Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) 1 [2] 3 4   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ja se cfare thote Volteri..
JamesWat
Postuar nė: 24.12.2012, 12:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 23.12.2012, 16:21)
Dhe me sa arrij ta shoh un ose sa me kujtohet nuk thash qe ai nuk "ka qene" nje islamofob, dhe pikerisht ne fillim ai i ka shkruajtur ato rreshta te cilet i ka theksuar igli, mirepo me pas pasi ka arrit te njohi me mire Muhammedin, dhe religjionin islam, ai ka shkruajtur prap. Te lutem lexoje njeher dhe pastaj komento. Pastaj mos mu bej si lepur: Prej teme ne tem kercen. Hajt fillonja tash prap me keto fjale : Ju arabet, Muhammedi juaj, Virgjereshat e juaja.

Te lutem kur ske me cka argumenton mos um kce prej teme ne tem, se pom vjen besdi. Ketu komentohet per fjalet e Volterit e ti ma sjell Martesa e muhammedit me ajshen. Nuk e dij kush ka virrus ne tru un apo ti? Ti gjithnje e ki te shtypur buttonin : Next / edhe gjithmon tban truni Skipping unrecognized files i nderuar. Eshte dashur te perdoresh google translate nese si kuptove reshtat e volterit e pastaj te komentosh

"Tregon Aisha: I dėrguari i Allahit (mė) tha, "Ti mė je shfaqur dy herė nė ėndėrrat (e mia). Njė burrė tė mbante ty me njė mbulesė mėndafshi dhe mė tha mua, 'Kjo ėshtė gruaja jote'. Unė e zbulova; dhe shiko, ishe ti. Unė thashė me vete, 'Nėse kjo ėndėrr ėshtė nga Allahi, Ai do ta bėjė tė vėrtetė'." Sahih Bukhari 7:15

"Tregon babai i Hishamit: Hatixheja vdiq tre vjet para se Profeti tė shkonte nė Medinė. Ai qėndroi atje pėr dy vjet apo mė shumė dhe mė pas ai u martua me Aishan kur ajo ishte njė vajzė gjashtė (6) vjeēe, dhe ai e konsumoi kėtė martesė kur ajo ishte nėntė (9) vjeēe."
Sahih Bukhari vėllimi 5, Libri 58, kreu 43, numėr 236.

"Tregon 'Urva: Profeti e shkroi (kontratėn e martesės) me Aishan, ndėrsa ajo ishte gjashtė vjeēe (6) dhe e konsumoi martesėn e tij me tė, ndėrsa ajo ishte nėntė vjeēe dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).
Sahih Bukhari. vėllimi 7, libri 62, kreu 60, Numėr 88

"Tregon Aisha se Profeti e shkroi kontratėn e martesės me tė kur ajo ishte gjashtė vjeēe dhe ai e konsumoi martesėn e tij kur ajo ishte nėntė vjeēe. Hishami tha: "Unė kam qenė iinformuar se Aisha ka mbetur me profetin pėr nėntė vjet (dmth deri nė
vdekjen e tij)"." Bukhari vėl. 7, libri 62 nr 65

Aisha (Allahi qoftė i kėnaqur me tė) raporton: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha gjashtė vjeēe, dhe unė u pranova nė shtėpinė e tij kur isha nėntė vjeēe". Sahih Muslim 3310

"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatė (7) vjeēe. Transmetuesi Sulejman ka thėnė: Ose gjashtė (6) vjeēe. Ai bėri marrėdhėnie me mua kur isha nėntė (9) vjeēe." Sunan Abu Davudi vėl.2 libri 5 kr.700 nr.2116

Aisha ka thėnė, nė qoftė se vajza e vogėl bėhet nėntė vjeēe atėherė ajo ėshtė grua", Tirmidhi tha: njė hadith i mirė.
(Tirmidhi, "Martesė sipas tė dėrguarit tė Allahit", nr. 1027)

"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me tė kur ajo ishte gjashtė dhe kishte marrėdhėnie me tė kur ajo ishte nėntė vjeēe. "
(Sunan Nas'ai, Libri i martesės, nr.3255)

Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatė dhe bėri marrėdhėnie me mua kur isha nėntė vjeēe.
(Sunan Nas'ai, Libri i martesės, nr.3256)

"Aisha u martua, kur ajo ishte gjashtė vjeēe, dhe nėntė kur ajo shkoi nė shtėpinė e Muhamedit."
Ibn-i-Maxhah vėl.3 lib 9 kr.13 nr.187

Aisha ishte 6 (ose 7) vjeēe, kur ajo u martua, dhe martesa ėshtė
konsumuar kur ajo ishte nėntė vjeēe.
Al-Tabari vol.9 fq.129-131.

Aisha ishte 6-7 vjeē kur e martuan, dhe martesa ėshtė konsumuar kur
ajo ishte 9-10 vjeēe, tre muaj pas hyrjes nė Mekė.
al-Tabari vėl.7 fq.7.

"Suhayli, II. 79: Nė traditėn e Junusit I. I. tregon se apostulli e pa atė (Ummu'l Fadl-in) kur ajo ishte foshnje duke u zvarritur para tij dhe tha, 'Nėse ajo rritet e unė jam akoma gjallė unė do tė martohem me tė'. Por ai vdiq para se ajo tė rritej dhe Sufjan b. al-Asuad b. Abdul-Asad al-Makhzumi u martua me tė dhe ajo i lindi atij Rizk dhe Lubabin..."
SIRAT RASUL ALLAH p.311 by Ibn Ishaq
Translated by A. Guillaume. Fifteenth Impression, 2001
Published by Oxford University Press, Karachi, Pakistan

Bukari 7. 48: Por kur Vargu: "(O Muhamed) Ti mund tė shtysh (radhėn) e ēdonjėrės prej tyre (grave tuaja) qė tė pėlqen, "(Sura 33,51) u shpall," Aisha tha, 'O Apostull i Allahit! Nuk shoh tjetėr, veē se, Zoti yt nxiton ti pėrmbushė kėnaqėsitė tuaja'. "

Ndoshta kupton ndonje gje nga keot hadithet e fundit.

Profeti vetė...Tha, 'Pse nxiton kaq shumė?' Unė iu pėrgjigja, Sapo jam martuar. Ai tha, "A je martuar me virgjėreshė apo grua?" Unė ju pėrgjigja, "grua". Ai tha, "Pse nuk u martove me njė vajzė tė re qė tė luaje me tė e ajo me ty?"
Kur po hynim natėn (nė Medinė), Profeti tha, "Prit qė tė hysh (nė Medinė) natėn qė zonja me flokė tė pakrehur tė krehė flokėt e saja dhe ajo burri i sė cilės ka qėnė larg ta rruajė zonėn pubike (dmth zonėn vagjinale). Sahih Bukhari 7:16.

"Aisha shtoi,'Profeti dha shpirt nė ditėn e radhės sime nė shtėpinė time dhe ai u mor tek Allahu ndėrsa koka e tij ishte nė gjoksin tim dhe pėshtyma e tij pėrzier me pėshtymėn time." Bukhari 5,731

Tregon 'Aisha: Profeti mbėshtiste kokėn nė prehėrin tim dhe recitonte Kuranin, ndėrsa unė isha nė menstruacione.
Sahih al-Bukhari, Vėl 1, Lib 6, Nr 296
Sahih al-Bukhari, Vėl 9, Lib 93, Nr 639.
Sahih Muslim Lib 3, Nr 0591

"Mos mė lėndoni nė lidhje me Aishen, sepse frymėzimi hyjnor nuk mu zbulua nė asnjė, shtrat pėrveē shtratit tė Aishas."...

Edhe po te marrim versionin e disa myslimaneve qe gjoja ishte 14 vjec prap pedofil fulll.

S'duhen harruar grabitjet e karvaneve,vrasja e xhaxhait e tij.

Femija ka nevoje te qendroj deri ne nje fare moshe me prinderit te saj 18 vjec.


Hoxha tek ai forumi ta tregoi moshen po ti tallesh,do te jap edhe nje evidence tjeter nga burime islame per moshen e saj te treguar nga nje hoxhe gjithashtu,ne vendet arabe nuk eshte problem mosha e saj postova nje video une ku tregon 450 musliman te martuar me 450 femije 6 vjecare.----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 24.12.2012, 12:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 23.12.2012, 16:16)
Nuk dij tash a duhet te gjith dijetaret kudo qe jan duhet ti mar dhe te ti sjell si argumente. Nuk do rri ketu te ju argumentoj juve gjith diten. Tema eshte atje dhe bisedohet atje, ktu bisedohet diqka tjeter

Ndoshta kesaj i beson me shume se mua ti edhe albislam faqja me e mire islame ne internet shkruan aisha u martua 6 vjecare,per nene e jezusit me sa di une s'ka evidence per moshen e saj dhe thuhet vetem qe ishte virgjereshe.

Evidenca islame pėr moshėn e Aishes


Pėr shkak tė injorancės sė shumė muslimanėve, ndoshta pėr shkak tė leximit tė shfajėsimeve “moderniste” si ato tė pėrmendura mė sipėr, njė vėshtrim tek ajo se ēfarė thonė burimet islame nė lidhje me moshėn e Aishes kur ajo u martua me Profetin (paqja e Zotit qoftė mbi tė) ėshtė i nevojshėm. Atėherė, pėrpara se tė kalojmė nė njė analizė tė fakteve, sė pari vendosim cilat janė faktet autentike islame. Nė kėtė pikė, duhet tė pėrmendim se ėshtė krejt pa dobi nga kėndvėshtrimi islam tė thuhet se mosha e Aishes nuk gjendet nė Kuran, sepse tekste tė Islamit janė dy, ato tė Kuranit edhe ato tė Sunetit (hadithet), dhe vetė Kurani na tregon pėr kėtė. Tani, ēfarė burimet autentike islame thonė mund tė jetė zhgėnjyese pėr disa muslimanė “modernist” apo “tė kulturuar” sepse ka katėr hadithe nė Sahih Buhari dhe tre hadithe nė Sahih Muslim tė cilat qartėsisht thonė se Aishja ishte nėntė vjeē nė kohėn kur u bė martesa e saj me Profetin (paqja e Zotit qoftė mbi tė). Kėto hadithe, me vetėm ndryshime tė lehta, thonė si mė poshtė:
“Aishja (radijallahu anha) tregon se Profeti (paqja e Zotit qoftė mbi tė) u fejua (zeuexh) me tė kur ajo ishte gjashtė vjeē dhe u martua (nikah) (konsumimi i martesės) me tė kur ajo ishte nėntė vjeē, dhe pas kėsaj ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet.” (Sahih el-Buhari, v. 7, l. 62, n. 64)
Prej katėr haditheve nė Sahih el-Buhari dy janė treguar nga Aishja (7:64 dhe 7:65), njė nėpėrmjet Ebu Hishamit (5:236) dhe njė nėpėrmjet Urues (7:88). Tė tre hadithet nė Sahihun e Muslimit kanė Aishen si treguese. Tė gjithė hadithet nė tė dy librat tregojnė se fejesa e saj ndodhi kur Aishja ishte gjashtė vjeē dhe martesa (konsumimi i martesės) kur ishte nėntė vjeē. Njė tjetėr hadith me kryesisht tė njėjtin tekst (metn) ėshtė transmetuar nė Sunenin e Ebu Daudit. S’ka nevojė tė thuhet se kjo evidencė ėshtė, duke folur islamikisht, dėrrmuese dhe muslimanėt qė e mohojnė kėtė nuk bėjnė gjė tjetėr veēse sakrifikojnė ndershmėrinė e tyre intelektuale, fenė e pastėr ose tė dyja.
Kjo evidencė pra u fiksua, nuk duket sa ka shumė vend pėr debat rreth moshės sė Aishes midis besimtarėve muslimanė. Deri nė momentin qė dikush do tė provojė qė nė gjuhėn arabe “nėntė vjeē” do tė thotė diēka tjetėr se “nėntė vjeē” atėherė ne duhet tė jemi qartė dhe tė qėndrueshėm nė besimin tonė se ajo ishte nėntė vjeē kur konsumoi martesėn. Nė kundėrshtim me kėto fakte ka akoma ca autorė muslimanė qė nė njė farė mėnyre ja kanė dalė tė shtyjnė moshėn e martesės sė Aishes deri nė moshėn katėrmbėdhjetė apo gjashtėmbėdhjetė vjeē. Nuk ėshtė pėr tu ēuditur qė asnjė prej tyre nuk ofron ndonjė provė, evidencė apo referencė pėr mendimin e tij. Kjo mund tė thuhet me konfidencė tė skajshme meqenėse asnjė prej tyre nuk mund tė prodhojė burime mė autentike se mbledhjet e haditheve tė imam Buharit dhe Muslimit. Bazuar nė kėrkime qė unė kam kryer mendoj se ekziston njė burim i pėrbashkėt pėr ata qė thonė se mosha e Aishes kur u martua ishte katėrmbėdhjetė apo gjashtėmbėdhjetė vjeē. Ky burim ėshtė “The Biographies of Prominent Muslims” (Biografitė e Muslimanėve tė Shquar) qė ėshtė publikuar si libėr, si CD-ROM dhe ėshtė publikuar nė vende tė ndryshme nė internet. Njė tjetėr shembull ky, se pse duhet t’i referohemi gjithmonė burimeve …


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (JamesWat @ 24.12.2012, 06:13)
"Tregon Aisha: I dėrguari i Allahit (mė) tha, "Ti mė je shfaqur dy herė nė ėndėrrat (e mia). Njė burrė tė mbante ty me njė mbulesė mėndafshi dhe mė tha mua, 'Kjo ėshtė gruaja jote'. Unė e zbulova; dhe shiko, ishe ti. Unė thashė me vete, 'Nėse kjo ėndėrr ėshtė nga Allahi, Ai do ta bėjė tė vėrtetė'." Sahih Bukhari 7:15

"Tregon babai i Hishamit: Hatixheja vdiq tre vjet para se Profeti tė shkonte nė Medinė. Ai qėndroi atje pėr dy vjet apo mė shumė dhe mė pas ai u martua me Aishan kur ajo ishte njė vajzė gjashtė (6) vjeēe, dhe ai e konsumoi kėtė martesė kur ajo ishte nėntė (9) vjeēe."
Sahih Bukhari vėllimi 5, Libri 58, kreu 43, numėr 236.

"Tregon 'Urva: Profeti e shkroi (kontratėn e martesės) me Aishan, ndėrsa ajo ishte gjashtė vjeēe (6) dhe e konsumoi martesėn e tij me tė, ndėrsa ajo ishte nėntė vjeēe dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).
Sahih Bukhari. vėllimi 7, libri 62, kreu 60, Numėr 88

"Tregon Aisha se Profeti e shkroi kontratėn e martesės me tė kur ajo ishte gjashtė vjeēe dhe ai e konsumoi martesėn e tij kur ajo ishte nėntė vjeēe. Hishami tha: "Unė kam qenė iinformuar se Aisha ka mbetur me profetin pėr nėntė vjet (dmth deri nė
vdekjen e tij)"." Bukhari vėl. 7, libri 62 nr 65

Aisha (Allahi qoftė i kėnaqur me tė) raporton: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha gjashtė vjeēe, dhe unė u pranova nė shtėpinė e tij kur isha nėntė vjeēe". Sahih Muslim 3310

"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatė (7) vjeēe. Transmetuesi Sulejman ka thėnė: Ose gjashtė (6) vjeēe. Ai bėri marrėdhėnie me mua kur isha nėntė (9) vjeēe." Sunan Abu Davudi vėl.2 libri 5 kr.700 nr.2116

Aisha ka thėnė, nė qoftė se vajza e vogėl bėhet nėntė vjeēe atėherė ajo ėshtė grua", Tirmidhi tha: njė hadith i mirė.
(Tirmidhi, "Martesė sipas tė dėrguarit tė Allahit", nr. 1027)

"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me tė kur ajo ishte gjashtė dhe kishte marrėdhėnie me tė kur ajo ishte nėntė vjeēe. "
(Sunan Nas'ai, Libri i martesės, nr.3255)

Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatė dhe bėri marrėdhėnie me mua kur isha nėntė vjeēe.
(Sunan Nas'ai, Libri i martesės, nr.3256)

"Aisha u martua, kur ajo ishte gjashtė vjeēe, dhe nėntė kur ajo shkoi nė shtėpinė e Muhamedit."
Ibn-i-Maxhah vėl.3 lib 9 kr.13 nr.187

Aisha ishte 6 (ose 7) vjeēe, kur ajo u martua, dhe martesa ėshtė
konsumuar kur ajo ishte nėntė vjeēe.
Al-Tabari vol.9 fq.129-131.

Aisha ishte 6-7 vjeē kur e martuan, dhe martesa ėshtė konsumuar kur
ajo ishte 9-10 vjeēe, tre muaj pas hyrjes nė Mekė.
al-Tabari vėl.7 fq.7.

"Suhayli, II. 79: Nė traditėn e Junusit I. I. tregon se apostulli e pa atė (Ummu'l Fadl-in) kur ajo ishte foshnje duke u zvarritur para tij dhe tha, 'Nėse ajo rritet e unė jam akoma gjallė unė do tė martohem me tė'. Por ai vdiq para se ajo tė rritej dhe Sufjan b. al-Asuad b. Abdul-Asad al-Makhzumi u martua me tė dhe ajo i lindi atij Rizk dhe Lubabin..."
SIRAT RASUL ALLAH p.311 by Ibn Ishaq
Translated by A. Guillaume. Fifteenth Impression, 2001
Published by Oxford University Press, Karachi, Pakistan

Bukari 7. 48: Por kur Vargu: "(O Muhamed) Ti mund tė shtysh (radhėn) e ēdonjėrės prej tyre (grave tuaja) qė tė pėlqen, "(Sura 33,51) u shpall," Aisha tha, 'O Apostull i Allahit! Nuk shoh tjetėr, veē se, Zoti yt nxiton ti pėrmbushė kėnaqėsitė tuaja'. "

Ndoshta kupton ndonje gje nga keot hadithet e fundit.

Profeti vetė...Tha, 'Pse nxiton kaq shumė?' Unė iu pėrgjigja, Sapo jam martuar. Ai tha, "A je martuar me virgjėreshė apo grua?" Unė ju pėrgjigja, "grua". Ai tha, "Pse nuk u martove me njė vajzė tė re qė tė luaje me tė e ajo me ty?"
Kur po hynim natėn (nė Medinė), Profeti tha, "Prit qė tė hysh (nė Medinė) natėn qė zonja me flokė tė pakrehur tė krehė flokėt e saja dhe ajo burri i sė cilės ka qėnė larg ta rruajė zonėn pubike (dmth zonėn vagjinale). Sahih Bukhari 7:16.

"Aisha shtoi,'Profeti dha shpirt nė ditėn e radhės sime nė shtėpinė time dhe ai u mor tek Allahu ndėrsa koka e tij ishte nė gjoksin tim dhe pėshtyma e tij pėrzier me pėshtymėn time." Bukhari 5,731

Tregon 'Aisha: Profeti mbėshtiste kokėn nė prehėrin tim dhe recitonte Kuranin, ndėrsa unė isha nė menstruacione.
Sahih al-Bukhari, Vėl 1, Lib 6, Nr 296
Sahih al-Bukhari, Vėl 9, Lib 93, Nr 639.
Sahih Muslim Lib 3, Nr 0591

"Mos mė lėndoni nė lidhje me Aishen, sepse frymėzimi hyjnor nuk mu zbulua nė asnjė, shtrat pėrveē shtratit tė Aishas."...

Edhe po te marrim versionin e disa myslimaneve qe gjoja ishte 14 vjec prap pedofil fulll.

S'duhen harruar grabitjet e karvaneve,vrasja e xhaxhait e tij.

Femija ka nevoje te qendroj deri ne nje fare moshe me prinderit te saj 18 vjec.


Hoxha tek ai forumi ta tregoi moshen po ti tallesh,do te jap edhe nje evidence tjeter nga burime islame per moshen e saj te treguar nga nje hoxhe gjithashtu,ne vendet arabe nuk eshte problem mosha e saj postova nje video une ku tregon 450 musliman te martuar me 450 femije 6 vjecare.

O james desh te them qe jo te gjitha keto hadithe jane te forta,disa jane edhe te fabrikuara edhe te dobeta.

Tek postimi i 2 i ke hadithe te besueshem po e ka sqaruar extige gjithashtu degjo edhe videon e shpjegon mire ai teologu.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 24.12.2012, 17:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008un se di ku i merni keto perkthime aposstulli,,,,,ne shqip perkthime nga shqiptart musliman me apostull ska .....

ashtu jeni ju ,gjerperinj,.....ju pat then jezusi....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 24.12.2012, 17:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008un se di ku i merni keto perkthime aposstulli,,,,,ne shqip perkthime nga shqiptart musliman me apostull ska .....

ashtu jeni ju ,gjerperinj,.....ju pat then jezusi....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 24.12.2012, 18:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 24.12.2012, 11:37)
un se di ku i merni keto perkthime aposstulli,,,,,ne shqip perkthime nga shqiptart musliman me apostull ska .....

ashtu jeni ju ,gjerperinj,.....ju pat then jezusi....

fjala apostull me duket tregon pejkamber dhe kjo eshte fjale turke a arabe dhe s'ka ne anglisht behet apostle.

Shikoe tekstin e 2 ai eshte 100% i sakte i bere nga muslimanet,ndersa ai me te kalter dhe te zeze qe eshte replika ne fillim eshte bere nga te krishteret.
smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 24.12.2012, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 24.12.2012, 19:36)
fjala apostull me duket tregon pejkamber dhe kjo eshte fjale turke a arabe dhe s'ka ne anglisht behet apostle.

Shikoe tekstin e 2 ai eshte 100% i sakte i bere nga muslimanet,ndersa ai me te kalter dhe te zeze qe eshte replika ne fillim eshte bere nga te krishteret.
smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Gjithkah shkoj hasi Sahih Bukhari, Sahih Bukhari, Sahih Bukhari asgje tjeter. Shoku un te tregova 2 persona te cilet tregojn dhe flasin ne lidhje me martesen e aishes. Dhe jane te dy persona te ndryshem, asnjeri nuk eshte Arab qe te thoni ju arabet. Njeri eshte Shqiptar, tjetri eshte Predikues Krishter i konvertuar ne Islam Sheikh Yusuf Estes. Ka edhe shum dijetar te tjere te cilet vijne ne te njejtin perfundim. Pasi islami nuk e lejon martesen pa mos qene e afte vajza te pergjigjet te mer vendime, dhe sipas islamit, mosha 13 / 14 vjecare ka qene mosha ne te cilen eshte mund te marin vendim. Pastaj Aisha ka qene edhe e fejuar sic e tregova dhe me pare nga jo muslimanet ka qene zakon qe femra eshte folur per dike qe kur ka qene e vogel, kan bler dmth me para ( te cilet nuk kan qen musliman lexoje mir ). Mirepo babai i aishes e refuzon qe te martoje aishen me at personin e par dhe ka dashur me ja dhan pejgamberit i cili ka refuzuar pasiqe aj nuk ka qen ne nje moshe per te vendosur. Mer vlla lexo qfar thojn edhe dijetart tjer, se vetem me sahih bukharin jeni duke u mar.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 24.12.2012, 22:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 24.12.2012, 19:36)
fjala apostull me duket tregon pejkamber dhe kjo eshte fjale turke a arabe dhe s'ka ne anglisht behet apostle.

Shikoe tekstin e 2 ai eshte 100% i sakte i bere nga muslimanet,ndersa ai me te kalter dhe te zeze qe eshte replika ne fillim eshte bere nga te krishteret.
smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

do e kishin shkruajtujr prophet....apo ne shqip preofeti...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
  Postuar nė: 26.12.2012, 16:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 24.12.2012, 16:57)
do e kishin shkruajtujr prophet....apo ne shqip preofeti...

ndoshta apostull do te thote i derguar dhe behet apostle ne anglisht dhe ne shqip apostull.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 26.12.2012, 17:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 24.12.2012, 13:13)

Femija ka nevoje te qendroj deri ne nje fare moshe me prinderit te saj 18 vjec.[/b]


Ne rregull ti e thua keshtu, me thuaj pra ke ndonje shtet ketu dikund pari qoft musliman, katolik, ateist, judaist, orthodoks, edhe i perfshij gjitha religjionet tjera te cilat mund te ekzistojn ne bote, qe kane femra te cilat i perkasin ketij religjioni dhe nuk kane MARDHENIE SEXUALE prej moshes 12/13 vjecare?

Me gjej nje krishtere te tille, Orthodokse, Diteve te sodit e them edhe vet edhe muslimane te cilat jan shum te rralla qe e mbrojn vehten, pastaj prej secilit religjion me gjej qe jan te gjithe te pastra. DHe tani do ta kuptosh pse ne moshe 14 vjecare, sepse ti duhet te lexosh me shume biologjine, moshen e pubertetit. Me mire ka qene kur jan martuar ne ate moshe, sesa tani te gjitha perdoren thjesht si mjete per zbavitje me nder me then: Fletore te cilat shfrytezohen dhe hudhen .

Si do ta arsyetosh tani ti kete boten moderne? Pasi dukesh shum i bindur qe keshtu eshte me se miri. Dhe meqe ra fjala interesohu pak me teper, mosha 16 vjecare eshte qe mund te ket femra sex me nje te rritur, e jo 18 vjecare, Mirmengjesi e 3 me 0 i thojn ksaj. Beson ne shkenc, beson ne ufo, jeton ne te tashmen dhe ende si din rregulloret.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 27.12.2012, 12:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 26.12.2012, 11:57)
Ne rregull ti e thua keshtu, me thuaj pra ke ndonje shtet ketu dikund pari qoft musliman, katolik, ateist, judaist, orthodoks, edhe i perfshij gjitha religjionet tjera te cilat mund te ekzistojn ne bote, qe kane femra te cilat i perkasin ketij religjioni dhe nuk kane MARDHENIE SEXUALE prej moshes 12/13 vjecare

pothuajse ne te gjitha shtetet ka marredhenie seksuale te vajzave ne moshen 12/13 vjec edhe ne moshe me te re.Po s'eshte njelloj heqja e virgjerise se femres me martesen e saj.
 Citim (extige_88 @ 26.12.2012, 11:57)
Me gjej nje krishtere te tille, Orthodokse, Diteve te sodit e them edhe vet edhe muslimane te cilat jan shum te rralla qe e mbrojn vehten, pastaj prej secilit religjion me gjej qe jan te gjithe te pastra. DHe tani do ta kuptosh pse ne moshe 14 vjecare, sepse ti duhet te lexosh me shume biologjine, moshen e pubertetit. Me mire ka qene kur jan martuar ne ate moshe, sesa tani te gjitha perdoren thjesht si mjete per zbavitje me nder me then: Fletore te cilat shfrytezohen dhe hudhen .

Duhet te piqet deri ne moshen 16-18 vjecare femra.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 27.12.2012, 13:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Hadiset e Sahin Bukhari 7:62:64 "The prophet(Muhamed) married her (Aisha) when she was six years old
and he consummated his marriage when she was nine years old,and then she remained with him for nine years "


Neqoftese Muhamedi ka qene profete i vertete keto gjera jo qe nuk duhej bere por duhej ne menyre kategorike ti hudhte poshte.Femija eshte i papjekur dhe gjer ne moshen 16-18 vjecare duhet te jete prane nenes(prinderve) qe emocionalisht te forcohet.Eshte krim qe nje femije 9 vjecare te ndash nga prinderit e mos te flasim te kesh marrdhenie sex. kjo eshte gjeja me e poshter qe mund te beje nje njeri.Kjo marrdhenie me 9 vjecare nuk eshte as sex por dhunim.keshtu edhe sot definohet dhe denohet nga cdo shoqeri.

Edhe kjo ngjarje nga jeta e tij eshte e mjaftueshme,pa permendur lufterat,vrasjet e roberve,vrasjet e atyre qe nuk besonin ne misionin e tije,vrasjet e qenve,kurvaluku me 13 gra,martesa me femije,pedofili,blud,vjedhje karavanesh etjetj.

Paramendoni nje plak 50 e ca vjet ne shtrat me nje 9 vjecare ma fujj ndytesire .... le te marrim edhe variantin e islamikeve qe thone Aisha ka pasur 14 vjet prap e njejta pamje
fujj fujj ...... Pedofil

Pasojat e kesaj martese te Muhamedit me Aishen i keni sot ne Iran ku vajza zyrtarisht sipas ligjit fiton pjekurin ne moshen 9 vjecare(viteve te fundit kan ngritur moshen ne 13)
dhe kane te gjitha pergjegjesit sikur grate.Rezultati eshte qe sipas OKB ne Iran shkalla e vetevrasjeve te vajzave gjer ne moshen 15 vjecare eshte me e larta ne Bote.


Shoqeri e semure !!!!----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 27.12.2012, 20:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008ej mos fol brockul mos ban ndr ndr ndr

vet te krishtert e pranojn se MARIA a kan 12-13 vjecare ,,,,edhe ate kur ka lind,....

mos folni per sene qe skemni njohuri
pasi ne cdo tem kje ba si kripa.....
her e tepert e her e paakt....asnjeher taman


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 28.12.2012, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (hubejb1 @ 27.12.2012, 14:49)
ej mos fol brockul mos ban ndr ndr ndr

vet te krishtert e pranojn se MARIA a kan 12-13 vjecare ,,,,edhe ate kur ka lind,....

mos folni per sene qe skemni njohuri
pasi ne cdo tem kje ba si kripa.....
her e tepert e her e paakt....asnjeher taman

Akush spo thote brockulla.

Kjo eshte nje rrene askund nuk thuhet ne bibel qe ajo ishte 12-13 vjec,hebrenjte ne dhjaten e vjeter qe profetizonte 1000 vjet me para lindjen e JEzusit nga nje virgjereshe,pra termi ishte virgjeresha qe mund te ishte edhe mbi 20 vjec vetem se nuk ishte e martuar por nuk do te thote se ishte femije.

Nuk perjashtohet edhe mundesia qe ajo te kete qene femije por Jozefi e mori si grua kur u be regjistrimi i hebrenjve dhe e paraqiti si fis nga Davidi.
Ajo gjithashtu lindi me vullnetin e saj dhe deshiren.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 28.12.2012, 15:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 27.12.2012, 13:30)
pothuajse ne te gjitha shtetet ka marredhenie seksuale te vajzave ne moshen 12/13 vjec edhe ne moshe me te re.Po s'eshte njelloj heqja e virgjerise se femres me martesen e saj.

Duhet te piqet deri ne moshen 16-18 vjecare femra.

Pikerisht ketu qendron problemi tek njerezit e paster musliman dhe tek injorantet. Me mir te pelqen te behet prostitute dhe ta bej me 100 sesa te behet gruaja e dikuj :)


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) 1 [2] 3 4  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio