Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) « E para ... 2 3 [4]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ja se cfare thote Volteri..
Zedka
Postuar nė: 10.01.2013, 15:12
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010Un se kuptoj pse lejojN te devijohet tema ne ket menyre! prej volteri paskit dal te skenderi e gjith globin keni prek smile5le854sd87f.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.01.2013, 10:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Zedka @ 10.01.2013, 09:12)
Un se kuptoj pse lejojN  te devijohet  tema  ne ket menyre! prej  volteri  paskit  dal te skenderi e gjith  globin keni prek smile5le854sd87f.gif

Ketu eshte i gjithe materiali ca ka menduar Volteri per profetin Muhamed.
Kjo letra qe ke postuar ti ne teme,Volteri i drejtohet nje shoku musliman.

http://www.faithfreedom.org/articles/op-ed...ll-these-years/

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 20.01.2013, 10:17


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.01.2013, 10:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (extige_88 @ 20.12.2012, 18:46)
http://www.tumblr.com/tagged/orientilist ( source )


Jena msu me ty qe i shkeput pjeset, njejt edhe Ajetet Kur'anore e gjithqka i shkeput vetem ne pjeset ku te pershtatet ty ehehe. Eshte shum e leht te shash Islamin kur nuk e njeh fare, mirepo ne momentin qe fillon ta njohes madje edhe Islamophobi me i madh tregoi respekt, dhe nje kthes te madhe ne shkrimet e tija me te vonshme :)

Tregoj respekt por nuk e pranoj islamin,Volteri me shume ishte kristofob.

Kur vdiq Volteri vdiq si i krishtere pasi u tha njerezve nese une do te isha ne Indi do te vdisja me bishtin e lopes ndersa ketu do vdes afer prinderve te mi.Ju do tė shihni njė shofer deveje,

Nė shtėpinė e gruas sė tij tė parė, njė mashtrues i pacipė,

Kush, duke pėrdorur karrem tė pavlefshėm njė ėndėrr qesharake

Tėrheq turpi i njerėzve pėr njė besim naiv;

Si rouser e rebelim ai u solli para meje,

Nga dyzet burrave tė vjetėr ai u dėnua me mėrgim -

Shumė dritė njė dėnim, e cila inkurajuar atė pėr krimin e tij ... [1]


Kjo pjesa ketu tregon ca ka menduar ai vertet per islamin.

What Did Voltaire Really Think of Mohammed the Prophet?

http://www.faithfreedom.org/articles/op-ed...ll-these-years/


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.01.2013, 10:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Vazhdon thenia e Volterit.

He admitted that there was little that was historical about the episodes recounted in the five-act play. Zopir, the leader of Mecca, was based upon the character of Abu Sufian ibn Harb, who had been defeated by Mohammed and his armies on January 12, 630 AD. The events recounted in the play are loosely related to those alluded to in one verse of the Koran, (Sura 33: 37). In this verse Mohammed’s adopted son Zaid (Zayd ibn Hįritha) had his marriage to Zainab (Zaynab bint Jahsh) annulled, and Mohammed then married Zainab. One of Mohammed’s daughters by his first wife Khadija was called Zainab, and maybe this is why there is a suggestion of incest. Voltaire explained:

Mahomet, I know, did not actually commit that particular crime which is the subject of this tragedy: history only informs us, that he took away the wife of Seid, one of his followers, and persecuted Abusophan, whom I call Zopir;but what is not that man capable of, who, in the name of God, makes war against his country? It was not my design merely to represent a real fact, but real manners and characters, to make men think as they naturally must in their circumstances; but above all it was my intention to show the horrid schemes which villainy can invent, and fanaticism put in practice. Mahomet is here no more than Tartuffe in arms.

Ne kete pjesen e fundit i benka krahasim me Tartufin.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 21.01.2013, 09:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 21.12.2012, 15:05)
http://wikiislam.net/wiki/Camel_Urine_and_Islam

A e shikon cfar burimesh ke? Ka me nevoj te diskuton dikush me ty per Islamin?


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 21.01.2013, 09:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (igli_st @ 20.01.2013, 11:16)
Ketu eshte i gjithe materiali ca ka menduar Volteri per profetin Muhamed.
Kjo letra qe ke postuar ti ne teme,Volteri i drejtohet nje shoku musliman.

http://www.faithfreedom.org/articles/op-ed...ll-these-years/

Intersant smil3dbd4d4e4c4f2.gif ti dhe JamesWat dini vetem cka thot wikiislam dhe faithfreedom, kurgje tjeter! smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Pse more thoni ta lexojm ne faithfreedom, a nuk ke turp? Pse nuk u thua ti lexojn direkt librat e Voltairit? Thuaj lexoni librat e tij qe ta shikoni cka ka menduar ai, jo pjese te veprave te tij qe ka perzgjedhur igli, JamesWati dhe kompania e wikiislamit me faithfreedom smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Shtyni mer njerzit te lexojn te verteten jo nje realitet qe ju pelqen juve.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 21.01.2013, 13:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 03:17)
Intersant smil3dbd4d4e4c4f2.gif ti dhe JamesWat dini vetem cka thot wikiislam dhe faithfreedom, kurgje tjeter! smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Pse more thoni ta lexojm ne faithfreedom, a nuk ke turp? Pse nuk u thua ti lexojn direkt librat e Voltairit? Thuaj lexoni librat e tij qe ta shikoni cka ka menduar ai, jo pjese te veprave te tij qe ka perzgjedhur igli, JamesWati dhe kompania e wikiislamit me faithfreedom smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Shtyni mer njerzit te lexojn te verteten jo nje realitet qe ju pelqen juve.

Wikiislam me sa di une eshte faqe qe merret me burime islame te sigurta.
Faithfreedom jep edhe libra te njerezve jo vetem ca kane menduar ata.
VOlteri ka qene teist.
Nje thenie e Volterit.


Kleriku i parė ishte mashtruesi i parė qė takoi idiotin e parė.

http://ateistet.org/lende/thenie/volteri


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 21.01.2013, 21:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:08)
Wikiislam me sa di une eshte faqe qe merret me burime islame te sigurta.
Faithfreedom jep edhe libra te njerezve jo vetem ca kane menduar ata.
VOlteri ka qene teist.
Nje thenie e Volterit.


Kleriku i parė ishte mashtruesi i parė qė takoi idiotin e parė.

http://ateistet.org/lende/thenie/volteri

Epo nuk e din gje atehere edhe ty je me i besueshem se wikiislam.
Faithfreedom eshte faqe me mision te hapur anti-islam, ata vet thon se kete e kane mision.

Volteri cka ka qene eshte puna e tij, fundi fundit as une as ty sdo pergjigjemi per t.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 27.01.2013, 11:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 03:17)
Pse nuk u thua ti lexojn direkt librat e Voltairit? Thuaj lexoni librat e tij qe ta shikoni cka ka menduar ai, jo pjese te veprave te tij qe ka perzgjedhur igli, JamesWati dhe kompania e wikiislamit me faithfreedom smil3dbd4d4e4c4f2.gif. Shtyni mer njerzit te lexojn te verteten jo nje realitet qe ju pelqen juve.

Shiko se c'thote dhe Qemal Ataturk per islamin. smil3dbd4ddd6835f.gif


“Islam, this absurd theology of an immoral Bedouin, is a rotting corpse which poisons our lives.”

We do not consider our principles as dogmas contained in books that are said to come from heaven. We derive our inspiration, not from heaven, or from an unseen world, but directly from life."

Quoted in Atatürk: The Biography of the founder of Modern Turkey, by Andrew Mango; "In a book published in 1928, Grace Ellison quotes [Atatürk], presumably in 1926-27", Grace Ellison Turkey Today (London: Hutchinson, 1928)


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 27.01.2013, 20:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (igli_st @ 27.01.2013, 12:20)
Shiko se c'thote dhe Qemal Ataturk per islamin. smil3dbd4ddd6835f.gif


“Islam, this absurd theology of an immoral Bedouin, is a rotting corpse which poisons our lives.”

We do not consider our principles as dogmas contained in books that are said to come from heaven. We derive our inspiration, not from heaven, or from an unseen world, but directly from life."

Quoted in Atatürk: The Biography of the founder of Modern Turkey, by Andrew Mango; "In a book published in 1928, Grace Ellison quotes [Atatürk], presumably in 1926-27", Grace Ellison Turkey Today (London: Hutchinson, 1928)

Edhe? Cka te bej kjo me Volterin?


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 02.02.2013, 17:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (nightelf @ 27.01.2013, 14:30)
Edhe? Cka te bej kjo me Volterin?

Ky qe e reformoi shtetin turk dhe e shkeputi nga feja u bazua ne idete iluministe te volterit dhe te iluministeve te tjere. smil3dbd4ddd6835f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 02.02.2013, 17:59


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) « E para ... 2 3 [4]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio