Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kryeministrat shqiptarė gjatė 100 vjetėve
alb_te
Postuar nė: 27.06.2012, 13:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012



Qeveria e Hasan Prishtinės, 7 dhjetor 1921 – 12 dhjetor 1921

Hasan Prishtina – Kryeministėr

Fan Noli - Ministėr i Jashtėm

Luigj Gutakuqi - Ministėr i Brendshėm

Ahmet Dakli - Ministėr i Financave

Kristo Dako – Ministėr i Arsimit

Zija Dibra – Ministėr i Luftės

Haki Tefiku – Ministėr i Punėve Botore



Qeveria teknike, 12 dhjetor 1921 -34 dhjetor 1921

Idhomene Kosturi – Kryeministėr

Xhafer Vila –Ministėr i Jashtėm

Rauf Fico – Ministėr i Brendshėm

Sulejman Starova – Ministėr i Financave

Aleksandėr Xhuvani – Ministėr i Arsimit

Qerim Ēelo – Ministėr i Drejtėsisė

Shefik Kosturi- Ministėr i Luftės

Kostaq Paftali – Ministėr i Punėve Botore





Qeveria e Xhafer Ypit, 24 dhjetor 1921 – 2 dhjetor 1922



Xhafer Ypi - Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Pandeli Evangjeli – Ministėr i Jashtėm

Kolė Thaēi – Ministėr i Financave

Rexhep Mitrovica – Ministėr i Arsimit

Hysen Vrioni – Ministėr i Drejtėsisė

Ismail Tatzati – Ministėr i Luftės

Spiro G. Koleka – Ministėr i Punėve Botore



Qeveria e Ahmet Zogut, 2 dhjetor 1922 -25 shkurt 1924

Ahmet Zogu – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Pandeli Evangjeli – Ministėr i Jashtėm

Kolė Thaēi – Ministėr i Financave

Rexhep Mitrovica –Ministėr i Arsimit

Hysen Vrioni – Ministėr i Drejtėsisė

Ismail Tatzati – Ministėr i Luftės

Spiro G. Koleka – Ministėr i Punėve Botore



Qeveria e Shefqet Vėrlacit, 3 mars 1924- 27 maj 1924

Shefqet Vėrlaci – Kryeministėr dhe ministėr i Brendshėm

Iljaz Vrioni – Ministėr i Jashtėm

Luigj Gurakuqi – Ministėr i Financave

Fahri Rashid – Ministėr i Arsimit

Myfit Libohova – Ministėr i Drejtėsisė

Mustafa Aranitasi – Ministėr i Luftės

Kostaq Kota – Ministėr i Punėve Botore



Qeveria e Iljaz Vrionit, 11 maj 1924 – 10 qershor 1924

Iljaz Vrioni – Kryeministėr dhe ministėr i Jashtėm

Abdurrahman Dibra – Ministėr i Brendshėm

Myfit Liohova – Ministėr i Financave

Fahri Rashid –Ministėr i Arsimit

Benedik Nimishti - Ministėr i Drejtėsisė

Mustafa Aranitasi – Ministėr i Luftės

Koēo Kota Ministėr i Punėve Botore



Qeveria e Fan Nolit, 16 qershor 1924 – 24 dhjetor 1924

Fan Noli – Kryeministėr

Sulejman Delvina – Ministėr i Jashtėm

Rexhep Shala – Ministėr i Brendshėm

Luigj Gurakuqi – Ministėr i Financave

Stavro Vinjau – Ministėr i Arsimit dhe Drejtėsisė

Qazim Koculi – Ministėr i Punėve Botore

Xhemal Bushati – Ministėr pa Portofol



Qeveria e Zogut, 6 janar 1924 – 31 janar 1925

Ahmet Zogu – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Imzot Koleci– Ministėr i Jashtėm

Myfit Libohova – Ministėr i Drejtėsisė

Koēo Kota – Ministėr i Punėve Botore



Qeveria e Zogut, 1 shkurt 1925 – 23 shtator1925

Ahmet Zogu – President i Republikės

Myfit Libohova - Ministėr i Jashtėm dhe i Financave

Ceno Kryeziu – Ministėr i Brendshėm

Koēo Kota – Ministėr i Punėve Botore

Musa Juka – Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Zogut, 28 shtator 1925- 1shtator 1928

Ahmet Zogu - President i Republikės

Hysen Vrioni - Ministėr i Jashtėm

Musa Juka – Ministėr i Brendshėm

Sulejman Starova - Ministėr i Financave

Milto Tutulani - Ministėr i Drejtėsisė



Qeveria e Koēo Kotės, 5 shtator 1928- 13 janar 1929



Koēo Kota – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Iljaz Vrioni – Ministėr i Jashtėm

Milto Tutulani – Ministėr i Financave

Xheferr Ypi - Ministėr i Arsimit

Hiqmet Delvina – Ministėr i Drejtėsisė

Sali Vuēiterni – Ministėr i Punėve Botore

Musa Juka –Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Koēo Kotės, 14 janar 1929- 5 mars 1930

Koēo Kota – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Rauf Fico – Ministėr i Jashtėm

Milto Tutulani –Ministėr Financave

Abdurrahman Dibra –Ministėr i Arsimit

Hiqmet Delvina – Ministėr i Drejtėsisė

Sali Vuēiterni – Ministėr i Punėve Botore

Musa Juka –Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Pandeli Evangjelit, 6 mars 1930 -11 prill 1931

Pandeli Evangjeli –Kryeministėr

Rauf Fico - Ministėr i Jashtėm

Musa Juka - Ministėr i Brendshėm

Hilė Mosi - Ministėr i Arsimit

Vasil Avrami - Ministėr i Drejtėsisė

Mehdi Frashėri – Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Evangjelit, 29 prill 1931 – 7 dhjetor 1932

Pandeli Evangjeli – Kryeministėr

Hysen Vrioni - Ministėr i Jashtėm

Musa Juka - Ministėr i Brendshėm



Lame Kareco - Ministėr i Financave

Hilė Mosi –Ministėr i Arsimit

Milto Tutulani - Ministėr i Drejtėsisė

Izet Dibra - Ministėr i Punėve Botore

Seit Toptani - Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Evangjelit, 11 janar 1933- 16 tetor 1935

Pandeli Evangjeli –Kryeministėr

Xhaferr Vila - Ministėr i Jashtėm

Musa Juka - Ministėr i Brendshėm

Abdurrahman Dibra - Ministėr i financave

Mirash Ivanaj – Ministėr i Arsimit

Vasil Avrami - Ministėr i Drejtėsisė

Sandėr Saraēi - Ministėr i Punėve Botore

Dhimitėr Berati - Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Mehdi Frashėrit, 21 tetor 1935- 7 nėntor 1936

Mehdi Frashėri - Kryeministėr

Fuat Asllani – Ministėr i Jashtėm

Ethem Toto – Ministėr i Brendshėm

Rrok Gera - Ministėr i Financave

Nush Bushati – Ministėr i Arsimit

Ndoc Naraēi – Ministėr i Punėve Botore

Dhimitėr Berati - Ministėr i Bujqėsisė



Qeveria e Koēo Kotės, 9 nėntor 1936 – 7 prill 1939

Koēo kota – Kryeministėr dhe ministėr i Punėve Botore

Eqerem Libohova - Ministėr i Jashtėm

Nysa Juka - Ministėr i Brendshėm

Faik Shutka - Ministėr i Arsimit

Thoma Orollogai - Ministėr i Drejtėsisė

Terenc Toēi – Ministėr i Ekonomisė



Qeveria e pushtimit fashist, 12 prill 1939 – 3 dhjetor 1941

Shefqet Vėrlaci – Kryeministėr

Xhemal Dino - Ministėr i Jashtėm

Malaiq Bushati – Ministėr i Brendshėm

Fejzi Alizoti - Ministėr i Financave

Ernest Koliqi – Ministėr i Arsimit

Xhaferr Ypi – Ministėr i Drejtėsisė

Anton Beēa – Ministėr i Ekonomisė

Tefik Mborja- Ministėr, sekretar i Partisė Fashiste



Qeveria e Mustafa Krujės, 10 dhjetor 1941- 4 janar 1943

Mustafa Kruja – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Shuk Gurakuqi – Ministėr i Financave

Xhevat Korēai – Ministėr i Arsimit

Hasan Dosti – Ministėr i Drejtėsisė

Iljaz Agushi – Ministėr i Punėve Botore

Fuat Dibra – Ministėr i Ekonomisė

Tahir Shtylla – Ministėr i Tokave tė Ēliruara

Teki Mborja dhe Qazim Koculi – Ministra tė Shtetit

Jup Kazazi – Ministėr, sekretar i Partisė Fashiste



18 janar 1943 – 11 shkurt 1943

Eqerem Libohova – Kryeministėr

Fiqėri Dine – Ministėr i Brendshėm

Loro Musani - Ministėr i Financave

Ndoc Naraēi – Ministėr i Ekonomisė

Anton Kozmaēi – Ministėr i Drejtėsisė

Mihal Sherka – Ministėr i Kulturės

Iljaz Agushi – Ministėr i Punėve Botore

Ismet Kryeziu – Ministėr i Tokave tė Ēliruara

Kolė Mirakaj – Ministėr, sekretar i Partisė Fashiste



11 maj 1943 – 10 shtator 1943

Eqerem Libohova – Kryeministėr

Iljaz Agushi – Ministėr i Punėve Botore

Kolė Mirakaj – Ministėr i Brendshėm

Anton Beēaj - Ministėr i Financave

Anton Kozmaēi – Ministėr i Industrisė

Hilmi Leka –Ministėr i Kulturės



5 nėntor 1943 – 17 qershor 1944

Rexhep Mitrovica - Kryeministėr

Mehmet Konica dhe Bahri Omari – Ministra tė Jashtėm

Xhaferr Deva –Ministėr i Brendshėm

Sokrat Dodbba – Ministėr i Financave

Eqerem Ēabej dhe Koēo Muka - Ministra tė Arsmit

Rrok Kolaj – Ministėr i Drejtėsisė

Musa Gjylbegu – Ministėr i Punėve Botore

Ago Agaj –Ministėr i Ekonomisė

Kolė Tromara – Ministėr i Kulturės



18 korrik 1944-28 gusht 1944

Fiqėri Dine – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Eqerem Vlora – Ministėr i Jashtėm

Koēo Muka - Ministėr i Arsimit

Rifat Begolli – Ministėr i Ekonomisė

Musa Gjylbegu – Ministėr i Punėve Botore

Mark Gjonmarkaj – Ministėr i Kulturės



7 shtator 1944 – 25 tetor 1944

Ibrahim Biēaku – Kryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm

Ethem Cara - Ministėr i Financave

Rrok Kolaj – Ministėr i Arsimit

Lefter Kosova - Ministėr i Punėve Botore

Rifat Begolli – Ministėr i Ekonomisė

Akile Tasi – Ministėr i Kulturės



Qeveria e parė komuniste e dalė nga Kongresi i Pėrmetit

Enver Hoxha - Kryetar pėr Luftėn dhe Mbrojtjen Kombėtare

Myslym Peza - Nėnkryetar

Omer Nishani – I ngarkuar me punėt e jashtme

Haxhi Lleshi – I ngarkuar me punėt e brendshme

Ramadan Ēitaku – I ngarkuar me Financat

Gjergj Kokoshi – I ngarkuar me Arsimin

Medar Shtylla – I ngarkuar me Ekonominė

Bedri Spahiu – I ngarkuar me Rindėrtimin

Manol Konomi - I ngarkuar pėr Drejtėsinė

Sejfulla Malėshova – I ngarkuar me Propagandėn

Spiro Koleka – I ngarkuar me Punėt Botore

Ymer Dėshnica - I ngarkuar me Shėndetėsinė
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio