuesi, Imam Maliku I ka konsideruar te dobeta, ne fazen(periudhen) qe I ka transmetuar sa ka qene ne Irak,sepse Hishami ne ate kohe ka qene pak para vdekjes dhe thuhet se I jane pshtjellur hadithet dhe ka harruar nga pleqerija e thelle.Allahu e di me se miri.

Verejtje me rendesi:

Ata qe kane pasur mendimin se Profeti ka hyre tek Ajshja ra. Kur ishte 9-10 vjeqe(duke marre per baze hadithin e Hisham Ibni Urves),e kane spjeguar kete se: -Femrat ne pergjithesi ne vendet e nxehta (siq eshte ne kete rast- Arabija Saudite),piqen me heret,sesa ne viset e ftohta.

-Gjithashtu ne ate kohe ishte adet I arabeve qe menjehere,si te hynte femra ne moshen e pubertetit e martonin ate,keshtu gjejmi ne historine Islame se Ajsha r.a para se te fejohej me Muhamedin as,ate e kerkonte Xhubejr ibni Mutim,qe dmth se arabet ne ate kohe e kishin kete adet vendi.Martesa me virgjėreshėn kur tė arrijė moshėn e caktuar,ishte adet i arabeve te asaj kohe,tradite kjo qe nuk bie ndesh as me parimet Islame qe erdhen mepastaj.

-Asnji prej atyre qe fyen Muhamedin as (prej pabesimtareve te atyre koherave)dhe u munduan ta njollosin moralin e tij fisnik(duke i thene magjistare,poet,i semure psikik,etj),nuk hasim ne histori se e fyen nga ky aspekt,kinse eshte fejuar "me nji femije".Kjo fyerje erdhi vetem nga disa orientaliste bashkohore.

-Nuk ishte ne ate kohe ligji(sikur fatkeqesishte eshte sot)qe femra te mos martohet pa I mbushur 18 vite.Ata qe vendosen kete ligj sot,u hapen rrugen rinise tane qe para kesaj moshe"te kene dashnore neper shkolla",e vetem pas te 18-ve te martohen.Femra fatkeqesishte sot ka me dhjetera dashnore,e kur ti mbushe te 18-tat atehere shkon te burri.

-Ne anen tjeter,nuk mohohet fakti se qe nga fillimi I jetes se Ajshes ra.martesa e saj me Muhamedin as,peripetite e asaj martese,ishin perzgjedhje hyjnore.

Ajo qfare argumenton kete,ishte se Muhamedi pa ne enderr se do te martohej me te,e endrrat e profeteve ishin shpallje,te verteta.

Pra Allahu krijoi dhe brymosi Ajshen r.a. qe te jete si nje lloj mrekullije per Muhamedin as,e siq e dime,ishte e vetmja grua virgjereshe e Resulullahit as.

Vete te krishteret thone se Maria-Virgjereshe ishte ne moshe shume te re kur lindi Mesine-Jezusin.

-Ne jeten private sot hasim femra edhe ne vise tona evropjane,qe ne moshen 10 vjece zhvillohen sikur ti kishin 18-19 vite,kjo sepse zhvillimi dallon nga femra ne femer.Kjo eshte dicka qe verejme edhe ne me syte tane perdite ne shkollat fillore sot.Sot ne shkollat fillore evropjane tona rralle gjen femer e cila "ska frajer"fatkeqesishte.

-Gjithashtu argument i padiskutuar eshte se femra piqet me heret se meshkulli per dy tri vite.

-Pastaj Muhamedi as.ne moshen qe ishte,nuk u martua me Ajshen duke qene i ndjekur nga epshi,nese do ishte ashtu,pse atehere nuk u martua me gra te tilla kur ishte ne lulen e rinise.Kush e ndaloi ta bente nje gje te tille.Nese do ishte se ishte "i dhene pas epshit-sic mendojne ateistet genjeshtare",pse e shtyu nji gje te tille deri kur mbushi pleqerine?!!!.

Dihet se njeriu kur eshte ne lulen e rinise epshi i tij eshte shumefish me i trazuar sesa kur te arrine moshen e pleqerise.Muhamedi as u martua me Ajshen qe te miqesohej me Ebu Bekrin-shokun me te dashur te tij,ti forconte lidhjet miqesore me njeriun me te dashur per te,keshtu,kur Ajsha hyri ne shtepine pejgamberike,ishte krenaria dhe nderi me i madh per Ebu Bekrin r.a

Nese ne shikojme moshen e rinise se Muhamedit as.gjejme se ka qene beqare,derisa u martua me Zonjen Hatixhe,e cila ishte e ve,ku kishte 40 vjec,e Muhamedi as.kishte 25 vjec.Gjithashtu nuk u martua me Hatixhen per pasuri,por Hatixhja ishte ajo qe i propozoi martese,pasi pa ne kete burre vyrtytet e bukura.

Per fund te kesaj teme,edhe pse ka edhe shume cka te flitet, po rrumbullaksojme duke thene se:

Ajsha ska dyshim se ka qene ne moshe madhore, e pjekur psiqikisht,e zonja per martese,dhe ne kete te vertete s'dyshon asnji besimtare musliman.

Femra apo meshkulli qe hyn ne fazen e pubertetit nuk quhet me femije,por quhet mosherritur edhe me gjuhen e mjekesise.Nga ana sheriatike,femra apo meshkulli qe permbushin fazen e pubertetit kane te drejte ligjerishte per lidhjen e marteses,sepse jane bere te afte per nji gje te tille.Kjo eshte e lejuar dhe jo e obliguar.Ne islam ka dallim lejesa nga urdheresa.Islami nuk urdheron qe menjihere pas arritjes se fazez se pjekurise te martohemi,por lejon nje gje te tille.

Kjo ishte ajo qe per nji kohe shume te shkurte e te shpejt e shkrova.Ndersa ata qe shpifin ju mjafton dita e gjykimit.

Allahu ėshtė me I dituri I te Gjitheve,e paqja qofte mbi te derguarit e Tij.

Amin.Shkroi Hoxhe: Drilon Gashi

Njekohsisht ktu me posht e ke edhe videon: Ku e tregon qart se nuk eshte martuar pa qen ne moshen kur ajo mund te vendos vet, dhe ajo moshe ka qene mbi 13 vjet.

Nuk dij tash a duhet te gjith dijetaret kudo qe jan duhet ti mar dhe te ti sjell si argumente. Nuk do rri ketu te ju argumentoj juve gjith diten. Tema eshte atje dhe bisedohet atje, ktu bisedohet diqka tjeter


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 23.12.2012, 22:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 14:45)

Ndoshta ti paske ndonje trojan ne koke dhe une nje virus,e mora vesh c'ka shkeputi ai po ne internet me shume gjene se Volteri ka qene islamofob dhe ka thene gjera jo te mira per islamin.[/b]


Dhe me sa arrij ta shoh un ose sa me kujtohet nuk thash qe ai nuk "ka qene" nje islamofob, dhe pikerisht ne fillim ai i ka shkruajtur ato rreshta te cilet i ka theksuar igli, mirepo me pas pasi ka arrit te njohi me mire Muhammedin, dhe religjionin islam, ai ka shkruajtur prap. Te lutem lexoje njeher dhe pastaj komento. Pastaj mos mu bej si lepur: Prej teme ne tem kercen. Hajt fillonja tash prap me keto fjale : Ju arabet, Muhammedi juaj, Virgjereshat e juaja.

Te lutem kur ske me cka argumenton mos um kce prej teme ne tem, se pom vjen besdi. Ketu komentohet per fjalet e Volterit e ti ma sjell Martesa e muhammedit me ajshen. Nuk e dij kush ka virrus ne tru un apo ti? Ti gjithnje e ki te shtypur buttonin : Next / edhe gjithmon tban truni Skipping unrecognized files i nderuar. Eshte dashur te perdoresh google translate nese si kuptove reshtat e volterit e pastaj te komentosh


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio