Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zviceranėt tė mahnitur me ushqimin shqiptar nga Ma
vani-1
Postuar nė: 24.06.2012, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1312
Antari Nr: 26370
Bashkangjitur: 04.04.2011



Restoranti shihet nga stacioni i trenit, njė mbishkrim i bardhė me “Stadt Café”. Ėshtė ky njė restorant me specialtete shqiptare, ndėrsa lidhur me ermin e restorantit, pėrgjigjet Sulejman Sulejmani, pronar shqiptar nga Maqedonia.



“Unė u pėrcasktova pėr ‘Stadt Café’, pasi gjendemi nė afėr stacionit tė trenit, i cili tashmė ėshtė rregulluar dhe ka fituar formėn e tij”. Mė 29 maj tė kėtij viti, Sulejmani dhe tre bashklėpunėtorė tė tij e hapėn "Stadt Café".

“Qysh ditėn e parė na erdhėn shumė mysafirė”, tregon pronari i gėzuar 32-vjeēar. Ajo qė i tėrheqė mė tepėr gurmanėt zviceranė, janė qoftet dhe byreku shqiptar.

“Ne u pėrcaktuam me vetėdije pėr njė zgjedhje tė tillė, pasi e pėrgatisim personalisht”, thotė mė tutje Sulejman Sulejmani. Pas njė kohe tė shkurtėr, ai planifikon qė tė pėrgatisė edhe patate tė skuqura dhe hamburger me bukė tė pėrgatitur nė mėnyrėn shqiptare. Nė kėtė mėnyrė, do tė pėrmbushen edhe kėrkesat e shumta tė popullatės sė pėrzier nė qytezėn Rohrschach.

Nė tė vėrtetė, nė “Stadt Café” vijnė njerėz tė nacionaliteteve tė ndryshėm, ndėrsa nuk mungojnė edhe nxėnės dhe punėtorė. Shumicėn nga ta, Sulejmani i njeh mirė, pasi mė parė ai kishte pasur restoprantin “Club International”, kėshtu qė pėr tė ėshtė njė kėnaqėsi e vėrtetė kur i pėrshėndet mysafirėt qė tashmė i njehė nė personalisht.

Restoranti ėshtė i ngjyrosur me ngjyra bashkėkohore dhe tė ndritshme, ndėrsa ai e ka ndėrtuar personalisht me ndihmėn e miqve tė tij. Pėr kėtė, gastronomi i specializuar shqiptar e ndjen veten krenar. “Stadt Café” pėrbėhet prej njė kuzhine dhe dy lokaleve, mė i vogli i tė cilit shėrben pėr duhanpirėsit.

Po ashtu ka edhe njė kopsht tė bukur, ndėrsa gjatė zhvillimit tė ndeshjeve futbollistike tė Kampionatit evropian nė futboll, mysafirėt kanė mundėsi t’i pėrcjellin ndeshjet nė njė ekran tė madh. Gjatė kėsaj, ai u ofron mysafirėve byrek me njė ēmim special, pėr t’i pėrmbushur kėrkesat e mysafirėve sportdashės, gjatė zhvillimit tė ndeshjeve nė Kampionatin evropian, shkruan gazeta zvicerane “St. Galler Tagblatt
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio