Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fjalėt penduese tė njė narkomani....
ardi_pr
Postuar nė: 21.11.2006, 16:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Fjalėt penduese tė njė narkomani:
“Ah, sikur tė mund ta ktheja kohėn pas..."


Droga ėshtė njė substancė toksike e cila mund tė ndryshoj gjendjen e vetėdijes. Drogat janė substance psikoaktive, tė cilat pas futjes nė organizėm shkaktojnė ndryshime nė planin e sjelljes. Kėto mund tė jenė ērregullime afatshkurtėra dhe afatgjata. Varėsisht prej llojit tė drogave disa prej tyre shkaktojnė varshmėri shumė mė shpejt dhe shumė mė tė rėndė. Ndėr drogat qė pėrdoren mė sė shpeshti janė ato tė cilat prodhohen nga bima Kanabis sativa (marihuana, hashashi).

Efektet e dėmshme nė organizėm:

Varėsisht nga lloji dhe nga mėnyra e pėrdorimit ato kanė efekte shumė tė dėmshme nė organizėm duke filluar nga humbja e tė pėrceptuarit, lodhje e organizmit, humbje e oreksit, rėnie nė peshė, dhimbje tė shpeshta koke, sėmundje tė organeve tė frymėmarrjes, rėnie tė koncentrimit, vjellje, sėmundje tė gjakut; te femrat rrezik i shtuar pėr shterpėsi, ērregullime tė ritmit tė zemrės, pagjumėsi, zbehje tė kėnaqėsisė seksuale, etj.
Komplikimet tek personat qė marrin drogė janė tė shumta. Ndėr komplikimet mė tė mėdha janė mbidozimi, koma, hepatitis B dhe C, SIDA (si pasojė e shkėmbimit te shiringave), etj.

Puna mė e madhe qė duhet bėrė me kėtė rast ėshtė parandalimi i kėsaj dukurie negative nė shoqėri. Kjo mund tė bėhet me ndihmėn e gjithė atyre qė kanė mundėsi tė ndikojnė nė forma tė ndryshme nė ngritjen e vetėdijes tek tė rinjėt duke filluar qė nga familja, rrethi ku ata jetojnė, shkolla, shoqėria, etj.

Fjalėt penduese tė njė narkomani:

“Ah, sikur tė mund qė ta ktheja kohėn pas, tė isha i lumtur siē isha dikur, do ta shfrytėzoja ēdo minutė tė jetės sime qė t’i realizoja dėshirat qė aq shumė i ėndėrroja, mirėpo, unė u nisa nė njė luftė, ku beteja gjithmonė ėshtė e humbur. Dėshiroj tė jetoj edhe pse jeta ime pėr mua mė nuk ka kuptim. Sa shumė e urrej ditėn kur hyra nė kėtė rrugė tė gabuar! Sa vėshtirė qenka tė zgjohesh ēdo mėngjes duke i thėnė vetes: Edhe sot qenkam gjallė!
O Zot, sa keq e paskam dėnuar veten, e di qė meritoj dėnim tė ashpėr, por tė lutem, mė fal!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio